Giro d'Italia | Startlist | Stage profiles | History

Driedaagse Axel Juniors - 2019

Main page

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Quinn Simmons USA 02:40:44
02 Magnus Sheffield Hot Tubes + 00
03 Pepijn Reinderink Acrog Pauwels Balen BC + 22
04 Dominik Bieler Switzerland + 22
05 Koert Van Oosten Acrog Pauwels Balen BC + 22
06 Bram Leerkes Merida Adelaar DT + 22
07 Olav Kooij Willebrord Wil Vooruit + 37
08 Sten Verzijl Team Wieleploeg Groot + 37
09 Hannes Wilksch Germany + 37
10 Alex Vandenbulcke Zannata - Galloo + 37
11 Hidde Van Veenendaal De Jonge Renner + 37
12 Hugo Toumire Van Rysel-AG2R La Mondiale + 37
13 Thomas Gloag Ridley Hermans DT + 37
14 Thomas Mijnsbergen Willebrord Wil Vooruit + 41
15 Juul Maes Acrog Pauwels Balen BC + 55
16 Sébastien Van Poppel Avia Rudyco Janatrans + 55
17 Witse Meeusen Callant-Doltcini + 55
18 Dries De Pooter Acrog Pauwels Balen BC + 55
19 Samuli Öhman Finland + 55
20 Yorben Lauryssen Callant-Doltcini + 55
21 Calvin Verbeeck Van Moer Logistics + 55
22 Martin Tjøtta Norway + 55
23 Alexander Teerlinck Avia Rudyco Janatrans + 55
24 Anders Foldager Team Mascot Workwear + 55
25 Finley Newmark Ridley Hermans DT + 55
26 Berre Hermans WAC Team + 55
27 Lars Hohmann De Jonge Renner + 55
28 Robbe De Weert Onder Ons Parike WZW + 55
29 Luke Lamperti USA + 55
30 Mathias Vandenborre Spiderking Soenens + 55
31 Noah Vreeswijk Zuid Oost Nederland + 55
32 Jens Vanden Heede CT Vlaanderen + 55
33 Quinten Vandermeer Zannata - Galloo + 55
34 Roel Van Sintmaartensdijk Willebrord Wil Vooruit + 55
35 Jared Scott USA + 55
36 Edoardo Coari Lombardia + 55
37 Loe Van Belle Streetjump - Forte + 55
38 Xander Van Straten Midden Nederland + 55
39 Quinten Buijs Westland Wil Vooruit + 55
40 Jaap Roelen De Jonge Renner + 55
41 Jens Pronk Midden Nederland + 55
42 Lorenz Van De Wynkele Van Moer Logistics + 55
43 Shay Donley Zappi Juniors + 55
44 Tom Couzens Zappi Juniors + 55
45 Tjipke Bosma Forte Wierlerzone Nederland + 55
46 Jente Grootjans WAC Team + 55
47 Sebastian Roer Team Mascot Workwear + 55
48 Robin Juel Skivild Team Mascot Workwear + 55
49 Tristan Timmermans Willebrord Wil Vooruit + 55
50 Obie Vidts Onder Ons Parike WZW + 55
51 Veeti Vainio Finland + 55
52 Théo Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale + 55
53 Melvin Drost Midden Nederland + 55
54 Pim Ronhaar Callant-Doltcini + 55
55 Logan Maclean Spokes RT + 55
56 Tim Torn Teutenberg Nordrhein-Westfalen + 55
57 Axel Huens Van Rysel-AG2R La Mondiale + 55
58 Boris Romers Acrog Pauwels Balen BC + 55
59 Thorolf Rønhede Team Borkop Cykler + 55
60 Hugo Kars Merida Adelaar DT + 55
61 Tijs Verstappen CT Vlaanderen + 55
62 Philip Sijbrandi Streetjump - Forte + 55
63 Lars Seldenthuis Team Wieleploeg Groot + 55
64 Daan Stevens CT Vlaanderen + 55
65 Brent Beeckman Onder Ons Parike WZW + 55
66 Tim Neffgen WAC Team + 55
