Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2019 Ain Bugey Valromey Tour Juniors

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Georg Steinhauser 2001 Bade-Wurttemberg 08:48:48
02 Jago Willems 2001 Onder Ons Parike WZW + 01:06
03 Milan Paulus 2001 Maes CT Glabbeek + 01:14
04 Louis Coqueret 2001 Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:20
05 Joris Chaussinand 2002 Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:35
06 Reuben Thompson 2001 New Zealand + 01:36
07 Oscar Onley 2002 Ecosse + 01:38
08 Jordan Labrosse 2002 Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:41
09 Eliott Pierre 2001 Argenteuil Val De Seine + 02:19
10 Oliver Rees 2001 HMT Hospitals Giant CT + 02:25
11 Siebe Roesems 2001 Cureghem Sportief + 02:56
12 William Junior Le Cerf 2002 Zannata - Galloo + 03:00
13 Guido Draghi 2001 GS Stabbia Ciclismo + 03:02
14 Witse Meeusen 2001 Callant-Doltcini CT + 03:08
15 Jelle Declerck 2002 Gaverzicht Be Okay + 03:09
16 Floris Van Tricht 2001 Olympia Tienen + 03:09
17 Mattéo Vercher 2001 VC Vaux en Velin + 03:10
18 Tomas De Neve 2001 Acrog Pauwels Balen BC + 03:13
19 Hugo Roméo 2001 Occitane CF + 03:14
20 Ilan Larmet 2001 VC Pays De Loudeac + 03:20
21 Noah Verriest 2002 Cureghem Sportief + 03:34
22 Dylan Westley 2001 HMT Hospitals Giant CT + 03:39
23 Fernando Tercero Lopez 2001 Kometa CT + 03:44
24 Gil Gelders 2002 Onder Ons Parike WZW + 03:50
25 Arne Baers 2002 Callant-Doltcini CT + 03:52
26 Oliver Knight 2001 HMT Hospitals Giant CT + 04:07
27 Ryan Cortjens 2001 Mixte Ico Beobank-WAC Team + 04:09
28 Victor Bosoni 2001 Bourgogne Franche Comte + 04:15
29 Tieme Herrygers 2001 Mixte Ico Beobank-WAC Team + 04:31
30 Ari Scott 2001 New Zealand + 04:58
31 Lars Droogmans 2001 Maes CT Glabbeek + 05:13
32 Maxan Tanguy 2001 Club Bretagne + 05:18
33 Lars Craps 2001 Olympia Tienen + 05:35
34 Valentin Paret-Peintre 2001 Auvergne Rhone-Alpes + 05:54
35 Logan Maclean 2001 Ecosse + 06:02
36 Roy Duijvesteijn 2001 WTC De Amstel + 06:09
37 Remi Mermet 2002 Bourgogne Franche Comte + 06:25
38 Jasper Stalmans 2002 Maes CT Glabbeek + 06:28
39 Ward De Leeuw 2002 Maes CT Glabbeek + 06:50
40 Filippo Cecchi 2002 GS Stabbia Ciclismo + 06:58
41 Loris Trastour 2001 Bourgogne Franche Comte + 07:01
42 Tom Aguillon 2001 Club Bretagne + 07:03
43 Dries De Pooter 2002 Acrog Pauwels Balen BC + 07:04
44 Benjamin Marais 2002 Cref Pays De La Loire + 07:13
45 Wout Vervoort 2001 Mixte Ico Beobank-WAC Team + 07:40
46 Nicola Marcerou 2002 Culture Velo Look U19 + 08:21
47 Théo Bonnet 2001 Crabbe Toitures Chevigny + 09:18
48 Damon Fouchee 2001 South Africa + 09:26
49 Enrico Baglioni 2001 GS Stabbia Ciclismo + 10:17
50 Elliot Phillippon 2001 Culture Velo Look U19 + 10:47
51 Antoine Gizardin-Pradeau 2001 Cref Pays De La Loire + 11:27
