Right now | 2020 Giro Stages | 2020 Tour Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2018 SPIE Internationale Driedaagse van Axel Juniors

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Ilan Van Wilder 2000 Van Moer Logistics 14:58
02 Branko Huys 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 10
03 Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Team Herning CK + 10
04 Ben Tulett 2001 Willebrord Wil Vooruit + 11
05 Michael Garrison 2001 USA + 14
06 Ben Healy 2000 Zappi Junior Team + 16
07 Johannes Scharr 2000 Germany + 19
08 Alexandre Balmer 2000 Switzerland + 20
09 Frederik Nybo Eriksen 2000 Team Herning CK + 30
10 Lars Hohmann 2001 W.V. De Jonge Renner + 31
11 Arno Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 34
12 Benjamin Barlow - Spokes Racing Team + 37
13 Adam Kelly 2000 Spokes Racing Team + 39
14 Yanne Dorenbos 2000 UWTC De Volharding + 41
15 Jarne Van De Paar 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 41
16 Wessel Verschueren 2000 W.V. De Jonge Renner + 43
17 Robin Juel Skivild 2001 Team Herning CK + 44
18 Nick Brabander 2000 Westland Wil Vooruit + 44
19 Axel Laurance 2001 BTWIN U19 + 46
20 Georg Steinhauser 2001 Baden + 46
21 Andrew Vollmer 2000 USA + 46
22 Theo Thomas 2001 BTWIN U19 + 48
23 Ian Anderson - USA + 48
24 Alfie George 2001 Spokes Racing Team + 49
25 Emil Schmidt 2001 Hechamnn Cycling + 49
26 Sten Verzijl 2001 Cervelo Goodzo + 50
27 Mason Hollyman 2000 Zappi Junior Team + 50
28 Sam Gademan 2000 District Oost Nederland + 51
29 Oliver Rees 2001 Zappi Junior Team + 51
30 Hidde Van Veenendaal 2001 W.V. De Jonge Renner + 52
31 Mikkel Bertelsen - Team Herning CK + 52
32 Gaelen Kilburn - Hot Tubes Team + 52
33 Sven Hassert 2000 W.V. De Jonge Renner + 53
34 Lars Kulbe 2000 North Rhine-Westphalia + 54
35 Hans Magnus Dahlslett 2000 Spie - Douterloigne + 54
36 Roel Van Sintmaartensdijk 2001 Willebrord Wil Vooruit + 55
37 Julien Bourdiaux 2000 BTWIN U19 + 55
38 Valentin Retailleau 2000 BTWIN U19 + 55
39 Jarne Van Grieken 2000 Van Moer Logistics + 56
40 Roy Duijvesteijn 2001 Cervelo Goodzo + 56
41 Harrison White 2001 Hot Tubes Team + 57
42 Brecon Burnett 2000 Wales + 57
43 Ethan Overson 2000 USA + 58
44 Jim Brown 2000 Cervelo Goodzo + 59
45 Finley Newmark 2001 Cervelo Goodzo + 59
46 Callum MacLeod 2000 Zappi Junior Team + 01:00
47 Joris Kroon 2001 UWTC De Volharding + 01:01
48 Pim Ronhaar 2001 Callant - Doltcini + 01:01
49 Kars Ten Boske 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:02
50 Mika Heming 2000 North Rhine-Westphalia + 01:03
51 Carl Voldbjerg 2001 Hechamnn Cycling + 01:05
52 Kelvin Kanen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:06
53 Pieter De Groof 2001 Mix Team 1 + 01:06
54 Bart Artz 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:06
55 Max Kroonen 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:06
56 Owen Geleijn 2001 Mix Team 2 + 01:07
57 Lewis Hartley 2000 Zappi Junior Team + 01:09
58 Matthew Oliveira 2000 Hot Tubes Team + 01:09
59 Jasper Van Den Plas 2000 WAC Team + 01:10
60 Sebastian Petersen 2001 Team Herning CK + 01:11
61 Luke Verburg 2001 Callant - Doltcini + 01:12
62 Lander Scheers 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:12
