Omloop Borsele Juniors - 2016

Overall

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Jessica Roberts Great Britain 04:06:05
02 Juliette Labous France + 30
03 Karlijn Swinkels WCL Bergklimmers + 41
04 Nicole Steigenga Emmen - Drachten - Peddelaars + 42
05 Maaike Boogaard WCL Bergklimmers + 43
06 Fleur Nagengast Emmen - Drachten - Peddelaars + 52
07 Anne De Ruiter KuotaGo - Trex Select Ladies + 01:02
08 Simone Eg Scandinavian Team + 01:02
09 Kirstie Van Haaften Restore Cycling Team + 01:05
10 Henrietta Colborne Great Britain + 01:07
11 Marit Raaijmakers Beet-it Ladies + 01:10
12 Eleanor Dickinson Great Britain + 01:16
13 Delore Stougje Restore Cycling Team + 01:22
14 Susanne Andersen Scandinavian Team + 01:27
15 Susanne Meistrok District Zuid-Oost Nederland + 01:43
16 Sarah Van Wijnen District Zuid-Oost Nederland + 01:50
17 Floor Weerink Emmen - Drachten - Peddelaars + 01:58
18 Kylie Waterreus RWC Ahoy + 02:04
19 Arianna Pruisscher Emmen - Drachten - Peddelaars + 02:32
20 Marit Cent Beet-it Ladies + 02:51
21 Jennifer Van Der Voort KuotaGo - Trex Select Ladies + 02:54
22 Amber Van Der Hulst Restore Cycling Team + 08:12
23 Manon Bakker Westland Wil Vooruit + 09:37
24 Rhona Callander Great Britain + 09:38
25 Merel Hofman Restore Cycling Team + 09:42
26 Lynn Marien Belgium + 10:07
27 Lize Struyf Papillon - Rudyco - Forza WVZW + 10:07
28 Mylene De Zoete Beet-it Ladies + 10:08
29 Maaike Meistrok District Zuid-Oost Nederland + 10:12
30 Aniek van Alphen District Zuid-Oost Nederland + 10:53
31 Marjon Claus Papillon - Rudyco - Forza WVZW + 11:17
32 Typhaine Laurance France + 12:36
33 Claudia Jongerius Acrog - Balen BC + 12:49
34 Noa Selosse Belgium + 12:57
35 Iris Ton Emmen - Drachten - Peddelaars + 13:00
36 Quinty Van de Guchte Isorex Ladies Cycling Team + 13:08
37 Lisa De Jong WV Meteoor Assen - Roden + 13:11
38 Joyce Heyns Acrog - Balen BC + 13:18
39 Megan Chard Wales + 13:22
40 Marie Gielen France + 13:23
41 Alana Castrique Belgium + 13:28
42 Jinse Peeters Acrog - Balen BC + 13:30
43 Lily Schuitemaker Beet-it Ladies + 13:32
44 Elizabeth Bennett Wales + 13:34
45 Febe Schokkaert Belgium + 13:42
46 Sophie Williams Wales + 13:43
47 Inge Van der Heijden District Zuid-Oost Nederland + 13:44
48 Jitske Hubert Regioteam Zuid-Holland + 13:47
49 Mariska Kruidenier RWC Ahoy + 13:47
50 Jenny Holl Great Britain + 13:49
51 Tessa Paardekooper District Oost + 14:00
52 Clara Lundmark Scandinavian Team + 14:07
53 Merel Vegter Beet-it Ladies + 14:10
54 Annemiek Van Doorn KuotaGo - Trex Select Ladies + 14:10
55 Esther Van der Burg Restore Cycling Team + 14:15
56 Melanie Van Putten KuotaGo - Trex Select Ladies + 14:18
57 Ingrid Huizing RWC Ahoy + 14:22
58 Gemma Esselaar Isorex Ladies Cycling Team + 14:36
59 Suze Van Der Zwet Restore Cycling Team + 14:45
60 Johanna Sömskar Scandinavian Team + 14:48
61 Justine Louchaert Papillon - Rudyco - Forza WVZW + 14:59
62 Bibian Been Regioteam Zuid-Holland + 15:01
63 Myrthe Willemsen KuotaGo - Trex Select Ladies + 15:02
64 Ditte Lenseclaes Isorex Ladies Cycling Team + 16:46
65 Phaedra Krol District Oost + 17:11
66 Lucie Jounier France + 17:44
67 Babette Buitenhuis District Oost + 18:53
DNF Erin Hoefkens Acrog - Balen BC
DNF Sarah Michielsen-Stevens Acrog - Balen BC
DNF Chayenne Vranken Acrog - Balen BC
DNF Sharon Dommanschet Beet-it Ladies
DNF Nathalie Bex Belgium
DNF Chloe Goossenaerts Belgium
DNF Jennifer Bax District Oost
DNF Rienke Ten Have District Oost
DNF Sanne Vermeer District Oost
DNF Meike Uiterwijk Winkel Emmen - Drachten - Peddelaars
DNF Clara Copponi France
DNF Maëlle Grossetête France
DNF Rebecca Raybould Great Britain
DNF Ruth Ronsse Isorex Ladies Cycling Team
DNF Yana Schepers Isorex Ladies Cycling Team
DNF Cara Worm Isorex Ladies Cycling Team
DNF Julia Van Den Bosch KuotaGo - Trex Select Ladies
DNF Maxime De Jonghe Papillon - Rudyco - Forza WVZW
DNF Brenda Van Goethem Papillon - Rudyco - Forza WVZW
DNF Marissa Baks Regioteam Zuid-Holland
DNF Femke De Graaff Regioteam Zuid-Holland
DNF Ceylin del Carmen Alvarado RWC Ahoy
DNF Leonie Beukers RWC Ahoy
DNF Matilda Karlsson Scandinavian Team
DNF Emma Norsgaard Scandinavian Team
DNF Emily Tillett Wales
DNF Joyce Arrammach WCL Bergklimmers
DNF Laura De Brouwer WCL Bergklimmers
DNF Julia Berghorst Westland Wil Vooruit
DNF Lotte Beukers Westland Wil Vooruit
DNF Ilse Nasveld Westland Wil Vooruit
DNF Luka Wagemakers Westland Wil Vooruit
DNF Nienke Wasmus Westland Wil Vooruit
DNF Jelle Cossee WV Meteoor Assen - Roden
DNF Danielle Luning WV Meteoor Assen - Roden
DNF Nadine Post WV Meteoor Assen - Roden
DNF Ilka Timmermans WV Meteoor Assen - Roden
DNF Janine Walters WV Meteoor Assen - Roden
Information
Nation Netherlands
Date 22nd - 24th April
CAT Jr
Other
Embed Results