Front Races Teams Riders Ranking

Ronde des Vallées Juniors | 2019 Stages

Information Results Stages Startlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03

Results: 03.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Jared Scott Lux-Strading p/b Specialized 02:34:18
02 Thibault D'Hervez Finistre + 02
03 Roel Van Sintmaartensdijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 16
04 Bodi Del Grosso Spider King-Soenens U19 + 16
05 Enzo Le Bot Vloce Vannetais + 16
06 Gianni Lamperti Lux-Strading p/b Specialized + 16
07 Logan Maclean Spokes Racing Team + 16
08 Thomas Mijnsbergen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 16
09 Mathis Le Berre Ctes-d'Armor + 16
10 Elliot Phillippon Culture Vélo Look Racing U19 + 16
11 Jules Boulais La Roche-sur-Yon Vende + 16
12 Erwin Travaille Pays Loudac + 16
13 Joris Kroon Willebrord Wil Vooruit Juniors + 16
14 Logan Mclain Lux-Strading p/b Specialized + 16
15 Nicola Marcerou Culture Vélo Look Racing U19 + 16
16 Jelte Krijnsen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 16
17 Tom Aguillon Mixt 1 + 16
18 Tom Portsmouth Spider King-Soenens U19 + 16
19 Theo Goebeert VC Ardennes + 16
20 Paul Jarno Mixt 3 + 16
21 Célestin Cadoret Mixt 3 + 16
22 Valentin Masse Ctes-d'Armor + 16
23 Alex Diaz Alvarez Gipuzkoako + 16
24 Robin Cann AC Lonarde + 16
25 Kyle Chromy Lux-Strading p/b Specialized + 16
26 Siebe Roesems Royal Cureghem Sportief + 16
27 Tjalle De Bruin District Oost + 16
28 Tom Hamelryckx VC Ardennes + 16
29 Nathan Le Piouffe Pays Loudac + 16
30 Hugo Valet Haute-Vienne + 16
31 Gianni Pavone Willebrord Wil Vooruit Juniors + 16
32 Jarne Van Cauter Royal Cureghem Sportief + 16
33 Owen Musset AC Lonarde + 16
34 Guerlain Conan Vloce Vannetais + 16
35 Ilan Guern AC Lonarde + 16
36 Ewen Costiou Finistre + 16
37 Noah Verriest Royal Cureghem Sportief + 16
38 Anthony Bregiere Nouvelle-Aquitaine + 16
39 Thomas Mignon VS Vallet + 16
40 Mathieu Texier Haute-Vienne + 16
41 Volodia Chuzeville Ctes-d'Armor + 16
42 Alexis Le Guevel VC Pontivy + 16
43 Sam Meijdam Mixt 4 + 16
44 Malo Stevant Pays Loudac + 16
45 Reuben Thompson VS Vallet + 16
46 Antoine Gizardin-Pradeau La Roche-sur-Yon Vende + 16
47 Telmo Semperena Oyarzabal Gipuzkoako + 16
48 Axel Van Der Tuuk Spider King-Soenens U19 + 16
49 Tim Neffgen Royal Cureghem Sportief + 16
50 Joe Michotte Luxembourg + 01:15
51 Geert Van Kappel Mixt 4 + 01:15
52 Lucas Guille Nantes Atlantique + 01:15
53 Pacome Poignant Vloce Vannetais + 01:15
54 Nathan Pedrault Vloce Vannetais + 01:15
55 Gabriel Bolgiani Loire-Atlantique + 16
56 Killian Verschuren Morbihan + 01:20
57 Nicolas Marthe VC Ardennes + 01:23
58 Axel Rome Finistre + 01:54
59 Mathys Rousseau Mixt 3 + 01:57
60 Serginho Wilshaus Mixt 4 + 01:58
61 Mikel Orbea Odriozola Gipuzkoako + 16
62 Baptiste Jaunault VS Vallet + 02:33
63 Alexis Thoueil Culture Vélo Look Racing U19 + 03:22
64 Alexander Dent Spokes Racing Team + 03:22
65 Caleb Classen Lux-Strading p/b Specialized + 03:40
66 Loic Denoyette Royal Cureghem Sportief + 03:47
67 Alexander Fernandez Irulegi Gipuzkoako + 03:53
68 Leo-Paul Jamin Nantes Atlantique + 04:46
69 Enzo Deffains Mixt 1 + 04:46
