Oberösterreich Juniors - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Team

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Leo Kerschbaumer Austria 02:20:49
02 Mateusz Gajdulewicz Poland + 00
03 Tibor Del Grosso Streetjump-Forte + 00
04 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 00
05 Jesse Kramer Streetjump-Forte + 00
06 Joes Oosterlinck Canguru - QTS - Air College Cycling + 00
07 Senne Willems Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 00
08 Emil Herzog Team Auto Eder + 00
09 Alexander Hajek Team Auto Eder + 00
10 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 00
11 Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 00
12 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 00
13 Phillip Mathiesen Team ABC Junior + 00
14 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
15 Adam Seeman Cannibal Team + 00
16 Joost Brinkman Streetjump-Forte + 00
17 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 00
18 Moritz Kärsten Germany + 00
19 Samuel Tuka Slovakia + 00
20 Rindert Buiter Streetjump-Forte + 00
21 Maximilian Cushway AG2R Citroën U19 Team + 00
22 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 00
23 Matteo Gross Team Auto Eder + 00
24 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 00
25 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 00
26 Joe Kiely AG2R Citroën U19 Team + 00
27 Mikolaj Rybicki M. Brenner LVB + 00
28 Lukas Sokolik Slovakia + 00
29 Samuel Kovac Slovakia + 00
30 Michal Pomorski Poland + 00
31 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 00
32 Alec Segaert Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
33 Niels Michotte Luxembourg + 00
34 Szymon Korniak Poland + 00
35 Luuk Verbruggen District Oost + 00
36 Alexandre Kess Luxembourg + 00
37 Jonas Ingelbeen Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
38 Stijn Degeest Acrog-Tormans BC U19 + 00
39 Chris Hardee LUX Cycling + 00
40 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 00
41 Mark Percic Serbia + 00
42 Jens Hendrickx Acrog-Tormans BC U19 + 00
43 Nick Bangert Germany + 00
44 Noe Ury Luxembourg + 00
45 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 00
46 Joris Kranenburg District Oost + 00
47 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 00
48 Quinten Dalving Canguru - QTS - Air College Cycling + 00
49 Lauri Tamm Cannibal Team + 00
50 Blake Wray LUX Cycling + 00
51 Cole Kessler LUX Cycling + 00
52 Tijmen Graat Streetjump-Forte + 00
53 Cedric Abt Germany + 00
54 Jan Rinklef Germany + 00
55 Gustav Wang Team ABC Junior + 00
56 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
57 Jo Hashikawa Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
58 Tristan Hartman District Oost + 00
59 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 00
60 Lukas Vanderlinden Cannibal Team + 00
61 Igor Sek Poland + 00
62 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
63 Leo Gullickson LUX Cycling + 00
64 Noah Detalle AG2R Citroën U19 Team + 00
65 Marco Schrettl Team Auto Eder + 00
66 Casper Rønning Cannibal Team + 00
67 Asher Tilghman LUX Cycling + 00
68 Sebastian Putz Austria + 00
69 David Preyler Austria + 00
70 Gerben Dewinter Gaverzicht-BE Okay U19 + 00
71 Arno Wallenborn Luxembourg + 00
72 Emilio Halbmayer Oberösterreich + 00
73 Alex Gustin LUX Cycling + 00
74 Bart Hordijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
75 Youp De Vos Willebrord Wil Vooruit Juniors + 00
76 Mark Takács-Valent Hungary + 00
77 Pepijn Veenings Streetjump-Forte + 11
78 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 32
79 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 34
80 Wannes Dewulf Canguru - QTS - Air College Cycling + 36
81 Raphael Kokas Austria + 56
82 Zoltan Antal Lepold Hungary + 01:15
83 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 00
84 Bertold Drijver Hungary + 01:33
85 Mikolaj Szulik Poland + 02:01
86 Marvin Peters District Oost + 00
87 Adrian Stieger Oberösterreich + 02:18
