Follow the Giro LIVE every stage at our Race Centre

Lillehammer GP - 2018

Results

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time UCI
01 Kamp Alexander Team Waoo 3:02:0740
02 Stokbro Andreas Riwal CeramicSpeed + 1230
03 Bol Cees SEG Racing Academy + 1225
04 Vinjebo Emil Team Coloquick + 1220
05 Skaarseth Anders Uno-X Norwegian DT + 1215
06 Hulgaard Morten BHS - Almeborg Bornholm + 1210
07 Van Poucke Aaron Lotto - Soudal U23 + 125
08 Hagen Carl Fredrik Joker Icopal + 123
09 Philipsen Jasper Hagens Berman - Axeon + 233
10 Sørensen Chris Anker Riwal CeramicSpeed + 323
11 Hoelgaard Markus Joker Icopal + 1:11
12 Bjerg Mikkel Hagens Berman - Axeon + 1:11
13 Bligaard Lyhne Daniel Team Coloquick + 1:11
14 Hoole Daan SEG Racing Academy + 1:11
15 Mostov Zeke Hagens Berman - Axeon + 1:11
16 Guldhammer Rasmus Team Waoo + 1:11
17 Abrahamsen Jonas Uno-X Norwegian DT + 1:11
18 Foss Tobias Uno-X Norwegian DT + 1:11
19 Dewulf Stan Lotto - Soudal U23 + 1:11
20 Schultz Jesper Team Waoo + 1:11
21 Skjerping Kristoffer Joker Icopal + 1:15
22 Urianstad Martin Region Sør + 1:15
23 Ottema Rick Alecto Cycling Team + 1:52
24 Eriksson Lucas Motala AIF CK + 2:01
25 Hoem Bjørn Tore Joker Icopal + 2:20
26 Oostra Folkert Alecto Cycling Team + 2:23
27 Veyhe Torkil Team Waoo + 4:42
28 Breivold Jon Sæverås Bygdø IL + 4:45
29 Andersen Idar Uno-X Norwegian DT + 4:45
30 Mertens Julian Lotto - Soudal U23 + 4:48
31 Meeus Jordi SEG Racing Academy + 4:55
32 Van Der Horst Dennis Metec - TKH p/b Mantel + 4:56
33 Lunder Eirik Region Sør + 4:56
34 Kooistra Marten SEG Racing Academy + 4:56
35 Vabø Tore Andre Ringerike SK + 4:56
36 Van Den Berg Lars Metec - TKH p/b Mantel + 4:56
37 Rahbek Mads Team Herning CK Elite PB Look + 4:56
38 Fjellvåg Asbjørn Slagtern Asker CK + 4:56
39 Dversnes Fredrik Sandnes SK + 4:56
40 Garrison Ian Hagens Berman - Axeon + 5:00
41 Ekløf Daniel Ringerike SK + 5:00
42 Krul Stef Metec - TKH p/b Mantel + 5:06
43 Norsgaard Mathias Riwal CeramicSpeed + 5:19
44 Nerland August Sorlie Ringerike SK + 5:37
45 Østergaard Mads Team Herning CK Elite PB Look + 5:43
46 Munk Steffen Team Coloquick + 5:43
47 Brown Jonathan Hagens Berman - Axeon + 5:43
48 Hanssing Jeppe Team Integra Advokater - Giant + 5:51
49 Hordnes Vebjørn Region Midt + 5:54
50 Holstad Ludvik Joker Icopal + 5:54
51 Cassaert Loran Lotto - Soudal U23 + 5:58
52 Sekse Runar Lillehammer CK + 5:58
53 Van Der Kooij Bas Alecto Cycling Team + 5:58
54 Verboom Minne SEG Racing Academy + 5:58
55 Sundquist Mathias Region Øst + 5:58
56 Skjelbred Aleksander Asker CK + 5:58
57 Amundrud Kjetil Johansen Asker CK + 5:58
58 Lundgren Isac Motala AIF CK + 5:58
59 Kongstad Tobias Riwal CeramicSpeed + 5:58
60 Toudal Emil BHS - Almeborg Bornholm + 5:58
61 Doets Marco Alecto Cycling Team + 5:58
62 Vangstad Andreas Joker Icopal + 6:01
63 Træen Torstein Uno-X Norwegian DT + 6:01
64 Price-Pejtersen Johan Team Coloquick + 6:06
