Front Races Teams Riders Ranking

Hafjell TT | 2018

Information Results Startlist

Main page

Results

Pos Name Team Time UCI
01 Martin Madsen BHS - Almeborg Bornholm 23:4240
02 Mikkel Bjerg Hagens Berman - Axeon + 1630
03 Johan Price-Pejtersen Team Coloquick + 3525
04 Mathias Norsgaard Riwal CeramicSpeed + 4420
05 Casper von Folsach Team Coloquick + 4415
06 Emil Vinjebo Team Coloquick + 4510
07 Rasmus Quaade BHS - Almeborg Bornholm + 565
08 Tobias Foss Uno-X Norwegian DT + 593
09 Morten Hulgaard BHS - Almeborg Bornholm + 1:103
10 Torjus Sleen Uno-X Norwegian DT + 1:173
11 Christoffer Lisson BHS - Almeborg Bornholm + 1:19
12 Kristoffer Skjerping Joker Icopal + 1:24
13 Ian Garrison Hagens Berman - Axeon + 1:26
14 Maikel Zijlaard Hagens Berman - Axeon + 1:35
15 Zeke Mostov Hagens Berman - Axeon + 1:46
16 Eirik Wendelborg Asker CK + 1:47
17 Andreas Vangstad Joker Icopal + 1:47
18 Cees Bol SEG Racing Academy + 1:49
19 Stein-Erik Eriksen Region East + 1:56
20 Mads Kristensen Team Herning CK Elite PB Look + 2:00
21 Jasper Philipsen Hagens Berman - Axeon + 2:01
22 Daan Hoole SEG Racing Academy + 2:02
23 Stan Dewulf Lotto - Soudal U23 + 2:04
24 Tobias Kongstad Riwal CeramicSpeed + 2:06
25 Sébastien Grignard Lotto - Soudal U23 + 2:10
26 Julius Johansen Team Coloquick + 2:10
27 Asbjørn Kragh Andersen Team Waoo + 2:16
28 Ruben Apers Lotto - Soudal U23 + 2:18
29 Aaron Van Poucke Lotto - Soudal U23 + 2:18
30 Iver Skaarseth Uno-X Norwegian DT + 2:18
31 Torkil Veyhe Team Waoo + 2:19
32 Stef Krul Metec - TKH p/b Mantel + 2:20
33 Jon Sæverås Breivold Bygdø IL + 2:23
34 Martin Mortensen Riwal CeramicSpeed + 2:27
35 Troels Vinther Riwal CeramicSpeed + 2:28
36 Bjørn Tore Hoem Joker Icopal + 2:30
37 Jonathan Brown Hagens Berman - Axeon + 2:31
38 Ole Forfang Joker Icopal + 2:32
39 Julian Mertens Lotto - Soudal U23 + 2:35
40 Idar Andersen Uno-X Norwegian DT + 2:36
41 Rasmus Guldhammer Team Waoo + 2:37
42 Folkert Oostra Alecto Cycling Team + 2:40
43 Even Fløystad Region South + 2:41
44 Kjetil Johansen Amundrud Asker CK + 2:43
45 Erik Vevatne Øverland Region West + 2:46
46 Sindre Kulset Uno-X Norwegian DT + 2:46
47 Tore Andre Vabø Ringerike SK + 2:50
48 Marten Kooistra SEG Racing Academy + 2:51
49 Jasper Hamelink Metec - TKH p/b Mantel + 2:52
50 Øyvind Brekke Fløtten Ringerike SK + 2:56
51 Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed + 2:56
52 Minne Verboom SEG Racing Academy + 2:57
53 Joachim Strindin Region East + 2:57
54 Thijs De Lange Metec - TKH p/b Mantel + 2:58
55 Casper Kjelgaard Ilsø Team Herning CK Elite PB Look + 2:59
56 Fredrik Dversnes Sandnes SK + 3:00
57 Jonas Iversby Hvideberg Uno-X Norwegian DT + 3:03
58 Karl Tronstad Region West + 3:04
59 Jordi Meeus SEG Racing Academy + 3:05
