Settimana Lombarda - 2013

Stage

Pos Rider Team Time
01 Patrik Sinkewitz Meridiana - Kamen Team 03:38:19
02 Yury Trofimov Katusha Team + 30
03 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 33
04 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 36
05 Radoslav Rogina Adria Mobil + 36
06 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 41
07 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 41
08 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 48
09 Sergey Firsanov RusVelo + 51
10 Tomasz Nose Adria Mobil + 01:00
11 Robinson Chalapud Colombia + 01:04
12 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 01:04
13 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 01:23
14 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 01:26
15 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 01:29
16 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 01:40
17 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 01:44
18 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 01:46
19 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 01:46
20 Alessio Camilli Team Nippo - De Rosa + 02:21
21 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 02:28
22 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 02:55
23 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 02:56
24 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 03:11
25 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 03:16
26 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 03:23
27 Alexander Rybakov RusVelo + 03:23
28 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 03:23
29 Carlos Quintero Colombia + 03:27
30 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 03:27
31 Juan Pablo Valencia Colombia + 03:28
32 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 03:35
33 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 03:49
34 Fabio Duarte Colombia + 04:03
35 Danail Petrov Caja Rural - Seguros RGA + 04:20
36 Sergey Shilov Lokosphinx + 04:41
37 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela + 05:04
38 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 05:05
39 Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu + 05:12
40 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 05:38
41 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 05:39
42 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 05:39
43 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 05:40
44 Sergey Chernetskiy Katusha Team + 05:40
45 Pavel Brutt Katusha Team + 05:49
46 Julio Alexis Camacho Colombia + 06:05
47 Jarlinson Pantano Colombia + 06:06
48 Tom Thill Leopard - Trek CT + 07:36
49 Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice + 07:37
50 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 07:45
51 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 07:45
52 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 07:45
53 Primoz Roglic Adria Mobil + 08:17
54 Alexey Tsatevitch Katusha Team + 08:19
55 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 08:19
56 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 08:19
57 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 08:19
58 Volodymyr Starchyk Amore & Vita + 08:19
59 Pavel Kochetkov RusVelo + 08:19
60 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 08:19
61 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 08:19
62 Vyacheslav Kuznetsov Katusha Team + 08:19
63 Niels Vandyck Verandas Willems + 08:19
64 Petr Ignatenko Katusha Team + 08:19
65 Eduard Vorganov Katusha Team + 08:19
66 Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 08:40
67 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 09:14
68 Quentin Borcy Verandas Willems + 09:21
69 Viesturs Luksevics Amore & Vita + 09:28
70 Sergey Vdovin Lokosphinx + 09:30
71 Alexander Vdovin Lokosphinx + 09:30
72 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 10:47
73 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 10:47
74 Robbie Squire Amore & Vita + 11:30
75 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 12:12
76 Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox + 12:12
77 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 12:56
78 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 13:28
79 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 13:28
80 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 13:28
81 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 14:06
82 Oliver Poppe Verandas Willems + 14:06
83 Alexander Mironov RusVelo + 14:10
84 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 14:12
85 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 14:12
86 Fortunato Baliani Team Nippo - De Rosa + 14:13
87 Julian Arredondo Team Nippo - De Rosa + 14:13
88 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 14:13
89 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 14:18
90 Karol Domagalski Caja Rural - Seguros RGA + 14:19
91 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 14:20
92 Leonardo Pinizzotto Team Nippo - De Rosa + 14:20
93 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 14:20
94 Juan Pablo Suarez Colombia + 14:20
95 Simon Pavlin Adria Mobil + 14:20
96 Ibai Salas Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
97 Maxwell Durtschi Leopard - Trek CT + 14:20
98 Dalivier Ospina Colombia + 14:20
99 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
100 Abel Kenyeres Utensilnord - ora24.eu + 14:20
101 Manuel Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
102 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 14:20
103 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
104 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 14:20
105 Kristjan Fajt Adria Mobil + 14:20
106 Antonio Di Battista Amore & Vita + 14:20
107 Jean-Albert Carnevali Verandas Willems + 14:20
108 Floris Smeyers Verandas Willems + 14:20
109 Kristian Sbaragli MTN-Qhubeka + 14:20
110 Igor Boev RusVelo + 14:20
111 Ramon Domene Reyes Caja Rural - Seguros RGA + 14:20
112 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 14:20
113 Olivier Pardini Verandas Willems + 14:20
114 Joel Zangerle Leopard - Trek CT + 14:51
115 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 14:51
116 Alberto Cecchin Team Nippo - De Rosa + 14:51
117 Bruno Maltar Adria Mobil + 14:55
118 Simone Campagnaro Team Nippo - De Rosa + 15:15
119 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 15:58
120 Matej Mugerli Adria Mobil + 16:31
121 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 16:31
122 Ilnur Zakarin RusVelo + 16:31
123 Uri Martins Amore & Vita + 16:31
124 Klemen Stimulak Adria Mobil + 16:31
125 Daniele Colli Vini Fantini - Selle Italia + 16:31
126 Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu + 16:31
127 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 16:34
128 Daniele Scampamorte Utensilnord - ora24.eu + 16:35
129 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 16:42
130 Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu + 16:44
131 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 16:48
132 Davide Mucelli Ceramica Flaminia - Fondriest + 17:04
133 Matteo Fedi - + 17:04
134 Giacomo Forconi Ceramica Flaminia - Fondriest + 17:04
135 Adrian Richeze Team Nippo - De Rosa + 17:11
136 Viktor Okishev Continental Team Astana + 17:22
137 Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team + 17:26
138 Kristian Haugaard Jensen Leopard - Trek CT + 17:29
139 Guillaume Rase Verandas Willems + 17:30
140 Michael Goolaerts Verandas Willems + 17:30
141 Daniel Holloway Amore & Vita + 17:30
142 Oliver Hofstetter Leopard - Trek CT + 19:46
DNF Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita
Information
Nation Italy
Date 6th September
Where Boltiere -> Foppolo
What 2nd stage
Distance 153 km
Leader P.Sinkewitz
Youth F.Bongiorno
Points P.Sinkewitz
Mountain P.Sinkewitz
Other
Embed Results