2018 SPIE Internationale Driedaagse van Axel Juniors

Race mainpage Results Stages Startlist Comments

Info Stage profiles 01 02 03 04

Stage results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time GC GC-time
01 Jarne Van Grieken 2000 Van Moer Logistics 02:35:2201 02:35:09
02 Anton Ferdinande 2000 Callant - Doltcini + 0002 + 05
03 Jasper Van Den Plas 2000 WAC Team + 0003 + 09
04 Sam Gademan 2000 District Oost Nederland + 0004 + 09
05 Michael Garrison 2001 USA + 0605 + 19
06 Jim Brown 2000 Cervelo Goodzo + 1306 + 26
07 Alexandre Balmer 2000 Switzerland + 1307 + 26
08 Theo Thomas 2001 BTWIN U19 + 1508 + 28
09 Mikkel Bertelsen - Team Herning CK + 1811 + 31
10 Jarne Van De Paar 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 1812 + 31
11 Alfie George 2001 Spokes Racing Team + 1813 + 31
12 Tobias Halvorsen 2000 Spie - Douterloigne + 1814 + 31
13 Owen Geleijn 2001 Mix Team 2 + 1815 + 31
14 Ben Tulett 2001 Willebrord Wil Vooruit + 1816 + 31
15 Lander Scheers 2000 W.C. Onder Ons Parike + 1817 + 31
16 Federico Chiari 2001 Lombardia + 1818 + 31
17 Adam Kelly 2000 Spokes Racing Team + 1819 + 31
18 Andrea Berzi 2000 Lombardia + 1820 + 31
19 Jochem Kerckhaert 2000 Mix Team 2 + 1821 + 31
20 Bart Artz 2000 District Zuid-Oost Nederland + 1822 + 31
21 Benjamin Barlow - Spokes Racing Team + 1823 + 31
22 Ben Baele 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 1824 + 31
23 Joshua Price 2000 Wales + 1810 + 30
24 Hidde Van Veenendaal 2001 W.V. De Jonge Renner + 1825 + 31
25 Sébastien Van Poppel 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 1826 + 31
26 Witse Meeusen 2001 Callant - Doltcini + 1827 + 31
27 Lars Kulbe 2000 North Rhine-Westphalia + 1828 + 31
28 Jord Baak 2000 Willebrord Wil Vooruit + 1829 + 31
29 Lars Hohmann 2001 W.V. De Jonge Renner + 1809 + 29
30 Callum MacLeod 2000 Zappi Junior Team + 1830 + 31
31 Jurgen Van Den Aarssen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 1831 + 31
32 Davide Bomboi 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 1832 + 31
33 Sebastian Petersen 2001 Team Herning CK + 1833 + 31
34 Valentin Retailleau 2000 BTWIN U19 + 1834 + 31
35 Milan Gosseye 2000 W.C. Onder Ons Parike + 1835 + 31
36 Sander De Vet 2000 WAC Team + 1836 + 31
37 Dominik Litvinov 2000 Isorex Cycling Team + 1837 + 31
38 Ilan Van Wilder 2000 Van Moer Logistics + 1838 + 31
39 Pasquale Lamanna 2000 Lombardia + 1839 + 31
40 Harrison White 2001 Hot Tubes Team + 1840 + 31
41 Sjors Van Zandbeek 2000 Mix Team 1 + 1841 + 31
42 Yentl Vandevelde 2000 W.C. Onder Ons Parike + 1842 + 31
43 Yanne Dorenbos 2000 UWTC De Volharding + 1843 + 31
44 Lane Maher 2000 Hot Tubes Team + 1844 + 31
45 Simon Holstad 2000 Spie - Douterloigne + 1845 + 31
46 Maxime Jolly 2000 BTWIN U19 + 1846 + 31
47 Robin Juel Skivild 2001 Team Herning CK + 1847 + 31
48 Liam Slock 2000 Van Moer Logistics + 1848 + 31
49 Max Kroonen 2000 Willebrord Wil Vooruit + 1849 + 31
50 Frederik Nybo Eriksen 2000 Team Herning CK + 1850 + 31
51 Wessel Verschueren 2000 W.V. De Jonge Renner + 1851 + 31
52 Mason Hollyman 2000 Zappi Junior Team + 1852 + 31
53 Pieter De Groof 2001 Mix Team 1 + 1853 + 31
