Settimana Lombarda - 2013

Overall Youth Points Mountain

Pos Rider Team Time
01 Patrik Sinkewitz [*] Meridiana - Kamen Team 10:39:02
02 Radoslav Rogina Adria Mobil + 1:12
03 Francesco Bongiorno Bardiani Valvole - CSF Inox + 1:24
04 Franco Pellizotti Androni Giocattoli - Venezuela + 1:25
05 Sergey Firsanov RusVelo + 1:27
06 Gianfranco Zilioli Androni Giocattoli - Venezuela + 1:37
07 Jan Hirt Leopard - Trek CT + 1:41
08 Tomasz Nose Adria Mobil + 2:03
09 Mauro Finetto Vini Fantini - Selle Italia + 2:10
10 Davide Rebellin CCC Polsat Polkowice + 2:16
11 Ivan Rovny Ceramica Flaminia - Fondriest + 2:19
12 Miguel Angel Rubiano Androni Giocattoli - Venezuela + 2:19
13 Robinson Chalapud Colombia + 2:27
14 Edoardo Zardini Bardiani Valvole - CSF Inox + 2:29
15 Sergio Pardilla MTN-Qhubeka + 2:50
16 Yury Trofimov Katusha Team + 2:57
17 Fabio Taborre Vini Fantini - Selle Italia + 3:09
18 Louis Meintjes MTN-Qhubeka + 3:28
19 Patrick Facchini Androni Giocattoli - Venezuela + 3:59
20 Alfredo Balloni Ceramica Flaminia - Fondriest + 4:00
21 Luca Mazzanti Vini Fantini - Selle Italia + 4:38
22 Nicola Dal Santo Ceramica Flaminia - Fondriest + 5:09
23 Emanuele Sella Androni Giocattoli - Venezuela + 5:24
24 Tsgabu Grmay MTN-Qhubeka + 5:31
25 Andrea Masciarelli Utensilnord - ora24.eu + 5:57
26 Juan Pablo Valencia Colombia + 6:01
27 Matteo Rabottini Vini Fantini - Selle Italia + 6:30
28 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - Venezuela + 7:34
29 Sergey Chernetskiy Katusha Team + 8:01
30 Alexander Rybakov RusVelo + 8:01
31 Francesco Failli Vini Fantini - Selle Italia + 8:33
32 Alessio Camilli Team Nippo - De Rosa + 9:17
33 Danail Petrov Caja Rural - Seguros RGA + 9:20
34 Enrico Battaglin Bardiani Valvole - CSF Inox + 9:40
35 Jacques Janse Van Rensburg MTN-Qhubeka + 10:29
36 Fabio Duarte Colombia + 10:55
37 Alexandr Kolobnev Katusha Team + 11:18
38 Antonio Santoro Ceramica Flaminia - Fondriest + 11:27
39 Jarlinson Pantano Colombia + 11:42
40 Peter Kusztor Utensilnord - ora24.eu + 11:43
41 Aleksey Rybalkin Lokosphinx + 11:45
42 Pavel Brutt Katusha Team + 12:05
43 Yevgeniy Nepomnyachshiy Continental Team Astana + 12:09
44 Emanuel Kiserlovski Meridiana - Kamen Team + 12:10
45 Yonathan Monsalve Vini Fantini - Selle Italia + 12:23
46 Diego Rosa Androni Giocattoli - Venezuela + 13:08
47 Sergei Pomoshnikov RusVelo + 13:44
48 Primoz Roglic Adria Mobil + 14:08
49 Niels Vandyck Verandas Willems + 14:10
50 Arkimedes Arguelyes Lokosphinx + 14:35
51 Marco Zamparella Utensilnord - ora24.eu + 15:20
52 Tom Thill Leopard - Trek CT + 15:29
53 Volodymyr Starchyk Amore & Vita + 15:51
54 Lukasz Owsian CCC Polsat Polkowice + 15:54
55 Sergey Shilov Lokosphinx + 15:56
56 Alexander Vdovin Lokosphinx + 16:22
57 Sergey Vdovin Lokosphinx + 16:22
58 Nubolat Kulimbetov Continental Team Astana + 16:47
59 Petr Ignatenko Katusha Team + 16:51
60 Alexey Tsatevitch Katusha Team + 17:23
61 Nazar Jumabekov Continental Team Astana + 17:26
62 Karol Domagalski Caja Rural - Seguros RGA + 17:28
63 Eduard Vorganov Katusha Team + 17:56
64 Viesturs Luksevics Amore & Vita + 18:00
65 Matej Mugerli Adria Mobil + 18:16
66 Alex Kirsch Leopard - Trek CT + 18:40
67 Zhandos Bizhigitov Continental Team Astana + 19:41
68 Vyacheslav Kuznetsov Katusha Team + 19:46
69 Davide Mucelli Ceramica Flaminia - Fondriest + 20:03
70 Leonardo Pinizzotto Team Nippo - De Rosa + 20:18
71 Artur Fedosseyev Continental Team Astana + 20:18
72 Pavel Kochetkov RusVelo + 20:29
73 Kristian Sbaragli MTN-Qhubeka + 20:37
