Ronde des Vallées Juniors - 2022

Stage GC Youth Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Basset Pierre-Henry V.C.Pays de Loudéac U19 02:28:18
02 Morang Mil Luxembourg + 00
03 August AJ Hot Tubes Cycling + 00
04 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 31
05 Hue Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 31
06 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 31
07 Delalande Basile OC Locminé + 33
08 Kortleve Bart KNWU District Oost + 33
09 De Meijts Matis VC Ardennes + 33
10 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 33
11 Koerdt Bjoern Tofauti Everyone Active + 33
12 Gillet Baptiste V.C.Pays de Loudéac U19 + 33
13 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 33
14 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 33
15 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 33
16 Lubbers Melle KNWU District Oost + 33
17 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 33
18 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 33
19 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 + 33
20 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 33
21 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 33
22 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 41
23 Burel Louy VS Trégueux Junior + 46
24 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 46
25 Tomkinson Tyler VC La Pomme Marseille U19 + 03:00
26 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:09
27 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:09
28 Boonstra Jelle WPG Amsterdam U19 + 03:09
29 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 03:09
30 Sorli Esteban VC Ardennes + 03:09
31 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:09
32 Reed Jack C.C.Plancoëtin Junior + 03:09
33 Morel Tom US Vern Cyclisme Junior + 03:09
34 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:09
35 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 03:09
36 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 03:09
37 Dattin Victor US Vern Cyclisme Junior + 04:24
38 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 04:34
39 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 05:20
40 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 05:20
41 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 06:51
42 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 06:53
43 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 06:55
44 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 06:56
45 van den Eijnden Daan WPG Amsterdam U19 + 06:59
46 Wertz Hugo VC Ardennes + 07:01
47 Marais Martin US Vern Cyclisme Junior + 07:04
48 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 07:06
49 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 10:03
50 Aguirre Yago Gipuzkoa Selekzioa + 10:27
51 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:32
52 de Jong Stef Wielerzone Nederland + 10:44
53 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 10:54
54 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 10:54
55 Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 11:04
56 Berns Mats Luxembourg + 11:13
57 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 11:13
58 Vlad Andru Luxembourg + 11:13
59 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 11:13
60 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 11:13
61 Cushway Maximilian Veloce Vannetais U19 + 11:13
62 Connolly Redmond Gepla-Watersley R&D Road Team + 11:13
63 Hingant Melvyn VS Trégueux Junior + 11:13
64 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 11:13
65 Poisson Alexis Mixte Centre Armor + 11:13
66 Kranenburg Joris KNWU District Oost + 11:13
67 Deschamps Christian Hot Tubes Cycling + 11:13
68 Bouma Jelle Willebrord Wil Vooruit Juniors + 11:13
69 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 11:13
70 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 11:13
71 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 11:13
72 Mainguenaud Lucas Entente Corrèze + 11:13
73 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 11:13
74 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 11:13
75 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 11:13
76 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 11:13
77 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 11:13
78 Le Croller Stan OC Locminé + 11:16
79 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 11:16
80 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 11:16
81 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 11:29
82 Saubère Loïs Pyrénées Performance Academy + 11:33
83 Nicolas Kenzo Comite Des Cotes D'Armor + 16:28
84 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 11:44