67 Branko Huys Avia Rudyco Janatrans + 55
68 Gianni Pavone De Jonge Renner + 55
69 Tristan Geleijn Team Wieleploeg Groot + 55
70 Jochem Crusio Zuid Oost Nederland + 55
71 Tom Portsmouth Spiderking Soenens + 55
72 Anders Toft Nielsen Team Mascot Workwear + 55
73 Niels Van Der Gracht Streetjump - Forte + 55
74 Wouter Van De Weerdhof Streetjump - Forte + 55
75 Roy Duijvesteijn Team Wieleploeg Groot + 55
76 Joris Kroon Willebrord Wil Vooruit + 55
77 Angel Deckers Spiderking Soenens + 55
78 Tijl De Decker Zannata - Galloo + 55
79 Joris Keller Westland Wil Vooruit + 55
80 Romy De Tant Spiderking Soenens + 55
81 Rik Meeusen WAC Team + 55
82 Jamieson Blain Zappi Juniors + 55
83 Nicholas Thorøe-Hansen Team Borkop Cykler + 55
84 Bodi Del Grosso Spiderking Soenens + 55
85 Joppe De Heij Zuid Oost Nederland + 55
86 Twan Van Der Drift Westland Wil Vooruit + 55
87 Marckus Njor Team Borkop Cykler + 55
88 Nick Carter Hot Tubes + 55
89 Nicolas Rivard Hot Tubes + 55
90 Miguel Ladang CT Vlaanderen + 55
91 Rick Hezeman Merida Adelaar DT + 55
92 Michael Garrison USA + 55
93 Archie Ryan Zappi Juniors + 55
94 Felix Dierking Radsport Niedersachsen + 55
95 Jasper Dejaegher CT Vlaanderen + 55
96 Enzo Paleni Van Rysel-AG2R La Mondiale + 55
97 Ole Theiler Nordrhein-Westfalen + 55
98 Aaron King Spokes RT + 55
99 Nick Van Dorp Team Wieleploeg Groot + 55
100 Wouter Hopmans Avia Rudyco Janatrans + 55
101 Jarno Dhondt Zannata - Galloo + 55
102 Moritz Kretschy Germany + 55
103 Tom Smeets Ridley Hermans DT + 55
104 Damiano Valerio Lombardia + 55
105 Matthew Riccitello USA + 55
106 Yoeri Slokkers Regio Ploeg Zuid Nederland + 55
107 Dries Avonds WAC Team + 55
108 Ward De Schepper De Jonge Renner + 55
109 Adam Mitchell Spokes RT + 55
110 Steyn Lamberink Oost Nederland + 55
111 Emil Schmidt Team Mascot Workwear + 55
112 Jans Tigelaar Forte Wierlerzone Nederland + 55
113 Magnus Sørbø Norway + 55
114 Stijn Van Lohuizen Forte Wierlerzone Nederland + 55
115 Jurgen Mesu Regio Ploeg Zuid Nederland + 55
116 Matteo Oberteicher Radsport Niedersachsen + 55
117 Ian Spenkelink Oost Nederland + 55
118 Roy Hoogendoorn Zuid Holland + 55
119 Tobias Buck-Gramcko Radsport Niedersachsen + 55
120 Alexander Dent Spokes RT + 55
121 Sven Raats Midden Nederland + 01:15
122 Marten Schomburg Germany + 01:18
123 Tobias Juul Team Borkop Cykler + 01:21
124 Ben Squire Onder Ons Parike WZW + 01:33
125 Damien Fortis Switzerland + 02:08
126 Yevgeny Van Olmen Onder Ons Parike WZW + 02:08
127 Pieter De Groof Zuid Oost Nederland + 55
128 Jardi Christiaan Van Der Lee Westland Wil Vooruit + 02:11
129 Brent Sandrie Van Moer Logistics + 02:20
130 Rowdy Reunis Van Moer Logistics + 02:20
131 Angus Hawkins Zappi Juniors + 02:20
132 Alexander Aymans Nordrhein-Westfalen + 02:23
133 Maxim Nonneman Avia Rudyco Janatrans + 02:23
134 Salvador Alvarado Callant-Doltcini + 02:24
135 Marcus Korsnes Norway + 02:24
