Driedaagse Axel Juniors - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Combination Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Pedersen Henrik Team NPV - Carl Ras Roskilde 02:30:02
02 De Schuyteneer Steffen Avia-Rudyco Cycling Team + 24
03 Askey Ben FlandersColor-Galloo Team + 24
04 Michotte Niels AG2R Citroën U19 Team + 24
05 van de Ven Jarne WV Westland Wil Vooruit U19 + 28
06 Peters Marvin Oost-Nederland + 28
07 August AJ Hot Tubes Cycling + 28
08 Shmidt Artem Hot Tubes Cycling + 28
09 Barhoumi Ilian AG2R Citroën U19 Team + 28
10 Slaets Yorick Avia-Rudyco Cycling Team + 28
11 Jochum Ben Rose Team NRW + 32
12 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 34
13 Van Vliet Michiel Jegg-DJR Academy U19 + 39
14 Lozouet Léandre AG2R Citroën U19 Team + 39
15 Desmet Tyler Onder Ons Parike WZW + 41
16 Vandenberghe Viktor Bert Containers - Doltcini + 41
17 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 41
18 Rommelaere Iben Bert Containers - Doltcini + 41
19 Leidert Louis Rose Team NRW + 41
20 Kessler Bruno Germany + 41
21 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 41
22 Prins Jari Jegg-DJR Academy U19 + 41
23 Bower Lewis EFC - L&R - AGS U19 + 41
24 Swart Hidde Jegg-DJR Academy U19 + 41
25 De Ceuster Milan Acrog-Tormans BC U19 + 47
26 Baldacci Brandon Zappi Junior Race Team + 52
27 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 55
28 Van Den Abeele Thibo Acrog-Tormans BC U19 + 55
29 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 58
30 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 01:00
31 Lysgaard Boas Team Bach Advokater CEC Junior + 01:00
32 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 01:00
33 Koning Stef Wielerzone Nederland + 01:00
34 Jowett Lucas FlandersColor-Galloo Team + 01:21
35 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 32
36 Kongstad Alfred Mørch Team Bach Advokater CEC Junior + 01:27
37 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 01:27
38 Nuyens Wies Bert Containers - Doltcini + 32
39 De Clerck Niels EFC - L&R - AGS U19 + 01:27
40 Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen + 01:36
41 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team + 01:54
42 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 32
43 Vortkamp Clemens Rose Team NRW + 32
44 Scherrens Lucas Onder Ons Parike WZW + 03:23
45 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:27
46 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 03:32
47 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 03:32
48 Schmid Miro Switzerland + 03:32
49 Lukes Jan Zuid-West Nederland + 03:38
50 De Vos Seppe Van Moer Logistics Cycling Team + 03:41
51 Mulder Martijn Oost-Nederland + 03:44
52 Van den Haute Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 03:48
53 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 04:06
54 Smith Will Zappi Junior Race Team + 04:13
55 Aus Aaron Cannibal Team + 06:45
56 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 06:58
57 Vriezen Toinne Midden-Nederland + 07:10
58 Van Rees Christiaan WV Westland Wil Vooruit U19 + 07:34
59 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 07:39
60 Schröder Jasper Team Stadler Niedersachsen + 08:07
DNS Pauwels Thibaut EFC - L&R - AGS U19
DNS Verhaegen Xander Acrog-Tormans BC U19
DNF Fiorin Matteo GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Sørbø Halvor Team Region Sør
DNF van Herwaarden Thom WV Schijndel U19
DNF Oosterveld Steijn Streetjump-ABLOC
DNF Frydkjær Patrick Team NPV - Carl Ras Roskilde
DNF Niemi Tomas-Casimir Cannibal Team
DNF Uptegrove Ed WV Schijndel U19
DNF Noorloos Casper Zuid-West Nederland
DNF Giuliano Dario Team 31 Jolly Cycles U19
DNF Van Der Poel Tim WV Westland Wil Vooruit U19
DNF Willemsen Justus Oost-Nederland
DNF Schaper Marijn Streetjump-ABLOC
DNF de Vos Mees Zeeuws Vlaanderen/Middelkamp
DNF Granberg Sander Zeeuws Vlaanderen/Middelkamp