85 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 25:27
86 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 27:06
OOT Devaud Martin Entente Corrèze
OOT Schieven Jelle KNWU District Oost
OOT van Gent Christiaan Wielerzone Nederland
DNF Schaper Marijn Streetjump-ABLOC
DNF Duba Maxime Streetjump-ABLOC
DNF Van Der Vliet Ralph-Karsten Wielerzone Nederland
DNF Smith Joseph Tofauti Everyone Active
DNF Galpin Dan Tofauti Everyone Active
DNF Sgarlata Matheo VC Ardennes
DNF Perisse Arthur Pyrénées Performance Academy
DNF Bellio Alban Pyrénées Performance Academy
DNF Daddi Brice VC La Pomme Marseille U19
DNF Meunier Nériah Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Edom William Culture Vélo Look Racing Team U19
DNF Bouillet Paul Entente Corrèze
DNF Freygnac Lenny Entente Corrèze
DNF Briand Enzo Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Langella Lenaic Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19
DNF Mhedbi Ceyliam V.C.Pays de Loudéac U19
DNF Bremond Sacha Comite De Loire Atlantique
DNF Jourdren Tristan Comite De Loire Atlantique
DNF Imbert Lilian Comite De Loire Atlantique
DNF Tardif Axel Comite De Loire Atlantique
DNF Le Floch Ethyme Comite Des Cotes D'Armor
DNF Le Morvan Gabin Comite Des Cotes D'Armor
DNF Fer Lucas Entente Vallet-Aizenay
DNF Klewais Tristan OC Locminé
DNF Le Bars Bresson Marius OC Locminé
DNF Benoist Tristan UC Alréenne Junior
DNF McKay Shane A.C.Lanester 56 Junior
DNF Barras Romain A.C.Lanester 56 Junior
DNF Neucin Nathan US Vern Cyclisme Junior
DNF Laurensot Edgar US Vern Cyclisme Junior
DNF Le Bot Jean Veloce Vannetais U19
DNF Legras Hugo Veloce Vannetais U19
DNF Dion-Petit Jules VS Trégueux Junior
DNF Thomas Dorian VS Trégueux Junior
DNF Behr Pierre Adrien C.C.Plancoëtin Junior
DNF Lavenant Alan C.C.Plancoëtin Junior
DNF Huby Thomas Mixte Centre Armor
Pos Rider Team Time
1 - Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 05:32:45
2 3 August AJ Hot Tubes Cycling + 38
3 - Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:00
4 11 Basset Pierre-Henry V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:12
5 1 Gillet Baptiste V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:13
6 12 Morang Mil Luxembourg + 01:18
7 2 Hue Antoine V.C.Pays de Loudéac U19 + 01:29
8 3 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 01:36
9 7 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:44
10 7 Kortleve Bart KNWU District Oost + 01:48
11 11 Dahlblom Acke Willebrord Wil Vooruit Juniors + 02:02
12 11 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 02:04
13 17 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 02:13
14 13 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 02:13
15 19 De Meijts Matis VC Ardennes + 02:19
16 21 Delalande Basile OC Locminé + 02:28
17 24 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 02:33
18 29 Lubbers Melle KNWU District Oost + 02:40
19 36 Koerdt Bjoern Tofauti Everyone Active + 02:51
20 42 van Zanden Otto Streetjump-ABLOC + 03:14
21 51 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 03:56
22 14 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 04:06
23 11 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:15
24 11 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 04:20
25 11 Spiero Tamar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 04:20
26 49 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 04:36
27 1 Reed Jack C.C.Plancoëtin Junior + 04:50
28 24 Dattin Victor US Vern Cyclisme Junior + 04:56
29 7 Sorli Esteban VC Ardennes + 05:01
30 10 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 05:07
31 12 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 05:10
32 21 Tomkinson Tyler VC La Pomme Marseille U19 + 05:15
33 15 Morel Tom US Vern Cyclisme Junior + 05:16
34 23 Boonstra Jelle WPG Amsterdam U19 + 05:38
35 16 Ekman Erik Svealand Cycling Team + 06:46
36 10 Dingemans Marijn Willebrord Wil Vooruit Juniors + 07:00
37 6 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 07:02
38 31 Moore Viggo LUX -CTS p/b Specialized + 07:31
39 47 Robbins Jacques VC La Pomme Marseille U19 + 07:48
40 16 Wertz Hugo VC Ardennes + 08:34
41 6 van den Eijnden Daan WPG Amsterdam U19 + 08:48
42 3 Marais Martin US Vern Cyclisme Junior + 09:08
43 18 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 09:31
44 16 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 09:33
45 21 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 10:06
46 44 Madona Corentin VC La Pomme Marseille U19 + 11:28
47 9 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 11:59
48 19 Aguirre Yago Gipuzkoa Selekzioa + 12:08
49 39 Cushway Maximilian Veloce Vannetais U19 + 12:16
50 30 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 12:39