52 Clement Dandoit 2002 Wallonie + 11:51
53 Matteo Regnanti 2001 GS Stabbia Ciclismo + 12:14
54 Luke Wilk 2001 Bade-Wurttemberg + 14:22
55 Koert Van Oosten 2002 Acrog Pauwels Balen BC + 15:32
56 Bastien Tronchon 2002 Savoie + 16:18
57 Aiden Vanderbeke 2001 Gaverzicht Be Okay + 16:20
58 Pepijn Reinderink 2002 Acrog Pauwels Balen BC + 17:14
59 Antoine Huby 2001 VC Pays De Loudeac + 17:22
60 Jules Boulais 2001 Cref Pays De La Loire + 17:56
61 Daan Martens 2002 Acrog Pauwels Balen BC + 19:05
62 Leo-Paul Jamin 2001 Nantes Atlantiques + 19:11
63 Niek Voogt 2001 WTC De Amstel + 20:20
64 Miguel Ladang 2002 Olympia Tienen + 20:29
65 Emile Alexander 2002 Nantes Atlantiques + 21:02
66 Axel Rome 2001 Club Bretagne + 21:15
67 Theo Laurans 2002 Culture Velo Look U19 + 21:25
68 Colin Jacquemin 2001 Van Rysel-AG2R La Mondiale + 21:52
69 Mateo Allard 2002 Savoie + 22:22
70 Drew Christensen - New Zealand + 22:22
71 Raphael Kübler 2001 Bade-Wurttemberg + 22:53
72 Hugo Lahaye 2002 Auvergne Rhone-Alpes + 22:54
73 Gerard Bofill Xucla 2001 Kometa CT + 22:56
74 Romain Charcosset 2001 VC Vaux en Velin + 23:11
75 Alex Haines 2001 HMT Hospitals Giant CT + 23:37
76 Arthur De Jaeger 2002 Olympia Tienen + 24:23
77 Jarne Van Dyck 2001 Crabbe Toitures Chevigny + 24:25
78 Albert Gathemann 2001 Bade-Wurttemberg + 24:45
79 Alessio Conforti 2001 GS Stabbia Ciclismo + 26:08
80 Mathis Le Berre 2001 Club Bretagne + 26:11
81 Arnau Gilabert 2002 Antiga Casa Bellsola Girona + 27:04
82 Luke Verburg 2001 Callant-Doltcini CT + 27:14
83 Théo Degache 2001 VC Vaux en Velin + 27:17
84 Kilyan Elain 2002 Auvergne Rhone-Alpes + 28:36
85 Thijs Van Looveren 2002 Mixte Ico Beobank-WAC Team + 29:30
86 Jonas Flo Pedersen 2001 OK Kvickly Odder + 29:59
87 Ewen Costiou 2002 Club Bretagne + 32:36
88 Nicolas Marthe 2001 Wallonie + 33:09
89 Xander White - New Zealand + 33:19
90 Gust Lootens 2001 Gaverzicht Be Okay + 33:21
91 Antoine Bauduin 2002 VC Vaux en Velin + 33:49
92 Barnaby Clegg-Shaw 2001 New Zealand + 33:55
93 Anthony De Bona 2002 Argenteuil Val De Seine + 34:21
94 Jim Kes 2001 WTC De Amstel + 34:26
95 Louka Pagnier 2001 Argenteuil Val De Seine + 35:06
96 Nando De Rijck 2002 Mixte Ico Beobank-WAC Team + 36:37
97 Nolann Mahoudo 2002 VC Pays De Loudeac + 37:18
98 Clarence Genaudeau 2001 Cref Pays De La Loire + 38:43
99 Alessio De Maere 2002 Gaverzicht Be Okay + 38:56
100 Alejandro Luna Del Cerro - Kometa CT + 40:54
101 Matti Dobbins - Ecosse + 41:45
102 Jenson Young 2001 HMT Hospitals Giant CT + 42:06
103 Keano Van Bellinghen 2001 Cureghem Sportief + 42:27
104 Jarne Van Cauter 2001 Cureghem Sportief + 43:07
105 Sten Verzijl 2001 WTC De Amstel + 43:12
106 Nathan Lambert 2002 Team Mayenne + 43:30
