Settimana Lombarda - 2010

Stage

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Michele Scarponi Androni Giocattoli 14:55
02 Matteo Carrara Vacansoleil + 16
03 Przemyslaw Niemiec Miche Pro Cycling Team + 20
04 Riccardo Riccò Vacansoleil + 21
05 Luca Zanasca CDC - Cavaliere + 30
06 Rob Ruygh Vacansoleil + 34
07 Emanuele Sella Carmiooro NGC + 36
08 Sergio Pardilla Carmiooro NGC + 38
09 Carles José Ochoa Androni Giocattoli + 40
10 Riccardo Chiarini De Rosa - Stac Plastic + 41
11 Johann Tschopp BBOX Bouygues Telecom + 42
12 Fortunato Baliani Miche Pro Cycling Team + 43
13 José Serpa Androni Giocattoli + 46
14 Tom-Jelte Slagter Rabobank CT + 49
15 Brice Feillu Vacansoleil + 49
16 Andrea Noè Ceramica Flaminia + 51
17 Sergey Lagutin Vacansoleil + 54
18 Tomasz Marczynski CCC Polsat Polkowice + 54
19 Damiano Caruso De Rosa - Stac Plastic + 57
20 Rubens Bertogliati Androni Giocattoli + 58
21 Pasquale Muto Miche Pro Cycling Team + 01:00
22 Laurent Lefèvre BBOX Bouygues Telecom + 01:01
23 Joeri Adams Rabobank CT + 01:01
24 Wout Poels Vacansoleil + 01:02
25 Anthony Charteau BBOX Bouygues Telecom + 01:03
26 Giario Ermeti De Rosa - Stac Plastic + 01:07
27 Simone Stortoni Colnago - CSF Inox + 01:07
28 Silvere Ackermann Vorarlberg - Corratec + 01:12
29 Giampaolo Caruso Team Katusha + 01:13
30 Luca Celli Ceramica Flaminia + 01:13
31 Andreas Dietziker Vorarlberg - Corratec + 01:14
32 Cameron Wurf Androni Giocattoli + 01:14
33 Maxim Belkov ISD - Neri + 01:15
34 Michal Golas Vacansoleil + 01:16
35 Paolo Bailetti Ceramica Flaminia + 01:16
36 Marco Cattaneo De Rosa - Stac Plastic + 01:16
37 Giuseppe Muraglia CDC - Cavaliere + 01:17
38 Nicolas Schnyder Price - Custom Bikes + 01:17
39 Bostijan Rezman Zeroquadro - Radenska + 01:17
40 Matteo Montaguti De Rosa - Stac Plastic + 01:19
41 Hubert Schwab Vorarlberg - Corratec + 01:19
42 Istvan Cziraki Atlas Personal - BMC + 01:20
43 Sébastien Fournet-Fayard Carmiooro NGC + 01:20
44 Daniele Ratto Carmiooro NGC + 01:21
45 Massimiliano Gentili Ceramica Flaminia + 01:25
46 Edwin Carvajal Miche Pro Cycling Team + 01:27
47 Ruslan Pidgornyy ISD - Neri + 01:28
48 Peter Kusztor Atlas Personal - BMC + 01:29
49 Michele Gaia Colnago - CSF Inox + 01:30
50 Carlo Scognamiglio ISD - Neri + 01:30
51 Leonardo Giordani Ceramica Flaminia + 01:30
52 Alessandro Bisolti Colnago - CSF Inox + 01:31
53 Volodymyr Starchyk Amore & Vita-Conad + 01:33
54 Luca Ascani CDC - Cavaliere + 01:33
55 Elias Schmaeh Price - Custom Bikes + 01:34
56 Reto Hollenstein Vorarlberg - Corratec + 01:34
57 Adam Sznitko CCC Polsat Polkowice + 01:36
58 Andreas Rutishauser Price - Custom Bikes + 01:36
59 Stéphane Rossetto Vacansoleil + 01:37
60 Dmitriy Ignatiev Itera - Katusha + 01:38
61 Jaroslaw Dabrowski Amore & Vita-Conad + 01:38
62 Denys Kostyuk ISD - Neri + 01:39
63 Matija Kvasina Zeroquadro - Radenska + 01:39
64 Ruggero Marzoli Acqua e Sapone + 01:39
65 Franck Bouyer BBOX Bouygues Telecom + 01:41
66 Bartosz Huzarski ISD - Neri + 01:42
67 Moreno Hofland Rabobank CT + 01:43
