Right now | Confirmed transfers | Cyclo-cross | World Championship | Vuelta | Uno-X Dev Weekend

2019 Healthy Ageing Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04 05 06

Results: 06.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team 03:03:35
02 Jolien D'Hoore 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 00
03 Lorena Wiebes 1999 Parkhotel Valkenburg + 00
04 Lotta Lepistö 1989 Trek - Segafredo Women + 00
05 Barbara Guarischi 1990 Team Virtu Cycling + 00
06 Susanne Andersen 1998 Norway + 00
07 Julia Soek 1990 Netherlands + 00
08 Lonneke Uneken 2000 Hitec Products - Birk Sport + 00
09 Amber Van Der Hulst 1999 Jan van Arckel + 00
10 Nikol Plosaj 1996 Poland + 00
11 Minke Bakker 1997 Jan van Arckel + 00
12 Marjolein Van 't Geloof 1996 Netherlands + 00
13 Henrietta Colborne 1998 Biehler Pro Cycling + 00
14 Nina Kessler 1988 Noord-Holland + 00
15 Karlijn Swinkels 1998 Netherlands + 00
16 Jessica Roberts 1999 Great Britain + 00
17 Nienke Wasmus 1999 Biehler Pro Cycling + 00
18 Janine van der Meer 1994 Parkhotel Valkenburg + 00
19 Anna Sagan 1999 Poland + 00
20 Amalie Lutro 2000 Hitec Products - Birk Sport + 00
21 Laura Süssmilch 1997 Germany + 00
22 Daniela Gaß 1980 Equano-Wase Zon Cycling Team + 00
23 Fien Delbaere 1996 Belgium + 00
24 Kaat Hannes 1991 Belgium + 00
25 Letizia Paternoster 1999 Trek - Segafredo Women + 00
26 Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 00
27 Rhona Callander 1999 Great Britain + 00
28 Jesse Vandenbulcke 1996 Belgium + 00
29 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 00
30 Anouska Koster 1993 Team Virtu Cycling + 00
31 Amy Pieters 1991 Boels - Dolmans Cycling Team + 00
32 Gwenno Hughes 1999 Noord-Holland + 00
33 Teuntje Beekhuis 1995 Biehler Pro Cycling + 00
34 Christine Majerus 1987 Boels - Dolmans Cycling Team + 00
35 Kylie Waterreus 1998 Netherlands + 00
36 Weronika Humelt 1997 Poland + 00
37 Pfeiffer Georgi 2000 Great Britain + 00
38 Maaike Boogaard 1998 Netherlands + 00
39 Lucy van der Haar 1994 Hitec Products - Birk Sport + 00
40 Romy Kasper 1988 Germany + 00
41 Esmee Peperkamp 1997 Team Loving Potatoes + 00
42 Dorota Przezak 1997 Poland + 00
43 Sara Penton 1988 Team Virtu Cycling + 00
44 Shari Bossuyt 2000 Rogelli-Gyproc + 00
45 Marta Jaskulska 2000 Poland + 00
46 Yva Geluk 1989 Merida - Adelaar Ladies CT + 00
47 Skylar Schneider 1998 Boels - Dolmans Cycling Team + 00
48 Katharina Hechler 2000 Germany + 00
49 Lisa Klein 1996 Canyon - SRAM Racing + 00
50 Ellen Van Dijk 1987 Trek - Segafredo Women + 00
51 Emilie Moberg 1991 Team Virtu Cycling + 00
52 Alice Barnes 1995 Canyon - SRAM Racing + 00
53 Stine Borgli 1990 Norway + 00
54 Eva Bijwaard 2000 SWABO + 00
55 Floor Weerink 1998 Team Drenthe + 00
56 Anna Plichta 1992 Trek - Segafredo Women + 00
57 Nicole Steigenga 1998 Netherlands + 00
58 Sylvie Swinkels 2000 Parkhotel Valkenburg + 00
59 Lisa Brennauer 1988 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 00
60 Jip van den Bos 1996 Boels - Dolmans Cycling Team + 00
61 Eva Jonkers 2000 Rogelli-Gyproc + 00
62 Saartje Vandenbroucke 1996 Belgium + 00
63 Mieke Kröger 1993 Team Virtu Cycling + 00
64 Aafke Soet 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 00
65 Anna van der Breggen 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 28
66 Ingrit Verhoeff 2000 Rogelli-Gyproc + 02:55
67 Britt Knaven 2000 Rogelli-Gyproc + 02:55
68 Julie Meyer Solvang 1989 Hitec Products - Birk Sport + 02:55
69 Mathea Neijmeijer 1992 Team Drenthe + 02:55
70 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 02:55