107 Jose Luis Medina Garcia - Kometa CT + 44:12
108 Luca Van Hout 2002 Crabbe Toitures Chevigny + 44:34
109 Yorben Lauryssen 2002 Callant-Doltcini CT + 45:51
110 Tom Leboucher 2002 Culture Velo Look U19 + 47:07
111 Senne Van De Velde 2002 Onder Ons Parike WZW + 48:40
112 Dayan Van Rillaert 2002 Wallonie + 51:33
113 Quentin Buri 2001 Auvergne Rhone-Alpes + 55:41
114 Laurian Aubry 2001 Team Mayenne + 55:52
115 Audric Leleu 2001 Wallonie + 56:42
116 Lilian Ledreux 2001 Cref Pays De La Loire + 57:40
117 Thomas Molinié 2002 Culture Velo Look U19 + 59:01
118 Alexis Robert 2001 VC Pays De Loudeac + 01:10:12
119 Blai Sanchez Bernabeu 2001 Antiga Casa Bellsola Girona + 01:10:48
120 Pablo Gutierrez Fernandez 2001 Kometa CT + 01:10:52
121 Tom Charrier 2002 Nantes Atlantiques + 01:11:02
122 Antoine Umenhover 2002 Team Mayenne + 01:17:14
DNF Pau Ibanez - Antiga Casa Bellsola Girona
DNF Pol Jaime Fernandez 2001 Antiga Casa Bellsola Girona
DNF Pau Torrent - Antiga Casa Bellsola Girona
DNF Thomas Morvan 2002 Argenteuil Val De Seine
DNF Lucas Perigois 2002 Argenteuil Val De Seine
DNF Joran Sermonet 2001 Auvergne Rhone-Alpes
DNF Franz Schlachter 2001 Bade-Wurttemberg
DNF Eliott Austin 2001 Bourgogne Franche Comte
DNF Victor Tyrode 2001 Bourgogne Franche Comte
DNF Pim Ronhaar 2001 Callant-Doltcini CT
DNF Arnaud De Lie 2002 Crabbe Toitures Chevigny
DNF Jelle Swerts 2002 Crabbe Toitures Chevigny
DNF Loic Denoyette 2001 Cureghem Sportief
DNF Alexander Dent 2001 Ecosse
DNF Jamie Johnston - Ecosse
DNF Timo Desmet 2001 Gaverzicht Be Okay
DNF Gauthier Beeckman 2002 Maes CT Glabbeek
DNF Lucas Guille 2002 Nantes Atlantiques
DNF Mathieu Lambert 2001 Nantes Atlantiques
DNF Benjamin Bleriot 2001 Occitane CF
DNF Guillaume Gautier 2001 Occitane CF
DNF Jamie Morris - Occitane CF
DNF Clément Rozès 2001 Occitane CF
DNF Mads Bak Bjerregaard 2001 OK Kvickly Odder
DNF Oliver Friis 2002 OK Kvickly Odder
DNF Casper Kaysen 2002 OK Kvickly Odder
DNF Hastrup Woer Lauge 2001 OK Kvickly Odder
DNF Wout Van Hamme 2002 Olympia Tienen
DNF Robbe De Weert 2001 Onder Ons Parike WZW
DNF Arnout Van Den Borre 2001 Onder Ons Parike WZW
DNF Hugo Chelloug 2002 Savoie
DNF Maxime Laymond 2002 Savoie
DNF Nicolas Masoch 2002 Savoie
DNF Matthew Fortuin 2001 South Africa
DNF Benino Hans - South Africa
DNF Charl Swanepoel - South Africa
DNF Hugo Millet 2002 Team Mayenne
DNF Valentin Poulain 2001 Team Mayenne
DNF Nathan Le Piouffe 2001 VC Pays De Loudeac
DNF Logan Gros 2001 VC Vaux en Velin
DNF Theo Goebeert 2001 Wallonie
DNF Wessel Mouris 2002 WTC De Amstel
DNF Lucas Dewachter 2002 Zannata - Galloo
DNF Jarno Dhondt 2002 Zannata - Galloo
DNF Dylan Vandenstorme 2002 Zannata - Galloo
DNF Robban Vermeulen 2001 Zannata - Galloo
DNF Florian Richard-Andrade 2002 Van Rysel-AG2R La Mondiale