70 Alexis Drumel VC Pontivy + 04:46
71 Baptiste Gruel Mixt 1 + 16
72 Malo Roussel Vloce Vannetais + 05:36
73 Dorian Terraube Culture Vélo Look Racing U19 + 05:36
74 Tom Baubry Loire-Atlantique + 07:09
75 Aimeric Catrevaux Mixt 2 + 07:09
76 George Wood Spokes Racing Team + 09:27
77 Mathias Vandenborre Spider King-Soenens U19 + 09:56
78 Baptiste Vadic Nouvelle-Aquitaine + 11:48
79 Dimitri Soulabaille Pays Loudac + 12:05
80 Nolann Mahoudo Pays Loudac + 12:05
81 Ole Veenhuis Mixt 4 + 13:26
82 Enzo Morel Vloce Vannetais + 14:02
83 Asier Pozo Gipuzkoako + 14:27
84 Ibai Rodriguez Ruiz Gipuzkoako + 14:27
85 Mika Sardina District Oost + 15:49
86 Marc Lenouvel Ctes-d'Armor + 17:19
87 Youenn Scourzic Morbihan + 17:19
88 Lucas Fremont VS Vallet + 19:14
89 Nathan Allard Nantes Atlantique + 19:22
90 Leon Ellerman District Oost + 21:03
91 Bart Theuws Spider King-Soenens U19 + 21:12
92 Robin Lesne Ctes-d'Armor + 22:02
93 Ronan Voisin VS Vallet + 22:02
94 Sven Raats Mixt 4 + 22:02
95 Malo Biard Ctes-d'Armor + 23:18
96 Jonas Benoit Spider King-Soenens U19 + 23:18
97 Quentin Le Moullec Finistre + 23:31
98 Tom Charrier Nantes Atlantique + 25:41
99 Lucas Prouteau La Roche-sur-Yon Vende + 25:50
100 Paul Boulais La Roche-sur-Yon Vende + 25:50
101 Hugo Boivin Mixt 2 + 26:32
102 Valentin Le Bihan Pays Loudac + 26:27
103 Beau Van Izerloo Wielerzone Nederland + 26:27
104 Axel Laurance Mixt 3 + 16
OOT Suliac Rebeillard Mixt 2
OOT Yael Thomazeau Mixt 2
DNS Marin Baillargeat Haute-Vienne
DNF Ryan Cortjens Royal Cureghem Sportief
DNF Seth Callahan Lux-Strading p/b Specialized
DNF Clement Suzzoni Mixt 1
DNF Loïc Bettendorff Luxembourg
DNF Clément Cottereau Nantes Atlantique
DNF Baptiste Mosin Morbihan
DNF Ludovic Morice Morbihan
DNF Aaron King Spokes Racing Team
DNF Théo Ratichaux Loire-Atlantique
DNF Gaetan Guenver AC Lonarde
DNF Paolo Fondin VS Vallet
DNF Maxan Tanguy Finistre
DNF Timothé Maillard Loire-Atlantique
DNF Enzo Thomas Mixt 3
DNF Taino Cailliau Nouvelle-Aquitaine
DNF Lucas Morvan AC Lonarde
DNF Enzo Charles VC Pontivy
DNF Lucas Cumenal Nouvelle-Aquitaine
DNF Pablo Blatt Luxembourg
DNF Romain Tomassacci Morbihan
DNF Corentin Clement Nouvelle-Aquitaine
DNF Nathan Copus VC Ardennes
DNF Jordan Guyot VC Pontivy
DNF Yannick Boissou Nouvelle-Aquitaine
DNF Tom Leboucher Culture Vélo Look Racing U19
DNF Antoine Gicquel Morbihan
DNF Robin Lebrun VC Ardennes
Pos Name Team Time
01 1 Jared Scott Lux-Strading p/b Specialized 05:28:37
02 1 Joris Kroon Willebrord Wil Vooruit Juniors + 09
03 - Logan Mclain Lux-Strading p/b Specialized + 17
04 - Roel Van Sintmaartensdijk Willebrord Wil Vooruit Juniors + 19
05 - Axel Laurance + 23
06 - Tom Portsmouth Spider King-Soenens U19 + 24
07 1 Thibault D'Hervez + 25
08 1 Jelte Krijnsen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 31
09 - Thomas Mijnsbergen Willebrord Wil Vooruit Juniors + 39
10 - Gianni Lamperti Lux-Strading p/b Specialized + 43
11 - Jules Boulais + 50
12 1 Ewen Costiou + 51
13 2 Siebe Roesems Royal Cureghem Sportief + 55
14 2 Bodi Del Grosso Spider King-Soenens U19 + 56
15 2 Nathan Le Piouffe + 57
16 2 Axel Van Der Tuuk Spider King-Soenens U19 + 59
17 3 Mathis Le Berre + 01:00