88 David Paumann Austria + 02:18
89 Lukas Griesser Austria + 02:20
90 Ralph Nollet Gaverzicht-BE Okay U19 + 02:27
91 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 02:55
92 Thibau Dhooge Canguru - QTS - Air College Cycling + 07:23
93 Mihajlo Stolic Serbia + 09:11
94 Jakob Purtscheller Oberösterreich + 10:50
95 Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 10:52
96 Paul Keller M. Brenner LVB + 12:52
97 Christian Haas Slovakia + 12:52
DNS Zeteny Szijarto Hungary
DNS Moritz Hörandtner Oberösterreich
DNF Jannes Veerman District Oost
DNF Jo Schmitz Luxembourg
DNF Jonas Holzknecht Oberösterreich
DNF Felix Graf Oberösterreich
DNF Nikola Brenesel Serbia
DNF Lukas Ungvarsky Slovakia
DNF Martin Svrcek Slovakia
DNF Jelle van Genechten Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team
DNF Jarne Jonckheere Canguru - QTS - Air College Cycling
DNF William Denys Canguru - QTS - Air College Cycling
DNF Max Roth M. Brenner LVB
DNF Felix Fog Team ABC Junior
Pos Rider Team Time
01 - Alec Segaert Gaverzicht-BE Okay U19 04:36:07
02 - Moritz Kärsten Germany + 42
03 3 Leo Kerschbaumer Austria + 44
04 - Niels Michotte Luxembourg + 45
05 - Alexander Hajek Team Auto Eder + 46
06 3 Cedric Abt Germany + 46
07 11 Mateusz Gajdulewicz Poland + 48
08 13 Emil Herzog Team Auto Eder + 48
09 4 Tibor Del Grosso Streetjump-Forte + 50
10 3 Jesse Kramer Streetjump-Forte + 54
11 1 Senne Willems Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 54
12 2 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 54
13 6 Jonathan Vervenne Acrog-Tormans BC U19 + 54
14 13 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 54
15 2 Adam Seeman Cannibal Team + 54
16 4 Yanis Seguin AG2R Citroën U19 Team + 54
17 5 Joe Kiely AG2R Citroën U19 Team + 54
18 5 Rindert Buiter Streetjump-Forte + 54
19 10 Joost Brinkman Streetjump-Forte + 54
20 9 Szymon Korniak Poland + 54
21 20 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 54
22 10 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 54
23 2 Robin Donze AG2R Citroën U19 Team + 54
24 6 Mikolaj Rybicki M. Brenner LVB + 54
25 22 Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 54
26 9 Matteo Gross Team Auto Eder + 54
27 3 Alexandre Kess Luxembourg + 54
28 15 Samuel Tuka Slovakia + 54
29 4 Michal Pomorski Poland + 54
30 21 Gustav Wang Team ABC Junior + 54
31 7 Samuel Kovac Slovakia + 54
32 14 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 54
33 17 Jo Hashikawa Gaverzicht-BE Okay U19 + 54
34 - Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 54
35 5 Noe Ury Luxembourg + 54
36 12 Stijn Degeest Acrog-Tormans BC U19 + 54
37 1 Cole Kessler LUX Cycling + 54
38 7 Bence Meszaros Willebrord Wil Vooruit Juniors + 54
39 - Jan Rinklef Germany + 54
40 32 Marvin Peters District Oost + 54
41 4 Tijmen Graat Streetjump-Forte + 54
42 7 Blake Wray LUX Cycling + 54
43 1 Marco Schrettl Team Auto Eder + 54
44 18 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 54
45 8 Youp De Vos Willebrord Wil Vooruit Juniors + 54
46 4 Bart Hordijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 54
47 6 Alex Gustin LUX Cycling + 54
48 4 Mark Takács-Valent Hungary + 54
49 5 Noah Detalle AG2R Citroën U19 Team + 01:03
50 5 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 01:20
51 5 Arno Wallenborn Luxembourg + 01:25
52 24 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 01:28
53 4 Tristan Hartman District Oost + 01:28
54 4 Lauri Tamm Cannibal Team + 01:44
55 4 Gerben Dewinter Gaverzicht-BE Okay U19 + 01:44
56 4 Mark Percic Serbia + 01:46
57 5 Lukas Sokolik Slovakia + 01:48
58 5 Jonas Ingelbeen Gaverzicht-BE Okay U19 + 01:48
59 2 Jens Hendrickx Acrog-Tormans BC U19 + 01:48
60 4 Nick Bangert Germany + 01:48
61 4 Leo Gullickson LUX Cycling + 01:49
62 4 Emilio Halbmayer Oberösterreich + 01:58
63 6 Joes Oosterlinck Canguru - QTS - Air College Cycling + 02:08
64 6 Maximilian Cushway AG2R Citroën U19 Team + 02:08
