Front Races Teams Riders Ranking

Durango-Durango Emakumeen Saria | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Lucy Kennedy Mitchelton - Scott 2:56:37
02 Amanda Spratt Mitchelton - Scott + 26
03 Soraya Paladin Alé Cipollini + 26
04 Shara Marche FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 28
05 Amy Pieters Boels - Dolmans Cycling Team + 59
06 Ursa Pintar BTC City Ljubljana + 1:10
07 Jolien D'Hoore Boels - Dolmans Cycling Team + 3:32
08 Charlotte Becker FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 3:32
09 Elena Cecchini Canyon - SRAM Racing + 3:35
10 Alicia Gonzalez Movistar Women's Team + 3:37
11 Ane Santesteban Euskadi - Basque Country + 7:03
12 Annemiek van Vleuten Mitchelton - Scott + 7:03
13 Evita Muzic FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 7:26
14 Paula Patino Movistar Women's Team + 7:26
15 Lauren Dolan Belori Women's Team + 7:26
16 Spela Kern BTC City Ljubljana + 7:26
17 Cristina Martinez Bonafe Bizkaia - Durango + 7:26
18 Lorena Llamas Garcia Movistar Women's Team + 7:32
19 Urska Zigart BTC City Ljubljana + 7:33
20 Nadia Quagliotto Alé Cipollini + 7:46
21 Christine Majerus Boels - Dolmans Cycling Team + 7:46
22 Hanna Nilsson BTC City Ljubljana + 7:46
23 Victorie Guilman FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 8:03
24 Ah Reum Na Alé Cipollini + 8:07
25 Hannah Ludwig Canyon - SRAM Racing + 8:07
26 Greta Richioud FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 8:07
27 Enara Lopez Gallastegi Bizkaia - Durango + 8:07
28 Amalie Dideriksen Boels - Dolmans Cycling Team + 8:23
29 Eva Buurman Boels - Dolmans Cycling Team + 8:23
30 Nicole Steigenga Bepink + 8:23
31 Katia Ragusa Bepink + 8:23
32 Karlijn Swinkels Alé Cipollini + 8:23
33 Alba Teruel Movistar Women's Team + 8:23
34 Christa Riffel Canyon - SRAM Racing + 8:23
35 Varvara Fasoi Eneicat + 8:23
36 Pauline Allin Charente - Maritime + 8:23
37 Anna Potokina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 8:23
38 Mieke Docx Doltcini - Van Eyck Sport + 8:23
39 Mónika Király Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 8:23
40 Vania Canvelli Bepink + 8:23
41 Aida Nuno Palacio Rio Miera Cantabria Deporte + 8:23
42 Francesca Pattaro Bepink + 8:23
43 Nicole D'Agostin Bizkaia - Durango + 8:48
44 Marion Sicot Doltcini - Van Eyck Sport + 9:30
45 Roxane Fournier Movistar Women's Team + 9:31
46 Lourdes Oyarbide Movistar Women's Team + 9:31
47 Manon Minaud Charente - Maritime + 9:31
48 Jade Wiel FDJ-Nouvelle Aquitaine-Futuroscope + 9:31
49 Jessica Allen Mitchelton - Scott + 9:31
50 Alexandra Manly Mitchelton - Scott + 9:31
51 Elena Perez Rio Miera Cantabria Deporte + 10:08
52 Daniela Reis Doltcini - Van Eyck Sport + 10:11
53 Aroa Gorostiza Ulloa Bizkaia - Durango + 10:18
54 Isabel Garcia Pinedo Laboral Kutza-Fundacin Euskad + 10:25
55 Paula Suarez Chasco Laboral Kutza-Fundacin Euskad + 10:50
56 Ainara Elbusto Arteaga Bizkaia - Durango + 11:10
57 Irene Loizate Bizkaia - Durango + 11:10
58 Mireia Trias Jordan Sopela Women's Team + 11:10
59 Balladyne Tritsch Charente - Maritime + 11:10
60 Noémie Abgrall Charente - Maritime + 11:10
61 Eukene Larrarte Arteaga Euskadi - Basque Country + 11:29
62 Marina Isan Berga Massi - Tactic Women Team + 11:29
63 Fabiana Granizal Belori Women's Team + 11:29
64 Nerea Nuno Iglesias Rio Miera Cantabria Deporte + 11:29
65 Kseniia Dobrynina Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 11:29
66 Maaike Boogaard BTC City Ljubljana + 12:25
67 Jelena Eric Alé Cipollini + 12:25
68 Irati Idirin Egana Euskadi - Basque Country + 12:25
69 Irene Mendez Melgarejo Rio Miera Cantabria Deporte + 12:36
70 Teresa Ripoll Sabate Massi - Tactic Women Team + 12:37
71 Pascale Jeuland Doltcini - Van Eyck Sport + 12:41
72 Amaia Lartitegi Ormazabal Euskadi - Basque Country + 12:41
73 Maria De Los Angeles Medina Gonzalez Rio Miera Cantabria Deporte + 12:45
74 Gracie Elvin Mitchelton - Scott + 12:50
DNF Anna Christian Belori Women's Team
DNF Livia Dos Santos Fabaro Belori Women's Team
DNF Natalia Serrano Belori Women's Team
DNF Roisin Thomas Belori Women's Team
DNF Naia Amondarain Gaztanaga Euskadi - Basque Country
DNF Ainhize Barrainkua Agirre Euskadi - Basque Country
DNF Elena Cuenca Salazar Laboral Kutza-Fundacin Euskad
DNF Miriam Gardachal Bozal Laboral Kutza-Fundacin Euskad
DNF Paula Lanz Blazquez Laboral Kutza-Fundacin Euskad
DNF Ainara Sanz Vaz-Romero Laboral Kutza-Fundacin Euskad
DNF Sandra Trevilla Sampiero Rio Miera Cantabria Deporte
DNF Anna Trevisi Alé Cipollini
DNF Silvia Magri Bepink
DNF Eugenia Bujak BTC City Ljubljana
DNF Rotem Gafinovitz Canyon - SRAM Racing
DNF Ella Harris Canyon - SRAM Racing
DNF Anaïs Morichon Charente - Maritime
DNF Anisha Vekemans Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Saioa Gil Ranero Eneicat
DNF Ziortza Isasi Cristobal Eneicat
DNF Cristina Pujol Munoz Eneicat
DNF Sofia Barriguete Rodriguez Massi - Tactic Women Team
DNF Elisabet Escursell Valero Massi - Tactic Women Team
DNF Dolores Gomez Ramos Massi - Tactic Women Team
DNF Belen Lopez Morales Massi - Tactic Women Team
DNF Francesca Balducci Servetto - Piumate - Beltrami TSA
DNF Andere Basterra Aspe Sopela Women's Team
DNF Amaia Malatsetxebarria Ibaibarriaga Sopela Women's Team
DNF Alexandra Moreno Roca Sopela Women's Team
DNF Mireia Muñoz Perez Sopela Women's Team
DNF Ariadna Trias Jordan Sopela Women's Team
Information
Nations Spain
Date May 20th
Distance 113 km
CAT 1.2