68 Alan Marangoni Colnago - CSF Inox + 01:43
69 Sergio Lagana De Rosa - Stac Plastic + 01:44
70 Mateusz Taciak Mroz - Active Jet + 01:44
71 Santo Anzà Ceramica Flaminia + 01:44
72 Perrig Quemeneur BBOX Bouygues Telecom + 01:44
73 Manuele Caddeo Zeroquadro - Radenska + 01:45
74 David Tratnik Zeroquadro - Radenska + 01:46
75 Vladislav Borisov Amore & Vita-Conad + 01:47
76 Michael Stevenson Sparebanken Vest - Ridley + 01:49
77 Claudio Corioni De Rosa - Stac Plastic + 01:49
78 Sergey Rudaskov Itera - Katusha + 01:50
79 Arkimedes Arguelyes Itera - Katusha + 01:51
80 Rafaâ Chtioui Acqua e Sapone + 01:56
81 Alessandro Colo ISD - Neri + 01:56
82 Fabio Taborre Androni Giocattoli + 01:58
83 Mikhail Antonov Team Katusha + 02:00
84 Davide Torosantucci CDC - Cavaliere + 02:00
85 Guillaume Le Floch BBOX Bouygues Telecom + 02:00
86 Mirko Battaglini Nippo + 02:01
87 Guillaume Dessibourg Atlas Personal - BMC + 02:01
88 Didac Ortega Orts Acqua e Sapone + 02:02
89 Martin Schoffmann Vorarlberg - Corratec + 02:03
90 Oļegs Meļehs Meridiana - Kamen Team + 02:04
91 Stanislav Volkov Itera - Katusha + 02:04
92 Stefano Pirazzi Colnago - CSF Inox + 02:06
93 Aurélien Passeron Meridiana - Kamen Team + 02:07
94 Leonardo Pinizzotto Miche Pro Cycling Team + 02:07
95 Vincenzo Garofalo Nippo + 02:07
96 Danilo Andrenacci CDC - Cavaliere + 02:07
97 Daniele Callegarin CDC - Cavaliere + 02:08
98 Fabien Wolf Price - Custom Bikes + 02:08
99 Nicholas Sanderson Amore & Vita-Conad + 02:08
100 Lukas Kalt Price - Custom Bikes + 02:08
101 Giovanni Bernaudeau BBOX Bouygues Telecom + 02:09
102 Simone Campagnaro Miche Pro Cycling Team + 02:10
103 Marek Rutkiewicz Mroz - Active Jet + 02:11
104 Bernhard Oberholzer Price - Custom Bikes + 02:11
105 Aristide Ratti Carmiooro NGC + 02:14
106 Brian Bulgac Rabobank CT + 02:19
107 Dariusz Batek CCC Polsat Polkowice + 02:21
108 Francesco Tizza Carmiooro NGC + 02:22
109 Bruno Radotic Meridiana - Kamen Team + 02:23
110 Mariusz Witecki Mroz - Active Jet + 02:23
111 Boy van Poppel Rabobank CT + 02:25
112 Jackson Rodriguez Androni Giocattoli + 02:25
113 Yukiya Arashiro BBOX Bouygues Telecom + 02:26
114 Geir Inge Berg Sparebanken Vest - Ridley + 02:26
115 Tomasz Repinski CCC Polsat Polkowice + 02:28
116 Pawel Cieslik Mroz - Active Jet + 02:29
117 Jacek Morajko Mroz - Active Jet + 02:31
118 Roberto Ferrari De Rosa - Stac Plastic + 02:31
119 Michael Rasmussen Miche Pro Cycling Team + 02:32
120 Cristiano Colombo Kalev Chocolate Team + 02:33
121 Stefano Usai Meridiana - Kamen Team + 02:37
122 Christoph Sokoll Vorarlberg - Corratec + 02:38
123 Nicola D'Andrea Meridiana - Kamen Team + 02:42
124 Anders Lund Sparebanken Vest - Ridley + 02:42
125 Roy Hegreberg Sparebanken Vest - Ridley + 02:45
126 Viesturs Luksevics Kalev Chocolate Team + 02:46
127 David Locher Price - Custom Bikes + 02:46
128 Dmitro Krivtsov ISD - Neri + 02:46
129 Robert Radosz Aktio Group - Mostostal Pulawy + 02:46
130 Pavel Kochetkov Zeroquadro - Radenska + 02:49