63 Liam Slock 2000 Van Moer Logistics + 01:14
64 Robbe Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 01:15
65 Davide Bomboi 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 01:15
66 Ben Squire 2001 W.C. Onder Ons Parike + 01:16
67 Maxime Jolly 2000 BTWIN U19 + 01:17
68 Niels Van Den Heede 2000 Isorex Cycling Team + 01:17
69 Nathan Rijsdijk 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:17
70 Wouter Hopmans 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:18
71 Jord Baak 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:21
72 Joshua Price 2000 Wales + 01:23
73 Pasquale Lamanna 2000 Lombardia + 01:23
74 Sven Redmann 2001 Germany + 01:23
75 Andrea Berzi 2000 Lombardia + 01:23
76 Jente Grootjans 2001 WAC Team + 01:26
77 Joseph Rees 2000 Wales + 01:26
78 Victor Broex 2000 Mix Team 2 + 01:27
79 Samuli Öhman 2001 Finland + 01:28
80 Dominik Litvinov 2000 Isorex Cycling Team + 01:29
81 Sjors Van Zandbeek 2000 Mix Team 1 + 01:29
82 Anton Ferdinande 2000 Callant - Doltcini + 01:30
83 Rick De Vries - Wielerzone Nederland + 01:31
84 Pierre-Pascal Keup 2001 Germany + 01:32
85 Steffen Duym 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:32
86 Alexis Maret 2000 Switzerland + 01:32
87 Simon Holstad 2000 Spie - Douterloigne + 01:34
88 Ben Baele 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 01:34
89 Yentl Vandevelde 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:35
90 Jaakko Sillankorva 2000 Finland + 01:36
91 Mauro Spapen 2000 W.V. De Jonge Renner + 01:36
92 Milan Gosseye 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:38
93 Frank Stijger 1987 Westland Wil Vooruit + 01:39
94 Nicolo De Lisi 2001 Switzerland + 01:41
95 Mitchell Vink 2000 Mix Team 1 + 01:41
96 Martijn Rasenberg 2001 Cervelo Goodzo + 01:41
97 Maxim Dewulf 2000 Callant - Doltcini + 01:43
98 Jochem Kerckhaert 2000 Mix Team 2 + 01:43
99 Moritz Henninger - Baden + 01:44
100 Witse Meeusen 2001 Callant - Doltcini + 01:44
101 Lucas Bourgoyne 2001 USA + 01:45
102 Jonah Rahnenführer - Germany + 01:46
103 Erling Horn Svennevik - Spie - Douterloigne + 01:47
104 Nicolai Zinck - Hechamnn Cycling + 01:49
105 Staf Galle 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:49
106 Jelte Krijnsen 2001 UWTC De Volharding + 01:49
107 Sebastian Bruhn - Spie - Douterloigne + 01:49
108 Cornee Jansen 2000 Wielerzone Nederland + 01:51
109 Mattias Huber - Baden + 01:51
110 Philip Hund 2000 Baden + 01:53
111 Steyn Lamberink 2001 Mix Team 1 + 01:54
112 Lane Maher 2000 Hot Tubes Team + 01:54
113 Raphael Kübler 2001 Baden + 01:54
114 Mees Willemsen 2000 UWTC De Volharding + 01:55
115 Sébastien Van Poppel 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:56
116 Tobias Halvorsen 2000 Spie - Douterloigne + 01:56
117 Sibe Francken 2001 WAC Team + 01:57
118 Otto Mielikäinen 2000 Finland + 01:58
119 Morgan Bown 2000 Spokes Racing Team + 01:59
120 Emil Hagen - Hechamnn Cycling + 02:00
121 Sander De Vet 2000 WAC Team + 02:01
122 Serginho Wilshaus 2001 Cycling Club Monkeytown + 02:02
123 Sammy Berkelder 2001 District Oost Nederland + 02:02
124 Maarten De Nijs 2000 District Zuid-West Nederland + 02:06
125 Marco Colombo 2001 Lombardia + 02:07
126 Alex McCormack - Hot Tubes Team + 02:08
