Right now | 2020 Tour de France Stages | Confirmed transfers | Cyclo-cross | Results grid | FC Awards

2019 Setmana Ciclista Valenciana

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

General Youth Mountain Sprint

Results FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time
01 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team 11:06:38
02 Soraya Paladin 1993 Alé Cipollini + 37
03 Ashleigh Moolman-Pasio 1985 CCC - Liv + 42
04 Eider Merino Cortazar 1994 Movistar Women's Team + 01:16
05 Janneke Ensing 1986 Team Sunweb + 01:26
06 Erica Magnaldi 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:37
07 Julie Van De Velde 1993 Lotto - Soudal Ladies + 01:42
08 Katharine Hall 1987 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:45
09 Karol-Ann Canuel 1988 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:49
10 Cecilie Uttrup Ludwig 1995 Bigla Pro Cycling + 01:54
11 Pauliena Rooijakkers 1993 CCC - Liv + 01:57
12 Katrine Aalerud 1994 Norway + 01:58
13 Floortje Mackaij 1995 Team Sunweb + 02:09
14 Leah Thomas 1989 Bigla Pro Cycling + 02:09
15 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 02:11
16 Hannah Barnes 1993 Canyon - SRAM Racing + 02:19
17 Elise Chabbey 1993 Bigla Pro Cycling + 02:20
18 Ellen Van Dijk 1987 Trek - Segafredo Women + 02:33
19 Mavi Garcia 1984 Movistar Women's Team + 02:43
20 Elisa Longo Borghini 1991 Trek - Segafredo Women + 02:50
21 Vita Heine 1984 Norway + 02:58
22 Ane Santesteban 1990 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 02:59
23 Claudia Koster 1992 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 03:04
24 Ruth Winder 1993 Trek - Segafredo Women + 03:08
25 Kelly van den Steen 1995 Lotto - Soudal Ladies + 03:42
26 Alena Amialiusik 1989 Canyon - SRAM Racing + 03:42
27 Tetiana Riabchenko 1989 Doltcini - Van Eyck Sport + 03:49
28 Barbara Malcotti 2000 Valcar - Cylance Cycling + 03:52
29 Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 03:54
30 Eugénie Duval 1993 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 04:31
31 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 04:46
32 Marie Dessart 1980 Lotto - Soudal Ladies + 04:46
33 Nicole D'Agostin 1999 Bizkaia - Durango + 04:50
34 Chantal Blaak 1989 Boels - Dolmans Cycling Team + 04:51
35 Elizabeth Banks 1990 Bigla Pro Cycling + 05:01
36 Lorena Llamas Garcia 1987 Movistar Women's Team + 05:06
37 Elena Cecchini 1992 Canyon - SRAM Racing + 05:08
38 Riejanne Markus 1994 CCC - Liv + 05:09
39 Omer Shapira 1994 Canyon - SRAM Racing + 05:20
40 Abby-Mae Parkinson 1997 Drops + 06:33
41 Mikayla Harvey 1998 Bigla Pro Cycling + 06:40
42 Danielle Christmas 1987 Lotto - Soudal Ladies + 08:15
43 Nicola Juniper 1981 MEXX-Watersley Internat. + 08:24
44 Lourdes Oyarbide Jimenez 1994 Movistar Women's Team + 08:34
45 Valerie Demey 1994 CCC - Liv + 08:45
46 Coryn Rivera 1992 Team Sunweb + 09:06
47 Stine Borgli 1990 Norway + 09:13
48 Juliette Labous 1998 Team Sunweb + 10:25
49 Sarah Rijkes 1991 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 11:08
50 Annabel Fisher 1989 BioFrais - VC Saint-Julien + 12:05
51 Lotta Lepistö 1989 Trek - Segafredo Women + 12:49