71 Mareille Meijering 1995 Team Drenthe + 02:55
72 Louise Norman Hansen 1995 Team Virtu Cycling + 02:55
73 Ann-Sophie Duyck 1987 Parkhotel Valkenburg + 02:55
74 Tanja Erath 1989 Canyon - SRAM Racing + 02:55
75 Rotem Gafinovitz 1992 Canyon - SRAM Racing + 02:55
76 Kaja Rysz 1999 Poland + 02:55
77 Lea Lin Teutenberg 1999 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 02:55
78 Dorothea Heitzmann 2000 Germany + 02:55
79 Elyse Fraser 1988 Equano-Wase Zon Cycling Team + 02:55
80 Lauretta Hanson 1994 Trek - Segafredo Women + 03:04
81 Trixi Worrack 1981 Trek - Segafredo Women + 03:04
82 Loes Adegeest 1996 Parkhotel Valkenburg + 05:53
83 Cathalijne Hoolwerf 2000 Rogelli-Gyproc + 06:34
84 Nicole Clerx 1989 Team Drenthe + 06:34
85 Maaike Meistrok 1999 Jan van Arckel + 06:34
86 Hanneke De Goeje 1997 SWABO + 06:34
87 Gaia Tortolina 1997 Equano-Wase Zon Cycling Team + 06:34
88 Anneke Dijkstra 1997 Team Drenthe + 06:34
89 Lieke Van der Draaij 1999 SWABO + 06:34
90 Vibeke Lystad 1975 Norway + 06:34
91 Manon De Boer 1995 NWVG - Uplus + 06:34
92 Anna Docherty 2000 Great Britain + 06:34
93 Tessa Paardekooper 1999 Merida - Adelaar Ladies CT + 06:34
94 Kathrin Hammes 1989 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 06:34
95 Ane Santesteban Gonzalez 1990 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 06:34
96 Ilse Miltenburg 1995 Restore Cycling Team + 06:34
97 Rixt Hoogland 1995 NWVG - Uplus + 06:34
98 Lone Meertens 1998 Belgium + 06:34
99 Inez Beijer 1995 SWABO + 06:34
DNF Birgitte Ravndal 1991 Norway
DNF Anne Marijn Van Der Graaf 1987 NWVG - Uplus
DNF Aranka Berends - Merida - Adelaar Ladies CT
Pos Name Born Team Time
01 - Lisa Klein 1996 Canyon - SRAM Racing 14:16:52
02 - Ellen Van Dijk 1987 Trek - Segafredo Women + 08
03 - Kirsten Wild 1982 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 31
04 - Amy Pieters 1991 Boels - Dolmans Cycling Team + 57
05 - Alice Barnes 1995 Canyon - SRAM Racing + 01:01
06 - Jolien D'Hoore 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:23
07 - Lotta Lepistö 1989 Trek - Segafredo Women + 01:29
08 - Christine Majerus 1987 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:31
09 - Lorena Wiebes 1999 Parkhotel Valkenburg + 01:58
10 - Anouska Koster 1993 Team Virtu Cycling + 02:27
11 - Barbara Guarischi 1990 Team Virtu Cycling + 02:33
12 - Rhona Callander 1999 Great Britain + 02:38
13 - Natalie Van Gogh 1974 Biehler Pro Cycling + 02:44
14 - Jessica Roberts 1999 Great Britain + 03:13
15 - Lisa Brennauer 1988 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 04:33
16 - Anna van der Breggen 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 05:48
17 - Romy Kasper 1988 Germany + 06:06
18 - Mieke Kröger 1993 Team Virtu Cycling + 06:09
19 - Nina Kessler 1988 Noord-Holland + 06:38
20 - Pfeiffer Georgi 2000 Great Britain + 06:38
21 - Susanne Andersen 1998 Norway + 06:55
22 - Jip van den Bos 1996 Boels - Dolmans Cycling Team + 07:30
23 - Julia Soek 1990 Netherlands + 07:42
24 - Lonneke Uneken 2000 Hitec Products - Birk Sport + 07:43
25 - Amber Van Der Hulst 1999 Jan van Arckel + 07:52
26 - Nicole Steigenga 1998 Netherlands + 07:58
27 - Skylar Schneider 1998 Boels - Dolmans Cycling Team + 08:16
28 1 Emilie Moberg 1991 Team Virtu Cycling + 08:48
29 2 Letizia Paternoster 1999 Trek - Segafredo Women + 09:05
30 2 Sara Penton 1988 Team Virtu Cycling + 09:29
31 5 Karlijn Swinkels 1998 Netherlands + 11:15
32 4 Ann-Sophie Duyck 1987 Parkhotel Valkenburg + 11:20
33 3 Mareille Meijering 1995 Team Drenthe + 11:52
34 3 Kylie Waterreus 1998 Netherlands + 12:01
35 4 Saartje Vandenbroucke 1996 Belgium + 12:33
