Front Races Teams Riders Ranking

Tour of Bulgaria | 2020

Information Results StagesStartlist

Main page

Overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.Stage

Pos Name Team Time UCI
01 Patryk Stosz Voster ATS Team 03:06:207
02 Alessandro Baroni Delio Gallina Colosio + 003
03 Miguel Angel Ballesteros Canovas Caja Rural - Seguros RGA amateur + 001
04 Paul Double Holdsworth Zappi RT + 00
05 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural - Seguros RGA amateur + 00
06 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 00
07 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 00
08 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 00
09 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 00
10 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 04
11 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 04
12 Polychronis Tzortzakis Alfa Cycling + 01:43
13 Charalampos Kastrantas Alfa Cycling + 01:43
14 Josue Gomez Barrachina Hotel Tres Anclas + 01:43
15 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 01:43
16 Martin Papanov Martigues SC-Payden & Rygel + 01:43
17 Javier Serrano Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:43
18 Gabriele Porta Delio Gallina Colosio + 01:43
19 Callum Johnston Holdsworth Zappi RT + 01:43
20 Andoni Lopez de Abetxuko Jimenez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:43
21 Ferenc Szöllosi Delio Gallina Colosio + 01:43
22 Davide Bauce Delio Gallina Colosio + 01:43
23 Lachezar Angelov Nessebar-Vereia + 01:43
24 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 01:43
25 Jeremie Clement Martigues SC-Payden & Rygel + 01:43
26 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 01:43
27 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 01:43
28 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 01:43
29 Valentin Terrien Team France Defense + 01:43
30 Veljko Stojnic Serbia + 01:43
31 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 01:43
32 Sergio Hernandez Jimenez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:43
33 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 01:43
34 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 01:43
35 Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 01:43
36 Karol Domagalski Mazowsze - Serce Polski + 01:55
37 Jordi Gandia Ribera Hotel Tres Anclas + 01:55
38 Jakub Kaczmarek Mazowsze - Serce Polski + 01:55
39 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 15:53
40 Michail Kortsidakis Alfa Cycling + 15:53
41 Pascal Bousquet Team France Defense + 15:53
42 Teodor Rusev Nessebar-Vereia + 15:53
43 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 15:53
44 Axel Taillandier Team France Defense + 15:53
45 Tsvetan Ivanov PSKK Vassil-Levski + 15:53
46 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 15:53
47 Atsushi Oka Nippo Delko Provence + 15:53
48 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 15:53
49 Stefan Hristov Nessebar-Vereia + 15:53
50 Stefan Stefanovic Serbia + 15:53
51 Denis Dobrev KK Drag + 18:40
52 Georgi Lumparov KK Drag + 18:40
53 Marko Stankovic Hemus 1896 + 18:40
54 Mario Suchev KK Drag + 18:40
55 Svetozar Hristov PSKK Vassil-Levski + 18:40
56 Georgi Nikolov KK Drag + 18:40
57 Vincent Louiche Doltcini Pro + 18:40
58 Philip Nielsen Alfa Cycling + 18:40
59 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 18:40
60 Yoan Kolev Hemus 1896 + 18:40
61 Pavel Hasler Team Kibag-CKT + 18:40
62 Hristo Gechev Hemus 1896 + 18:40
63 Adrian Albiach Melado Hotel Tres Anclas + 18:40
64 Tobiasz Pawlak Mazowsze - Serce Polski + 18:40
65 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 18:40
66 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 18:40
