Circuit des Plages 6ª Ep - 2019

Pos Rider Team Time
01 Clément Orceau Vendée U 3:26:50
02 Yannis Yssaad Team U Nantes Atlantique + 00
03 Jason Tesson Sojasun espoir-ACNC + 00
04 Petr Kelemen Centre Mondial du Cyclisme + 00
05 Maxime Farazijn C.C.Villeneuve Saint Germain + 00
06 Dylan Guinet CM Aubervilliers 93 + 00
07 Louis Lapierre Océane Top 16 + 00
08 Killian Larpe Team U Cube 17 + 00
09 Alexis Renard Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
10 Axel Larenaudie V.C.Amateur Saint Quentin + 00
11 Taruia Krainer U.C.Cholet 49 + 00
12 Camille Guérin Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
13 Nicolas Malle V.C.Pays de Loudéac + 00
14 Arthur Troy Creuse Oxygène Guéret + 00
15 David Rivière V.C.Pays de Loudéac + 00
16 Lylian Tenailleau Sables Vendée Cyclisme-Cube + 00
17 Oliver Maxwell Saint Piran + 00
18 Matthieu Gaultier Team Pays de Dinan + 00
19 William Harper Saint Piran + 00
20 Gari Lagnet Océane Top 16 + 00
21 Antoine Prod'Homme Team Fybolia-Locminé Auto + 00
22 Pierre Benech V.C.Pays de Loudéac + 00
23 Antonin Boissière Creuse Oxygène Guéret + 00
24 Anthony Haspot Sables Vendée Cyclisme-Cube + 00
25 Enzo Boisset CM Aubervilliers 93 + 00
26 Killian Briand V.S.Valletais + 00
27 Robin Stenuit V.C.Amateur Saint Quentin + 00
28 Corentin Quertinmont ESEG Douai-Origine Cycles + 00
29 Steve Lampier Saint Piran + 00
30 Martin Deschatres V.C.Unité Schwenheim + 00
31 Arnaud Voss La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme + 00
32 Axel Mariault Team U Nantes Atlantique + 00
33 Matthieu Demeautis CM Aubervilliers 93 + 00
34 Lomig Le Clech Team Fybolia-Locminé Auto + 00
35 Florian Rapiteau U.S.Saint-Herblain + 00
36 Hugo Ferron V.S.Valletais + 00
37 Florian Deriaux ESEG Douai-Origine Cycles + 00
38 Maxime Renault Team Fybolia-Locminé Auto + 00
39 Théo Menant Vendée U + 00
40 Brendan Le Cam Team Pays de Dinan + 00
41 Joe Evans Saint Piran + 00
42 Grégoire Salmon Sojasun espoir-ACNC + 00
43 Stéphane Lombard V.S.Valletais + 00
44 Freddie Guilloux Laval Cyclisme 53 + 00
45 Baptiste Constantin CM Aubervilliers 93 + 00
46 Luc Tellier Team U Nantes Atlantique + 00
47 Willy Artus Sojasun espoir-ACNC + 00
48 Antoine Allin Team U Cube 17 + 00
49 Rudy Fiefvez Océane Top 16 + 00
50 Régis Voiry U.S.Saint-Herblain + 00
51 Jérôme Le Breton Team Fybolia-Locminé Auto + 00
52 Jake Alderman Saint Piran + 00
53 Benoit Poitevin U.S.Saint-Herblain + 00
54 Aurélien Le Lay Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
55 Yuval Ben Moshe Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
56 Enzo Bernard Vendée U + 00
57 Dorde Duric Centre Mondial du Cyclisme + 00
58 Jordan Jegat Team Fybolia-Locminé Auto + 00
59 Jean Mespoulede C.C.Périgueux-Dordogne + 00
60 Julien Lamy Team U Cube 17 + 00
61 Valentin Terrien Laval Cyclisme 53 + 00
62 Stuart Balfour Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
63 Damien Poisson Côtes d'Armor-Marie Morin + 00
64 Yann Plusquellec V.C.Pays de Loudéac + 00
65 Julien Guay V.C.Pays de Loudéac + 00
66 Maël Guégan Sojasun espoir-ACNC + 00
67 Adrien Lagrée Sojasun espoir-ACNC + 00
68 Alexandre Billon Team U Nantes Atlantique + 00
69 Kévin Lebreton Team U Nantes Atlantique + 00
70 Miguel Do Rego CM Aubervilliers 93 + 00
71 Marlon Gaillard Vendée U + 00
72 Joris Vincent Team U Nantes Atlantique + 00
73 Thomas Denis Vendée U + 00
74 Thomas Champion Vendée U + 00
75 Alan Jousseaume Vendée U + 00
76 Andreas Andersson V.C.Amateur Saint Quentin + 12:30
77 Quentin Bernard V.C.Amateur Saint Quentin + 12:30
78 Matthias Van Beethoven ESEG Douai-Origine Cycles + 14:14
79 Baptiste Lalonnier Sables Vendée Cyclisme-Cube + 14:14
