Settimana Lombarda - 2013

Stage

Pos Rider Team Time
01 Alexey Tsatevitch Katusha Team 03:13:33
02 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 00
03 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 00
04 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
05 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 00
06 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 00
07 Matej Mugerli Adria Mobil + 00
08 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 00
09 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
10 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 00
11 Sergey Firsanov RusVelo + 00
12 Patrik Sinkewitz Meridiana - Kamen Team + 00
13 Radoslav Rogina Adria Mobil + 00
14 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 00
15 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 00
16 Robinson Chalapud Colombia + 00
17 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 19
18 Davide Mucelli Ceramica Flaminia - Fondriest + 23
19 Alberto Cecchin Team Nippo - De Rosa + 23
20 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 23
21 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 23
22 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 23
23 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 23
24 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 23
25 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 23
26 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 23
27 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 23
28 Juan Pablo Valencia Colombia + 23
29 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 23
30 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 23
31 Tomasz Nose Adria Mobil + 23
32 Karol Domagalski Caja Rural - Seguros RGA + 23
33 Carlos Quintero Colombia + 23
34 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 23
35 Leonardo Pinizzotto Team Nippo - De Rosa + 23
36 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 23
37 Kristian Sbaragli MTN-Qhubeka + 23
38 Eduard Vorganov Katusha Team + 23
39 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 23
40 Manuel Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 23
41 Yury Trofimov Katusha Team + 23
42 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 23
43 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 23
44 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 01:00
45 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela + 01:00
46 Sergey Shilov Lokosphinx + 01:00
47 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 01:21
48 Daniele Colli Vini Fantini - Selle Italia + 01:21
49 Sergey Chernetskiy Katusha Team + 01:21
50 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 01:21
51 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 01:35
52 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:35
53 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 02:34
54 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 02:34
55 Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu + 02:34
56 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 02:34
57 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 02:34
58 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 02:34
59 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 02:34
60 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 03:15
61 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 03:15
62 Danail Petrov Caja Rural - Seguros RGA + 03:15
63 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 03:15
64 Alexander Rybakov RusVelo + 03:15
65 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 03:15
66 Fortunato Baliani Team Nippo - De Rosa + 03:41
67 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 03:41
68 Quentin Borcy Verandas Willems + 04:06
69 Maxwell Durtschi Leopard - Trek CT + 04:06
70 Giacomo Forconi Ceramica Flaminia - Fondriest + 04:06
71 Daniel Holloway Amore & Vita + 04:06
72 Simone Campagnaro Team Nippo - De Rosa + 04:06
73 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 04:06
74 Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu + 04:06
75 Oliver Hofstetter Leopard - Trek CT + 04:06
76 Michael Goolaerts Verandas Willems + 04:06
77 Adrian Richeze Team Nippo - De Rosa + 04:06
78 Kristian Haugaard Jensen Leopard - Trek CT + 04:06
79 Alexander Vdovin Lokosphinx + 04:06
80 Abel Kenyeres Utensilnord - ora24.eu + 04:06
81 Sergey Vdovin Lokosphinx + 04:06
82 Uri Martins Amore & Vita + 04:06
83 Ibai Salas Caja Rural - Seguros RGA + 04:06
84 Jean-Albert Carnevali Verandas Willems + 04:06
85 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 04:06
86 Viesturs Luksevics Amore & Vita + 04:06
87 Simon Pavlin Adria Mobil + 04:06
88 Antonio Di Battista Amore & Vita + 04:06
89 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 04:06
90 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 04:06
91 Ramon Domene Reyes Caja Rural - Seguros RGA + 04:06
92 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 04:06
93 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 04:06
94 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 04:06
95 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 04:06
96 Alexander Mironov RusVelo + 04:06
97 Olivier Pardini Verandas Willems + 04:06
98 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 04:06
99 Pavel Kochetkov RusVelo + 04:06
100 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 04:06
101 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 04:06
102 Floris Smeyers Verandas Willems + 04:06
103 Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu + 04:06
104 Volodymyr Starchyk Amore & Vita + 04:06
105 Daniele Scampamorte Utensilnord - ora24.eu + 04:06
106 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 04:06
107 Pavel Brutt Katusha Team + 04:06
108 Primoz Roglic Adria Mobil + 04:06
109 Igor Boev RusVelo + 04:06
110 Bruno Maltar Adria Mobil + 04:06
111 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 04:06
112 Petr Ignatenko Katusha Team + 04:06
113 Viktor Okishev Continental Team Astana + 04:06
114 Fabio Duarte Colombia + 04:06
115 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 04:06
116 Niels Vandyck Verandas Willems + 04:06
117 Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 04:06
118 Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice + 04:06
119 Klemen Stimulak Adria Mobil + 04:06
120 Kristjan Fajt Adria Mobil + 04:06
121 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 04:06
122 Jarlinson Pantano Colombia + 04:06
123 Robbie Squire Amore & Vita + 04:36
124 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 04:36
125 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 05:26
126 Ilnur Zakarin RusVelo + 05:26
127 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 05:26
128 Oliver Poppe Verandas Willems + 05:33
129 Tom Thill Leopard - Trek CT + 05:33
130 Julio Alexis Camacho Colombia + 05:33
131 Guillaume Rase Verandas Willems + 05:33
132 Vyacheslav Kuznetsov Katusha Team + 05:33
133 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 05:33
134 Alessio Camilli Team Nippo - De Rosa + 05:33
DNS Dalivier Ospina Colombia
DNS Juan Pablo Suarez Colombia
DNS Julian Arredondo Team Nippo - De Rosa
DNF Matteo Fedi -
DNF Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Joel Zangerle Leopard - Trek CT
DNF Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
Information
Nation Italy
Date 7th September
Where Gorle -> Bergamo
What 3rd stage
Distance 159 km
Leader P.Sinkewitz
Youth F.Bongiorno
Points P.Sinkewitz
Mountain P.Sinkewitz
Other
Embed Results