Healthy Ageing Juniors - 2017

Overall Youth Points Sprint

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Lorena Wiebes Regioteam Zuid-Holland 06:00:17
02 Amber Van Der Hulst Team Beet-it + 20
03 Emma Norsgaard Denmark + 21
04 Anne De Ruiter het Stadion + 24
05 Eva Bijwaard Regioteam Zuid-Holland + 27
06 Marit Raaijmakers Team Beet-it + 33
07 Bente Van Teeseling Team Beet-it + 34
08 Marion Norbert Riberolle France + 34
09 Lauren Dolan Great Britain + 34
10 Hannah Ludwig Team Mangertseder + 36
11 Susanne Meistrok Restore + 44
12 Lotte Rotman Belgium + 45
13 Rhona Callander Great Britain + 48
14 Kirstie Van Haaften Restore + 57
15 Vanessa Wolfram Germany + 01:03
16 Gaby Gieskens Restore + 01:04
17 Anna Docherty British Cycling Academy + 01:16
18 Shari Bossuyt Lares - Waowdeals + 01:40
19 Aniek van Alphen WV Breda + 01:51
20 Mylene De Zoete Team Beet-it + 02:39
21 Jessica Roberts Great Britain + 02:43
22 Rozemarijn Ammerlaan Westland Wil Vooruit + 02:53
23 Jade Wiel France + 03:06
24 Mischa Bredewold NWV Groningen + 03:06
25 Isabel Tambach HRTC + 03:08
26 Ingrit Verhoeff WRV Jan van Arckel + 03:11
27 Elizabeth Bennett Wales + 03:17
28 Ricarda Bauernfeind Germany + 03:19
29 Megan Heath USA + 03:27
30 Clara Lundmark Sweden + 03:27
31 Sylvie Swinkels WV Breda + 05:20
32 Britt Knaven WV Breda + 05:22
33 Phaedra Krol Restore + 05:24
34 Lonneke Uneken Team Drenthe + 05:25
35 Ellie Russell British Cycling Academy + 05:27
36 Noa Jansen Lares - Waowdeals + 05:28
37 Nicole D'Agostin Team Wilier Breganze + 05:33
38 Noa Selosse Belgium + 05:33
39 Marjon Claus Belgium + 05:37
40 Megan Doherty USA + 05:40
41 Amalie Lutro Norway + 05:44
42 Pernille Larsen Feldmann Norway + 05:45
43 Martine Gjøs Norway + 05:46
44 Thirza Korevaar WRV Jan van Arckel + 05:48
45 Katharina Hechler Germany + 05:50
46 Jenny Holl British Cycling Academy + 05:52
47 Maéva Paret-Peintre France + 05:56
48 Luca De Langhe Belgium + 06:13
49 Lea Lin Teutenberg Germany + 06:14
50 Ilse Hoornsman HRTC + 06:18
51 Giorgia Bariani Team Wilier Breganze + 06:21
52 Lucia Michalickova Slovakia + 06:23
53 Tessa Paardekooper RDE District Oost + 06:28
54 Laura Tomasi Team Wilier Breganze + 07:12
55 Maggie Coles-Lyster Lares - Waowdeals + 10:00
56 Summer Moak USA + 11:06
57 Alessia Vigilia Gruppo Sportivo Mendelspeck + 11:25
58 Nienke Wasmus Westland Wil Vooruit + 11:39
59 Emily Wadsworth Great Britain + 13:49
60 Olha Kulynych Ukraine + 14:02
61 Yvet Schoonewille Team Drenthe + 14:59
62 Ditte Lenseclaes Lares - Waowdeals + 15:24
63 Paulina Maxima Klimsa Team Mangertseder + 15:59
64 Gwenno Hughes Wales + 16:21
65 Chloe Goossenaerts Forza Fortuna + 16:27
66 Naomi Seldenthuis WRV Jan van Arckel + 16:52
67 Iris Ton KWC Kampen + 17:52
68 Petra Machalkova Slovakia + 19:39
69 Anne Van Rooijen RDE District Oost + 22:36
70 Julie Stockman Forza Fortuna + 22:55
71 Mareike Germann Team Mangertseder + 26:24
72 Liqianne van Warmerdam HRTC + 28:07
73 Verena Batenburg WRV Jan van Arckel + 28:18
74 Hedda Wallstrøm Johansen Norway + 28:21
75 Veronika Chervonyak Ukraine + 28:54
76 Veronika Myrxina Kazakhstan + 30:14
77 Lieke Lap KWC Kampen + 30:40
78 Anzhela Solovyeva Kazakhstan + 32:22
DNF Georgia Ashworth British Cycling Academy
DNF Silje Alsbjerg Denmark
DNF Ida Victoria Konradsen Denmark
DNF Nanna Warming Denmark
DNF Glacia Dhont Forza Fortuna
DNF Justine Louchaert Forza Fortuna
DNF Victoire Berteau France
DNF Stefania Foccoli Gruppo Sportivo Mendelspeck
DNF Giada Lucchi Gruppo Sportivo Mendelspeck
DNF Elena Pirrone Gruppo Sportivo Mendelspeck
DNF Julia Boschker het Stadion
DNF Charlotte Kool het Stadion
DNF Jennifer Van Der Voort het Stadion
DNF Emma Boogaard HRTC
DNF Marina Kurnossova Kazakhstan
DNF Svetlana Pachshenko Kazakhstan
DNF Anouk Spies KWC Kampen
DNF Kirsten Westerhuis KWC Kampen
DNF Cathalijne Hoolwerf NWV Groningen
DNF Ingrid Huizing NWV Groningen
DNF Anna Nieuwenhuis NWV Groningen
DNF Eva Jonkers RDE District Oost
DNF Esmee Leerkes RDE District Oost
DNF Femke De Graaff Regioteam Zuid-Holland
DNF Lieke Van der Draaij Regioteam Zuid-Holland
DNF Laura Debnarova Slovakia
DNF Julia Hrtankova Slovakia
DNF Cecilia Czarnecki Sweden
DNF Johanna Johansson Sweden
DNF Matilda Luukonen Sweden
DNF Ilka Timmermans Team Drenthe
DNF Meike Uiterwijk Winkel Team Drenthe
DNF Thalia Möller Team Mangertseder
DNF Aurora Gaio Team Wilier Breganze
DNF Krystyna Bubnyak Ukraine
DNF Veronika Shut Ukraine
DNF Isabella Brookshire USA
DNF Isabel Ellis Wales
DNF Sophie Williams Wales
DNF Lotte Beukers Westland Wil Vooruit
DNF Ilse Nasveld Westland Wil Vooruit
DNF Daphne Mesu WV Breda
Information
Nation Netherlands
Date 5th - 8th April
CAT J-2.NC
Other
Embed Results