54 Ben Healy 2000 Zappi Junior Team + 1854 + 31
55 Mika Heming 2000 North Rhine-Westphalia + 1855 + 31
56 Johannes Scharr 2000 Germany + 1856 + 31
57 Mees Willemsen 2000 UWTC De Volharding + 1857 + 31
58 Hans Magnus Dahlslett 2000 Spie - Douterloigne + 1858 + 31
59 Sven Hassert 2000 W.V. De Jonge Renner + 1859 + 31
60 Finley Newmark 2001 Cervelo Goodzo + 1860 + 31
61 Philip Hund 2000 Baden + 1861 + 31
62 Laurent Claeys 2001 Van Moer Logistics + 1862 + 31
63 Ben Squire 2001 W.C. Onder Ons Parike + 1863 + 31
64 Lewis Hartley 2000 Zappi Junior Team + 1864 + 31
65 Pim Ronhaar 2001 Callant - Doltcini + 1865 + 31
66 Arno Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 1866 + 31
67 Sammy Berkelder 2001 District Oost Nederland + 1867 + 31
68 Victor Broex 2000 Mix Team 2 + 1868 + 31
69 Serginho Wilshaus 2001 Cycling Club Monkeytown + 1869 + 31
70 Julien Bourdiaux 2000 BTWIN U19 + 1870 + 31
71 Gaelen Kilburn - Hot Tubes Team + 1871 + 31
72 Luke Verburg 2001 Callant - Doltcini + 1872 + 31
73 Sampo Lahti 2000 Finland + 1873 + 31
74 Melvin Drost 2001 Wielerzone Nederland + 1874 + 31
75 Rick Burgmans 2000 District Zuid-Oost Nederland + 1875 + 31
76 Andrew Vollmer 2000 USA + 1876 + 31
77 Jente Grootjans 2001 WAC Team + 1877 + 31
78 Branko Huys 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 1878 + 31
79 Kars Ten Boske 2000 District Zuid-Oost Nederland + 1879 + 31
80 Morgan Bown 2000 Spokes Racing Team + 1880 + 31
81 Moritz Henninger - Baden + 1881 + 31
82 Mitchell Vink 2000 Mix Team 1 + 1882 + 31
83 Arno Brouwers 2000 Acrog Pauwelssauzen Balen + 1883 + 31
84 Robbe Claeys 2000 Isorex Cycling Team + 1884 + 31
85 Roel Van Sintmaartensdijk 2001 Willebrord Wil Vooruit + 1885 + 31
86 Matthew Oliveira 2000 Hot Tubes Team + 1886 + 31
87 Emil Schmidt 2001 Hechamnn Cycling + 1887 + 31
88 Oliver Rees 2001 Zappi Junior Team + 1888 + 31
89 Brent Beeckman 2001 W.C. Onder Ons Parike + 1889 + 31
90 Sebastian Bruhn - Spie - Douterloigne + 1890 + 31
91 Roy Duijvesteijn 2001 Cervelo Goodzo + 1891 + 31
92 Luc Van der Hoeven 2001 Westland Wil Vooruit + 1892 + 31
93 Dominik Bieler 2001 Switzerland + 1893 + 31
94 Steyn Lamberink 2001 Mix Team 1 + 1894 + 31
95 Jacob Hindsgaul Madsen 2000 Team Herning CK + 1895 + 31
96 Erling Horn Svennevik - Spie - Douterloigne + 1896 + 31
97 Nick Brabander 2000 Westland Wil Vooruit + 1897 + 31
98 Carl Voldbjerg - Hechamnn Cycling + 1898 + 31
99 Georg Steinhauser 2001 Baden + 1899 + 31
100 Wouter Hopmans 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 18100 + 31
101 Anselmo Francesconi - Lombardia + 18101 + 31
102 Niels Van Den Heede 2000 Isorex Cycling Team + 18102 + 31
103 Mauro Spapen 2000 W.V. De Jonge Renner + 18103 + 31
104 Rick De Vries - Wielerzone Nederland + 18104 + 31
105 Rik Meeusen 2001 WAC Team + 18105 + 31
106 Samuli Öhman 2001 Finland + 18106 + 31
107 Alexander Aymans 2001 North Rhine-Westphalia + 18107 + 31
108 Mattias Huber - Baden + 18108 + 31
109 Sven Redmann 2001 Germany + 18109 + 31
110 Maarten De Nijs 2000 District Zuid-West Nederland + 18110 + 31
111 Nicolai Zinck - Hechamnn Cycling + 18111 + 31
112 Jaakko Sillankorva 2000 Finland + 18112 + 31
113 Sibe Francken - WAC Team + 18113 + 31
