Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Bloeizone Fryslan
UCI, Stage race, 10th -12th March 2021, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
GC
Youth
Points
Mountain
Sprint
Team
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Embed Results
Nations
Australia
Belgium
Canada
Czechia
Denmark
France
Germany
Great Britain
Hungary
Israel
Italy
Luxembourg
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Spain
Sweden
Switzerland
USA
Teams
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
CAMS-Basso
CANYON//SRAM Racing
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
Drops-Le Col s/b Tempur
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
Germany
GT Krush Tunap Pro Cycling
Jumbo-Visma Women Team
Movistar Team
Netherlands
NXTG Racing
Parkhotel Valkenburg
Team DSM
Team SD Worx
Trek-Segafredo
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
van Dijk
Ellen
1987
Trek-Segafredo
07:08:38
125
02
Brennauer
Lisa
1988
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
+ 06
85
03
Norsgaard
Emma
1999
Movistar Team
+ 12
70
04
Uneken
Lonneke
2000
Team SD Worx
+ 20
60
05
Pieters
Amy
1991
Team SD Worx
+ 29
50
06
Klein
Lisa
1996
CANYON//SRAM Racing
+ 43
40
07
Wood
Alice
1995
CANYON//SRAM Racing
+ 56
35
08
Beekhuis
Teuntje
1995
Jumbo-Visma Women Team
+ 02:42
30
09
Van Der Hulst
Amber
1999
Parkhotel Valkenburg
+ 02:42
25
10
Henderson
Anna
1998
Jumbo-Visma Women Team
+ 02:50
20
11
Lowden
Joscelin
1987
Drops-Le Col s/b Tempur
+ 02:54
15
12
Majerus
Christine
1987
Team SD Worx
+ 03:03
10
13
Kasper
Romy
1988
Jumbo-Visma Women Team
+ 03:07
5
14
Grossetête
Maëlle
1998
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
+ 03:18
5
15
Chabbey
Elise
1993
CANYON//SRAM Racing
+ 03:27
5
16
Canuel
Karol-Ann
1988
Team SD Worx
+ 03:31
3
17
D'Hoore
Jolien
1990
Team SD Worx
+ 03:37
3
18
Lach
Marta
1997
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
+ 03:43
3
19
Georgi
Pfeiffer
2000
Team DSM
+ 04:15
3
20
van der Duin
Maike
2001
Drops-Le Col s/b Tempur
+ 04:23
3
21
Gonzalez
Alicia
1995
Movistar Team
+ 04:23
3
22
Andersen
Susanne
1998
Team DSM
+ 05:16
3
23
Wild
Kirsten
1982
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
+ 05:30
3
24
Hanson
Lauretta
1994
Trek-Segafredo
+ 06:43
3
25
Ryan
Alexis
1994
CANYON//SRAM Racing
+ 07:18
3
26
Markus
Femke
1996
Parkhotel Valkenburg
+ 07:36
27
Bredewold
Mischa
2000
Parkhotel Valkenburg
+ 07:40
28
Swinkels
Karlijn
1998
Jumbo-Visma Women Team
+ 07:54
29
Stock
Gudrun
1995
Germany
+ 07:59
30
Chapman
Brodie
1991
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
+ 08:10
31
Steigenga
Nicole
1998
Netherlands
+ 08:19
32
Ton
Quinty
1998
GT Krush Tunap Pro Cycling
+ 08:35
33
van Rooijen
Sofie
2002
Netherlands
+ 08:44
34
Wiel
Jade
2000
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
+ 09:08
DNF
Hechler
Katharina
2000
Germany
DNF
Kröger
Mieke
1993
Germany
DNF
Reißner
Lena Charlotte
2000
Germany
DNF
Riffel
Christa
1998
Germany
DNF
Grit
Ilse
2001
Netherlands
DNF
Jonkers
Eva
2000
Netherlands
DNF
van Rooijen
Eline
2001
Netherlands
DNF
Van Teeseling
Bente
1999
Netherlands
DNF
Buri
Fabienne
1999
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Danford
Georgia
1999
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Gulliksen
Line Marie
1990
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Mettraux
Léna
1998
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Szabo
Zsofia
1997
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Weiss
Sandra
1991
Andy Schleck-CP NVST-Immo Losch
DNF
Edwards
Emma
1990
CAMS-Basso
DNF
Finney
Jessica
1995
CAMS-Basso
DNF
Murray
Clover
1997
CAMS-Basso
DNF
Simmonds
Hayley
1988
CAMS-Basso
DNF
Tindley
Jo
1987
CAMS-Basso
DNF
Wootton
Kate
2001
CAMS-Basso
DNF
Ludwig
Hannah
2000
CANYON//SRAM Racing
DNF
Shapira
Omer
1994
CANYON//SRAM Racing
DNF
Brauße
Franziska
1998
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
DNF
Norman Leth
Julie
1992
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
DNF
Teutenberg
Lea Lin
1999
Ceratizit-WNT Pro Cycling Team
DNF
Moberg
Emilie
1991
Drops-Le Col s/b Tempur
DNF
Olsen
Elise Marie
2001
Drops-Le Col s/b Tempur
DNF
Tacey
April
2000
Drops-Le Col s/b Tempur
DNF
van 't Geloof
Marjolein
1996
Drops-Le Col s/b Tempur
DNF
Duval
Eugénie
1993
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF
Guilman
Victorie
1996
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF
Kitchen
Lauren
1990
FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope
DNF
Baks
Marissa
1998
GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF
Eklund
Nathalie
1991
GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF
Hengeveld
Daniek
2002
GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF
Lundmark
Clara
1999
GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF
van Neck
Melissa
1991
GT Krush Tunap Pro Cycling
DNF
Mathiesen
Pernille
1997
Jumbo-Visma Women Team
DNF
Guarischi
Barbara
1990
Movistar Team
DNF
Gutierrez
Sheyla
1994
Movistar Team
DNF
Oyarbide
Lourdes
1994
Movistar Team
DNF
Teruel
Alba
1996
Movistar Team
DNF
Bossuyt
Shari
2000
NXTG Racing
DNF
de Zoete
Mylene
1999
NXTG Racing
DNF
Knaven
Britt
2000
NXTG Racing
DNF
Kool
Charlotte
1999
NXTG Racing
DNF
Pluimers
Ilse
2002
NXTG Racing
DNF
Rijnbeek
Maud
2002
NXTG Racing
DNF
Bos
Leonie
2001
Parkhotel Valkenburg
DNF
Buijsman
Nina
1997
Parkhotel Valkenburg
DNF
Gerritse
Femke
2001
Parkhotel Valkenburg
DNF
Kirchmann
Leah
1990
Team DSM
DNF
Peperkamp
Esmee
1997
Team DSM
DNF
Soek
Julia
1990
Team DSM
DNF
Wiebes
Lorena
1999
Team DSM
DNF
Fournier
Roxane
1991
Team SD Worx
DNF
Dideriksen
Amalie
1996
Trek-Segafredo
DNF
Hosking
Chloe
1990
Trek-Segafredo
DNF
van Anrooij
Shirin
2002
Trek-Segafredo
DNF
Worrack
Trixi
1981
Trek-Segafredo
Information
Bloeizone Fryslan
Netherlands
10th -12th March 2021
2.1