Front Races Teams Riders Ranking

Grand Prix de Fourmies / La Voix du Nord | 2010 Results

Information Results Stages

Main page

Results

Pos Name Team Time
01 Romain Feillu Vacansoleil 4:39:05
02 Davide Appollonio Cervelo TestTeam + 00
03 Kenny Dehaes Omega Pharma-Lotto + 00
04 Adam Blythe Omega Pharma-Lotto + 00
05 Alexander Kristoff BMC Racing Team + 00
06 Robbie McEwen Team Katusha + 00
07 Denys Kostyuk ISD - Neri + 00
08 Nikolai Trusov Team Katusha + 00
09 Sergey Lagutin Vacansoleil + 00
10 Lilian Jegou Bretagne - Schuller + 00
11 Davy Commeyne Landbouwkrediet + 00
12 Reinier Honig Acqua e Sapone + 00
13 Nacer Bouhanni Française des Jeux + 00
14 Tom Veelers Skil - Shimano + 00
15 Florian Vachon Bretagne - Schuller + 00
16 Jens Keukeleire Cofidis + 00
17 Julien Simon Saur - Sojasun + 00
18 Kristof Goddaert AG2R La Mondiale + 00
19 Lloyd Mondory AG2R La Mondiale + 00
20 Anthony Ravard AG2R La Mondiale + 00
21 Gert Steegmans Team RadioShack + 00
22 Klaas Lodewyck Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
23 Jean-Luc Delpech Bretagne - Schuller + 00
24 Jimmy Casper Saur - Sojasun + 00
25 Nadir Haddou BigMat - Auber 93 + 00
26 Fabien Bacquet BigMat - Auber 93 + 00
27 Kevyn Ista Cofidis + 00
28 Sep Vanmarcke Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
29 Cedric Pineau Roubaix - Lille Metropole + 00
30 Morgan Kneisky Roubaix - Lille Metropole + 00
31 Tony Hurel BBOX Bouygues Telecom + 00
32 Thomas Vedel Kvist Quick Step + 00
33 Jérémie Galland Saur - Sojasun + 00
34 Adrien Petit Cofidis + 00
35 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
36 Renaud Dion Roubaix - Lille Metropole + 00
37 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 00
38 Romain Lemarchand BigMat - Auber 93 + 00
39 Frédéric Guesdon Française des Jeux + 00
40 Michael Schär BMC Racing Team + 00
41 Kenny van Hummel Skil - Shimano + 00
42 Geoffroy Lequatre Team RadioShack + 00
43 Guillaume Van Keirsbulck Quick Step + 00
44 Guillaume Faucon BigMat - Auber 93 + 00
45 Kevin van Impe Quick Step + 00
46 Maarten Neyens Topsport Vlaanderen - Mercator + 00
47 Walt De Winter Omega Pharma-Lotto + 00
48 Jimmy Engoulvent Saur - Sojasun + 00
49 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 00
50 Stephane Poulhies Saur - Sojasun + 00
51 Egor Silin Team Katusha + 00
52 Marco Velo Quick Step + 00
53 Pavel Brutt Team Katusha + 00
54 Kalle Kriit Cofidis + 00
55 Joost Van Leijen Vacansoleil + 00
56 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 00
57 Björn Leukemans Vacansoleil + 00
58 Rob Ruygh Vacansoleil + 00
59 Simon Zahner BMC Racing Team + 00
60 David Boucher Landbouwkrediet + 00
61 Steven Tronet Roubaix - Lille Metropole + 00
62 Luis Angel Mate Androni Giocattoli + 00
63 Florian Stalder BMC Racing Team + 00
64 Yury Trofimov BBOX Bouygues Telecom + 00
65 Thomas Rohregger Team Milram + 00
66 Gabriel Rasch Cervelo TestTeam + 00
67 Alexandre Pliuschin Team Katusha + 00
68 Matthieu Halleguen Bretagne - Schuller + 00
69 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 00
70 Timofey Kritskiy Team Katusha + 00
71 Martin Elmiger AG2R La Mondiale + 00
72 Fredrik Veuchelen Vacansoleil + 00
73 Gatis Smukulis AG2R La Mondiale + 00
74 Gregory Barteau Landbouwkrediet + 00
75 Alexander Wetterhall Cervelo TestTeam + 00
76 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 00
77 Florian Guillou Bretagne - Schuller + 00
78 Geert Verheyen Landbouwkrediet + 00
79 Dirk Bellemakers Landbouwkrediet + 00
80 Tadej Valjavec AG2R La Mondiale + 00
81 Han Feng Skil - Shimano + 00
82 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 00