65 Grignard Sébastien Lotto - Soudal U23 + 6:36
66 Celi Abe Alecto Cycling Team + 6:59
67 Bouwmans Dylan Metec - TKH p/b Mantel + 7:02
68 Zijlaard Maikel Hagens Berman - Axeon + 7:23
69 Westad Rasmus Børset Lillehammer CK + 8:14
70 Hamelink Jasper Metec - TKH p/b Mantel + 8:23
71 De Lange Thijs Metec - TKH p/b Mantel + 8:23
72 Johansen Julius Team Coloquick + 8:23
73 Vinther Troels Riwal CeramicSpeed + 8:23
74 Mohr Johan Andreas Hole Sandnes SK + 9:24
75 Van Sintmaartensdijk Daan Alecto Cycling Team + 9:25
76 Apers Ruben Lotto - Soudal U23 + 10:50
77 Ilsø Casper Kjelgaard Team Herning CK Elite PB Look + 12:25
DNS Madsstuen Asbjørn Bygdø IL
DNS Andersen Asbjørn Kragh Team Waoo
DNF Ekren Thomas Region Midt
DNF Klevgård Kristian Region Midt
DNF Sandberg Bjørn Helge Region Midt
DNF Sotberg Andre Region Midt
DNF Svensli Sondre Andersson Region Midt
DNF Fløystad Even Region Sør
DNF Johnsen Joakim Region Sør
DNF Kvingedal Hans-Arne Region Sør
DNF Sterk-Hansen Alexander Region Sør
DNF Madsen Kristoffer Region Vest
DNF Sylta Marius Rognsøy Region Vest
DNF Tjønneland Kristian Region Vest
DNF Tronstad Karl Region Vest
DNF Aasvang Marius Region Øst
DNF Eriksen Stein-Erik Region Øst
DNF Hansen Jonas Boye Region Øst
DNF Strindin Joachim Region Øst
DNF Nilsen Bjarne Asker CK
DNF Wendelborg Eirik Asker CK
DNF Westgaard Kristoffer Ylven Asker CK
DNF Lisson Christoffer BHS - Almeborg Bornholm
DNF Overgaard Pedersen Nicklas BHS - Almeborg Bornholm
DNF Quaade Rasmus BHS - Almeborg Bornholm
DNF Toft Madsen Martin BHS - Almeborg Bornholm
DNF Drivenes Magnus Bygdø IL
DNF Foyn Christian Bygdø IL
DNF Halvorsen Eirik Oskari Bygdø IL
DNF Urianstad Tomas Bygdø IL
DNF Aulstad Brage Lillehammer CK
DNF Drege Andre Lillehammer CK
DNF Husom Amund Kirkebøen Lillehammer CK
DNF Staune-Mittet Andreas Lillehammer CK
DNF Kvist Linus Motala AIF CK
DNF Lundmark Emil Motala AIF CK
DNF Sandersson Erik Motala AIF CK
DNF Brekke Fløtten Øyvind Ringerike SK
DNF Midtsveen Sondre Ringerike SK
DNF Vik Mikal Dyngeland Ringerike SK
DNF Mortensen Martin Riwal CeramicSpeed
DNF Haugsvær Sindre Bjerkestrand Ryska Posten RT
DNF Larsen Richard Ryska Posten RT
DNF Oberg Joakim Ryska Posten RT
DNF Wihk Jacob Ryska Posten RT
DNF Ellingsen Christopher Sandnes SK
DNF Fatnes Martin-Alexander Sandnes SK
DNF Gilje Tor Arne Sandnes SK
DNF Rasch Jasper SEG Racing Academy
DNF Wallin Rasmus Bøgh Team Coloquick
DNF Albrechtsen Christian Gorm Team Herning CK Elite PB Look
DNF Sørensen Kristian Arnth Team Herning CK Elite PB Look
DNF Würtz Schmidt Kasper Team Herning CK Elite PB Look
DNF Christensen Nicolai Team Integra Advokater - Giant
DNF Hessel Kristian Team Integra Advokater - Giant
DNF Prodel Thor Morup Team Integra Advokater - Giant
DNF Sørensen Kean Bang Team Integra Advokater - Giant
DNF Fløtten Audun Brekke Team Waoo
DNF Sleen Torjus Uno-X Norwegian DT

Information