127 Arno Brouwers 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 02:10
128 Rick Burgmans 2000 District Zuid-Oost Nederland + 02:10
129 Dominik Bieler 2001 Switzerland + 02:10
130 Rik Meeusen 2001 WAC Team + 02:12
131 Jurgen Van Den Aarssen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 02:13
132 Scott Howieson 2001 Spokes Racing Team + 02:13
133 Jens Pronk 2001 Cycling Club Monkeytown + 02:18
134 Luc Van der Hoeven 2001 Westland Wil Vooruit + 02:19
135 Jonas Luyten - Acrog Pauwelssauzen Balen + 02:19
136 Brent Beeckman 2001 W.C. Onder Ons Parike + 02:20
137 Alexander Aymans 2001 North Rhine-Westphalia + 02:21
138 Sybe Van Diepen 2000 Mix Team 2 + 02:24
139 Magnus Rost 2001 Hechamnn Cycling + 02:24
140 Arno Tellegen 2000 District Oost Nederland + 02:25
141 Daan De Jonge - District Oost Nederland + 02:29
142 Jelle Groot 2000 Mix Team 2 + 02:30
143 Laurent Claeys 2001 Van Moer Logistics + 02:32
144 Dion Schoolenaar 2000 UWTC De Volharding + 02:37
145 Federico Chiari 2001 Lombardia + 02:43
146 Anselmo Francesconi - Lombardia + 02:45
147 Melvin Drost 2001 Wielerzone Nederland + 02:55
148 Jochem Runhaar 2000 District Zuid-West Nederland + 03:03
149 Sam Looman - District Oost Nederland + 03:16
150 Lorenz Van De Wynkele 2001 Isorex Cycling Team + 03:28
151 Erben Van Meer 2001 District Zuid-West Nederland + 03:32
152 Daan Van Wieringen 2001 Mix Team 1 + 03:53
153 Sampo Lahti 2000 Finland + 04:53
DNS Erik Vranken 2000 North Rhine-Westphalia
Pos Name Born Team Time
01 37 Ilan Van Wilder 2000 Van Moer Logistics 02:50:38
02 3 Michael Garrison 2001 USA + 02
03 75 Branko Huys 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 10
04 91 Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Team Herning CK + 10
05 11 Ben Tulett 2001 Willebrord Wil Vooruit + 11
06 1 Alexandre Balmer 2000 Switzerland + 15
07 47 Ben Healy 2000 Zappi Junior Team + 16
08 48 Johannes Scharr 2000 Germany + 19
09 8 Jarne Van Grieken 2000 Van Moer Logistics + 25
10 6 Sam Gademan 2000 District Oost Nederland + 29
11 2 Lars Hohmann 2001 W.V. De Jonge Renner + 29
12 38 Frederik Nybo Eriksen 2000 Team Herning CK + 30
13 53 Arno Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 34
14 9 Benjamin Barlow - Spokes Racing Team + 37
15 4 Adam Kelly 2000 Spokes Racing Team + 39
16 27 Yanne Dorenbos 2000 UWTC De Volharding + 41
17 5 Jarne Van De Paar 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 41
18 33 Wessel Verschueren 2000 W.V. De Jonge Renner + 43
19 28 Robin Juel Skivild 2001 Team Herning CK + 44
20 77 Nick Brabander 2000 Westland Wil Vooruit + 44
21 13 Theo Thomas 2001 BTWIN U19 + 45
22 96 Axel Laurance 2001 BTWIN U19 + 46
23 76 Georg Steinhauser 2001 Baden + 46
24 52 Andrew Vollmer 2000 USA + 46
25 92 Ian Anderson - USA + 48
26 23 Jasper Van Den Plas 2000 WAC Team + 48
27 14 Alfie George 2001 Spokes Racing Team + 49
28 59 Emil Schmidt 2001 Hechamnn Cycling + 49
29 23 Mason Hollyman 2000 Zappi Junior Team + 50
30 58 Oliver Rees 2001 Zappi Junior Team + 51
31 6 Hidde Van Veenendaal 2001 W.V. De Jonge Renner + 52
32 21 Mikkel Bertelsen - Team Herning CK + 52
33 38 Gaelen Kilburn - Hot Tubes Team + 52
34 25 Sven Hassert 2000 W.V. De Jonge Renner + 53
35 7 Lars Kulbe 2000 North Rhine-Westphalia + 54