51 30 Mainguenaud Lucas Entente Corrèze + 12:39
52 8 de Jong Stef Wielerzone Nederland + 12:47
53 21 Kranenburg Joris KNWU District Oost + 12:56
54 13 Deschamps Christian Hot Tubes Cycling + 12:58
55 22 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 13:02
56 - Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 13:28
57 1 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 13:49
58 1 Villeronce Axel Culture Vélo Look Racing Team U19 + 13:50
59 4 Berns Mats Luxembourg + 13:55
60 4 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 14:17
61 10 Vlad Andru Luxembourg + 14:34
62 16 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 14:46
63 7 Saubère Loïs Pyrénées Performance Academy + 14:53
64 12 Bouma Jelle Willebrord Wil Vooruit Juniors + 15:15
65 15 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 15:29
66 28 Burel Louy VS Trégueux Junior + 16:02
67 14 Hingant Melvyn VS Trégueux Junior + 16:10
68 19 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 18:55
69 4 Nicolas Kenzo Comite Des Cotes D'Armor + 19:54
70 22 Gilljam Axel Svealand Cycling Team + 24:34
71 24 Poisson Alexis Mixte Centre Armor + 26:29
72 24 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 27:01
73 26 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 27:04
74 23 Connolly Redmond Gepla-Watersley R&D Road Team + 27:32
75 23 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 28:20
76 3 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 29:41
77 24 Rydne Johan Svealand Cycling Team + 31:29
78 24 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 31:58
79 25 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 32:23
80 28 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 32:31
81 28 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 32:43
82 29 Van Der Werf Sven Streetjump-ABLOC + 33:48
83 27 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 34:14
84 32 Le Croller Stan OC Locminé + 36:52
85 38 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 40:55
86 19 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 48:17
Pos Rider Team Time
01 August AJ Hot Tubes Cycling 05:33:23
02 Peace Oliver Tofauti Everyone Active + 58
03 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 01:06
04 Vriezen Toinne WPG Amsterdam U19 + 01:26
05 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 01:35
06 Lightfoot Mark Tofauti Everyone Active + 01:35
07 Charteau Diego Entente Vallet-Aizenay + 01:55
08 Lubbers Melle KNWU District Oost + 02:02
09 Tapia Adur Gipuzkoa Selekzioa + 03:18
10 Hayma Karst Gepla-Watersley R&D Road Team + 03:28
11 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:37
12 Ugarte Gari Gipuzkoa Selekzioa + 03:42
13 Makohon Jack LUX -CTS p/b Specialized + 04:29
14 van der Werff Thom Gepla-Watersley R&D Road Team + 04:32
15 Mahoudo Loris V.C.Pays de Loudéac U19 + 08:53
16 Stokes Ben Hot Tubes Cycling + 08:55
17 Hoarau Maël Jym OC Locminé + 09:28
18 Castor Clement Pyrénées Performance Academy + 11:21
19 Gal Ryan Gepla-Watersley R&D Road Team + 12:01
20 Barguil Brayann A.C.Lanester 56 Junior + 12:24
21 Olano Unax Gipuzkoa Selekzioa + 12:50
22 Amice Tom Comite Des Cotes D'Armor + 13:11
23 Berns Mats Luxembourg + 13:17
24 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 13:39
25 Seigneuret Thomas Team 31 Jolly Cycles U19 + 14:08
26 Samson Valentin Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 14:51
27 Parham Darren Hot Tubes Cycling + 26:23
28 Henrio Madec Enzo UC Alréenne Junior + 26:26
29 Linden Rasmus Svealand Cycling Team + 27:42
30 Errasti Unax Gipuzkoa Selekzioa + 29:03
31 Krijgsman Thomas WPG Amsterdam U19 + 31:20
32 Momblano Matthieu VS Trégueux Junior + 31:45
33 Therin Alexis Mixte Centre Armor + 31:53
34 Burford CJ LUX -CTS p/b Specialized + 32:05
35 Ryo Swann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 33:36
36 Le Croller Stan OC Locminé + 36:14
37 Coet Thomas Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 40:17
38 Balcon Evann Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 47:39
Pos Team Time
01 V.C.Pays de Loudéac U19 16:41:44
02 Tofauti Everyone Active + 03:11
03 WPG Amsterdam U19 + 05:37
04 Willebrord Wil Vooruit Juniors + 09:47
05 VC Ardennes + 12:25
06 LUX -CTS p/b Specialized + 12:28
07 VC La Pomme Marseille U19 + 13:30
08 KNWU District Oost + 13:55
09 US Vern Cyclisme Junior + 14:53
10 Team 31 Jolly Cycles U19 + 15:32
11 Gipuzkoa Selekzioa + 15:56
12 Gepla-Watersley R&D Road Team + 18:26
13 Hot Tubes Cycling + 20:20
14 OC Locminé + 21:34
15 Luxembourg + 26:18
16 Wielerzone Nederland + 47:59
17 Svealand Cycling Team + 54:33
18 VS Trégueux Junior + 01:01:06
19 Team Sportbreizh-Harmonie Mutuelle + 01:17:34

Information