136 Jakob Klahre Switzerland + 02:26
137 Kinley Bijl Zuid Oost Nederland + 02:49
138 Eli Husted Hot Tubes + 02:49
139 Aldert Van der Veen Forte Wierlerzone Nederland + 02:55
140 Max Eissler Nordrhein-Westfalen + 02:55
141 Matthijs Varweg Oost Nederland + 02:55
142 Sammy Berkelder Oost Nederland + 03:32
143 Lorenzo Gobbo Lombardia + 03:56
144 Rick Van Der Poel Zuid Holland + 03:57
145 Luke Verburg Callant-Doltcini + 05:31
146 Sven Redmann Radsport Niedersachsen + 06:21
147 Roman Duckert Germany + 07:26
148 Martijn Rasenberg Ridley Hermans DT + 07:26
149 Scott Howieson Spokes RT + 07:26
150 Nicolas Heinrich Germany + 07:26
151 Daan Schaasberg Forte Wierlerzone Nederland + 09:53
152 Werner Van Der Meer Midden Nederland + 10:31
153 Ivar Dyngeland Vik Norway + 11:16
154 Andreas Hjørnevik Norway + 11:16
DNF Jimi Aalto Finland
DNF Oskari Kolehmainen Finland
DNF Harrison White Hot Tubes
DNF Federico Arioli Lombardia
DNF Luca Portigliatti Lombardia
DNF Jur Groot Koerkamp Merida Adelaar DT
DNF Leon Ellerman Merida Adelaar DT
DNF Erik Horsthemke Nordrhein-Westfalen
DNF Bosse Kahlstorf Radsport Niedersachsen
DNF Lars Mengerink Regio Ploeg Zuid Nederland
DNF Xander Van Dijk Regio Ploeg Zuid Nederland
DNF Erben Van Meer Regio Ploeg Zuid Nederland
DNF Beau Van Izerloo Ridley Hermans DT
DNF Mark De Groot Streetjump - Forte
DNF Nicolo De Lisi Switzerland
DNF Lars Heiniger Switzerland
DNF Magnus Rost Team Borkop Cykler
DNF Lode Bertels Van Moer Logistics
DNF Tim Van Der Voort Westland Wil Vooruit
DNF Elian Lagendijk Zuid Holland
DNF Sjors Van Der Glas Zuid Holland
DNF Noah Cinjee Zuid Holland
DNF Florian Carpentier Van Rysel-AG2R La Mondiale
Pos Rider Team Time
01 Quinn Simmons USA 02:40:28
02 Magnus Sheffield Hot Tubes + 06
03 Pepijn Reinderink Acrog Pauwels Balen BC + 33
04 Dominik Bieler Switzerland + 38
05 Koert Van Oosten Acrog Pauwels Balen BC + 38
06 Bram Leerkes Merida Adelaar DT + 38
07 Sten Verzijl Team Wieleploeg Groot + 52
08 Olav Kooij Willebrord Wil Vooruit + 53
09 Hannes Wilksch Germany + 53
10 Alex Vandenbulcke Zannata - Galloo + 53
11 Hidde Van Veenendaal De Jonge Renner + 53
12 Hugo Toumire Van Rysel-AG2R La Mondiale + 53
13 Thomas Gloag Ridley Hermans DT + 53
14 Thomas Mijnsbergen Willebrord Wil Vooruit + 57
15 Juul Maes Acrog Pauwels Balen BC + 01:11
16 Sébastien Van Poppel Avia Rudyco Janatrans + 01:11
17 Witse Meeusen Callant-Doltcini + 01:11
18 Dries De Pooter Acrog Pauwels Balen BC + 01:11
19 Samuli Öhman Finland + 01:11
20 Yorben Lauryssen Callant-Doltcini + 01:11
21 Calvin Verbeeck Van Moer Logistics + 01:11
22 Martin Tjøtta Norway + 01:11
23 Alexander Teerlinck Avia Rudyco Janatrans + 01:11
24 Anders Foldager Team Mascot Workwear + 01:11
25 Finley Newmark Ridley Hermans DT + 01:11
26 Berre Hermans WAC Team + 01:11
27 Lars Hohmann De Jonge Renner + 01:11
28 Robbe De Weert Onder Ons Parike WZW + 01:11