65 8 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 02:08
66 8 Casper Rønning Cannibal Team + 02:08
67 4 David Preyler Austria + 02:08
68 8 Asher Tilghman LUX Cycling + 02:13
69 1 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 02:40
70 2 Wannes Dewulf Canguru - QTS - Air College Cycling + 02:44
71 29 Lukas Griesser Austria + 03:14
72 3 Bertold Drijver Hungary + 03:41
73 51 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 03:49
74 7 Adrian Stieger Oberösterreich + 04:16
75 3 Joris Kranenburg District Oost + 05:25
76 3 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 05:31
77 3 Luuk Verbruggen District Oost + 05:32
78 4 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 05:33
79 5 Lukas Vanderlinden Cannibal Team + 05:36
80 1 Pepijn Veenings Streetjump-Forte + 05:43
81 4 Zoltan Antal Lepold Hungary + 08:25
82 4 Sebastian Putz Austria + 08:42
83 9 Quinten Dalving Canguru - QTS - Air College Cycling + 11:42
84 9 Raphael Kokas Austria + 12:38
85 8 Jakob Purtscheller Oberösterreich + 13:03
86 13 Phillip Mathiesen Team ABC Junior + 13:41
87 11 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 13:41
88 15 Chris Hardee LUX Cycling + 13:46
89 8 David Paumann Austria + 14:05
90 16 Igor Sek Poland + 16:08
91 13 Ralph Nollet Gaverzicht-BE Okay U19 + 16:13
92 3 Mihajlo Stolic Serbia + 18:07
93 18 Mikolaj Szulik Poland + 18:13
94 3 Thibau Dhooge Canguru - QTS - Air College Cycling + 19:01
95 - Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 22:34
96 9 Christian Haas Slovakia + 26:38
97 11 Paul Keller M. Brenner LVB + 29:04
Pos Rider Team Time
01 Niels Michotte Luxembourg 04:36:52
02 Emil Herzog Team Auto Eder + 03
03 Tomas Sivok Willebrord Wil Vooruit Juniors + 09
04 Victor Hannes Acrog-Tormans BC U19 + 09
05 Adam Seeman Cannibal Team + 09
06 Mathieu Kockelmann Luxembourg + 09
07 Mauro Brenner M. Brenner LVB + 09
08 Jens Verbrugghe Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 09
09 Matteo Gross Team Auto Eder + 09
10 Mihnea-Alexandru Harasim Cannibal Team + 09
11 Yorick Slaets Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 09
12 Jan Rinklef Germany + 09
13 Marvin Peters District Oost + 09
14 Frank Aron Ragilo Cannibal Team + 09
15 Alex Gustin LUX Cycling + 09
16 Mark Takács-Valent Hungary + 09
17 Nick Van Royen Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 35
18 Abel Rosado Novillo AG2R Citroën U19 Team + 43
19 Lauri Tamm Cannibal Team + 59
20 Mark Percic Serbia + 01:01
21 Nick Bangert Germany + 01:03
22 Maximilian Cushway AG2R Citroën U19 Team + 01:23
23 Nils Puschmann M. Brenner LVB + 01:23
24 Casper Rønning Cannibal Team + 01:23
25 David Preyler Austria + 01:23
26 Asher Tilghman LUX Cycling + 01:28
27 Jonathan-Malte Rottmann Germany + 01:55
28 Thomas Gloning M. Brenner LVB + 03:04
29 Joris Kranenburg District Oost + 04:40
30 Kenay De Moyer Acrog-Tormans BC U19 + 04:46
31 Niels De Clerck Gaverzicht-BE Okay U19 + 04:48
32 Pepijn Veenings Streetjump-Forte + 04:58
33 Raphael Kokas Austria + 11:53
34 Jakob Purtscheller Oberösterreich + 12:18
35 Frederik Emil Just Team ABC Junior + 12:56
36 Mihajlo Stolic Serbia + 17:22
37 Mikolaj Szulik Poland + 17:28
38 Marijn Dingemans Willebrord Wil Vooruit Juniors + 21:49
39 Christian Haas Slovakia + 25:53
Pos Team Time
01 Germany 13:51:00
02 Streetjump-Forte + 03
03 Acrog-Tormans BC U19 + 03
04 Team Auto Eder + 03
05 AG2R Citroën U19 Team + 03
06 Avia-Rudyco-Janatrans Cycling Team + 03
07 Poland + 03
08 Luxembourg + 03
09 Slovakia + 03
10 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03
11 M. Brenner LVB + 03
12 Cannibal Team + 03
13 LUX Cycling + 03
14 Gaverzicht-BE Okay U19 + 09
15 Austria + 01:17
16 District Oost + 05:08
17 Hungary + 10:21
18 Canguru - QTS - Air College Cycling + 13:53
19 Oberösterreich + 16:38
20 Team ABC Junior + 25:37
Information
Nation Austria
Date 24th July
Where Rohrbach -> Rohrbach
What 2nd stage
Distance 101.4 km
Classification J-2.1
Other
Embed Results