18 3 Antoine Gizardin-Pradeau + 01:00
19 4 Kyle Chromy Lux-Strading p/b Specialized + 01:01
20 5 Tim Neffgen Royal Cureghem Sportief + 01:08
21 5 Reuben Thompson + 01:09
22 7 Tom Aguillon + 01:25
23 7 Anthony Bregiere + 01:30
24 7 Ilan Guern + 01:33
25 7 Logan Maclean Spokes Racing Team + 01:35
26 7 Baptiste Gruel + 01:37
27 8 Célestin Cadoret + 01:40
28 8 Telmo Semperena Oyarzabal + 01:42
29 10 Erwin Travaille + 01:47
30 12 Enzo Le Bot + 01:51
31 12 Theo Goebeert VC Ardennes + 01:52
32 12 Nicola Marcerou Culture Vélo Look Racing Team U19 + 01:52
33 15 Malo Stevant + 02:03
34 10 Geert Van Kappel + 02:05
35 14 Owen Musset + 02:12
36 16 Volodia Chuzeville + 02:21
37 20 Gabriel Bolgiani + 02:32
38 20 Paul Jarno + 02:34
39 22 Thomas Mignon + 02:40
40 12 Axel Rome + 03:02
41 24 Sam Meijdam + 03:13
42 8 Nicolas Marthe VC Ardennes + 03:20
43 11 Joe Michotte + 03:25
44 23 Alexis Le Guevel + 03:39
45 2 Mathys Rousseau + 03:43
46 18 Pacome Poignant + 04:02
47 19 Killian Verschuren + 04:29
48 8 Baptiste Jaunault + 04:47
49 11 Caleb Classen Lux-Strading p/b Specialized + 05:08
50 36 Leo-Paul Jamin + 05:24
51 - Alexander Dent Spokes Racing Team + 05:25
52 19 Alex Diaz Alvarez + 05:28
53 22 Valentin Masse + 05:53
54 1 Alexander Fernandez Irulegi + 06:02
55 15 Nathan Pedrault + 06:15
56 15 Alexis Drumel + 06:19
57 23 Hugo Valet + 06:54
58 26 Jarne Van Cauter Royal Cureghem Sportief + 07:36
59 26 Robin Cann + 07:50
60 27 Noah Verriest Royal Cureghem Sportief + 08:05
61 1 Dorian Terraube Culture Vélo Look Racing Team U19 + 08:07
62 17 Tom Baubry + 08:48
63 30 Mathieu Texier + 08:53
64 30 Mikel Orbea Odriozola + 08:54
65 31 Gianni Pavone Willebrord Wil Vooruit Juniors + 09:45
66 44 Mathias Vandenborre Spider King-Soenens U19 + 10:41
67 27 George Wood Spokes Racing Team + 10:59
68 21 Loic Denoyette Royal Cureghem Sportief + 11:44
69 26 Alexis Thoueil Culture Vélo Look Racing Team U19 + 12:02
70 31 Elliot Phillippon Culture Vélo Look Racing Team U19 + 12:19
71 31 Tjalle De Bruin + 12:30
72 53 Baptiste Vadic + 12:32
73 27 Lucas Guille + 12:41
74 40 Nolann Mahoudo + 13:28
75 34 Tom Hamelryckx VC Ardennes + 13:59
76 13 Dimitri Soulabaille + 14:39
77 9 Aimeric Catrevaux + 14:50
78 30 Enzo Deffains + 18:26
79 40 Serginho Wilshaus + 19:08
80 6 Ibai Rodriguez Ruiz + 19:51
81 1 Asier Pozo + 21:26
82 55 Bart Theuws Spider King-Soenens U19 + 22:06
83 4 Mika Sardina + 22:23
84 16 Lucas Fremont + 22:39
85 39 Malo Roussel + 24:05
86 2 Marc Lenouvel + 25:09
87 10 Nathan Allard + 25:25
88 4 Youenn Scourzic + 25:49
89 6 Robin Lesne + 29:16
90 43 Guerlain Conan + 30:26
91 13 Paul Boulais + 32:13
92 33 Ole Veenhuis + 32:15
93 4 Quentin Le Moullec + 33:14
94 11 Leon Ellerman + 33:55
95 4 Malo Biard + 34:43
96 31 Enzo Morel + 34:54
97 6 Hugo Boivin + 34:55
98 15 Ronan Voisin + 36:57
99 11 Tom Charrier + 39:33
100 22 Sven Raats + 40:01
101 10 Beau Van Izerloo Wielerzone Nederland + 41:04
102 24 Jonas Benoit Spider King-Soenens U19 + 42:07
103 25 Valentin Le Bihan + 47:26
104 28 Lucas Prouteau + 55:12
Info
Nations France
Date August 18th
Where Hémonstoir -> Hémonstoir
What 03.Stage
Distance 102.7 km
Leader J.Scott
Youth J.Scott
Mountain T.D'Hervez
Sprint J.Michotte