Front Races Teams Riders Ranking

Gylne Gutuer | 2018

Information Results

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Jasper Philipsen Hagens Berman - Axeon 3:51:1740
02 Casper von Folsach Team Coloquick + 0030
03 Markus Hoelgaard Joker Icopal + 0025
04 Erik Resell Uno-X Norwegian DT + 0020
05 Emil Vinjebo Team Coloquick + 0715
06 Stan Dewulf Lotto - Soudal + 0710
07 Morten Hulgaard BHS - Almeborg Bornholm + 075
08 Cees Bol Team Sunweb + 093
09 Mads Rahbek Team Herning CK Elite PB Look + 1:233
10 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 1:273
11 Anders Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 1:27
12 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 1:27
13 Lucas Eriksson Motala AIF CK + 1:27
14 Zeke Mostov Hagens Berman - Axeon + 1:56
15 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 1:56
16 Daan Hoole SEG Racing Academy + 3:18
17 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 3:18
18 Rick Ottema Alecto Cycling Team + 3:18
19 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 3:33
20 Bas Van Der Kooij Alecto Cycling Team + 3:33
21 Steffen Munk Team Coloquick + 3:33
22 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 3:33
23 Kristoffer Ylven Westgaard Asker CK + 3:33
24 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 3:33
25 Jesper Schultz Team Waoo + 3:33
26 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 3:33
27 Isac Lundgren Motala AIF CK + 3:33
28 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 3:33
29 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 3:33
30 Marco Doets Alecto Cycling Team + 3:33
31 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 3:33
32 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 3:33
33 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 3:33
34 Erik Sandersson Motala AIF CK + 3:33
35 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 3:33
36 Eirik Oskari Halvorsen Bygdø IL + 3:33
37 Per Strømseth Lillehammer CK + 3:33
38 Abe Celi Alecto Cycling Team + 3:33
39 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 3:33
40 Fredrik Dversnes Sandnes SK + 3:33
41 Carl Fredrik Hagen Joker Icopal + 3:33
42 Aleksander Skjelbred Asker CK + 3:33
43 Folkert Oostra Alecto Cycling Team + 3:33
44 Lars Saugstad Uno-X Norwegian DT + 3:33
45 Lars Van Den Berg Metec - TKH p/b Mantel + 3:33
46 Kristian Kulset Uno-X Norwegian DT + 3:33
47 Eirik Lunder Stavanger SK + 3:33
48 Mads Kristensen Team Herning CK Elite PB Look + 3:33
49 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 3:33
50 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 3:33
51 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 3:33
52 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 4:10
53 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 6:09
54 Martin-Alexander Fatnes Sandnes SK + 6:11
55 Mikal Dyngeland Vik Ringerike SK + 7:03
56 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 7:03
57 Richard Larsen Ryska Posten RT + 7:03
58 Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel + 7:14
59 Thijs De Lange Metec - TKH p/b Mantel + 7:14
60 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 7:14
61 Andreas Vangstad Joker Icopal + 10:06
62 Eirik Wendelborg Asker CK + 10:06
63 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 11:51
64 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 11:51
DNF Kjetil Johansen Amundrud Asker CK
DNF Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK
DNF Bjarne Nilsen Asker CK
DNF Kristoffer Madsen Bergen CK
DNF Marius Rognsøy Sylta Bergen CK
DNF Karl Tronstad Bergen CK
DNF Martin Madsen BHS - Almeborg Bornholm
DNF Nicklas Overgaard Pedersen BHS - Almeborg Bornholm
DNF Rasmus Quaade BHS - Almeborg Bornholm
DNF Emil Toudal BHS - Almeborg Bornholm
DNF Jon Sæverås Breivold Bygdø IL
DNF Magnus Drivenes Bygdø IL
DNF Christian Foyn Bygdø IL
DNF Asbjørn Madsstuen Bygdø IL
DNF Tomas Urianstad Bygdø IL
DNF Marius Aasvang Bærum OCK
DNF Stein-Erik Eriksen Bærum OCK
DNF Kristian Tjønneland Førde CK
DNF Thomas Ekren Gauldal SK
DNF Bjørn Helge Sandberg Gauldal SK
DNF Sondre Andersson Svensli Gauldal SK
DNF Erik Ysland Gauldal SK
DNF Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon
DNF Thomas Rem IK Hero
DNF Joachim Strindin IK Hero
DNF Mathias Sundquist IK Hero
DNF Jonas Boye Hansen Ind-NOR
DNF Rasmus Tiller Joker Icopal
DNF Erik Vevatne Øverland Kobanya Cycling Team
DNF Even Fløystad Kristiansands CK
DNF Joakim Johnsen Kristiansands CK
DNF Alexander Sterk-Hansen Kristiansands CK
DNF Brage Aulstad Lillehammer CK
DNF Andre Drege Lillehammer CK
DNF Ola Lierhagen Lillehammer CK
DNF Runar Sekse Lillehammer CK
DNF Rasmus Børset Westad Lillehammer CK
DNF Ruben Apers Lotto - Soudal U23
DNF Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23
DNF Linus Kvist Motala AIF CK
DNF Emil Lundmark Motala AIF CK
DNF Daniel Ekløf Ringerike SK
DNF August Sorlie Nerland Ringerike SK
DNF Martin Mortensen Riwal CeramicSpeed
DNF Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed
DNF Sindre Bjerkestrand Haugsvær Ryska Posten RT
DNF Joakim Oberg Ryska Posten RT
DNF Jacob Wihk Ryska Posten RT
DNF Christopher Ellingsen Sandnes SK
DNF Tor Arne Gilje Sandnes SK
DNF Johan Andreas Hole Mohr Sandnes SK
DNF Marten Kooistra SEG Racing Academy
DNF Minne Verboom SEG Racing Academy
DNF Hans-Arne Kvingedal Stavanger SK
DNF Martin Urianstad Stavanger SK
DNF Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick
DNF Julius Johansen Team Coloquick
DNF Rasmus Wallin Team Coloquick
DNF Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Casper Kjelgaard Ilsø Team Herning CK Elite PB Look
DNF Kristian Sørensen Team Herning CK Elite PB Look
DNF Kasper Würtz Schmidt Team Herning CK Elite PB Look
DNF Nicolai Christensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Jeppe Hanssing Team Integra Advokater - Giant
DNF Kristian Hessel Team Integra Advokater - Giant
DNF Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant
DNF Kean Bang Sørensen Team Integra Advokater - Giant
DNF Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo
DNF Rasmus Guldhammer Team Waoo
DNF Alexander Kamp Team Waoo
DNF Torkil Veyhe Team Waoo
DNF Vebjørn Hordnes TVK
DNF Andre Sotberg TVK
Information
Nations Norway
Date September 2nd
Distance 165.1 km
CAT 1.2