FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Gracia Orlová
UCI, Stage race, 3rd -6th May 2007, Czechia
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
GC
Youth
Points
Mountain
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belarus
Belgium
Czechia
Denmark
Germany
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Poland
Russia
Slovakia
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
Ausra Gruodis
Austria
Belarus
Belgium
Bigla Cycling Team
Czech Republic
ELK Haus
Pol-Aqua
Poland
Primus
Rock Machine Cyklomax
Russia
T-Mobile Women
Team DSB Bank
Team Flexpoint
Team Getränke Hoffmann
Team Specialized Designs
Team Stuttgart
Therme Skin Care
Vrienden van het Platteland
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Arndt
Judith
1976
T-Mobile Women
11:46:02
02
Burchenkova
Alexandra
1988
Russia
+ 34
03
Bosman
Andrea
1979
Team DSB Bank
+ 37
04
Ruzickova
Martina
1980
ELK Haus
+ 01:45
05
Melchers
Mirjam
1975
Team Flexpoint
+ 01:57
06
Gunnewijk
Loes
1980
Team Flexpoint
+ 02:03
07
Bates
Nathalie
1980
Team Getränke Hoffmann
+ 02:08
08
Liebig
Tina
1980
Team Getränke Hoffmann
+ 02:20
09
Jungmeier
Bärbel
1975
Austria
+ 02:42
10
Absalyamova
Venera
1986
Russia
+ 03:08
11
Anderson
Kimberly
1968
T-Mobile Women
+ 03:28
12
Decroix
Liselot
1987
Belgium
+ 03:41
13
Schachl
Monika
1978
Austria
+ 03:43
14
Söllner
Birgit
1973
Team Specialized Designs
+ 03:44
15
Beltman
Chantal
1976
T-Mobile Women
+ 04:05
16
Gayun
Elena
1981
Russia
+ 04:20
17
Van Veen
Suzanne
1987
Team Flexpoint
+ 04:37
18
Villumsen
Linda
1985
T-Mobile Women
+ 11:17
19
Gaumnitz
Stephanie
1987
Team Getränke Hoffmann
+ 11:28
20
Dietel
Sandra
1983
Team Stuttgart
+ 12:12
21
Schmidt
Trine
1988
Team Flexpoint
+ 13:19
22
Malomoura
Ekaterina
1982
Russia
+ 13:30
23
Jasinska
Malgorzata
1984
Pol-Aqua
+ 14:21
24
Hennes
Tanja
1971
Bigla Cycling Team
+ 16:13
25
Markerink
Loes
1985
Team Flexpoint
+ 16:14
26
Matusiak
Bogumila
1971
Primus
+ 16:51
27
Machacova
Jarmila
1986
Czech Republic
+ 17:15
28
Profijt
Marije
1985
Therme Skin Care
+ 17:36
29
Grab
Sarah
1979
Team Specialized Designs
+ 17:44
30
Martin
Britta
1978
Team Stuttgart
+ 17:55
31
Pintarelli
Daniela
1983
Austria
+ 18:04
32
Novikova
Elena
1975
Russia
+ 18:32
33
Wichmann
Anke
1975
T-Mobile Women
+ 18:50
34
Cesuliene
Inga
1986
Ausra Gruodis
+ 19:04
35
Bekkering
Danielle
1976
Team DSB Bank
+ 19:25
36
Mayer
Rosmarie
1978
Team Specialized Designs
+ 19:30
37
Stenerhag
Jennie
1975
Therme Skin Care
+ 19:34
38
Bakker
Liesbeth
1986
Vrienden van het Platteland
+ 19:45
39
Dawidowicz
Aleksandra
1987
Poland
+ 19:54
40
Zamolska
Magdalena
1985
Pol-Aqua
+ 20:06
41
Sharametsyevya
Veronika
1982
Ausra Gruodis
+ 20:18
42
Schober
Bernadette
1984
Austria
+ 20:25
43
Humplik
Caroline
1983
Team Stuttgart
+ 20:25
44
Harkowska
Anna
1980
Primus
+ 20:26
45
Mader
Nicole
1985
Team Stuttgart
+ 20:29
46
Papko
Aksana
1988
Belarus
+ 20:33
47
Konecna