52 Elizabeth Holden 1997 Drops + 13:00
53 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 13:03
54 Marta Lach 1997 CCC - Liv + 13:08
55 Laura Camila Lozano Ramirez 1986 Health Mate - Ladies Team + 14:04
56 Demi De Jong 1995 Lotto - Soudal Ladies + 14:07
57 Anna Christian 1995 Drops + 14:12
58 Eva Buurman 1994 Boels - Dolmans Cycling Team + 14:32
59 Jip van den Bos 1996 Boels - Dolmans Cycling Team + 15:33
60 Pernille Mathiesen 1997 Team Sunweb + 15:48
61 Maria Vittoria Sperotto 1996 Bigla Pro Cycling + 15:51
62 Charlotte Bravard 1992 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 16:09
63 Aafke Soet 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 16:21
64 Sheyla Gutierrez Ruiz 1994 Movistar Women's Team + 16:58
65 Victorie Guilman 1996 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 17:32
66 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 17:35
67 Roxane Fournier 1991 Movistar Women's Team + 17:39
68 Marcia Eicher 1970 Re/max Cycling Team + 17:46
69 Tiffany Cromwell 1988 Canyon - SRAM Racing + 18:25
70 Hannah Ludwig 2000 Canyon - SRAM Racing + 18:45
71 Daniela Reis 1993 Doltcini - Van Eyck Sport + 18:46
72 Nicole Hanselmann 1991 Bigla Pro Cycling + 19:01
73 Ingrid Lorvik 1986 Norway + 19:14
74 Corinna Lechner 1994 MEXX-Watersley Internat. + 19:15
75 Séverine Eraud 1995 Doltcini - Van Eyck Sport + 19:15
76 Susanne Andersen 1998 Team Sunweb + 19:18
77 Diana Penuela 1986 Alé Cipollini + 19:18
78 Sandra Alonso Dominguez 1998 Bizkaia - Durango + 20:26
79 Silvia Pollicini 1998 Valcar - Cylance Cycling + 20:28
80 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 20:35
81 Audrey Cordon-Ragot 1989 Trek - Segafredo Women + 20:45
82 Jelena Eric 1996 Alé Cipollini + 21:19
83 Anna Trevisi 1992 Alé Cipollini + 21:21
84 Anna Plichta 1992 Trek - Segafredo Women + 21:52
85 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 22:03
86 Maria Giulia Confalonieri 1993 Valcar - Cylance Cycling + 22:17
87 Ilaria Sanguineti 1994 Valcar - Cylance Cycling + 22:35
88 Asja Paladin 1994 Valcar - Cylance Cycling + 22:41
89 Agnieszka Skalniak 1997 CCC - Liv + 22:56
90 Danique Braam 1995 Lotto - Soudal Ladies + 23:47
91 Marion Sicot 1992 Doltcini - Van Eyck Sport + 24:03
92 Puck Moonen 1996 Lotto - Soudal Ladies + 24:20
93 Emilie Moberg 1991 Norway + 24:29
94 Christa Riffel 1998 Canyon - SRAM Racing + 24:37
95 Belen Lopez Morales 1984 Massi - Tactic Women Team + 24:43
96 Meret Zimmermann 1996 BioFrais - VC Saint-Julien + 25:05
97 Dalia Muccioli 1993 Valcar - Cylance Cycling + 25:08
98 Manon Souyris 1993 BioFrais - VC Saint-Julien + 25:31
99 Kathrin Schweinberger 1996 Health Mate - Ladies Team + 26:29
100 Sandra Weiss 1991 Re/max Cycling Team + 26:35
101 Alessia Vigilia 1999 Valcar - Cylance Cycling + 26:40
102 Sara Mustonen Lichan 1981 Health Mate - Ladies Team + 26:48
103 Selina Burch 1997 Re/max Cycling Team + 26:56
104 Fien Delbaere 1996 Health Mate - Ladies Team + 27:06
105 Evy Kuijpers 1995 CCC - Liv + 28:08
106 Giorgia Bariani 2000 Alé Cipollini + 28:45
107 Alba Teruel Ribes 1996 Movistar Women's Team + 28:46