29 Luke Lamperti USA + 01:11
30 Mathias Vandenborre Spiderking Soenens + 01:11
31 Noah Vreeswijk Zuid Oost Nederland + 01:11
32 Jens Vanden Heede CT Vlaanderen + 01:11
33 Quinten Vandermeer Zannata - Galloo + 01:11
34 Roel Van Sintmaartensdijk Willebrord Wil Vooruit + 01:11
35 Jared Scott USA + 01:11
36 Edoardo Coari Lombardia + 01:11
37 Loe Van Belle Streetjump - Forte + 01:11
38 Xander Van Straten Midden Nederland + 01:11
39 Quinten Buijs Westland Wil Vooruit + 01:11
40 Jaap Roelen De Jonge Renner + 01:11
41 Jens Pronk Midden Nederland + 01:11
42 Lorenz Van De Wynkele Van Moer Logistics + 01:11
43 Shay Donley Zappi Juniors + 01:11
44 Tom Couzens Zappi Juniors + 01:11
45 Tjipke Bosma Forte Wierlerzone Nederland + 01:11
46 Jente Grootjans WAC Team + 01:11
47 Sebastian Roer Team Mascot Workwear + 01:11
48 Robin Juel Skivild Team Mascot Workwear + 01:11
49 Tristan Timmermans Willebrord Wil Vooruit + 01:11
50 Obie Vidts Onder Ons Parike WZW + 01:11
51 Veeti Vainio Finland + 01:11
52 Théo Thomas Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:11
53 Melvin Drost Midden Nederland + 01:11
54 Pim Ronhaar Callant-Doltcini + 01:11
55 Logan Maclean Spokes RT + 01:11
56 Tim Torn Teutenberg Nordrhein-Westfalen + 01:11
57 Axel Huens Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:11
58 Boris Romers Acrog Pauwels Balen BC + 01:11
59 Thorolf Rønhede Team Borkop Cykler + 01:11
60 Hugo Kars Merida Adelaar DT + 01:11
61 Tijs Verstappen CT Vlaanderen + 01:11
62 Philip Sijbrandi Streetjump - Forte + 01:11
63 Lars Seldenthuis Team Wieleploeg Groot + 01:11
64 Daan Stevens CT Vlaanderen + 01:11
65 Brent Beeckman Onder Ons Parike WZW + 01:11
66 Tim Neffgen WAC Team + 01:11
67 Branko Huys Avia Rudyco Janatrans + 01:11
68 Gianni Pavone De Jonge Renner + 01:11
69 Tristan Geleijn Team Wieleploeg Groot + 01:11
70 Jochem Crusio Zuid Oost Nederland + 01:11
71 Tom Portsmouth Spiderking Soenens + 01:11
72 Anders Toft Nielsen Team Mascot Workwear + 01:11
73 Niels Van Der Gracht Streetjump - Forte + 01:11
74 Wouter Van De Weerdhof Streetjump - Forte + 01:11
75 Roy Duijvesteijn Team Wieleploeg Groot + 01:11
76 Joris Kroon Willebrord Wil Vooruit + 01:11
77 Angel Deckers Spiderking Soenens + 01:11
78 Tijl De Decker Zannata - Galloo + 01:11
79 Joris Keller Westland Wil Vooruit + 01:11
80 Romy De Tant Spiderking Soenens + 01:11
81 Rik Meeusen WAC Team + 01:11
82 Jamieson Blain Zappi Juniors + 01:11
83 Nicholas Thorøe-Hansen Team Borkop Cykler + 01:11
84 Bodi Del Grosso Spiderking Soenens + 01:11
85 Joppe De Heij Zuid Oost Nederland + 01:11
86 Twan Van Der Drift Westland Wil Vooruit + 01:11
87 Marckus Njor Team Borkop Cykler + 01:11
88 Nick Carter Hot Tubes + 01:11
89 Nicolas Rivard Hot Tubes + 01:11
90 Miguel Ladang CT Vlaanderen + 01:11
91 Rick Hezeman Merida Adelaar DT + 01:11
92 Michael Garrison USA + 01:11
93 Archie Ryan Zappi Juniors + 01:11
