Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 Womens Herald Sun Tour

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (1)

Stage overview Stage profiles 01 02

Results: 01.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Chloe Hosking 1990 Alé Cipollini 02:30:22
02 Rachele Barbieri 1997 Bepink + 00
03 Lotta Lepistö 1989 Trek - Segafredo Women + 00
04 Gracie Elvin 1988 Mitchelton - Scott + 00
05 Alison Jackson 1988 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 00
06 Emily Herfoss 1994 Kordamentha Australian Team + 00
07 Amanda Spratt 1987 Mitchelton - Scott + 00
08 Grace Brown 1992 Mitchelton - Scott + 00
09 Brodie Chapman 1991 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 07
10 Jaime Gunning 1998 Specialized Women's Racing + 07
11 Amanda Jamieson 1997 Mike Greer Homes + 07
12 Georgia Whitehouse 1991 Kordamentha Australian Team + 07
13 Jenna Merrick - Mike Greer Homes + 07
14 Anna Booth 1989 Sydney Uni-Staminade + 07
15 Matilda Raynolds 1987 Specialized Women's Racing + 07
16 Ruby Roseman-Gannon 1998 Kordamentha Australian Team + 07
17 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 07
18 Elizabeth Stannard 1997 Gusto StepFWD KOM + 07
19 Niamh Fisher-Black 2000 Mike Greer Homes + 07
20 Georgia Williams 1993 Mitchelton - Scott + 07
21 Vicki Whitelaw 1977 Sydney Uni-Staminade + 07
22 Katia Ragusa 1997 Bepink + 07
23 Deborah Paine 1997 New Zealand National Team + 07
24 Taryn Heather 1982 Specialized Women's Racing + 07
25 Lucy Kennedy 1988 Mitchelton - Scott + 07
26 Veronica Lebedev 1996 Gusto StepFWD KOM + 07
27 Jessica Pratt 1997 Kordamentha Australian Team + 07
28 Ella Bloor 1995 Specialized Women's Racing + 07
29 Kirsty Mccallum 1992 New Zealand National Team + 07
30 Eri Yonamine 1991 Alé Cipollini + 07
31 Romy Kasper 1988 Alé Cipollini + 07
32 Lauren Stephens 1986 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 07
33 Lauretta Hanson 1994 Trek - Segafredo Women + 11
34 Marjolein Van 't Geloof 1996 Alé Cipollini + 11
35 Nicola Macdonald 1998 Gusto StepFWD KOM + 14
36 Nadia Quagliotto 1997 Alé Cipollini + 14
37 Ruth Winder 1993 Trek - Segafredo Women + 14
38 Holly Harris 1995 Specialized Women's Racing + 14
39 Jessica Allen 1993 Mitchelton - Scott + 14
40 Tereza Medvedova 1996 Bepink + 18
41 Elisa Longo Borghini 1991 Trek - Segafredo Women + 21
42 Annamarie Lipp 2000 New Zealand National Team + 23
43 Alice Cobb 1995 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 23
44 Abigail Morton 2000 New Zealand National Team + 23
45 Sharlotte Lucas 1992 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 23
46 Gina Ricardo 1994 Sydney Uni-Staminade + 26
47 Libby Arbuckle 1999 Mike Greer Homes + 26
48 Jessica Raimondi 1999 Alé Cipollini + 26
49 Briony Mattocks 1985 Specialized Women's Racing + 26
50 Jemma Eastwood 2000 Gusto StepFWD KOM + 26
51 Kirsty Deacon 1997 KOM Financial Advice Racing + 26
52 Annelise Jefferies - KOM Financial Advice Racing + 26
53 Sarah Gigante 2000 Kordamentha Australian Team + 26
54 Jessica Mundy 1994 Gusto StepFWD KOM + 26
55 Amy Vesty - Sydney Uni-Staminade + 37
56 Shannon Malseed 1994 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 40
57 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 01:05
58 Tayler Wiles 1989 Trek - Segafredo Women + 01:09
59 Abigail Van Twisk 1997 Trek - Segafredo Women + 01:15
60 Anya Louw 2000 Kordamentha Australian Team + 01:53
61 Elyse Fraser 1988 New Zealand National Team + 02:32
62 Katie Banerjee - KOM Financial Advice Racing + 02:39
63 Bridget Bremner - KOM Financial Advice Racing + 03:30
64 Jennifer Pettenon 1974 Gusto StepFWD KOM + 06:45
65 Emma Roberts 1989 KOM Financial Advice Racing + 06:45
66 Jade Colligan 1995 Sydney Uni-Staminade + 06:45
67 Stella Nightingale 2001 Mike Greer Homes + 06:45
68 Hannah Bartram 2001 Mike Greer Homes + 09:30
69 Ione Johnson 1997 New Zealand National Team + 10:50
70 Jennifer Darmody 1991 Sydney Uni-Staminade + 12:00
71 Rebecca Stephens 1985 KOM Financial Advice Racing + 13:30
