Tour de San Luis - 2013

Overall Youth Points Mountain Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Daniel Diaz San Luis - Somos Todos 24:03:16
02 Tejay Van Garderen BMC Racing Team + 33
03 Alex Correia Diniz Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos + 39
04 Alberto Contador Team Saxo - Tinkoff + 1:02
05 Jurgen Van den Broeck Lotto - Belisol + 1:47
06 Mauro Santambrogio Vini Fantini - Selle Italia + 2:29
07 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 2:34
08 Janier Acevedo Jamis - Hagens Berman + 3:00
09 Bart De Clercq Lotto - Belisol + 3:14
10 Vincenzo Nibali Astana Pro Team + 3:17
11 Arnold Alcolea Cuba + 3:25
12 Michal Kwiatkowski Omega Pharma - Quick Step + 3:32
13 Matteo Montaguti AG2R La Mondiale + 4:08
14 Diego Ulissi Lampre-Merida + 4:12
15 Andre Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 4:20
16 Philip Deignan UnitedHealthcare Pro Cycling + 4:30
17 Jose Cayetano Sarmiento Cannondale Pro Cycling + 4:36
18 Jose Mendes Team NetApp - Endura + 4:56
19 Jesus Herrada Movistar Team + 5:16
20 Mathias Frank BMC Racing Team + 6:17
21 Daniel Moreno Katusha Team + 7:22
22 Pieter Serry Omega Pharma - Quick Step + 7:54
23 Sylvain Chavanel Omega Pharma - Quick Step + 8:40
24 David Arroyo Caja Rural - Seguros RGA + 8:40
25 Dominik Nerz BMC Racing Team + 9:14
26 Fabricio Ferrari Caja Rural - Seguros RGA + 9:53
27 Andres Ignacio Pereyra Buenos Aires Provincia + 11:08
28 Paolo Tiralongo Astana Pro Team + 11:26
29 Kristijan Durasek Lampre-Merida + 11:30
30 Ariel Sivori Argentina + 11:34
31 Jorge Giacinti San Luis - Somos Todos + 12:12
32 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 12:41
33 Jesús Hernández Team Saxo - Tinkoff + 13:10
34 Facundo Lezica Argentina + 13:45
35 Andrey Zeits Astana Pro Team + 13:50
36 Patricio Almonacid Clos de Pirque - Trek + 13:59
37 Gonzalo Garrido Clos de Pirque - Trek + 14:26
38 Egor Silin Astana Pro Team + 17:38
39 Ben Gastauer AG2R La Mondiale + 17:42
40 Rinaldo Nocentini AG2R La Mondiale + 18:15
41 Juan José Cobo Movistar Team + 18:42
42 Flavio De Luna Mexico + 18:49
43 Yasmani Martinez Cuba + 19:22
44 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 19:37
45 Sergio Godoy San Luis - Somos Todos + 19:51
46 Marc De Maar UnitedHealthcare Pro Cycling + 19:58
47 Eloy Teruel Movistar Team + 20:12
48 Alberto Losada Katusha Team + 22:04
49 Gabriel Juarez Argentina + 22:37
50 Pieter Weening Orica - GreenEDGE + 23:37
51 Francisco Ventoso Movistar Team + 23:41
52 Fabio Aru Astana Pro Team + 23:50
53 Vladimir Karpets Movistar Team + 24:53
54 Adriano Malori Lampre-Merida + 26:07
55 Joaquim Rodríguez Katusha Team + 26:08
56 Michael Albasini Orica - GreenEDGE + 27:03
57 Jonathan Castroviejo Movistar Team + 28:27
58 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - Venezuela + 28:55
59 Jeff Louder UnitedHealthcare Pro Cycling + 29:39
60 Xavier Florencio Katusha Team + 30:45
61 Bruno Silva Pires Team Saxo - Tinkoff + 32:27
62 Jean-Christophe Péraud AG2R La Mondiale + 32:44
63 Leandro Messineo San Luis - Somos Todos + 33:06
64 Manuel Quinziato BMC Racing Team + 33:07
65 Angel Vicioso Katusha Team + 33:27
66 Lucas Euser UnitedHealthcare Pro Cycling + 34:34
67 Nariyuki Masuda Cannondale Pro Cycling + 34:50
68 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 34:58
69 Leigh Howard Orica - GreenEDGE + 35:12
70 Tyler Wren Jamis - Hagens Berman + 36:20
71 Carlos Betancur AG2R La Mondiale + 37:54
72 Ben Jacques-Maynes Jamis - Hagens Berman + 37:57
73 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 38:05
74 Gustavo Ariel Hernandez Clos de Pirque - Trek + 38:14
75 Agustin Martinez Diaz Cuba + 38:25
76 Alexander Wetterhall Team NetApp - Endura + 38:41
77 Davide Vigano Lampre-Merida + 38:49
78 Vojtech Hacecky ASC Dukla Praha + 38:59
79 Filippo Pozzato Lampre-Merida + 39:09
80 Edward King Cannondale Pro Cycling + 39:17
81 Leonardo Atencio Argentina + 39:32
82 Pedro Portuondo Cuba + 39:58
83 Peter Sagan Cannondale Pro Cycling + 39:58
84 Pedro Dourado Nicacio Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos + 40:17
85 Lisnandy Alonso Cuba + 40:49
86 Scott Thwaites Team NetApp - Endura + 41:05
87 Daniel Oss BMC Racing Team + 41:10
88 Alessandro Vanotti Astana Pro Team + 41:49
89 Marco Coledan Bardiani Valvole - CSF Inox + 42:01
90 Frederik Willems Lotto - Belisol + 42:22
91 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 42:28