131 Marius Bernatonis Atlas Personal - BMC + 02:50
132 Kamil Zielinski CCC Polsat Polkowice + 02:50
133 Petr Ignatenko Itera - Katusha + 02:50
134 Francesco Failli Acqua e Sapone + 02:53
135 Filip Eidsheim Sparebanken Vest - Ridley + 02:53
136 Sebastien Siedler Vorarlberg - Corratec + 02:56
137 Junya Sano Nippo + 02:57
138 Johan Fredrik Ziesler Sparebanken Vest - Ridley + 02:58
139 Guillaume Bourgeois Atlas Personal - BMC + 03:01
140 Lukasz Bodnar CCC Polsat Polkowice + 03:01
141 Domenico Agosta CDC - Cavaliere + 03:01
142 Sylwester Janiszewski CCC Polsat Polkowice + 03:01
143 Pierpaolo De Negri ISD - Neri + 03:02
144 Omar Sottocornola Zeroquadro - Radenska + 03:03
145 Alberto Di Lorenzo Zeroquadro - Radenska + 03:05
146 Andrea Capelli Vorarlberg - Corratec + 03:05
147 Florian Salzinger Atlas Personal - BMC + 03:05
148 Jasper Ockeloen Rabobank CT + 03:08
149 Eugenio Loria CDC - Cavaliere + 03:08
150 Ivan Bouteiller Price - Custom Bikes + 03:08
151 Paolo Ciavatta Acqua e Sapone + 03:08
152 Luca Pierfelici Acqua e Sapone + 03:12
153 Mattia Gavazzi Colnago - CSF Inox + 03:14
154 Vojtech Hacecky Atlas Personal - BMC + 03:14
155 Luigi Gitto Miche Pro Cycling Team + 03:15
156 Blazej Janiaczyk Mroz - Active Jet + 03:18
157 Frode Solberg Sparebanken Vest - Ridley + 03:21
158 Patrick Gretsch Team HTC - Columbia + 03:22
159 Jaroslaw Kowalczyk Aktio Group - Mostostal Pulawy + 03:22
160 Barry Markus Rabobank CT + 03:22
161 Remco Broers Rabobank CT + 03:27
162 Yuriy Metlushenko Amore & Vita-Conad + 03:32
163 Martin Puusepp Kalev Chocolate Team + 03:33
164 Salvatore Commesso Meridiana - Kamen Team + 03:42
165 Fausto Fognini Amore & Vita-Conad + 03:42
166 Artur Detko Aktio Group - Mostostal Pulawy + 03:48
167 Piotr Osinski Mroz - Active Jet + 03:52
168 Alberto Loddo Androni Giocattoli + 03:52
169 Mariusz Wiesiak Nippo + 03:54
170 Michal Podlaski Aktio Group - Mostostal Pulawy + 03:58
171 Martin Hacecky Atlas Personal - BMC + 04:00
172 Mariano Giallorenzo Meridiana - Kamen Team + 04:05
173 Umberto Nardecchia Nippo + 04:09
174 Kazuo Inoue Nippo + 04:12
175 Juraj Ugrinic Meridiana - Kamen Team + 04:14
176 Fabio Donesana Kalev Chocolate Team + 04:21
177 Takashi Miyazawa Nippo + 04:30
178 Erki Pütsep Kalev Chocolate Team + 04:32
179 Dariusz Rudnicki Aktio Group - Mostostal Pulawy + 04:34
180 Paride Grillo Carmiooro NGC + 04:44
181 Krzysztof Krzywy Mroz - Active Jet + 04:45
182 Urmo Utar Kalev Chocolate Team + 04:47
183 Ardy Utar Kalev Chocolate Team + 04:47
184 Raffaele Illiano Aktio Group - Mostostal Pulawy + 04:50
185 Kajetan Skrobich Aktio Group - Mostostal Pulawy + 05:00
186 Roberto De Patre Acqua e Sapone + 05:02
187 Gabriel Leppik Kalev Chocolate Team + 05:14
188 Adam Wadecki Aktio Group - Mostostal Pulawy + 06:40
189 Andi Bajc Zeroquadro - Radenska + 06:40
190 Oleg Opryshko Amore & Vita-Conad + 06:40
Information
Nation Italy
Date 31st March
Where Casazza -> Colle del Gallo
What Prologue
Distance 7 km
Leader M.Scarponi
Youth R.Ruygh
Other
Embed Results