94 Felix Dierking Radsport Niedersachsen + 01:11
95 Jasper Dejaegher CT Vlaanderen + 01:11
96 Enzo Paleni Van Rysel-AG2R La Mondiale + 01:11
97 Ole Theiler Nordrhein-Westfalen + 01:11
98 Aaron King Spokes RT + 01:11
99 Nick Van Dorp Team Wieleploeg Groot + 01:11
100 Wouter Hopmans Avia Rudyco Janatrans + 01:11
101 Jarno Dhondt Zannata - Galloo + 01:11
102 Moritz Kretschy Germany + 01:11
103 Tom Smeets Ridley Hermans DT + 01:11
104 Damiano Valerio Lombardia + 01:11
105 Matthew Riccitello USA + 01:11
106 Yoeri Slokkers Regio Ploeg Zuid Nederland + 01:11
107 Dries Avonds WAC Team + 01:11
108 Ward De Schepper De Jonge Renner + 01:11
109 Adam Mitchell Spokes RT + 01:11
110 Steyn Lamberink Oost Nederland + 01:11
111 Emil Schmidt Team Mascot Workwear + 01:11
112 Jans Tigelaar Forte Wierlerzone Nederland + 01:11
113 Magnus Sørbø Norway + 01:11
114 Stijn Van Lohuizen Forte Wierlerzone Nederland + 01:11
115 Jurgen Mesu Regio Ploeg Zuid Nederland + 01:11
116 Matteo Oberteicher Radsport Niedersachsen + 01:11
117 Ian Spenkelink Oost Nederland + 01:11
118 Roy Hoogendoorn Zuid Holland + 01:11
119 Tobias Buck-Gramcko Radsport Niedersachsen + 01:11
120 Alexander Dent Spokes RT + 01:11
121 Pieter De Groof Zuid Oost Nederland + 01:11
122 Sven Raats Midden Nederland + 01:31
123 Marten Schomburg Germany + 01:34
124 Tobias Juul Team Borkop Cykler + 01:37
125 Ben Squire Onder Ons Parike WZW + 01:49
126 Damien Fortis Switzerland + 02:24
127 Yevgeny Van Olmen Onder Ons Parike WZW + 02:24
128 Jardi Christiaan Van Der Lee Westland Wil Vooruit + 02:27
129 Brent Sandrie Van Moer Logistics + 02:36
130 Rowdy Reunis Van Moer Logistics + 02:36
131 Angus Hawkins Zappi Juniors + 02:36
132 Alexander Aymans Nordrhein-Westfalen + 02:39
133 Maxim Nonneman Avia Rudyco Janatrans + 02:39
134 Salvador Alvarado Callant-Doltcini + 02:40
135 Marcus Korsnes Norway + 02:40
136 Jakob Klahre Switzerland + 02:42
137 Kinley Bijl Zuid Oost Nederland + 03:05
138 Eli Husted Hot Tubes + 03:05
139 Aldert Van der Veen Forte Wierlerzone Nederland + 03:11
140 Max Eissler Nordrhein-Westfalen + 03:11
141 Matthijs Varweg Oost Nederland + 03:11
142 Sammy Berkelder Oost Nederland + 03:48
143 Lorenzo Gobbo Lombardia + 04:12
144 Rick Van Der Poel Zuid Holland + 04:13
145 Luke Verburg Callant-Doltcini + 05:47
146 Sven Redmann Radsport Niedersachsen + 06:37
147 Roman Duckert Germany + 07:42
148 Martijn Rasenberg Ridley Hermans DT + 07:42
149 Scott Howieson Spokes RT + 07:42
150 Nicolas Heinrich Germany + 07:42
151 Daan Schaasberg Forte Wierlerzone Nederland + 10:09
152 Werner Van Der Meer -Midden Nederland + 10:47
153 Ivar Dyngeland Vik Norway + 11:32
154 Andreas Hjørnevik Norway + 11:32
Information
Nation Netherlands
Date 24th May
Where Axel -> Axel
What 1st stage
Distance 102 km
Leader Q.Simmons
Youth M.Sheffield
Points Q.Simmons
Sprint Q.Simmons
Combination Q.Simmons