92 Yeinier Lopez Fonseca Cuba + 42:29
93 Claudio Marcelo Arone Buenos Aires Provincia + 42:37
94 Lucas Sebastian Haedo Cannondale Pro Cycling + 44:17
95 Mitchell Docker Orica - GreenEDGE + 44:35
96 Mauro Da Dalto Cannondale Pro Cycling + 44:42
97 Giario Ermeti Androni Giocattoli - Venezuela + 45:01
98 Ramiro Cabrera Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos + 45:48
99 Christian Meier Orica - GreenEDGE + 46:10
100 Nicki Sørensen Team Saxo - Tinkoff + 47:11
101 Jaroslaw Marycz CCC Polsat Polkowice + 47:18
102 Jonathan McEvoy Team NetApp - Endura + 47:44
103 Juan Curuchet Argentina + 48:11
104 Ignacio Prado Mexico + 48:54
105 Alessandro Bazzana UnitedHealthcare Pro Cycling + 49:01
106 Benjamin Noval Team Saxo - Tinkoff + 50:24
107 Lucas Gaday Buenos Aires Provincia + 50:30
108 Emanuel Guevara Arguello San Luis - Somos Todos + 50:41
109 Sergio Paulinho Team Saxo - Tinkoff + 52:08
110 Leonardo Giordani Vini Fantini - Selle Italia + 52:48
111 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 53:44
112 Breno Franca Sidotti Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos + 54:35
113 Luis Fernando Sepulveda Clos de Pirque - Trek + 54:38
114 Mark Cavendish Omega Pharma - Quick Step + 55:00
115 Rafael Andriato Vini Fantini - Selle Italia + 55:10
116 Manuel Belletti AG2R La Mondiale + 55:10
117 Matteo Trentin Omega Pharma - Quick Step + 55:12
118 Francesco Chicchi Vini Fantini - Selle Italia + 55:31
119 John Murphy UnitedHealthcare Pro Cycling + 55:32
120 Hector Hugo Rangel Zamarron Mexico + 55:33
121 Luca Paolini Katusha Team + 55:36
122 Jens Debusschere Lotto - Belisol + 55:54
123 Jake Keough UnitedHealthcare Pro Cycling + 56:03
124 Ralf Matzka Team NetApp - Endura + 56:04
125 Alois Kankovsky ASC Dukla Praha + 56:09
126 Michel Koch Cannondale Pro Cycling + 56:14
127 Sacha Modolo Bardiani Valvole - CSF Inox + 56:32
128 Juan José Haedo Jamis - Hagens Berman + 56:35
129 Sebastian Jose Tolosa Buenos Aires Provincia + 56:39
130 Michael Schwarzmann Team NetApp - Endura + 56:52
131 Alfredo Gutierrez Argentina + 56:57
132 Juan Ariel Lucero San Luis - Somos Todos + 57:05
133 Nicola Boem Bardiani Valvole - CSF Inox + 57:28
134 Martin Velits Omega Pharma - Quick Step + 57:40
135 Mattia Gavazzi Androni Giocattoli - Venezuela + 58:05
136 Robert Förster UnitedHealthcare Pro Cycling + 58:27
137 Martin Hacecky ASC Dukla Praha + 59:30
138 Andrei Sartassov San Luis - Somos Todos + 59:45
139 Guido Palma Jamis - Hagens Berman + 1:00:48
140 Filippo Fortin Bardiani Valvole - CSF Inox + 1:00:52
141 Francesco Lasca Caja Rural - Seguros RGA + 1:01:37
142 Cristian Martinez San Luis - Somos Todos + 1:03:16
143 Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice + 1:03:44
144 Oscar Gatto Vini Fantini - Selle Italia + 1:04:05
145 Antonio Cabrera Clos de Pirque - Trek + 1:05:30
146 Marco Canola Bardiani Valvole - CSF Inox + 1:07:26
147 Adrian Kurek CCC Polsat Polkowice + 1:07:54
148 Maximiliano Richeze Lampre-Merida + 1:08:43
149 Leonel Sarrachine Argentina + 1:09:01
150 Grzegorz Stepniak CCC Polsat Polkowice + 1:09:08
151 Ivan de Jesús Carvajal Balbuena Mexico + 1:12:04
152 Fernando Barroso Argentina + 1:12:51
153 Julian Gaday Buenos Aires Provincia + 1:12:54
154 Kenny Dehaes Lotto - Belisol + 1:27:18
DNF Daniel Badilla Mexico
DNF Sergio Escutia Mexico
DNF Leonardo Juarez Gutierrez Mexico
DNF Carlos Valera Espinosa Mexico
DNF Carles José Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela
DNF Martin Blaha ASC Dukla Praha
DNF Jiri Hochmann ASC Dukla Praha
DNF Milan Kadlec ASC Dukla Praha
DNF Thor Hushovd BMC Racing Team
DNF Santiago Espindola Buenos Aires Provincia
DNF Juan Martin Ferrari Buenos Aires Provincia
DNF Walter Fernando Perez Buenos Aires Provincia
DNF Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice
DNF Jose Luis Rivera Clos de Pirque - Trek
DNF Francisco Chamorro Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos
DNF Carlos Alexandre Manarelli Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos
DNF Magno Nazaret Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos
DNF Gregolry Alves Freit Panizo Funvic Brasilinvest - Sao Jose dos
DNF Demis Nahuel Aleman Jamis - Hagens Berman
DNF Alessandro Petacchi [*] Lampre-Merida
DNF Joost Van Leijen Lotto - Belisol
DNF Svein Tuft Orica - GreenEDGE
Information
Nation Argentina
Date 21st - 27th January
CAT 2.1
Other
Embed Results