Pos Name Born Team Time
01 Chloe Hosking 1990 Alé Cipollini 02:30:09
02 Rachele Barbieri 1997 Bepink + 05
03 Lotta Lepistö 1989 Trek - Segafredo Women + 09
04 Gracie Elvin 1988 Mitchelton - Scott + 10
05 Grace Brown 1992 Mitchelton - Scott + 12
06 Alison Jackson 1988 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 13
07 Emily Herfoss 1994 Kordamentha Australian Team + 13
08 Amanda Spratt 1987 Mitchelton - Scott + 13
09 Brodie Chapman 1991 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 20
10 Jaime Gunning 1998 Specialized Women's Racing + 20
11 Amanda Jamieson 1997 Mike Greer Homes + 20
12 Georgia Whitehouse 1991 Kordamentha Australian Team + 20
13 Jenna Merrick - Mike Greer Homes + 20
14 Anna Booth 1989 Sydney Uni-Staminade + 20
15 Matilda Raynolds 1987 Specialized Women's Racing + 20
16 Ruby Roseman-Gannon 1998 Kordamentha Australian Team + 20
17 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 20
18 Elizabeth Stannard 1997 Gusto StepFWD KOM + 20
19 Niamh Fisher-Black 2000 Mike Greer Homes + 20
20 Georgia Williams 1993 Mitchelton - Scott + 20
21 Vicki Whitelaw 1977 Sydney Uni-Staminade + 20
22 Katia Ragusa 1997 Bepink + 20
23 Deborah Paine 1997 New Zealand National Team + 20
24 Taryn Heather 1982 Specialized Women's Racing + 20
25 Lucy Kennedy 1988 Mitchelton - Scott + 20
26 Veronica Lebedev 1996 Gusto StepFWD KOM + 20
27 Jessica Pratt 1997 Kordamentha Australian Team + 20
28 Ella Bloor 1995 Specialized Women's Racing + 20
29 Kirsty Mccallum 1992 New Zealand National Team + 20
30 Eri Yonamine 1991 Alé Cipollini + 20
31 Romy Kasper 1988 Alé Cipollini + 20
32 Lauren Stephens 1986 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 20
33 Lauretta Hanson 1994 Trek - Segafredo Women + 24
34 Marjolein Van 't Geloof 1996 Alé Cipollini + 24
35 Ruth Winder 1993 Trek - Segafredo Women + 24
36 Nicola Macdonald 1998 Gusto StepFWD KOM + 27
37 Nadia Quagliotto 1997 Alé Cipollini + 27
38 Holly Harris 1995 Specialized Women's Racing + 27
39 Jessica Allen 1993 Mitchelton - Scott + 27
40 Tereza Medvedova 1996 Bepink + 31
41 Elisa Longo Borghini 1991 Trek - Segafredo Women + 34
42 Annamarie Lipp 2000 New Zealand National Team + 36
43 Alice Cobb 1995 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 36
44 Abigail Morton 2000 New Zealand National Team + 36
45 Sharlotte Lucas 1992 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 36
46 Gina Ricardo 1994 Sydney Uni-Staminade + 39
47 Libby Arbuckle 1999 Mike Greer Homes + 39
48 Jessica Raimondi 1999 Alé Cipollini + 39
49 Briony Mattocks 1985 Specialized Women's Racing + 39
50 Jemma Eastwood 2000 Gusto StepFWD KOM + 39
51 Kirsty Deacon 1997 KOM Financial Advice Racing + 39
52 Annelise Jefferies - KOM Financial Advice Racing + 39
53 Sarah Gigante 2000 Kordamentha Australian Team + 39
54 Jessica Mundy 1994 Gusto StepFWD KOM + 39
55 Amy Vesty - Sydney Uni-Staminade + 50
56 Shannon Malseed 1994 Team TIBCO - Silicon Valley Bank + 53
57 Francesca Pattaro 1995 Bepink + 01:18
58 Tayler Wiles 1989 Trek - Segafredo Women + 01:22
59 Abigail Van Twisk 1997 Trek - Segafredo Women + 01:28
60 Anya Louw 2000 Kordamentha Australian Team + 02:06
61 Elyse Fraser 1988 New Zealand National Team + 02:45
62 Katie Banerjee - KOM Financial Advice Racing + 02:52
63 Bridget Bremner - KOM Financial Advice Racing + 03:43
64 Jennifer Pettenon 1974 Gusto StepFWD KOM + 06:58
65 Emma Roberts 1989 KOM Financial Advice Racing + 06:58
66 Jade Colligan 1995 Sydney Uni-Staminade + 06:58
67 Stella Nightingale 2001 Mike Greer Homes + 06:58
68 Hannah Bartram 2001 Mike Greer Homes + 09:43
69 Ione Johnson 1997 New Zealand National Team + 11:03
70 Jennifer Darmody 1991 Sydney Uni-Staminade + 12:13
71 Rebecca Stephens 1985 KOM Financial Advice Racing + 13:43
Womens Herald Sun Tour
Australia
01.stage Flat
97.9 km
Phillip Island -> Phillip Island
January 30th (2019)
Leader C.Hosking
Youth R.Barbieri
Points C.Hosking
Combative R.Winder

Want to use results from
FirstCycling on your site?