Settimana Lombarda - 2011

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Sacha Modolo Colnago - CSF Inox 03:40:31
02 Gianluca Brambilla Colnago - CSF Inox + 00
03 Luca Mazzanti Farnese Vini - Neri Sottoli + 00
04 Pierpaolo De Negri Farnese Vini - Neri Sottoli + 00
05 Daniele Ratto Geox-TMC + 00
06 Daniele Colli Geox-TMC + 00
07 Fabio Felline Geox-TMC + 00
08 Alessandro Bazzana Team Type 1 - Sanofi + 00
09 Giovanni Visconti Farnese Vini - Neri Sottoli + 00
10 Federico Rocchetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 00
11 Davide Rebellin Miche - Guerciotti + 02
12 Arnold Jeannesson FDJ + 02
13 Miguel Angel Rubiano D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02
14 Stefan Schumacher Miche - Guerciotti + 02
15 Constantino Zaballa Miche - Guerciotti + 02
16 Pavel Kochetkov Itera - Katusha + 02
17 Fabio Taborre Acqua e Sapone + 02
18 Riccardo Chiarini Androni Giocattoli - CIPI + 02
19 Alessandro Proni Acqua e Sapone + 02
20 Reto Hollenstein Team Vorarlberg + 02
21 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 02
22 Aristide Ratti WIT + 02
23 Emanuele Sella Androni Giocattoli - CIPI + 02
24 Pieter Jacobs Topsport Vlaanderen - Mercator + 02
25 Marek Rutkiewicz CCC Polsat Polkowice + 02
26 Manuel Belletti Colnago - CSF Inox + 02
27 Paolo Bailetti De Rosa - Ceramica Flaminia + 02
28 Antonio Santoro Androni Giocattoli - CIPI + 02
29 Yonathan Monsalve Androni Giocattoli - CIPI + 02
30 Håvard Blikra Team Østerhus-Ridley + 02
31 Thibaut Pinot FDJ + 02
32 Patxi Vila De Rosa - Ceramica Flaminia + 02
33 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 02
34 Domenico Pozzovivo Colnago - CSF Inox + 02
35 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 02
36 José Serpa Androni Giocattoli - CIPI + 02
37 Fredrik Strand Galta Team Østerhus-Ridley + 02
38 Jose Mendes CCC Polsat Polkowice + 02
39 Alessandro Bisolti Farnese Vini - Neri Sottoli + 02
40 Francesco Di Paolo Acqua e Sapone + 02
41 Sergey Firsanov Itera - Katusha + 02
42 Andrea Pasqualon Colnago - CSF Inox + 02
43 Fabricio Ferrari Caja Rural + 02
44 Marco Corti Geox-TMC + 02
45 Bernhard Oberholzer Price Your Bike + 02
46 Philipp Mamos Amore & Vita + 02
47 Sander Armee Topsport Vlaanderen - Mercator + 02
48 Davide Torosantucci D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02
49 Vladimir Miholjevic Acqua e Sapone + 02
50 Xavier Florencio Geox-TMC + 02
51 Luca Zanasca WIT + 02
52 Jacek Morajko CCC Polsat Polkowice + 02
53 Henry Frusto D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02
54 Juan Sebastian Tamayo WIT + 02
55 Giuseppe Muraglia D'Angelo & Antenucci - Nippo + 02
56 Sandy Casar FDJ + 02
57 Carles José Ochoa Androni Giocattoli - CIPI + 02
58 Jose Herrada Caja Rural + 02
59 Alessandro De Marchi Androni Giocattoli - CIPI + 14
60 Roy Hegreberg Team Østerhus-Ridley + 01:40
61 László Bodrogi Team Type 1 - Sanofi + 01:40
62 Alexander Zdanov D'Angelo & Antenucci - Nippo + 01:40
63 Roberto Antonio Richeze Araquistain Ora Hotels - Carrera + 01:40
64 Johan Coenen Topsport Vlaanderen - Mercator + 01:40
65 Josef Benetseder Team Vorarlberg + 01:40
66 Edoardo Girardi De Rosa - Ceramica Flaminia + 01:40
67 Christian Meier UnitedHealthcare Pro Cycling + 01:40
68 Volodymyr Bileka Amore & Vita + 01:40
69 Bernardo Colex Tepoz Amore & Vita + 01:40
70 Junya Sano D'Angelo & Antenucci - Nippo + 01:40
71 Maximiliano Richeze D'Angelo & Antenucci - Nippo + 01:40
