Valromey Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Combination Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Faure-Prost Alexy Collectif Juniors Bourgogne 02:49:48
02 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire + 20
03 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 20
04 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team + 20
05 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 20
06 Nordhagen Jørgen Team NTG/Uno-X + 42
07 Christen Jan Pogi Team + 42
08 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 42
09 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 52
10 Herzog Emil Team Auto Eder + 52
11 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:04
12 Magnier Paul Mixte Charvieu + 01:04
13 Savioz Colin Mixte Charvieu + 01:20
14 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 01:23
15 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 01:23
16 Isidore Noa AG2R Citroën U19 Team + 01:25
17 Kockelmann Mathieu Team Auto Eder + 02:20
18 Prestianni Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 02:22
19 Barta Martin Team Auto Eder + 04:01
20 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 04:02
21 Montana Marco David Team Inca Juniors + 04:04
22 Rullier Hans CREF Pays de la Loire + 04:14
23 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 04:14
24 Loulergue Victor Nouvelle-Aquitaine + 06:16
25 Ermakov Roman Cannibal Team + 06:16
26 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 06:16
27 Beck Jonas LV Baden + 06:18
28 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 06:32
29 Bagou Guillaume Mixte Charvieu + 06:32
30 Gregorcic Natan Pogi Team + 06:32
31 Dockx Aaron WAC Team + 06:32
32 Shmidt Artem Cannibal Team + 06:32
33 Grisel Matys AG2R Citroën U19 Team + 06:32
34 Barrillot Bohémond Collectif Juniors Bourgogne + 06:32
35 Vaneeckhoutte Victor Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 06:32
36 Blaise Arthur AG2R Citroën U19 Team + 06:32
37 De Meijts Matis EFC - L&R - AGS U19 + 06:32
38 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 06:32
39 Arsac Remi Auvergne Rhone-Alpes + 06:32
40 Cler Gabin Collectif Juniors Bourgogne + 06:32
41 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 06:32
42 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 06:32
43 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 06:32
44 Evertsen-Hegreberg Simen EFC - L&R - AGS U19 + 06:32
45 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 06:32
46 Tijssen Viego WPG Amsterdam U19 + 06:32
47 Conforti Lorenzo Work Service Speedy Bike + 06:32
48 Modafferi Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 06:32
49 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 06:32
50 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 06:32
51 McHenry Finn The Cycling Academy U19 + 06:32
52 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 06:32
53 Crommelinck Melvin VC La Pomme Marseille U19 + 06:32
54 Garcia Alex EOLO-KOMETA U19 + 06:37
55 Hellerup Malte Team Mascot Workwear + 06:37
56 Kulset Johannes Team NTG/Uno-X + 06:37
57 Dubois Clement Nouvelle-Aquitaine + 06:44
58 Dos Reis Graca Nathan Auvergne Rhone-Alpes + 08:07
59 Soenens Viktor Onder Ons Parike WZW + 11:23
60 Neerinckx Sam Onder Ons Parike WZW + 11:23
61 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 11:25
62 Van Bylen Liam Acrog-Tormans BC U19 + 11:29
63 De Ceuster Milan Acrog-Tormans BC U19 + 11:39
64 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 12:43
65 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 12:43
