Front Races Teams Riders Ranking

Gylne Gutuer | 2019 Results

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Kristoffer Skjerping Uno-X Norwegian DT 4:10:2540
02 Morten Hulgaard Team Coloquick + 0030
03 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 0725
04 Niklas Larsen Team Coloquick + 0720
05 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 0715
06 Florian Vermeersch Lotto - Soudal U23 + 0710
07 Olav Hjemsæter Team Coop + 075
08 Fredrik Dversnes Sandnes SK + 073
09 Mathias Norsgaard Riwal Readynez Cycling + 073
10 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 073
11 Mathias Skretteberg Ringerike SK + 07
12 Kristian Aasvold Team Coop + 07
13 Håkon Aalrust Team Coop + 16
14 Martin Mortensen Team Waoo + 28
15 Frederik Jensen Team O.B. Wiik - Dan Stillads + 28
16 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 28
17 Søren Wærenskjold Joker Fuel of Norway + 28
18 Marius Wold IK Hero + 28
19 Louis Bendixen Team Coop + 28
20 Simon Nordahl Svendsen Region TeVeBu + 28
21 Eirik Bruland Bygdø IL + 28
22 Daan Hoole SEG Racing Academy + 28
23 Johan Jacobs Lotto - Soudal U23 + 28
24 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 28
25 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 28
26 Jesper Schultz Team Waoo + 28
27 Maxim Van Gils Lotto - Soudal U23 + 33
28 Jesper Aaskov Pallesen Team Coloquick + 33
29 Øivind Lukkedal Joker Fuel of Norway + 57
30 Fridtjof Røinås Joker Fuel of Norway + 2:48
31 Krister Hagen Riwal Readynez Cycling + 2:55
32 Martin Urianstad Uno-X Norwegian DT + 2:57
33 Ludvik Holstad Joker Fuel of Norway + 5:20
34 Asbjørn Madsstuen Bygdø IL + 6:21
35 Julius Johansen Team Coloquick + 6:52
36 Sven Burger SEG Racing Academy + 7:58
37 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 7:58
38 Michael Rice Hagens Berman - Axeon
39 Tore Andre Vabø Ringerike SK
40 Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT
41 Paul Wright Holdsworth Zappi RT
42 Jon Sæverås Breivold Bygdø IL
43 Erlend Blikra Team Coop
DNS Erik Ysland Region Central
DNS Jonas Boye Hansen Region st
DNS Aleksander Skjelbred Asker CK
DNS Ben Hamilton Holdsworth Zappi RT
DNS Thomas Rem IK Hero
DNS Mathias Christiansen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Joakim Bakken Region Central
DNF Thomas Ekren Region Central
DNF Vebjørn Hordnes Region Central
DNF Odin Rømuld Region Central
DNF Bjørn Helge Sandberg Region Central
DNF Mikkel Eide Region TeVeBu
DNF Jørn Fjeldavlie Region TeVeBu
DNF Erik Gellein Halvorsen Region TeVeBu
DNF Håvard Haugsvær Region TeVeBu
DNF Kristian Høvås Region TeVeBu
DNF Håkon Bjerkvik Region Vest
DNF Erlend Litlere Region Vest
DNF Peder Dahl Strand Region Vest
DNF Vidar Vikestad Region Vest
DNF Mats Tubaats Glende Region st
DNF Ole Jakob Haugen Region st
DNF Filip Iversby Hvideberg Region st
DNF Tobias Halland Johannessen Region st
DNF Jørgen Strømstad Sunde Region st
DNF Jon-Anders Bekken -
DNF Christian Bergsjø -
DNF Marius Blålid -
DNF Ken-Levi Eikeland -
DNF Isak Solheim -
DNF Marius Aasvang Asker CK
DNF Christian Edelsteen Buyle Asker CK
DNF Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK
DNF Simon Holstad Asker CK
DNF Eirik Wendelborg Asker CK
DNF Erik Cleve-Hansen Bygdø IL
DNF Sondre Skalleberg Bygdø IL
DNF Jonas Dalland Glåmdal SK
DNF Dan Erik Hansen Glåmdal SK
DNF Ådne Ihle Glåmdal SK
DNF Vebjørn Rønning Glåmdal SK
DNF Petter Sørensen Glåmdal SK
DNF Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon
DNF Jakob Egholm Hagens Berman - Axeon
DNF Ian Garrison Hagens Berman - Axeon
DNF Kevin Vermaerke Hagens Berman - Axeon
DNF Marcus Burnett Holdsworth Zappi RT
DNF Nic McKibbin Holdsworth Zappi RT
DNF Karl Tronstad Holdsworth Zappi RT
DNF Reece Wood Holdsworth Zappi RT
DNF Kristian Klevgård IK Hero
DNF Jonas Orset IK Hero
DNF Joachim Strindin IK Hero
DNF Mathias Sundquist IK Hero
DNF Herman Dahl Joker Fuel of Norway
DNF Ole Forfang Joker Fuel of Norway
DNF Brage Aulstad Lillehammer CK
DNF Sebastian Dreyer Heldahl Lillehammer CK
DNF Amund Kirkebøen Husom Lillehammer CK
DNF Carl-Martin Sandvold Lillehammer CK
DNF Runar Sekse Lillehammer CK
DNF Rasmus Børset Westad Lillehammer CK
DNF Arne Marit Lotto - Soudal U23
DNF Julian Mertens Lotto - Soudal U23
DNF Jacob Ahlsson Maifracing
DNF Niklas Jagerstal Maifracing
DNF Albin Johansson Maifracing
DNF Samuel Lord Maifracing
DNF Dennis Widen Maifracing
DNF Kim Åleheim Maifracing
DNF Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK
DNF Magnus Brynsrud Ringerike SK
DNF Magnus Kulset Ringerike SK
DNF Sondre Midtsveen Ringerike SK
DNF Nicolai Brøchner Riwal Readynez Cycling
DNF Andreas Kron Riwal Readynez Cycling
DNF Kim Magnusson Riwal Readynez Cycling
DNF Rasmus Quaade Riwal Readynez Cycling
DNF Joakim Frafjord Sandnes SK
DNF Tor Arne Gilje Sandnes SK
DNF Amund Haakonsen Sandnes SK
DNF Leif Christian Tallaksen Sandnes SK
DNF Markus Waage Sandnes SK
DNF Marten Kooistra SEG Racing Academy
DNF Wessel Krul SEG Racing Academy
DNF Ide Schelling SEG Racing Academy
DNF Jacob Hindsgaul Madsen Team Coloquick
DNF Johan Price-Pejtersen Team Coloquick
DNF Jacob Eriksson Team Coop
DNF Ivan Centrone Team Differdange-GeBa
DNF Toni Franz Team Differdange-GeBa
DNF Raphael Kockelmann Team Differdange-GeBa
DNF Wesley Mol Team Differdange-GeBa
DNF Tom Thill Team Differdange-GeBa
DNF Laurin Winter Team Differdange-GeBa
DNF Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Kristian Broløs Team Herning CK Elite PB Look
DNF Mads Kristensen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Peter Friis Løfstedt Team Herning CK Elite PB Look
DNF Sebastian Ryttersgaard Team Herning CK Elite PB Look
DNF Kristian Arnth Sørensen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Mads Høiberg Klinke Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Marcus Sander Hansen Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Frederik Uhre Team O.B. Wiik - Dan Stillads
DNF Silas Clemmensen Team Waoo
DNF Frederik Thomsen Team Waoo
DNF Oliver Wulff Team Waoo
Information
Nations Norway
Date September 8th
Distance 173.5 km
CAT 1.2