Tour de France: Live Centre | Startlist | Stage profiles

Bloeizone Fryslan - 2022

Overall Youth Points Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Van Dijk Ellen Trek-Segafredo 07:21:23125
02 Markus Riejanne Team Jumbo-Visma + 0785
03 Reusser Marlen Team SD Worx + 3070
04 Archibald Katie Ceratizit-WNT Pro Cycling + 5060
05 Barnes Alice CANYON//SRAM Racing + 5250
06 Klein Lisa CANYON//SRAM Racing + 5540
07 Steigenga Nicole Team Coop-Hitec Products + 01:0335
08 Roy Sarah CANYON//SRAM Racing + 01:0430
09 Holden Elizabeth Le Col Wahoo + 01:0725
10 Bossuyt Shari CANYON//SRAM Racing + 01:1020
11 van den Bos Jip Team Jumbo-Visma + 01:1015
12 Jackson Alison Liv Racing Xstra + 01:1310
13 Swinkels Karlijn Team Jumbo-Visma + 01:135
14 Pluimers Ilse AG Insurance-NXTG Team + 01:155
15 Hosking Chloe Trek-Segafredo + 01:215
16 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 01:233
17 Majerus Christine Team SD Worx + 01:243
18 Cecchini Elena Team SD Worx + 01:243
19 Uneken Lonneke Team SD Worx + 01:263
20 Brauße Franziska Ceratizit-WNT Pro Cycling + 01:263
21 van der Duin Maike Le Col Wahoo + 01:273
22 Rijnbeek Maud AG Insurance-NXTG Team + 01:303
23 Harris Ella CANYON//SRAM Racing + 01:373
24 Knight Josie Lotto Soudal Ladies + 01:433
25 Demay Coralie St Michel-Auber 93 + 01:453
26 Hengeveld Daniek GT Krush Tunap Pro Cycling + 01:46
27 Van Der Hulst Amber Liv Racing Xstra + 01:50
28 Barbieri Rachele Liv Racing Xstra + 01:51
29 De Clercq Katrijn Lotto Soudal Ladies + 01:51
30 Bredewold Mischa Parkhotel Valkenburg + 01:52
31 Roberts Jessica Team Coop-Hitec Products + 01:53
32 Van 't Geloof Marjolein Le Col Wahoo + 01:54
33 Jounier Lucie Arkéa Pro Cycling Team + 01:56
34 Fidanza Martina Ceratizit-WNT Pro Cycling + 01:56
35 Paternoster Letizia Trek-Segafredo + 01:59
36 Nooijen Lieke Parkhotel Valkenburg + 02:01
37 Laurance Typhaine Arkéa Pro Cycling Team + 02:03
38 Smulders Silke Liv Racing Xstra + 02:09
39 Rüegg Noemi Team Jumbo-Visma + 02:09
40 Teutenberg Lea Lin Ceratizit-WNT Pro Cycling + 02:10
41 Towers Alice Le Col Wahoo + 02:15
42 Boilard Simone St Michel-Auber 93 + 02:16
43 Kasper Romy Team Jumbo-Visma + 02:17
44 Alonso Dominguez Sandra Ceratizit-WNT Pro Cycling + 02:43
45 Le Bail Elodie St Michel-Auber 93 + 02:49
46 Swinkels Sylvie Team Coop-Hitec Products + 02:54
47 Backstedt Elynor Trek-Segafredo + 02:54
48 Pompanon Margot St Michel-Auber 93 + 02:54
49 Wadsworth Maddie AWOL O'Shea + 02:57
50 Bouwmeester Sanne GT Krush Tunap Pro Cycling + 02:59
51 Fournier Roxane Team SD Worx + 03:00
52 Avoine Alison St Michel-Auber 93 + 03:13
53 Knaven Senne AG Insurance-NXTG Team + 03:19
54 De Heij Maaike WV Schijndel + 03:20
55 Soet Aafke Team Jumbo-Visma + 03:33
56 Burlova Kristyna Lotto Soudal Ladies + 03:42
57 Tveit Nora Team Coop-Hitec Products + 03:44
58 Dijkstra Anneke GT Krush Tunap Pro Cycling + 03:55
59 Boogaard Emma Team Coop-Hitec Products + 04:12
60 Arens Maureen AG Insurance-NXTG Team + 04:18
61 Kolesava Anastasiya Stade Rochelais Charente Maritime + 04:19