66 Breant Romain Nouvelle-Aquitaine + 12:43
67 Lequet Corentin Mixte Charvieu + 12:43
68 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 13:27
69 Pauwels Thibaut EFC - L&R - AGS U19 + 14:26
70 Andre Alexi Mixte Charvieu + 14:26
71 Sekse Jørgen Team NTG/Uno-X + 14:26
72 Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 14:26
73 Scherrens Lucas Onder Ons Parike WZW + 14:26
74 Ellen Archie The Cycling Academy U19 + 14:26
75 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 14:26
76 Skok Andraz Pogi Team + 14:26
77 Shtin Valery Cannibal Team + 14:26
78 Krogh Jensen Andreas Team Mascot Workwear + 14:26
79 Skok Marcel Pogi Team + 14:26
80 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 14:26
81 Frasch Jonathan LV Baden + 14:26
82 Dingemans Marijn WPG Amsterdam U19 + 14:26
83 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 14:26
84 Mahieu Gregoire VC La Pomme Marseille U19 + 14:26
85 Vlot Mees Team Auto Eder + 14:26
86 Ceulemans Jarne WAC Team + 14:26
87 Martinsen Georg Rydningen Team NTG/Uno-X + 14:26
88 Vierge Mateo Nouvelle-Aquitaine + 14:26
89 Pajur Romet Team Auto Eder + 14:26
90 Sergiampietri Andrea Work Service Speedy Bike + 14:43
91 Soranzo Maël Auvergne Rhone-Alpes + 15:01
92 Troger Lucas CREF Pays de la Loire + 18:26
93 Lloret Quentin Nouvelle-Aquitaine + 18:26
94 Naessens Henri Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 20:32
95 Donie Milan EFC - L&R - AGS U19 + 21:04
96 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 21:04
97 Ceccato Maxime Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 21:04
98 Torrella Teruel Roman Drone Hopper - GSport Teika + 21:24
99 Esnault Nathan Mixte Charvieu + 25:20
100 Sarnowski Tillman LV Baden + 25:20
101 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 25:20
102 Penna Fausto Valentin LV Baden + 25:23
103 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 26:20
104 Desimpelaere Arne EFC - L&R - AGS U19 + 26:20
105 Kwon Elijah The Cycling Academy U19 + 26:20
106 Verhaegen Ruben WAC Team + 26:20
107 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 26:27
108 Salon Gabriel Auvergne Rhone-Alpes + 29:51
109 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 31:20
110 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 32:43
111 Muha Luka Pogi Team + 32:43
112 Nicolini Francesco Work Service Speedy Bike + 34:06
113 Thibaud Celian Auvergne Rhone-Alpes + 34:06
114 Jordaens Ilias WAC Team + 35:18
115 Dougny Lucas Collectif Juniors Bourgogne + 37:42
DSQ Gnoffo Daniele Work Service Speedy Bike
DSQ Zanta Daniel Work Service Speedy Bike
DNS Greijus Paul WAC Team
DNS Borgo Alessandro Work Service Speedy Bike
DNF Luciez Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19
DNF Oebel Matthis LV Baden
DNF Davoine Achille Auvergne Rhone-Alpes
DNF Maupassant Thomas Collectif Juniors Bourgogne
DNF Whiteford Corey The Cycling Academy U19
DNF Oblak Domen Pogi Team
DNF Staes Gibbe Acrog-Tormans BC U19
DNF Diaz Aranda Marlon Team Inca Juniors
DNF Parra Erick Team Inca Juniors
Pos Rider Team Time
1 - Herzog Emil Team Auto Eder 12:19:04
2 3 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 + 24
3 - Christen Jan Pogi Team + 44
4 - Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 46
5 1 Nordhagen Jørgen Team NTG/Uno-X + 50
6 1 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team + 54
7 5 Isidore Noa AG2R Citroën U19 Team + 01:02
8 1 Magnier Paul Mixte Charvieu + 03:47
9 1 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 + 04:09
10 6 Faure-Prost Alexy Collectif Juniors Bourgogne + 04:42