114 Raphael Kübler 2001 Baden + 18114 + 31
115 Dion Schoolenaar 2000 UWTC De Volharding + 18115 + 31
116 Joseph Rees 2000 Wales + 18116 + 31
117 Ian Anderson - USA + 18117 + 31
118 Axel Laurance 2001 BTWIN U19 + 18118 + 31
119 Arno Tellegen 2000 District Oost Nederland + 18119 + 31
120 Otto Mielikäinen 2000 Finland + 18120 + 31
121 Ethan Overson - USA + 18121 + 31
122 Jochem Runhaar 2000 District Zuid-West Nederland + 18122 + 31
123 Marco Colombo 2001 Lombardia + 18123 + 31
124 Lorenz Van De Wynkele 2001 Isorex Cycling Team + 18124 + 31
125 Alexis Maret 2000 Switzerland + 18125 + 31
126 Daan De Jonge - District Oost Nederland + 18999
127 Lucas Bourgoyne - USA + 18127 + 31
128 Erben Van Meer 2001 District Zuid-West Nederland + 18128 + 31
129 Martijn Rasenberg 2001 Cervelo Goodzo + 18129 + 31
130 Joris Kroon 2001 UWTC De Volharding + 18130 + 31
131 Sam Looman - District Oost Nederland + 18131 + 31
132 Sybe Van Diepen - Mix Team 2 + 01:58139 + 02:11
133 Kelvin Kanen 2000 District Zuid-Oost Nederland + 18132 + 31
134 Cornee Jansen 2000 Wielerzone Nederland + 18133 + 31
135 Nathan Rijsdijk 2000 Willebrord Wil Vooruit + 18134 + 31
136 Maxim Dewulf 2000 Callant - Doltcini + 18135 + 31
137 Pierre-Pascal Keup 2001 Germany + 18136 + 31
138 Brecon Burnett 2000 Wales + 18137 + 31
139 Jens Pronk 2001 Cycling Club Monkeytown + 03:54140 + 04:07
140 Erik Vranken - North Rhine-Westphalia + 03:57141 + 04:10
141 Staf Galle 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 18138 + 31
142 Jonas Luyten - Acrog Pauwelssauzen Balen + 04:48142 + 05:01
143 Steffen Duym 2001 AVIA Rudyco - Janatrans + 04:56143 + 05:09
144 Jelte Krijnsen 2001 UWTC De Volharding + 04:56144 + 05:09
145 Frank Stijger 1987 Westland Wil Vooruit + 05:24145 + 05:37
146 Emil Hagen - Hechamnn Cycling + 05:40146 + 05:53
147 Magnus Rost 2001 Hechamnn Cycling + 05:40147 + 05:53
148 Jonah Rahnenführer - Germany + 07:38148 + 07:51
149 Alex McCormack - Hot Tubes Team + 08:46149 + 08:59
150 Sten Verzijl 2001 Cervelo Goodzo + 08:46150 + 08:59
151 Daan Van Wieringen 2001 Mix Team 1 + 09:02151 + 09:15
152 Jelle Groot - Mix Team 2 + 09:02152 + 09:15
153 Nicolo De Lisi 2001 Switzerland + 10:24153 + 10:37
154 Scott Howieson 2001 Spokes Racing Team + 10:24154 + 10:37
DNF Daan Schaasberg 2001 Cycling Club Monkeytown 999
DNF Alekss Janis Razinskis 2000 Cycling Club Monkeytown 999
DNF Bart Klein Nienhuis - Cycling Club Monkeytown 999
DNF Jeffry Kiepe - District Zuid-West Nederland 999
DNF Xander Van Dijk 2001 District Zuid-West Nederland 999
DNF Robin Aimi 2000 Finland 999
DNF Aaron Schulze - Germany 999
DNF Carlo Verwiebe - North Rhine-Westphalia 999
DNF Manuel Naegeli 2000 Switzerland 999
DNF Ryan Watkins 2000 Wales 999
DNF Roy Roodenberg - Westland Wil Vooruit 999
DNF Mark Van Os 2000 Wielerzone Nederland 999
DNF Huub Deelstra - Wielerzone Nederland 999

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Info

Race SPIE Internationale Driedaagse van Axel Juniors
Nation Netherlands
Stage 01.stage
Type Flat
Distance 105.6 km
StartAxel
FinishAxel
DateMay 18th (2018)
Leader J.Van Grieken
Youth M.Garrison
Points J.Van Grieken
Sprint S.Gademan