62 Van Der Molen Yuli AG Insurance-NXTG Team + 04:20
63 Richioud Greta Arkéa Pro Cycling Team + 04:24
64 Buurman Eva Liv Racing Xstra + 04:31
65 Molenaar Laura WV Schijndel + 04:43
66 Grangier India Stade Rochelais Charente Maritime + 04:45
67 Söderqvist Karin Watersley R&D + 04:48
68 Boskamp Lente WV Schijndel + 05:00
69 Lundmark Clara GT Krush Tunap Pro Cycling + 05:02
70 Shrosbree Danielle CAMS-Basso + 05:03
71 Kloese Rose WV Schijndel + 05:03
72 Uiterwijk Winkel Meike Team Drenthe + 05:16
73 Bullard Georgia AWOL O'Shea + 05:17
74 Vanhove Marith Parkhotel Valkenburg + 05:33
75 Beijer Inez GRC Jan Van Arckel + 05:36
76 Christian Anna Le Col Wahoo + 05:42
77 Van Helvoirt Lisa WV Schijndel + 05:51
78 Verbree Haike Team Drenthe + 06:00
79 Meakin Emily AWOL O'Shea + 06:12
80 De Jong Liena Team Drenthe + 06:21
81 Goergen Oceane St Michel-Auber 93 + 06:30
82 Koster Paulien GRC Jan Van Arckel + 06:31
83 Squiban Maeva Stade Rochelais Charente Maritime + 06:43
84 Allin Pauline Arkéa Pro Cycling Team + 06:55
85 Schoonewille Yvet NWVG-Uplus + 07:03
86 Vervloet Sterre Lotto Soudal Ladies + 07:14
87 Scott Katie CAMS-Basso + 07:21
88 Coston Morgane Arkéa Pro Cycling Team + 07:22
89 Colborne Henrietta GT Krush Tunap Pro Cycling + 07:26
90 Mohr Mari Hole Team Coop-Hitec Products + 07:32
91 Morrow Beth CAMS-Basso + 08:11
92 Mos Anniek Team Drenthe + 08:41
93 Van Rooijen Sofie Parkhotel Valkenburg + 08:59
94 Bijwaard Eva GRC Jan Van Arckel + 09:08
95 Willemsen Myrthe Restore Cycling Team + 09:13
96 Storrie Becky CAMS-Basso + 09:49
97 Oudeman Maud CANYON//SRAM Racing + 10:54
98 Smith Fleur NWVG-Uplus + 11:05
99 Van Dam Yonna Restore Cycling Team + 11:07
100 Van Elst Jip Team Drenthe + 11:17
101 Leest Anouk GRC Jan Van Arckel + 11:45
102 Hinault Maryanne Arkéa Pro Cycling Team + 12:00
103 De Goeje Hanneke GRC Jan Van Arckel + 12:22
104 Finney Jessica CAMS-Basso + 12:25
105 Verhoeff Ingrit GRC Jan Van Arckel + 12:29
106 Schutten Pam NWVG-Uplus + 12:35
107 Timmermans Iris Watersley R&D + 12:42
108 Van Der Nouweland Bente Restore Cycling Team + 12:50
109 Zwaan Sophia Watersley R&D + 13:18
DNF Bouwers Lisa NWVG-Uplus
DNF Eppinga Tjitske NWVG-Uplus
DNF Batenburg Verena Restore Cycling Team
DNF De Graaff Femke Restore Cycling Team
DNF Lagendijk Marise Restore Cycling Team
DNF Ketellapper Janet Team Drenthe
DNF Koops Karlijn Watersley R&D
DNF Siltumena Kitija Watersley R&D
DNF Simmons Maia Watersley R&D
DNF Hoolwerf Cathalijne WV Schijndel
DNF Knaven Britt AG Insurance-NXTG Team
DNF Bent Olivia AWOL O'Shea
DNF Simmonds Hayley CAMS-Basso
DNF Welmers Petra GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF Vandenbulcke Jesse Le Col Wahoo
DNF Brandt Eefje Lotto Soudal Ladies
DNF Geurts Mijntje Lotto Soudal Ladies
DNF Bos Leonie Parkhotel Valkenburg
DNF Colard Marion Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Eraud Séverine Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Pruisscher Arianna Stade Rochelais Charente Maritime
DNF Dideriksen Amalie Trek-Segafredo

Information