11 1 Savioz Colin Mixte Charvieu + 05:01
12 1 Kockelmann Mathieu Team Auto Eder + 05:54
13 16 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire + 06:29
14 17 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW + 07:01
15 7 Kulset Johannes Team NTG/Uno-X + 07:11
16 10 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika + 07:43
17 10 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 + 07:43
18 5 Barta Martin Team Auto Eder + 08:02
19 5 Rullier Hans CREF Pays de la Loire + 10:33
20 8 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 + 10:34
21 7 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:40
22 11 Prestianni Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 10:53
23 8 Ragilo Frank Aron Cannibal Team + 10:55
24 7 De Meijts Matis EFC - L&R - AGS U19 + 11:27
25 7 Dockx Aaron WAC Team + 11:42
26 7 Blaise Arthur AG2R Citroën U19 Team + 11:50
27 7 Shmidt Artem Cannibal Team + 11:56
28 5 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 12:39
29 3 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 14:52
30 7 Ermakov Roman Cannibal Team + 15:17
31 3 Leveque Théo Team UC Nantes - Atlantique U19 + 15:22
32 3 Tijssen Viego WPG Amsterdam U19 + 15:22
33 3 Crommelinck Melvin VC La Pomme Marseille U19 + 15:23
34 4 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 15:46
35 5 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 15:49
36 3 Cler Gabin Collectif Juniors Bourgogne + 16:32
37 12 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 + 17:45
38 3 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 18:32
39 18 Lequet Corentin Mixte Charvieu + 18:33
40 2 Arsac Remi Auvergne Rhone-Alpes + 20:08
41 4 Loulergue Victor Nouvelle-Aquitaine + 20:36
42 2 Beck Jonas LV Baden + 20:37
43 - Hellerup Malte Team Mascot Workwear + 20:38
44 2 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 21:02
45 2 Grisel Matys AG2R Citroën U19 Team + 21:03
46 2 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 21:07
47 5 Dubois Clement Nouvelle-Aquitaine + 25:00
48 6 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 25:10
49 9 Evertsen-Hegreberg Simen EFC - L&R - AGS U19 + 26:58
50 28 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 27:09
51 2 Breant Romain Nouvelle-Aquitaine + 28:07
52 3 Neerinckx Sam Onder Ons Parike WZW + 30:47
53 11 Garcia Alex EOLO-KOMETA U19 + 31:32
54 11 Dos Reis Graca Nathan Auvergne Rhone-Alpes + 33:12
55 16 Conforti Lorenzo Work Service Speedy Bike + 34:25
56 1 Soranzo Maël Auvergne Rhone-Alpes + 35:02
57 3 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 35:32
58 1 Ellen Archie The Cycling Academy U19 + 36:03
59 23 Montana Marco David Team Inca Juniors + 37:12
60 2 Martinsen Georg Rydningen Team NTG/Uno-X + 37:21
61 2 Pajur Romet Team Auto Eder + 37:22
62 11 Donie Milan EFC - L&R - AGS U19 + 38:23
63 13 Modafferi Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 38:23
64 13 McHenry Finn The Cycling Academy U19 + 38:28
65 14 Bagou Guillaume Mixte Charvieu + 39:05
66 13 Ceccato Maxime Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 39:30
67 14 Gregorcic Natan Pogi Team + 39:32
68 6 Van Bylen Liam Acrog-Tormans BC U19 + 40:07
69 4 De Ceuster Milan Acrog-Tormans BC U19 + 40:10
70 4 Mahieu Gregoire VC La Pomme Marseille U19 + 40:48
71 3 Andre Alexi Mixte Charvieu + 40:48
72 3 Vierge Mateo Nouvelle-Aquitaine + 40:57
73 23 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized + 41:03
74 13 Lloret Quentin Nouvelle-Aquitaine + 41:18
75 25 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 41:21
76 1 Soenens Viktor Onder Ons Parike WZW + 41:42