Alena
1984
Rock Machine Cyklomax
+ 20:33
48
Kuhn
Bettina
1982
Bigla Cycling Team
+ 20:39
49
Spijkerman
Bertine
1982
Therme Skin Care
+ 20:55
50
Hollmann
Birgit
1973
Team Getränke Hoffmann
+ 20:55
51
Visser
Adrie
1983
Team DSB Bank
+ 20:55
52
Grzebinoga
Monika
1985
Primus
+ 21:02
53
Furrer
Monika
1985
Bigla Cycling Team
+ 21:21
54
Meyer
Claudia
1974
Team Stuttgart
+ 21:28
55
Blindyuk
Yulia
1984
Russia
+ 22:10
56
Mackie
Emma
1984
Vrienden van het Platteland
+ 22:14
57
Uhlarikova
Katarina
1988
ELK Haus
+ 22:14
58
Mandakova-Radova
Barbora
1976
Rock Machine Cyklomax
+ 22:40
59
Käser
Nicole
1982
Team Specialized Designs
+ 22:44
60
Blum
Katharina
1984
ELK Haus
+ 22:46
61
Riepan
Iris
1990
Austria
+ 23:24
62
Fahlin
Emilia
1988
T-Mobile Women
+ 26:04
63
Sprügl
Veronika
1987
Austria
+ 26:27
64
Kachalka
Nataliya
1975
Ausra Gruodis
+ 26:27
65
Beyen
Ine
1987
Belgium
+ 27:25
66
Holler
Monica
1984
Bigla Cycling Team
+ 27:49
67
Van Wanroij
Marieke
1979
Team DSB Bank
+ 27:56
68
Ventker
Lydia
1985
Team Stuttgart
+ 28:17
69
Wnuczek
Aleksandra
1986
Poland
+ 29:07
70
van de Ree
Monique
1988
Vrienden van het Platteland
+ 29:23
71
Ignasiak
Joanna
1983
Pol-Aqua
+ 30:05
72
Missbach
Sandra
1978
Team Getränke Hoffmann
+ 30:41
73
Sitsko
Alena
1987
Belarus
+ 33:05
74
Koedooder
Vera
1983
Team DSB Bank
+ 35:13
75
Verstraeten
Monique
1983
Vrienden van het Platteland
+ 36:48
76
Fialova
Dana
1989
Czech Republic
+ 36:55
77
De Vuyst
Sofie
1987
Belgium
+ 39:17
78
Wasiuk
Marzena
1981
Primus
+ 39:58
79
Depoorter
Elise
1988
Belgium
+ 40:19
80
Beyen
Lien
1985
Belgium
+ 47:13
81
Maczka
Dominika
1989
Poland
+ 53:08
82
Scuckova
Jirina
1978
Czech Republic
+ 59:15
83
Bekkering
Eyelien
1978
Team DSB Bank
+ 59:25
84
Lohri
Catherine
1976
Bigla Cycling Team
+ 01:00:25
DNF
Aleksiunaite
Toma
1988
Ausra Gruodis
DNF
Lomsargyte
Viktorija
1987
Ausra Gruodis
DNF
Siaudvytyte
Ieva
1989
Ausra Gruodis
DNF
Amialiusik
Alena
1989
Belarus
DNF
Dylko
Alena
1988
Belarus
DNF
Kolmakova
Kira
1988
Belarus
DNF
Taukanitsa
Galina
1987
Belarus
DNF
Buyl
Kimberly
1988
Belgium
DNF
Babunkova
Andrea
1986
Czech Republic
DNF
Bohata
Barbora
1985
Czech Republic
DNF
Gromaszek
Anna
1989
Poland
DNF
Komos
Zaneta
1989
Poland
DNF
Kulisch
Angelika
1989
Poland
DNF
Kabrtova
Jana
1982
Rock Machine Cyklomax
DNF
Vejvodova
Sarka
1985
Rock Machine Cyklomax
DNF
Degle
Stefanie
1986
ELK Haus
DNF
Langer
Catherine
1987
ELK Haus
DNF
Ruso
Karin
1984
ELK Haus
DNF
Krawczyk
Monika
1984
Pol-Aqua
DNF
Wysocka
Malgorzata
1979
Pol-Aqua
DNF
Kapusta-Szydlak
Sylwia
1982
Primus
DNF
Pietr
Agnieszka
1979
Primus
DNF
Ljungskog
Susanne
1976
Team Flexpoint
DNF
Senff
Theresa
1982
Team Getränke Hoffmann
DNF
Hauser-Senn
Mirjam
1980
Team Specialized Designs
DNF
Josefsson
Catrine
1986
Team Specialized Designs
DNF
Van Slochteren
Hilde
1984
Therme Skin Care
DNF
Brok
Janne
1978
Vrienden van het Platteland
Information
Gracia Orlová
Czechia
3rd -6th May 2007
2.2