36 3 Lauretta Hanson 1994 Trek - Segafredo Women + 13:47
37 3 Britt Knaven 2000 Rogelli-Gyproc + 13:51
38 3 Louise Norman Hansen 1995 Team Virtu Cycling + 13:56
39 1 Nienke Wasmus 1999 Biehler Pro Cycling + 14:30
40 2 Marta Jaskulska 2000 Poland + 14:43
41 2 Laura Süssmilch 1997 Germany + 14:45
42 4 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 15:19
43 3 Marjolein Van 't Geloof 1996 Netherlands + 15:44
44 4 Anna Plichta 1992 Trek - Segafredo Women + 15:53
45 2 Kaat Hannes 1991 Belgium + 15:56
46 3 Janine van der Meer 1994 Parkhotel Valkenburg + 16:07
47 3 Lucy van der Haar 1994 Hitec Products - Birk Sport + 16:17
48 4 Fien Delbaere 1996 Belgium + 16:37
49 8 Rotem Gafinovitz 1992 Canyon - SRAM Racing + 17:26
50 4 Nikol Plosaj 1996 Poland + 17:44
51 4 Esmee Peperkamp 1997 Team Loving Potatoes + 17:53
52 8 Trixi Worrack 1981 Trek - Segafredo Women + 17:55
53 3 Jesse Vandenbulcke 1996 Belgium + 18:03
54 3 Weronika Humelt 1997 Poland + 18:17
55 3 Eva Bijwaard 2000 SWABO + 18:26
56 3 Merel Hofman 1999 Biehler Pro Cycling + 18:32
57 3 Henrietta Colborne 1998 Biehler Pro Cycling + 18:34
58 13 Julie Meyer Solvang 1989 Hitec Products - Birk Sport + 18:35
59 8 Lea Lin Teutenberg 1999 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 19:14
60 2 Teuntje Beekhuis 1995 Biehler Pro Cycling + 19:57
61 2 Katharina Hechler 2000 Germany + 19:59
62 9 Tanja Erath 1989 Canyon - SRAM Racing + 20:20
63 1 Sylvie Swinkels 2000 Parkhotel Valkenburg + 20:29
64 1 Aafke Soet 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 20:53
65 2 Maaike Boogaard 1998 Netherlands + 21:10
66 2 Stine Borgli 1990 Norway + 21:12
67 2 Yva Geluk 1989 Merida - Adelaar Ladies CT + 21:20
68 2 Daniela Gaß 1980 Equano-Wase Zon Cycling Team + 21:31
69 6 Shari Bossuyt 2000 Rogelli-Gyproc + 22:25
70 10 Anna Sagan 1999 Poland + 22:55
71 10 Floor Weerink 1998 Team Drenthe + 23:03
72 11 Gwenno Hughes 1999 Noord-Holland + 23:15
73 11 Dorota Przezak 1997 Poland + 23:24
74 11 Minke Bakker 1997 Jan van Arckel + 23:26
75 11 Amalie Lutro 2000 Hitec Products - Birk Sport + 23:27
76 12 Eva Jonkers 2000 Rogelli-Gyproc + 23:49
77 6 Ingrit Verhoeff 2000 Rogelli-Gyproc + 24:26
78 17 Ane Santesteban Gonzalez 1990 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 25:29
79 13 Kathrin Hammes 1989 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 27:43
80 4 Loes Adegeest 1996 Parkhotel Valkenburg + 28:26
81 9 Anna Docherty 2000 Great Britain + 28:34
82 8 Dorothea Heitzmann 2000 Germany + 28:40
83 10 Inez Beijer 1995 SWABO + 28:43
84 10 Tessa Paardekooper 1999 Merida - Adelaar Ladies CT + 28:50
85 8 Cathalijne Hoolwerf 2000 Rogelli-Gyproc + 29:22
86 5 Mathea Neijmeijer 1992 Team Drenthe + 29:23
87 8 Ilse Miltenburg 1995 Restore Cycling Team + 29:28
88 10 Lone Meertens 1998 Belgium + 29:28
89 7 Hanneke De Goeje 1997 SWABO + 29:46
90 4 Elyse Fraser 1988 Equano-Wase Zon Cycling Team + 30:06
91 4 Rixt Hoogland 1995 NWVG - Uplus + 30:17
92 3 Manon De Boer 1995 NWVG - Uplus + 31:42
93 6 Kaja Rysz 1999 Poland + 32:19
94 2 Vibeke Lystad 1975 Norway + 33:13
95 2 Nicole Clerx 1989 Team Drenthe + 33:29
96 1 Lieke Van der Draaij 1999 SWABO + 33:55
97 1 Maaike Meistrok 1999 Jan van Arckel + 34:25
98 - Gaia Tortolina 1997 Equano-Wase Zon Cycling Team + 35:46
99 2 Anneke Dijkstra 1997 Team Drenthe + 38:38

Want to use results from
FirstCycling on your site?

Healthy Ageing Tour
Netherlands
06.stage Flat
124.3 km
Midwolda -> Midwolda
April 14th (2019)
Leader L.Klein
Youth L.Wiebes
Points K.Wild
Combative A.van der Breggen
Sprint L.Brennauer