77 5 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 41:49
78 8 Pauwels Thibaut EFC - L&R - AGS U19 + 41:55
79 1 Perez Cesar EOLO-KOMETA U19 + 46:41
80 - Vlot Mees Team Auto Eder + 47:19
81 3 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 47:22
82 1 Skok Marcel Pogi Team + 48:44
83 2 Sergiampietri Andrea Work Service Speedy Bike + 49:53
84 2 Ceulemans Jarne WAC Team + 50:21
85 4 Shtin Valery Cannibal Team + 51:04
86 5 Cretin Jules Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 52:07
87 20 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 52:42
88 - Troger Lucas CREF Pays de la Loire + 54:55
89 19 Vaneeckhoutte Victor Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 55:48
90 19 Barrillot Bohémond Collectif Juniors Bourgogne + 55:56
91 7 Skok Andraz Pogi Team + 57:04
92 8 Krogh Jensen Andreas Team Mascot Workwear + 57:56
93 1 Naessens Henri Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 58:26
94 7 Legay Baptiste Bourg-en-Bresse Ain Cyclisme U19 + 59:05
95 8 Sekse Jørgen Team NTG/Uno-X + 59:39
96 9 Scherrens Lucas Onder Ons Parike WZW + 01:01:33
97 9 De Geeter Jasper Onder Ons Parike WZW + 01:02:51
98 8 Desimpelaere Arne EFC - L&R - AGS U19 + 01:04:01
99 12 Frasch Jonathan LV Baden + 01:04:44
100 12 Dingemans Marijn WPG Amsterdam U19 + 01:05:28
101 14 Bourdejeau Bastien Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:07:47
102 9 Salon Gabriel Auvergne Rhone-Alpes + 01:08:39
103 1 Esnault Nathan Mixte Charvieu + 01:10:15
104 10 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 01:12:03
105 5 Verhaegen Ruben WAC Team + 01:15:58
106 8 Penna Fausto Valentin LV Baden + 01:18:10
107 3 Thibaud Celian Auvergne Rhone-Alpes + 01:19:40
108 12 Torrella Teruel Roman Drone Hopper - GSport Teika + 01:22:36
109 10 Kwon Elijah The Cycling Academy U19 + 01:24:00
110 3 Muha Luka Pogi Team + 01:25:04
111 10 Sarnowski Tillman LV Baden + 01:27:41
112 4 Jordaens Ilias WAC Team + 01:30:05
113 9 Sugino Shoichi VC La Pomme Marseille U19 + 01:31:21
114 3 Dougny Lucas Collectif Juniors Bourgogne + 01:33:15
115 8 Nicolini Francesco Work Service Speedy Bike + 01:39:00
Pos Rider Team Time
01 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 12:19:28
02 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team + 22
03 Nordhagen Jørgen Team NTG/Uno-X + 26
04 Barta Martin Team Auto Eder + 07:38
05 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 10:16
06 Blaise Arthur AG2R Citroën U19 Team + 11:26
07 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 + 12:15
08 Lightfoot Mark LUX -CTS p/b Specialized + 14:28
09 Tijssen Viego WPG Amsterdam U19 + 14:58
10 Neff Henry LUX -CTS p/b Specialized + 15:22
11 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 + 15:25
12 Foucher Esteban Team UC Nantes - Atlantique U19 + 18:08
13 Arsac Remi Auvergne Rhone-Alpes + 19:44
14 Chamberlain Oscar Cannibal Team + 20:38
15 Grisel Matys AG2R Citroën U19 Team + 20:39
16 Rafferty Adam Team 31 Jolly Cycles U19 + 20:43
17 Dubois Clement Nouvelle-Aquitaine + 24:36
18 Sanchez Clement Team UC Nantes - Atlantique U19 + 24:46
19 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 26:45
20 Neerinckx Sam Onder Ons Parike WZW + 30:23
21 Charteau Diego CREF Pays de la Loire + 35:08
22 Martinsen Georg Rydningen Team NTG/Uno-X + 36:57
23 Donie Milan EFC - L&R - AGS U19 + 37:59
24 Modafferi Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 37:59
25 Van Bylen Liam Acrog-Tormans BC U19 + 39:43
26 De Ceuster Milan Acrog-Tormans BC U19 + 39:46
27 Andre Alexi Mixte Charvieu + 40:24