36 22 Hans Magnus Dahlslett 2000 Spie - Douterloigne + 54
37 31 Jim Brown 2000 Cervelo Goodzo + 54
38 47 Roel Van Sintmaartensdijk 2001 Willebrord Wil Vooruit + 55
39 31 Julien Bourdiaux 2000 BTWIN U19 + 55
40 6 Valentin Retailleau 2000 BTWIN U19 + 55
41 50 Roy Duijvesteijn 2001 Cervelo Goodzo + 56
42 2 Harrison White 2001 Hot Tubes Team + 57
43 94 Brecon Burnett 2000 Wales + 57
44 77 Ethan Overson 2000 USA + 58
45 15 Finley Newmark 2001 Cervelo Goodzo + 59
46 16 Callum MacLeod 2000 Zappi Junior Team + 01:00
47 83 Joris Kroon 2001 UWTC De Volharding + 01:01
48 17 Pim Ronhaar 2001 Callant - Doltcini + 01:01
49 30 Kars Ten Boske 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:02
50 5 Mika Heming 2000 North Rhine-Westphalia + 01:03
51 49 Anton Ferdinande 2000 Callant - Doltcini + 01:04
52 46 Carl Voldbjerg 2001 Hechamnn Cycling + 01:05
53 79 Kelvin Kanen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:06
54 1 Pieter De Groof 2001 Mix Team 1 + 01:06
55 33 Bart Artz 2000 District Zuid-Oost Nederland + 01:06
56 7 Max Kroonen 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:06
57 42 Owen Geleijn 2001 Mix Team 2 + 01:07
58 6 Lewis Hartley 2000 Zappi Junior Team + 01:09
59 27 Matthew Oliveira 2000 Hot Tubes Team + 01:09
60 27 Sebastian Petersen 2001 Team Herning CK + 01:11
61 11 Luke Verburg 2001 Callant - Doltcini + 01:12
62 45 Lander Scheers 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:12
63 15 Liam Slock 2000 Van Moer Logistics + 01:14
64 20 Robbe Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 01:15
65 33 Davide Bomboi 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 01:15
66 3 Ben Squire 2001 W.C. Onder Ons Parike + 01:16
67 21 Maxime Jolly 2000 BTWIN U19 + 01:17
68 34 Niels Van Den Heede 2000 Isorex Cycling Team + 01:17
69 65 Nathan Rijsdijk 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:17
70 30 Wouter Hopmans 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:18
71 42 Jord Baak 2000 Willebrord Wil Vooruit + 01:21
72 62 Joshua Price 2000 Wales + 01:22
73 34 Pasquale Lamanna 2000 Lombardia + 01:23
74 35 Sven Redmann 2001 Germany + 01:23
75 55 Andrea Berzi 2000 Lombardia + 01:23
76 1 Jente Grootjans 2001 WAC Team + 01:26
77 39 Joseph Rees 2000 Wales + 01:26
78 10 Victor Broex 2000 Mix Team 2 + 01:27
79 27 Samuli Öhman 2001 Finland + 01:28
80 43 Dominik Litvinov 2000 Isorex Cycling Team + 01:29
81 40 Sjors Van Zandbeek 2000 Mix Team 1 + 01:29
82 22 Rick De Vries - Wielerzone Nederland + 01:31
83 53 Pierre-Pascal Keup 2001 Germany + 01:32
84 41 Alexis Maret 2000 Switzerland + 01:32
85 40 Simon Holstad 2000 Spie - Douterloigne + 01:34
86 62 Ben Baele 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 01:34
87 45 Yentl Vandevelde 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:35
88 24 Jaakko Sillankorva 2000 Finland + 01:36
89 14 Mauro Spapen 2000 W.V. De Jonge Renner + 01:36
90 55 Milan Gosseye 2000 W.C. Onder Ons Parike + 01:38
91 9 Mitchell Vink 2000 Mix Team 1 + 01:41
92 37 Martijn Rasenberg 2001 Cervelo Goodzo + 01:41
93 42 Maxim Dewulf 2000 Callant - Doltcini + 01:43
94 73 Jochem Kerckhaert 2000 Mix Team 2 + 01:43
95 14 Moritz Henninger - Baden + 01:44
96 69 Witse Meeusen 2001 Callant - Doltcini + 01:44