60 Andre Drege Lillehammer CK + 3:05
61 Isac Lundgren Motala AIF CK + 3:07
62 Sindre Bjerkestrand Haugsvær Ryska Posten RT + 2:09
63 Erik Ysland Region Central + 3:10
64 Jasper Rasch SEG Racing Academy + 3:12
65 Loran Cassaert Lotto - Soudal U23 + 3:12
66 Andreas Staune-Mittet Lillehammer CK + 3:18
67 Jeppe Hanssing Team Integra Advokater - Giant + 3:18
68 Runar Sekse Lillehammer CK + 3:19
69 Mads Rahbek Team Herning CK Elite PB Look + 3:19
70 Tor Arne Gilje Sandnes SK + 3:21
71 Eirik Lunder Region South + 3:21
72 Dylan Bouwmans Metec - TKH p/b Mantel + 3:22
73 Richard Larsen Ryska Posten RT + 3:23
74 Kristian Sørensen Team Herning CK Elite PB Look + 3:24
75 Daniel Bligaard Lyhne Team Coloquick + 3:24
76 Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Elite PB Look + 3:26
77 Asbjørn Slagtern Fjellvåg Asker CK + 3:30
78 Sondre Midtsveen Ringerike SK + 3:30
79 Andreas Stokbro Riwal CeramicSpeed + 3:33
80 Lucas Eriksson Motala AIF CK + 3:38
81 Kean Bang Sørensen Team Integra Advokater - Giant + 3:42
82 Linus Kvist Motala AIF CK + 3:42
83 Rick Ottema Alecto Cycling Team + 3:43
84 Marco Doets Alecto Cycling Team + 3:43
85 Christopher Ellingsen Sandnes SK + 3:46
86 Lars Van Den Berg Metec - TKH p/b Mantel + 3:47
87 Joakim Johnsen Region South + 3:48
88 Vebjørn Hordnes Region Central + 3:52
89 Thomas Rem Region East + 3:54
90 Aleksander Skjelbred Asker CK + 3:56
91 Alexander Kamp Team Waoo + 3:57
92 Brage Aulstad Lillehammer CK + 3:58
93 Jacob Wihk Ryska Posten RT + 3:59
94 Marius Rognsøy Sylta Region West + 4:01
95 Thomas Ekren Region Central + 4:05
96 Kristoffer Ylven Westgaard Asker CK + 4:06
97 Emil Lundmark Motala AIF CK + 4:06
98 Martin-Alexander Fatnes Sandnes SK + 4:07
99 Tomas Urianstad Bygdø IL + 4:07
100 Kristian Hessel Team Integra Advokater - Giant + 4:23
101 Daan Van Sintmaartensdijk Alecto Cycling Team + 4:36
102 Jesper Schultz Team Waoo + 4:40
103 Kasper Würtz Schmidt Team Herning CK Elite PB Look + 4:43
104 August Sorlie Nerland Ringerike SK + 4:47
105 Kristian Tjønneland Region West + 4:51
106 Bjørn Helge Sandberg Region Central + 5:00
107 Erik Sandersson Motala AIF CK + 5:02
108 Ola Lierhagen Lillehammer CK + 5:04
109 Amund Kirkebøen Husom Lillehammer CK + 5:06
110 Magnus Drivenes Bygdø IL + 5:16
111 Martin Urianstad Region South + 5:31
112 Abe Celi Alecto Cycling Team + 5:41
113 Audun Brekke Fløtten Team Waoo + 5:49
114 Dennis Van Der Horst Metec - TKH p/b Mantel + 6:00
115 Joakim Oberg Ryska Posten RT + 6:30
116 Bjarne Nilsen Asker CK + 7:19
117 Bas Van Der Kooij Alecto Cycling Team + 10:12
DNF Asbjørn Madsstuen Bygdø IL
DNF Thor Morup Prodel Team Integra Advokater - Giant
Information
Nations Norway
Date August 31st
Distance 21.5 km
CAT 1.2