108 Noémie Abgrall 1999 Charente - Maritime + 29:56
109 Karlijn Swinkels 1998 Alé Cipollini + 30:18
110 Sarah Inghelbrecht 1992 MEXX-Watersley Internat. + 30:25
111 Loriane Ceyssat 1994 BioFrais - VC Saint-Julien + 30:40
112 Vera Adrian 1993 Re/max Cycling Team + 30:47
113 Jacqueline Dietrich 1996 Team Stuttgart + 30:57
114 Grace Anderson 1997 Drops + 31:16
115 Desiree Ehrler 1991 MEXX-Watersley Internat. + 31:19
116 Pauline Allin 1995 Charente - Maritime + 31:40
117 India Grangier 2000 Charente - Maritime + 32:15
118 Christina Schweinberger 1996 Health Mate - Ladies Team + 33:05
119 Manon Lloyd 1996 Drops + 33:10
120 Ingrid Moe 1984 Norway + 33:19
121 Mieke Docx 1996 Doltcini - Van Eyck Sport + 34:00
122 Skylar Schneider 1998 Boels - Dolmans Cycling Team + 34:32
123 Lucie Lahaye 1997 Charente - Maritime + 35:33
124 Aline Guglielmi 1999 BioFrais - VC Saint-Julien + 38:55
125 Yurani Blanco Calbet 1998 Sopela Women's Team + 39:38
126 Jessy Druyts 1994 Club Cycliste Le Boulou + 41:35
127 Fabienne Buri 1999 Re/max Cycling Team + 42:12
128 Zsofia Szabo 1997 Health Mate - Ladies Team + 42:58
129 Line Marie Gulliksen 1990 Norway + 44:14
130 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 44:16
131 Lisa Robb 1991 Team Stuttgart + 44:59
132 Ariadna Trias Jordan 1995 Sopela Women's Team + 47:28
133 Mireia Benito Pellicer 1996 Massi - Tactic Women Team + 49:00
134 Teresa Ripoll Sabate 1997 Massi - Tactic Women Team + 57:17
135 Hannah Fandel 1996 Team Stuttgart + 01:00:54
136 Sandra Moral Ventosinos 1991 Massi - Tactic Women Team + 01:01:06
DNF Trine Holmsgaard 1997 Club Cycliste Le Boulou
DNF Amy Lauren Jones - Club Cycliste Le Boulou
DNF Molly Supple - Club Cycliste Le Boulou
DNF Anna Gabrielle Traxler 1998 Club Cycliste Le Boulou
DNF Sara Bonillo 2001 Delikia
DNF Melissa Gomez 2000 Delikia
DNF Sofia Martinez 2001 Delikia
DNF Cyntia Sancho 1983 Delikia
DNF Christina Soler 1998 Delikia
DNF Cecilia Sopena 1986 Delikia
DNF Jutta Stienen 1972 Re/max Cycling Team
DNF Fabienne Tinguely 1992 Re/max Cycling Team
DNF Lea Feder 1991 Team Stuttgart
DNF Paulina Maxima Klimsa 2000 Team Stuttgart
DNF Alice Coutinho 2000 BioFrais - VC Saint-Julien
DNF Camille Devi 1990 BioFrais - VC Saint-Julien
DNF Ariana Gilabert Vilaplana 2000 Bizkaia - Durango
DNF Doris Schweizer 1989 Bizkaia - Durango
DNF Manon Minaud 1998 Charente - Maritime
DNF Anaďs Morichon 1999 Charente - Maritime
DNF Gladys Verhulst 1997 Charente - Maritime
DNF Bryony van Velzen 1996 Doltcini - Van Eyck Sport
DNF Hannah Payton 1994 Drops
DNF Kristie Van Haaften 1999 Health Mate - Ladies Team
DNF Sofia Barriguete Rodriguez 2000 Massi - Tactic Women Team
DNF Nekane Gómez Ramos 1999 Massi - Tactic Women Team
DNF Elisabet Llabres 1997 Massi - Tactic Women Team
DNF Femke Geeris 1996 MEXX-Watersley Internat.
DNF Lisa Groothuesheidkamp 1996 MEXX-Watersley Internat.
DNF Andere Basterra Aspe 2000 Sopela Women's Team
DNF Isabel Ferreres Navarro 1998 Sopela Women's Team
DNF Alexandra Moreno Roca 2000 Sopela Women's Team
DNF Elne Owen 1999 Sopela Women's Team
DNF Julia Soek 1990 Team Sunweb
DNF Trixi Worrack 1981 Trek - Segafredo Women