DNF van der Linden Sjoerd WV Schijndel U19
DNF Jurriaans Daan Wielerzone Nederland
DNF Goossens Nicholas FlandersColor-Galloo Team
DNF Sand Thomsen Malthe Team NPV - Carl Ras Roskilde
DNF Gaffney Keir Spokes Racing Team U19
DNF Toussaint Wouter Gepla-Watersley R&D Road Team
DNF Stien Sander Nistad Team Region Sør
DNF Tilgen Tarin Rose Team NRW
DNF Corsus Yordi Bert Containers - Doltcini
DNF Brand Nick Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Kiers Anne Oost-Nederland
DNF Sandee Diego Zeeuws Vlaanderen/Middelkamp
DNF Vogt Jakob Germany
DNF Van Zuidam Bas Zeeuws Vlaanderen/Middelkamp
DNF Dekien Jasper FlandersColor-Galloo Team
DNF Debucke Senne Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Bertels Jasper Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Vandenbussche Loic VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19
DNF Parham Darren Hot Tubes Cycling
DNF Reibsch Jonas Germany
DNF Wika-Czarnowski Dawid FlandersColor-Galloo Team
DNF Rokven Noel Zeeuws Vlaanderen/Middelkamp
DNF Borello Filippo GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Bengelsdorf Lui Germany
DNF Beurden Niels Jegg-DJR Academy U19
DNF Hooftman Ilan Van Moer Logistics Cycling Team
DNF Rottmann Jonathan-Malte Rose Team NRW
DNF Merlov Ville Team Bach Advokater CEC Junior
DNF van Oirschot Daan Zuid-West Nederland
DNF Lazzarin Federico GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Grimod Etienne GB Junior Team - Pool Cantu'
DNF Heirbaut Toon Bert Containers - Doltcini
DNF Spijkstra Timo Wielerzone Nederland
DNF Lehmeier Tom Luis Team Stadler Niedersachsen
DNF Poot Mats Switzerland
DNF Klignet Camiel Willebrord Wil Vooruit Juniors
DNF Hutzezon Sam WPG Amsterdam U19
DNF van Oord Rowan Jegg-DJR Academy U19
DNF Raadgers Ravi Streetjump-ABLOC
DNF Verdonck Wies EFC - L&R - AGS U19
DNF Derogee Mike WPG Amsterdam U19
DNF Caruso Francesco Switzerland
DNF Czorny Tom Team Stadler Niedersachsen
DNF Kisters Chris WV Schijndel U19
DNF Van Achter Jelle VZW WP de Molenspurters Meulebeke U19
DNF Van Duren Mees WPG Amsterdam U19
DNF Nicolai Tygo WPG Amsterdam U19
DNF Viardot Mattéo AG2R Citroën U19 Team
DNF van Tintelen Miguel Wielerzone Nederland
DNF Balgenorth Noah Team Stadler Niedersachsen
DNF Lee Changseok WV Westland Wil Vooruit U19
DNF Van Gucht Yoran Avia-Rudyco Cycling Team
DNF Vouilloz Mathis Switzerland
DNF van Gijsel Tycho Zuid-West Nederland
DNF Walter Filippo Switzerland
DNF McConville Cormac Spokes Racing Team U19
DNF Wulff Noah Team NPV - Carl Ras Roskilde
DNF Paarup Jakob Falk Team Bach Advokater CEC Junior
DNF Vijfvinkel Mika Zuid-Oost Nederland
DNF Moir Calum Zappi Junior Race Team
DNF Nakken Tobias Cannibal Team
DNF van den Eijnden Daan Zuid-West Nederland
Pos Rider Team Time
1 3 Pedersen Henrik Team NPV - Carl Ras Roskilde 06:55:34
2 1 Michotte Niels AG2R Citroën U19 Team + 04
3 1 Shmidt Artem Hot Tubes Cycling + 31
4 3 De Schuyteneer Steffen Avia-Rudyco Cycling Team + 38
5 2 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors + 48
6 2 Barhoumi Ilian AG2R Citroën U19 Team + 48
7 3 van de Ven Jarne WV Westland Wil Vooruit U19 + 54
8 3 Bower Lewis EFC - L&R - AGS U19 + 54
9 4 August AJ Hot Tubes Cycling + 01:01
10 1 Lozouet Léandre AG2R Citroën U19 Team + 01:02
11 5 Peters Marvin Oost-Nederland + 01:07
12 5 Slaets Yorick Avia-Rudyco Cycling Team + 01:09
13 2 Jochum Ben Rose Team NRW + 01:09
14 - Van Vliet Michiel Jegg-DJR Academy U19 + 01:13
15 9 Lysgaard Boas Team Bach Advokater CEC Junior + 01:17
16 6 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 + 01:21
17 2 Prins Jari Jegg-DJR Academy U19 + 01:26
18 2 Leidert Louis Rose Team NRW + 01:27
19 5 Vandenberghe Viktor Bert Containers - Doltcini + 01:28
20 19 Askey Ben FlandersColor-Galloo Team + 01:41
21 16 Fjærli Fredrik Avia-Rudyco Cycling Team + 01:55
22 8 Koning Stef Wielerzone Nederland + 02:01
23 8 Hamminga Maarten Wielerzone Nederland + 02:03