67 Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 18:40
68 Christian Bahr Holdsworth Zappi RT + 18:40
69 Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 18:40
70 Stanislav Grabchev Doltcini Pro + 18:40
71 Maxime Nouveau Team France Defense + 18:40
72 Dorde Duric Serbia + 18:40
73 Dusan Veselinovic Serbia + 18:40
74 Cédric Jolidon Team Kibag-CKT + 18:40
75 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 18:40
76 Dorian Foulon Caja Rural - Seguros RGA amateur + 18:40
77 Pierre Barbier Nippo Delko Provence + 18:40
78 Tristan Bernard Cligny Martigues SC-Payden & Rygel + 18:40
79 Martin Popov Doltcini Pro + 18:40
80 Stevan Kervadec Team France Defense + 18:40
81 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 18:40
82 Ioannis Panigyrakis Alfa Cycling + 18:40
83 Jasen Aleksandrov Doltcini Pro + 18:40
84 Pavol Rovder Dukla Banska Bystrica + 18:40
85 Georgi Panchev PSKK Vassil-Levski + 18:40
86 Mehdi Tigrine Alfa Cycling + 18:40
87 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 18:40
88 Elia Menegale Delio Gallina Colosio + 18:40
89 Aleks Bechkov KK Drag + 18:40
90 Nikolay Dyankov Hemus 1896 + 18:40
91 Roman Giadysh Ukraine + 18:40
92 Vladyslav Shcherban Ukraine + 18:40
93 Dobromir Minchev PSKK Vassil-Levski + 18:40
94 Maksym Vasilyv Ukraine + 18:40
95 Grzegorz Kwiatkowski Team France Defense + 18:40
96 Marko Danilovic Serbia + 18:40
97 Lucas Salomon Martigues SC-Payden & Rygel + 18:40
98 Miquel Lopez Moncho Hotel Tres Anclas + 18:40
99 Vitaliy Hryniv Ukraine + 18:40
100 Stanamir Cholakov Doltcini Pro + 18:40
101 Aleksandar Aleksiev Nessebar-Vereia + 18:40
102 Daniel Petkov Hemus 1896 + 18:54
103 Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 18:54
104 Matteo Pongiluppi Delio Gallina Colosio + 18:58
105 Alejandro Soro Garcia Hotel Tres Anclas + 18:40
106 Valentin Georgiev KK Drag + 18:40
107 Nicola Jolidon Team Kibag-CKT + 18:40
DNS Borislav Ivanov PSKK Vassil-Levski
DNF Luca Jolidon Team Kibag-CKT
DNF Admir Kolasinac Serbia
Pos Name Team Time
01 44 Alessandro Baroni Delio Gallina Colosio 05:54:03
02 - Patryk Stosz Voster ATS Team + 00
03 17 Miguel Angel Ballesteros Canovas Caja Rural - Seguros RGA amateur + 02
04 17 Paul Double Holdsworth Zappi RT + 06
05 29 Lucas De Rossi Nippo Delko Provence + 06
06 41 Jokin Murguialday Elorza Caja Rural - Seguros RGA amateur + 06
07 43 Mason Hollyman Holdsworth Zappi RT + 06
08 50 Adam Stachowiak Voster ATS Team + 06
09 50 Martin Haring Dukla Banska Bystrica + 06
10 27 Piotr Brozyna Voster ATS Team + 10
11 31 Pawel Cieslik Voster ATS Team + 10
12 11 Alan Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 01:39
13 9 Javier Serrano Rodriguez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:49
14 3 Lucas Kubis Dukla Banska Bystrica + 01:49
15 7 Andoni Lopez de Abetxuko Jimenez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:49
16 - Ferenc Szöllosi Delio Gallina Colosio + 01:49
17 9 Charalampos Kastrantas Alfa Cycling + 01:49
18 13 Polychronis Tzortzakis Alfa Cycling + 01:49
19 5 Veljko Stojnic Serbia + 01:49
20 3 Julien El Fares Nippo Delko Provence + 01:49
21 3 Sergio Hernandez Jimenez Caja Rural - Seguros RGA amateur + 01:49
22 6 Jeremie Clement Martigues SC-Payden & Rygel + 01:49
23 17 Martin Papanov Martigues SC-Payden & Rygel + 01:49
24 8 Juraj Bellan Dukla Banska Bystrica + 01:49
25 14 Gabriele Porta Delio Gallina Colosio + 01:49
26 15 Callum Johnston Holdsworth Zappi RT + 01:49
27 11 Davide Bauce Delio Gallina Colosio + 01:49
28 7 Paul Wright Holdsworth Zappi RT + 01:49
29 23 Lachezar Angelov Nessebar-Vereia + 01:49
30 27 Marek Rutkiewicz Mazowsze - Serce Polski + 01:49
31 29 Valentin Terrien Team France Defense + 01:49