72 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 01:45
73 Diego Caccia Farnese Vini - Neri Sottoli + 02:37
74 Oscar Gatto Farnese Vini - Neri Sottoli + 02:37
75 Joey Rosskopf Team Type 1 - Sanofi + 04:00
76 Darko Blazevic Meridiana - Kamen Team + 04:51
77 Anton Kaniuk Amore & Vita + 04:51
78 Volodymyr Kogut Amore & Vita + 04:51
79 Fausto Fognini WIT + 04:51
80 Walter Proch Ora Hotels - Carrera + 04:51
81 Michele Gaia Miche - Guerciotti + 04:51
82 Alberto Contoli Colnago - CSF Inox + 04:51
83 Alessandro Donati Acqua e Sapone + 04:51
84 Oleg Berdos De Rosa - Ceramica Flaminia + 04:51
85 Volodymyr Zagorodny Miche - Guerciotti + 04:51
86 Oleg Chuzhda Caja Rural + 04:51
87 Vladislav Borisov Amore & Vita + 04:51
88 Boy van Poppel UnitedHealthcare Pro Cycling + 05:06
89 Alexander Ryabkin Caja Rural + 05:06
90 Ermanno Capelli Team Vorarlberg + 05:06
91 Niv Libner Amore & Vita + 06:36
92 Vyacheslav Kuznetsov Itera - Katusha + 06:36
93 Istvan Cziraki Ora Hotels - Carrera + 06:36
94 David Gutierrez G. Geox-TMC + 06:36
95 Alberto Di Lorenzo Meridiana - Kamen Team + 06:36
96 Gianluca Randazzo Miche - Guerciotti + 06:36
97 Blaz Bonca Meridiana - Kamen Team + 06:36
98 Preben van Hecke Topsport Vlaanderen - Mercator + 07:11
99 Claudio Corioni Acqua e Sapone + 07:11
100 Damiano Margutti De Rosa - Ceramica Flaminia + 07:11
101 Loic Aubert Price Your Bike + 07:11
102 Manuel Fedele D'Angelo & Antenucci - Nippo + 07:11
103 Mariusz Witecki CCC Polsat Polkowice + 07:11
104 Javier Moreno Caja Rural + 08:59
105 Bartlomiej Matysiak CCC Polsat Polkowice + 08:59
106 Simone Boifava Ora Hotels - Carrera + 10:55
107 Andrea Piechele Colnago - CSF Inox + 12:37
108 Thomas Bertolini Farnese Vini - Neri Sottoli + 12:37
109 Benjamin King Team Type 1 - Sanofi + 12:37
110 Filippo Baggio De Rosa - Ceramica Flaminia + 12:37
111 Ryohei Komori D'Angelo & Antenucci - Nippo + 12:37
112 Dominique Cornu Topsport Vlaanderen - Mercator + 12:37
113 Geert Steurs Topsport Vlaanderen - Mercator + 12:37
114 Kenny De Ketele Topsport Vlaanderen - Mercator + 12:37
115 Joel Eglin Price Your Bike + 12:37
116 Giuseppe Di Salvo Miche - Guerciotti + 12:37
117 Krzysztof Szczawinski Miche - Guerciotti + 12:37
118 Gianluca Maggiore De Rosa - Ceramica Flaminia + 12:37
119 Andrea Di Corrado UnitedHealthcare Pro Cycling + 12:37
120 Karl Menzies UnitedHealthcare Pro Cycling + 12:37
121 Hilton Clarke UnitedHealthcare Pro Cycling + 12:37
122 Diego Alejandro Tamayo WIT + 12:37
123 Giuseppe De Maria De Rosa - Ceramica Flaminia + 12:37
124 Wesley Sulzberger FDJ + 12:37
125 Enrico Montanari WIT + 12:37
126 Christopher Stevenson Team Østerhus-Ridley + 12:37
127 Joaquin Sobrino Caja Rural + 12:37
128 Tyler Magner Team Type 1 - Sanofi + 12:37
129 Rémi Pauriol FDJ + 12:37
130 Dmitriy Kosyakov Itera - Katusha + 12:37
131 Cedric Pineau FDJ + 12:37
132 Andrea Grendene Team Type 1 - Sanofi + 12:37
133 Danilo Napolitano Acqua e Sapone + 12:37
134 Luca Solari Androni Giocattoli - CIPI + 12:37
135 Giampaolo Cheula Geox-TMC + 12:37
DNS Jackson Rodriguez Androni Giocattoli - CIPI
DNF Stefano Garzelli Acqua e Sapone
DNF Charles Wegelius UnitedHealthcare Pro Cycling
Information
Nation Italy
Date 2nd September
Where Alzano Lombardo -> Alzano Lombardo
What 3rd stage
Distance 163 km
Leader T.Pinot
Youth T.Pinot
Points S.Modolo
Mountain D.Caccia
Other
Embed Results