97 30 Lucas Bourgoyne 2001 USA + 01:45
98 2 Erling Horn Svennevik - Spie - Douterloigne + 01:47
99 12 Nicolai Zinck - Hechamnn Cycling + 01:49
100 38 Staf Galle 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:49
101 11 Sebastian Bruhn - Spie - Douterloigne + 01:49
102 31 Cornee Jansen 2000 Wielerzone Nederland + 01:51
103 5 Mattias Huber - Baden + 01:51
104 43 Philip Hund 2000 Baden + 01:53
105 11 Steyn Lamberink 2001 Mix Team 1 + 01:54
106 62 Lane Maher 2000 Hot Tubes Team + 01:54
107 7 Raphael Kübler 2001 Baden + 01:54
108 51 Mees Willemsen 2000 UWTC De Volharding + 01:55
109 83 Sébastien Van Poppel 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 01:56
110 96 Tobias Halvorsen 2000 Spie - Douterloigne + 01:56
111 2 Sibe Francken 2001 WAC Team + 01:57
112 8 Otto Mielikäinen 2000 Finland + 01:58
113 33 Morgan Bown 2000 Spokes Racing Team + 01:59
114 78 Sander De Vet 2000 WAC Team + 02:01
115 46 Serginho Wilshaus 2001 Cycling Club Monkeytown + 02:02
116 49 Sammy Berkelder 2001 District Oost Nederland + 02:02
117 7 Maarten De Nijs 2000 District Zuid-West Nederland + 02:06
118 5 Marco Colombo 2001 Lombardia + 02:07
119 36 Arno Brouwers 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 02:10
120 45 Rick Burgmans 2000 District Zuid-Oost Nederland + 02:10
121 28 Dominik Bieler 2001 Switzerland + 02:10
122 17 Rik Meeusen 2001 WAC Team + 02:12
123 92 Jurgen Van Den Aarssen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 02:13
124 32 Luc Van der Hoeven 2001 Westland Wil Vooruit + 02:19
125 36 Brent Beeckman 2001 W.C. Onder Ons Parike + 02:20
126 19 Alexander Aymans 2001 North Rhine-Westphalia + 02:21
127 8 Arno Tellegen 2000 District Oost Nederland + 02:25
129 67 Laurent Claeys 2001 Van Moer Logistics + 02:32
130 15 Dion Schoolenaar 2000 UWTC De Volharding + 02:37
131 113 Federico Chiari 2001 Lombardia + 02:43
132 31 Anselmo Francesconi - Lombardia + 02:45
133 59 Melvin Drost 2001 Wielerzone Nederland + 02:55
134 12 Jochem Runhaar 2000 District Zuid-West Nederland + 03:03
135 4 Sam Looman - District Oost Nederland + 03:16
136 12 Lorenz Van De Wynkele 2001 Isorex Cycling Team + 03:28
137 9 Erben Van Meer 2001 District Zuid-West Nederland + 03:32
138 1 Sybe Van Diepen 2000 Mix Team 2 + 04:04
139 66 Sampo Lahti 2000 Finland + 04:53
140 - Jens Pronk 2001 Cycling Club Monkeytown + 05:54
141 2 Steffen Duym 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 06:10
142 2 Jelte Krijnsen 2001 UWTC De Volharding + 06:27
143 2 Frank Stijger 1987 Westland Wil Vooruit + 06:45
144 2 Jonas Luyten - Acrog Pauwelssauzen Balen + 06:49
145 1 Emil Hagen - Hechamnn Cycling + 07:22
146 1 Magnus Rost 2001 Hechamnn Cycling + 07:46
147 1 Jonah Rahnenführer - Germany + 09:06
148 2 Sten Verzijl 2001 Cervelo Goodzo + 09:18
149 - Alex McCormack - Hot Tubes Team + 10:36
150 2 Jelle Groot 2000 Mix Team 2 + 11:14
151 2 Nicolo De Lisi 2001 Switzerland + 11:47
152 2 Scott Howieson 2001 Spokes Racing Team + 12:19
153 2 Daan Van Wieringen 2001 Mix Team 1 + 12:37

Want to use results from
FirstCycling on your site?

SPIE Internationale Driedaagse van Axel Juniors
Netherlands
02.stage ITT
12.2 km
Axel -> Axel
May 19th (2018)
Leader I.Van Wilder
Youth M.Garrison
Points M.Garrison
Sprint S.Gademan