32 36 Mateusz Grabis Voster ATS Team + 01:49
33 30 Jan Andrej Cully Dukla Banska Bystrica + 01:49
34 1 Jakub Kaczmarek Mazowsze - Serce Polski + 02:01
35 26 Karol Domagalski Mazowsze - Serce Polski + 02:01
36 42 Jordi Gandia Ribera Hotel Tres Anclas + 03:16
37 28 Gleb Brussenskiy Vino - Astana Motors + 15:59
38 14 Yevgeniy Fedorov Vino - Astana Motors + 15:59
39 9 Michail Kortsidakis Alfa Cycling + 15:59
40 4 Atsushi Oka Nippo Delko Provence + 15:59
41 7 Axel Taillandier Team France Defense + 15:59
42 11 Pascal Bousquet Team France Defense + 15:59
43 19 Igor Chzhan Vino - Astana Motors + 15:59
44 23 Teodor Rusev Nessebar-Vereia + 15:59
45 19 Alexandr Ovsyannikov Vino - Astana Motors + 15:59
46 24 Stefan Hristov Nessebar-Vereia + 15:59
47 24 Stefan Stefanovic Serbia + 15:59
48 48 Matvey Nikitin Vino - Astana Motors + 17:32
49 61 Josue Gomez Barrachina Hotel Tres Anclas + 18:31
50 47 Reece Wood Holdsworth Zappi RT + 18:42
51 39 Vincent Louiche Doltcini Pro + 18:46
52 25 Marko Stankovic Hemus 1896 + 18:46
53 47 Dorian Foulon Caja Rural - Seguros RGA amateur + 18:46
54 25 Mario Suchev KK Drag + 18:46
55 36 Tobiasz Pawlak Mazowsze - Serce Polski + 18:46
56 46 Pierre Barbier Nippo Delko Provence + 18:46
57 50 Jasen Aleksandrov Doltcini Pro + 18:46
58 36 Dorde Duric Serbia + 18:46
59 13 Philip Nielsen Alfa Cycling + 18:46
60 47 Roman Giadysh Ukraine + 18:46
61 12 Yoan Kolev Hemus 1896 + 18:46
62 45 Maksym Vasilyv Ukraine + 18:46
63 19 Christian Bahr Holdsworth Zappi RT + 18:46
64 49 Miquel Lopez Moncho Hotel Tres Anclas + 18:46
65 14 Martin Vlcak Dukla Banska Bystrica + 18:46
66 11 Wojciech Sykala Voster ATS Team + 18:46
67 24 Tristan Bernard Cligny Martigues SC-Payden & Rygel + 18:46
68 3 Pavel Hasler Team Kibag-CKT + 18:46
69 44 Aleksandar Aleksiev Nessebar-Vereia + 18:46
70 1 Alexandre Leonien Martigues SC-Payden & Rygel + 18:46
71 15 Oleksandr Smetaniuk Ukraine + 18:46
72 6 Norbert Banaszek Mazowsze - Serce Polski + 18:46
73 - Maxime Nouveau Team France Defense + 18:46
74 2 Thomas Metge Martigues SC-Payden & Rygel + 18:46
75 1 Ioannis Panigyrakis Alfa Cycling + 18:46
76 71 Matteo Pongiluppi Delio Gallina Colosio + 19:04
77 1 Vladyslav Shcherban Ukraine + 19:13
78 3 Lucas Salomon Martigues SC-Payden & Rygel + 19:13
79 2 Adrian Albiach Melado Hotel Tres Anclas + 20:01
80 1 Ramunas Navardauskas Nippo Delko Provence + 20:15
81 1 Vitaliy Hryniv Ukraine + 20:16
82 1 Tsvetan Ivanov PSKK Vassil-Levski + 31:42
83 - Georgi Lumparov KK Drag + 34:29
84 5 Denis Dobrev KK Drag + 34:29
85 3 Dusan Veselinovic Serbia + 34:29
86 4 Cédric Jolidon Team Kibag-CKT + 34:29
87 4 Martin Popov Doltcini Pro + 34:29
88 1 Georgi Panchev PSKK Vassil-Levski + 34:29
89 3 Elia Menegale Delio Gallina Colosio + 34:29
90 5 Nikolay Dyankov Hemus 1896 + 34:29
91 6 Stevan Kervadec Team France Defense + 34:29
92 1 Mehdi Tigrine Alfa Cycling + 34:29
93 5 Pavol Rovder Dukla Banska Bystrica + 34:29
94 1 Stepan Astafyev Vino - Astana Motors + 34:29
95 11 Valentin Georgiev KK Drag + 34:29
96 3 Dobromir Minchev PSKK Vassil-Levski + 34:29
97 3 Grzegorz Kwiatkowski Team France Defense + 34:29
98 10 Nicola Jolidon Team Kibag-CKT + 34:29
99 7 Alejandro Soro Garcia Hotel Tres Anclas + 34:29
100 3 Marko Danilovic Serbia + 34:29
101 1 Stanamir Cholakov Doltcini Pro + 34:29
102 2 Aleks Bechkov KK Drag + 35:00
103 2 Hristo Gechev Hemus 1896 + 35:18
104 2 Svetozar Hristov PSKK Vassil-Levski + 35:21
105 2 Stanislav Grabchev Doltcini Pro + 35:21
106 3 Georgi Nikolov KK Drag + 35:26
107 1 Daniel Petkov Hemus 1896 + 35:40
Info
Nations Bulgaria
Date July 29th
Where Pazardzhik -> Plovdiv
What 02.Stage
Distance 131 km
Leader A.Baroni
Youth A.Baroni
Mountain D.Bauce
Sprint P.Brozyna