Tour de Vendée - 2010

Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Koldo Fernandez Euskaltel-Euskadi 4:44:07
02 Davide Appollonio Cervelo TestTeam + 00
03 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 00
04 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
05 Baptiste Planckaert Landbouwkrediet + 00
06 Maxime Vantomme Team Katusha + 00
07 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 00
08 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
09 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 00
10 Leonardo Duque Cofidis + 00
11 Jens Keukeleire Cofidis + 00
12 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 00
13 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 00
14 Samuel Dumoulin Cofidis + 00
15 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
16 Mikhail Antonov Team Katusha + 00
17 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 00
18 Gert Steegmans RadioShack + 00
19 Alexandre Botcharov Team Katusha + 00
20 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
21 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
22 Rob Ruygh Vacansoleil + 00
23 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
24 Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
25 Ludovic Turpin AG2R La Mondiale + 00
26 Juan José Oroz Euskaltel-Euskadi + 00
27 Mikel Nieve Euskaltel-Euskadi + 00
28 Pieter Vanspeybrouck Topsport Vlaanderen - Mercator + 09
29 Ben Hermans RadioShack + 11
30 Julien Simon Saur - Sojasun + 11
31 Amets Txurruka Euskaltel-Euskadi + 11
32 Mikaël Chérel Française des Jeux + 11
33 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 11
34 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 11
35 Sébastien Chavanel Française des Jeux + 11
36 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 11
37 Kristof Vandewalle Topsport Vlaanderen - Mercator + 11
38 Mathieu Claude BBOX Bouygues Telecom + 11
39 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 11
40 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 11
41 Anthony Delaplace Saur - Sojasun + 17
42 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 18
43 Andrea Piechele Carmiooro NGC + 18
44 Jens Mouris Vacansoleil + 18
45 Yohann Gène BBOX Bouygues Telecom + 18
46 Heinrich Haussler Cervelo TestTeam + 18
47 David Le Lay AG2R La Mondiale + 18
48 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 25
49 Geoffroy Lequatre RadioShack + 25
50 Stéphane Bonsergent Bretagne - Schuller + 27
51 Blel Kadri AG2R La Mondiale + 27
52 Bert Scheirlinckx Landbouwkrediet + 27
53 Thibaut Pinot Française des Jeux + 30
54 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 30
55 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 30
56 Laurent Beuret Carmiooro NGC + 30
57 Nikita Eskov Team Katusha + 30
58 Sébastien Minard Cofidis + 30
59 Tristan Valentin Cofidis + 30
60 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 30
61 Stephane Augé Cofidis + 30
62 Romain Bacon BigMat - Auber 93 + 30
63 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 37
64 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 37
65 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 37
66 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 37
67 Gorik Gardeyn Vacansoleil + 37
68 Gaël Malacarne Bretagne - Schuller + 37
69 Brice Feillu Vacansoleil + 37
70 José Luis Rubiera RadioShack + 37
71 Markel Irizar RadioShack + 37
72 Ivan Rovny RadioShack + 37
73 Florian Morizot BigMat - Auber 93 + 37
74 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 42
75 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 42
76 Arnoud Van Groen Vacansoleil + 42
77 Javier Aramendia Euskaltel-Euskadi + 44
78 Pablo Urtasun Euskaltel-Euskadi + 44
79 Thomas Voeckler BBOX Bouygues Telecom + 45
80 Rein Taaramäe Cofidis + 52
81 Kevyn Ista Cofidis + 52
82 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 1:05
83 Sandy Casar Française des Jeux + 1:08
84 Laurent Mangel Saur - Sojasun + 2:19
85 Rony Martias Saur - Sojasun + 2:19
86 Jérémy Roy Française des Jeux + 2:19
87 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 2:19
88 Alexander Wetterhall Cervelo TestTeam + 7:33
89 Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam + 8:19
DNF Cyril Dessel AG2R La Mondiale
DNF Yuriy Krivtsov AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet AG2R La Mondiale
DNF Lloyd Mondory AG2R La Mondiale
DNF Anthony Ravard AG2R La Mondiale
DNF Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom
DNF Sébastien Turgot BBOX Bouygues Telecom
DNF Fabien Bacquet BigMat - Auber 93
DNF Niels Brouzes BigMat - Auber 93
DNF Johan Mombaerts BigMat - Auber 93
DNF Jonathan Thire BigMat - Auber 93
DNF Eric Berthou Carmiooro NGC
DNF Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC
DNF Paride Grillo Carmiooro NGC
DNF Antonio Quadranti Carmiooro NGC
DNF Joao Miguel Silva Correia Cervelo TestTeam
DNF Brett Lancaster Cervelo TestTeam
DNF Jonathan Castroviejo Euskaltel-Euskadi
DNF Gorka Izagirre Euskaltel-Euskadi
DNF Gregory Barteau Landbouwkrediet
DNF Bart Dockx Landbouwkrediet
DNF Mathieu Drouilly Landbouwkrediet
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet
DNF Matthieu Boulo Roubaix - Lille Metropole
DNF Alexandre Lemair Roubaix - Lille Metropole
DNF Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole
DNF Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole
DNF Denis Galimzyanov Team Katusha
DNF Mikhail Ignatiev Team Katusha
DNF Alexander Mironov Team Katusha
DNF Stijn Vandenbergh Team Katusha
DNF Clinton Avery RadioShack
DNF Dmitriy Muravyev RadioShack
DNF Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Michael Van Staeyen Topsport Vlaanderen - Mercator
DNF Lieuwe Westra Vacansoleil
Information
Nation France
Date 26th September
Distance 206 km
CAT 1.HC
Other
Embed Results