83 Olivier Bonnaire Française des Jeux + 00
84 David Deroo Skil - Shimano + 00
85 Ronan Racault BigMat - Auber 93 + 00
86 Jean-Marc Bideau Bretagne - Schuller + 00
87 Damiano Margutti Androni Giocattoli + 00
88 Martin Kohler BMC Racing Team + 00
89 Dimitri Le Boulch BigMat - Auber 93 + 00
90 Serguei Klimov Team Katusha + 00
91 Paolo Longo Borghini ISD - Neri + 00
92 Stephane Augé Cofidis + 00
93 Gerben Löwik Omega Pharma-Lotto + 00
94 Andreas Klöden Team RadioShack + 00
95 Cadel Evans BMC Racing Team + 00
96 Riccardo Riccò Vacansoleil + 00
97 Wilfried Cretskens Omega Pharma-Lotto + 00
98 Volodymir Gustov Cervelo TestTeam + 00
99 Massimo Codol Acqua e Sapone + 00
100 Oscar Gatto ISD - Neri + 00
101 Luca Paolini Acqua e Sapone + 00
102 Thomas De Gendt Topsport Vlaanderen - Mercator + 16
103 Frédéric Amorison Landbouwkrediet + 16
104 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 16
105 Francesco Failli Acqua e Sapone + 16
106 Benoît Daeninck Roubaix - Lille Metropole + 16
107 Jurgen Roelandts Omega Pharma-Lotto + 16
108 Nicolas Edet Cofidis + 16
109 Maarten Wynants Quick Step + 16
110 Roy Curvers Skil - Shimano + 16
111 Timothy Gudsell Française des Jeux + 20
112 Damien Gaudin BBOX Bouygues Telecom + 20
113 Gregory Rast Team RadioShack + 20
114 Arnaud Gérard Française des Jeux + 20
115 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli + 20
116 Laurent Pichon Bretagne - Schuller + 20
117 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 20
118 Luca Solari Androni Giocattoli + 20
119 Andreas Klier Cervelo TestTeam + 20
120 Addy Engels Quick Step + 20
121 Mario Aerts Omega Pharma-Lotto + 20
122 Jens Debusschere Omega Pharma-Lotto + 20
123 Arnaud Molmy Roubaix - Lille Metropole + 24
124 Simone Masciarelli Acqua e Sapone + 24
125 Cyril Bessy Saur - Sojasun + 24
126 Stijn Devolder Quick Step + 24
127 Jérôme Baugnies Topsport Vlaanderen - Mercator + 24
128 Johan Mombaerts BigMat - Auber 93 + 24
129 Johan Le Bon Bretagne - Schuller + 24
130 Jérôme Coppel Saur - Sojasun + 26
131 Diego Caccia ISD - Neri + 26
132 Brice Feillu Vacansoleil + 26
133 Benoît Vaugrenard Française des Jeux + 26
134 Matthieu Ladagnous Française des Jeux + 26
135 Giovanni Visconti ISD - Neri + 26
136 Sergei Ivanov Team Katusha + 30
137 Francis Mourey Française des Jeux + 43
138 Jonathan Hivert Saur - Sojasun + 1:20
139 Ivan Rovny Team RadioShack + 4:17
140 Dmitriy Muravyev Team RadioShack + 4:17
141 Cheng Ji Skil - Shimano + 4:17
142 José Luis Rubiera Team RadioShack + 4:35
DNF William Clarke AG2R La Mondiale
DNF Alexander Efimkin AG2R La Mondiale
DNF Alberto Loddo Androni Giocattoli
DNF Fabrice Piemontesi Androni Giocattoli
DNF Cameron Wurf Androni Giocattoli
DNF Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom
DNF Kevin Reza BBOX Bouygues Telecom
DNF Mathias Frank BMC Racing Team
DNF Cole House BMC Racing Team
DNF Joao Miguel Silva Correia Cervelo TestTeam
DNF Joaquin Novoa Mendez Cervelo TestTeam
DNF Jean-Eudes Demaret Cofidis
DNF Rein Taaramäe Cofidis
DNF Vitaly Kondrut ISD - Neri
DNF Oleksandr Kvachuk ISD - Neri
DNF Mathieu Drouilly Landbouwkrediet
DNF Martial Ricci Poggi Landbouwkrediet
DNF Andrei Kunitski Quick Step
DNF Jocelyn Bar Roubaix - Lille Metropole
DNF Clément Lhotellerie Roubaix - Lille Metropole
DNF Steve Houanard Skil - Shimano
DNF Frederik Wilmann Skil - Shimano
DNF Wim De Vocht Team Milram
DNF Artur Gajek Team Milram
DNF Roger Kluge Team Milram
DNF Matthias Russ Team Milram
DNF Wim Stroetinga Team Milram
DNF Ben Hermans Team RadioShack
DNF Sven Jodts Topsport Vlaanderen - Mercator
Information
Nations France
Date September 12th
Distance 205 km
CAT 1.HC