74 Manuel Cardoso Caja Rural - Seguros RGA + 20:59
75 Carlos Quintero Colombia + 21:16
76 Alessandro Proni Vini Fantini - Selle Italia + 21:18
77 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 21:30
78 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - Venezuela + 21:41
79 Enrico Barbin Bardiani Valvole - CSF Inox + 21:55
80 Alberto Cecchin Team Nippo - De Rosa + 22:09
81 Angelo Pagani Bardiani Valvole - CSF Inox + 22:09
82 Fortunato Baliani Team Nippo - De Rosa + 22:30
83 Quentin Borcy Verandas Willems + 22:41
84 Simon Pavlin Adria Mobil + 22:52
85 Jean-Albert Carnevali Verandas Willems + 23:02
86 Sonny Colbrelli Bardiani Valvole - CSF Inox + 23:43
87 Andrea Manfredi Ceramica Flaminia - Fondriest + 23:50
88 Donato De Ieso Bardiani Valvole - CSF Inox + 23:52
89 Simone Campagnaro Team Nippo - De Rosa + 23:57
90 Adrian Honkisz CCC Polsat Polkowice + 24:01
91 Ferekalsi Debesay Abrha MTN-Qhubeka + 24:12
92 Kristjan Fajt Adria Mobil + 24:20
93 Evgeny Shalunov Lokosphinx + 24:48
94 Yelko Gomez Caja Rural - Seguros RGA + 25:16
95 Ibai Salas Caja Rural - Seguros RGA + 25:21
96 Enzo Moyano Caja Rural - Seguros RGA + 25:21
97 Mateusz Taciak CCC Polsat Polkowice + 26:08
98 Alessandro Mazzi Utensilnord - ora24.eu + 26:13
99 Alexander Mironov RusVelo + 26:20
100 Klemen Stimulak Adria Mobil + 26:31
101 Enrico Rossi Meridiana - Kamen Team + 26:41
102 Gabriele Bosisio Utensilnord - ora24.eu + 27:32
103 Uri Martins Amore & Vita + 27:32
104 Songezo Jim MTN-Qhubeka + 27:40
105 Ilnur Zakarin RusVelo + 27:51
106 Viktor Okishev Continental Team Astana + 28:23
107 Federico Rocchetti Utensilnord - ora24.eu + 28:41
108 Abel Kenyeres Utensilnord - ora24.eu + 28:41
109 Nikita Stalnov Continental Team Astana + 28:59
110 Julio Alexis Camacho Colombia + 29:04
111 Nikolay Mihaylov CCC Polsat Polkowice + 29:09
112 Robbie Squire Amore & Vita + 29:31
113 Daniele Colli Vini Fantini - Selle Italia + 29:37
114 Igor Boev RusVelo + 30:11
115 Antonio Di Battista Amore & Vita + 30:53
116 Maxwell Durtschi Leopard - Trek CT + 31:51
117 Floris Smeyers Verandas Willems + 32:19
118 Dmitry Sokolov Lokosphinx + 32:23
119 Bruno Maltar Adria Mobil + 32:26
120 Omar Fraile Caja Rural - Seguros RGA + 35:52
121 Ramon Domene Reyes Caja Rural - Seguros RGA + 35:52
122 Pit Schlechter Leopard - Trek CT + 36:39
123 Ilya Davidenok Continental Team Astana + 36:45
124 Olivier Pardini Verandas Willems + 36:59
125 Oliver Poppe Verandas Willems + 38:12
126 Daniel Holloway Amore & Vita + 39:02
127 Daniele Scampamorte Utensilnord - ora24.eu + 39:14
128 Josef Cerný CCC Polsat Polkowice + 39:26
129 Giacomo Forconi Ceramica Flaminia - Fondriest + 39:43
130 Adrian Richeze Team Nippo - De Rosa + 40:05
131 Kristian Haugaard Jensen Leopard - Trek CT + 40:48
132 Michael Goolaerts Verandas Willems + 42:25
133 Oliver Hofstetter Leopard - Trek CT + 43:05
134 Guillaume Rase Verandas Willems + 43:52
DNF Matteo Fedi -
DNF Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita
DNF Mihkel Räim Amore & Vita
DNF Stefano Pirazzi Bardiani Valvole - CSF Inox
DNF Andrea Fedi Ceramica Flaminia - Fondriest
DNF Dalivier Ospina Colombia
DNF Juan Pablo Suarez Colombia
DNF Joel Zangerle Leopard - Trek CT
DNF Pavel Ptashkin Lokosphinx
DNF Massimo Demarin Meridiana - Kamen Team
DNF Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team
DNF Luka Grubic Meridiana - Kamen Team
DNF Endi Sirol Meridiana - Kamen Team
DNF Julian Arredondo Team Nippo - De Rosa
Information
Nation Italy
Date 5th - 7th September
CAT 2.1
Other
Embed Results