80 Éloi Morel Petitgirard V.C.Unité Schwenheim + 14:14
81 Aurélien Pasquet C.C.Périgueux-Dordogne + 14:14
82 Florian Goulet V.S.Valletais + 14:14
83 Maxime Dransart Team Pays de Dinan + 14:14
84 Jocelyn Baguelin Laval Cyclisme 53 + 14:14
85 Kevin Yven V.S.Valletais + 14:14
86 Charles Hancke C.C.Villeneuve Saint Germain + 14:14
87 Clément Aulnette Team U Nantes Atlantique + 14:14
88 Emiliano Vila Sojasun espoir-ACNC + 14:14
89 Alexy Fouquet U.C.Cholet 49 + 14:14
90 Davy Romian La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme + 14:14
91 Clément Bazin Team U Cube 17 + 14:14
92 Antoine Lamy Team U Cube 17 + 14:14
93 Florian Latour Team U Cube 17 + 14:14
94 Manuel Amand Creuse Oxygène Guéret + 14:14
95 Clément Lalba Creuse Oxygène Guéret + 14:14
96 Antony Roturier U.C.Cholet 49 + 14:14
97 Clément Tijou U.C.Cholet 49 + 14:14
98 Jayson Valade C.C.Périgueux-Dordogne + 14:14
DNF Antoine Drotz C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Damien Lapouges C.C.Périgueux-Dordogne
DNF Vincent Louiche C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Damien Pinson C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Valentin Richard C.C.Villeneuve Saint Germain
DNF Otto Mielikäinen Centre Mondial du Cyclisme
DNF Musa Mikayilzada Centre Mondial du Cyclisme
DNF Imad Sekkak Centre Mondial du Cyclisme
DNF Karim Shiraliyev Centre Mondial du Cyclisme
DNF Baptiste Bleier CM Aubervilliers 93
DNF Siarhei Shauchenka Côtes d'Armor-Marie Morin
DNF Lucas Aumeunier Creuse Oxygène Guéret
DNF Alexandre Delétang Creuse Oxygène Guéret
DNF Nicolas Hamon Creuse Oxygène Guéret
DNF Yusuke Kadota ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Florian Van Eslander ESEG Douai-Origine Cycles
DNF Elouan Baron La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme
DNF Martin Beaussire La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme
DNF Quentin Chanson La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme
DNF Corentin Grelier La Roche-sur-Yon Vendée Cyclisme
DNF Thorsten Askervold Laval Cyclisme 53
DNF Stephen Bousquet Laval Cyclisme 53
DNF Damien Delomme Océane Top 16
DNF Alexis Diligeart Océane Top 16
DNF Alexandre Pagnat Océane Top 16
DNF Quentin Rossini Océane Top 16
DNF Bryan Le Claire Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Nathan Leplingard Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Jérémie Micheneau Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Erwan Morin Sables Vendée Cyclisme-Cube
DNF Alfie Peters Saint Piran
DNF Jean-Louis Le Ny Sojasun espoir-ACNC
DNF Théo Cotard Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Pierre Lesage Team Fybolia-Locminé Auto
DNF Alan Boileau Team Pays de Dinan
DNF William Bradshaw Team Pays de Dinan
DNF Florentin Lecamus-Lambert Team Pays de Dinan
DNF Anthony Rallé Team Pays de Dinan
DNF Pierre-André Fayette Team U Cube 17
DNF Arthur Nicolas U.C.Cholet 49
DNF Florian Tessier U.C.Cholet 49
DNF Axel Taillandier U.S.Saint-Herblain
DNF Baptiste Vallet U.S.Saint-Herblain
DNF Auxence Buntinx V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Alexis Martin V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Yorick Slagmulders V.C.Amateur Saint Quentin
DNF Sonny Bridier V.C.Pays de Loudéac
DNF Yaël Joalland V.C.Pays de Loudéac
DNF Antonin Chatila Brunotte V.C.Unité Schwenheim
DNF Johan De Jonckheere V.C.Unité Schwenheim
DNF Victor Gousset V.C.Unité Schwenheim
DNF Célestin Hager V.C.Unité Schwenheim
DNF Alexandre Delahaye V.S.Valletais
DNF Clément Houssin V.S.Valletais
Information
Nation France
Date 24th February
Distance 148.7 km
CAT 1.12.1
Other
Embed Results