28 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 + 40:57
29 Soenens Viktor Onder Ons Parike WZW + 41:18
30 Hivart Benjamin VC La Pomme Marseille U19 + 41:25
31 Vlot Mees Team Auto Eder + 46:55
32 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 46:58
33 Skok Marcel Pogi Team + 48:20
34 Van Herck Yarno Acrog-Tormans BC U19 + 52:18
35 Vaneeckhoutte Victor Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 55:24
36 Krogh Jensen Andreas Team Mascot Workwear + 57:32
37 Naessens Henri Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 58:02
38 Sekse Jørgen Team NTG/Uno-X + 59:15
39 Desimpelaere Arne EFC - L&R - AGS U19 + 01:03:37
40 Frasch Jonathan LV Baden + 01:04:20
41 Salon Gabriel Auvergne Rhone-Alpes + 01:08:15
42 Esnault Nathan Mixte Charvieu + 01:09:51
43 Lemperiere Jules CREF Pays de la Loire + 01:11:39
44 Nicolini Francesco Work Service Speedy Bike + 01:38:36
Pos Rider Team Points
01 Isidore Noa AG2R Citroën U19 Team 68
02 Herzog Emil Team Auto Eder 61
03 Christen Jan Pogi Team 53
04 Place Maxence AG2R Citroën U19 Team 53
05 Savioz Colin Mixte Charvieu 51
06 Magnier Paul Mixte Charvieu 50
07 Decomble Maxime VC La Pomme Marseille U19 47
08 Kockelmann Mathieu Team Auto Eder 47
09 Gruel Thibaud CREF Pays de la Loire 43
10 Dhondt Robbe Onder Ons Parike WZW 43
11 Bisiaux Leo AG2R Citroën U19 Team 41
12 Nordhagen Jørgen Team NTG/Uno-X 41
13 Faure-Prost Alexy Collectif Juniors Bourgogne 39
14 Lequet Corentin Mixte Charvieu 36
15 Pajur Romet Team Auto Eder 34
16 Barta Martin Team Auto Eder 32
17 Golliker Joshua Team 31 Jolly Cycles U19 27
18 Conforti Lorenzo Work Service Speedy Bike 27
19 Ragilo Frank Aron Cannibal Team 26
20 Hannes Victor Acrog-Tormans BC U19 24
21 Rullier Hans CREF Pays de la Loire 23
22 Dockx Aaron WAC Team 23
23 Grisel Matys AG2R Citroën U19 Team 22
24 Tapiz Hugo VC La Pomme Marseille U19 18
25 Kulset Johannes Team NTG/Uno-X 17
26 Van Bylen Liam Acrog-Tormans BC U19 16
27 Martinsen Georg Rydningen Team NTG/Uno-X 14
28 Marti Pau Drone Hopper - GSport Teika 13
29 Lesueur Louka Team UC Nantes - Atlantique U19 13
30 Widar Jarno Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 12
31 Gregorcic Natan Pogi Team 12
32 Maris Jesse LUX -CTS p/b Specialized 12
33 Aguilera Nil EOLO-KOMETA U19 10
34 De Meijts Matis EFC - L&R - AGS U19 10
35 Cler Gabin Collectif Juniors Bourgogne 10
36 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 9
37 Sergiampietri Andrea Work Service Speedy Bike 6
38 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 4
39 Prestianni Sacha Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 3
40 Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19 3
41 Breant Romain Nouvelle-Aquitaine 2
42 Driesen Niels Acrog-Tormans BC U19 1
43 Pauwels Thibaut EFC - L&R - AGS U19 1
Pos Team Time
01 AG2R Citroën U19 Team 36:59:22
02 Team Auto Eder + 08:59
03 Mixte Charvieu + 19:29
04 VC La Pomme Marseille U19 + 26:21
05 Team 31 Jolly Cycles U19 + 26:39
06 Team NTG/Uno-X + 34:56
07 Cannibal Team + 36:01
08 Team UC Nantes - Atlantique U19 + 39:14
09 Crabbe Toitures - CC Chevigny U19 + 42:27
10 CREF Pays de la Loire + 50:35
11 Collectif Juniors Bourgogne + 56:08
12 Nouvelle-Aquitaine + 56:15
13 Acrog-Tormans BC U19 + 57:01
14 LUX -CTS p/b Specialized + 01:01:12
15 EFC - L&R - AGS U19 + 01:01:41
16 Pogi Team + 01:12:17
17 Onder Ons Parike WZW + 01:17:13
18 EOLO-KOMETA U19 + 01:23:46
19 Auvergne Rhone-Alpes + 01:25:49
20 Work Service Speedy Bike + 01:55:08
21 WAC Team + 01:55:10
22 LV Baden + 02:15:33
23 The Cycling Academy U19 + 02:36:21

Information