24 20 Swart Hidde Jegg-DJR Academy U19 + 02:12
25 4 Kongstad Alfred Mørch Team Bach Advokater CEC Junior + 02:13
26 12 Koster Bjorn Acrog-Tormans BC U19 + 02:17
27 - De Clerck Niels EFC - L&R - AGS U19 + 02:22
28 15 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 + 02:23
29 19 Nuyens Wies Bert Containers - Doltcini + 02:28
30 16 Baldacci Brandon Zappi Junior Race Team + 02:29
31 16 Van Den Abeele Thibo Acrog-Tormans BC U19 + 02:48
32 21 Kessler Bruno Germany + 03:17
33 25 Bodet Vincent Team 31 Jolly Cycles U19 + 03:40
34 27 Baart Thomas Van Moer Logistics Cycling Team + 03:54
35 24 Lukes Jan Zuid-West Nederland + 04:06
36 26 De Ceuster Milan Acrog-Tormans BC U19 + 04:26
37 14 Duba Maxime Streetjump-ABLOC + 04:51
38 31 Vortkamp Clemens Rose Team NRW + 04:56
39 43 Desmet Tyler Onder Ons Parike WZW + 06:02
40 16 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW + 06:29
41 33 Jowett Lucas FlandersColor-Galloo Team + 06:30
42 44 Rommelaere Iben Bert Containers - Doltcini + 06:31
43 30 Binder Moritz Team Stadler Niedersachsen + 06:32
44 34 Lagrave Dorian Team 31 Jolly Cycles U19 + 06:42
45 12 Van den Haute Milan Avia-Rudyco Cycling Team + 06:54
46 9 Smith Will Zappi Junior Race Team + 06:56
47 34 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team + 07:15
48 16 Fabries Ugo Team 31 Jolly Cycles U19 + 07:27
49 20 Vriezen Toinne Midden-Nederland + 08:10
50 9 de Hart Justin Gepla-Watersley R&D Road Team + 08:19
51 39 Schröder Jasper Team Stadler Niedersachsen + 08:40
52 24 Schmid Miro Switzerland + 08:45
53 31 Scherrens Lucas Onder Ons Parike WZW + 09:00
54 31 De Vos Seppe Van Moer Logistics Cycling Team + 09:20
55 55 Smith Brockton Hot Tubes Cycling + 10:02
56 2 Van Rees Christiaan WV Westland Wil Vooruit U19 + 10:14
57 38 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors + 10:30
58 44 Mulder Martijn Oost-Nederland + 11:40
59 52 Aus Aaron Cannibal Team + 15:52
60 78 Broekaert Jelle Onder Ons Parike WZW + 25:59
Pos Rider Team Points
01 Michotte Niels AG2R Citroën U19 Team 69
02 Pedersen Henrik Team NPV - Carl Ras Roskilde 67
03 Shmidt Artem Hot Tubes Cycling 62
04 De Schuyteneer Steffen Avia-Rudyco Cycling Team 47
05 Peters Marvin Oost-Nederland 43
06 Lugthart Sjors Willebrord Wil Vooruit Juniors 31
07 Slaets Yorick Avia-Rudyco Cycling Team 29
08 Vandenberghe Viktor Bert Containers - Doltcini 28
09 Barhoumi Ilian AG2R Citroën U19 Team 26
10 Lysgaard Boas Team Bach Advokater CEC Junior 25
11 van de Ven Jarne WV Westland Wil Vooruit U19 25
12 De Clerck Niels EFC - L&R - AGS U19 23
13 Lozouet Léandre AG2R Citroën U19 Team 21
14 Borremans Tyson Onder Ons Parike WZW 20
15 Askey Ben FlandersColor-Galloo Team 20
16 Bower Lewis EFC - L&R - AGS U19 17
17 August AJ Hot Tubes Cycling 17
18 Kessler Bruno Germany 17
19 Vergouw Julian WPG Amsterdam U19 14
20 Van Rees Christiaan WV Westland Wil Vooruit U19 14
21 Van Vliet Michiel Jegg-DJR Academy U19 13
22 Smith Will Zappi Junior Race Team 13
23 Jochum Ben Rose Team NRW 10
24 Swart Hidde Jegg-DJR Academy U19 10
25 De Moyer Kenay Acrog-Tormans BC U19 9
26 Van Den Abeele Thibo Acrog-Tormans BC U19 9
27 Lukes Jan Zuid-West Nederland 9
28 Baldacci Brandon Zappi Junior Race Team 8
29 Abma Elmar Willebrord Wil Vooruit Juniors 8
30 Nuyens Wies Bert Containers - Doltcini 6
31 Desmet Tyler Onder Ons Parike WZW 6
32 Smith Brockton Hot Tubes Cycling 6
33 Prins Jari Jegg-DJR Academy U19 3
34 Rommelaere Iben Bert Containers - Doltcini 3
35 Leidert Louis Rose Team NRW 2
36 Delaunay Estevan AG2R Citroën U19 Team 2
37 Schröder Jasper Team Stadler Niedersachsen 2
Pos Team Time
01 AG2R Citroën U19 Team 20:48:43
02 Avia-Rudyco Cycling Team + 01:38
03 Rose Team NRW + 02:12
04 Jegg-DJR Academy U19 + 02:52
05 Acrog-Tormans BC U19 + 03:28
06 Hot Tubes Cycling + 04:59
07 Bert Containers - Doltcini + 05:34
08 Team 31 Jolly Cycles U19 + 15:48
09 Onder Ons Parike WZW + 19:36

Information