FIRSTCYCLING
Road
Road
Amateur
Junior
Cyclocross
MTB
Track
Fantasy
Races & results
Teams
Ranking
Settimana Lombarda
UCI, 5th stage, 21st April 2003, Italy
Race info
Results
Startlist
History
2013
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
Stage
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Stage: 05
Embed Results
Nations
Argentina
Australia
Belarus
Belgium
Colombia
Croatia
Denmark
Finland
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Mexico
Moldova
Norway
Poland
Russia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
Zimbabwe
Teams
Action - NVidia - Mroz
Amore & Vita - Beretta
Carvalhelhos - Boavista
Colombia - Selle Italia
De Nardi - Colpack - Astro
Formaggi Pinzolo Fiave
Mercatone Uno - Scanavino
Miche
Panaria - Fiordo
Perutnina Ptuj
Saeco
Saeco - Romer's - Wetzikon
Servisco - Koop
Team Endurasport.com - Principa
Team Fakta
Team Macandina - Kewa Red
Team Maestro - Nella
Team Nippon Hodo
Team Ringerike
Tenax -Garda Calze
Vini Caldirola - So.Di
Vlaandern - T-Interim
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Ravaioli
Ivan
1980
Mercatone Uno - Scanavino
03:41:55
02
Baliani
Fortunato
1974
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 00
03
Pozzi
Oscar
1971
Tenax -Garda Calze
+ 00
04
Mahoric
Mitja
1976
Perutnina Ptuj
+ 00
05
Zanotti
Leonardo
1978
De Nardi - Colpack - Astro
+ 00
06
Muraglia
Giuseppe
1979
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 00
07
Peeters
Jef
1978
Vlaandern - T-Interim
+ 00
08
Zamana
Cezary
1967
Action - NVidia - Mroz
+ 00
09
Lanfranchi
Paolo
1968
Panaria - Fiordo
+ 00
10
Di Falco
Vicenzo
1980
Mercatone Uno - Scanavino
+ 00
11
Piatek
Zbigniew
1966
Action - NVidia - Mroz
+ 00
12
Zamperi
Steve
1977
Vini Caldirola - So.Di
+ 00
13
Jones
Timothy
1975
Amore & Vita - Beretta
+ 00
14
Perez Cuapio
Julio
1977
Panaria - Fiordo
+ 00
15
Guerra
Alessandro
1974
Team Endurasport.com - Principa
+ 11
16
Castelblanco
José
1969
Colombia - Selle Italia
+ 12
17
Albizu Lizaso
Joseba
1978
Mercatone Uno - Scanavino
+ 12
18
Tonetti
Gianluca
1967
Tenax -Garda Calze
+ 12
19
Conte
Biagio
1968
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 22
20
Gobbi
Michele
1977
De Nardi - Colpack - Astro
+ 22
21
Güttinger
Sandro
1979
Team Macandina - Kewa Red
+ 22
22
Strauss
Jörg
1978
Team Macandina - Kewa Red
+ 22
23
Mazzoleni
Renzo
1977
Team Macandina - Kewa Red
+ 22
24
Niemiec
Przemyslaw
1980
Amore & Vita - Beretta
+ 22
25
Frattini
Cristiano
1973
Tenax -Garda Calze
+ 22
26
Scarselli
Leonardo
1975
Colombia - Selle Italia
+ 22
27
Van De Walle
Jurgen
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 22
28
Wentzel
Rudolf
1976
Vlaandern - T-Interim
+ 22
29
Laverde
Luis
1979
Formaggi Pinzolo Fiave
+ 22
30
Danculovic
Tomislav
1980
Perutnina Ptuj
+ 22
31
Cheula
Giampaolo
1979
Vini Caldirola - So.Di
+ 22
32
Kleynen
Steven
1977
Vlaandern - T-Interim
+ 22
33
Gasparre
Graziano
1978
De Nardi - Colpack - Astro
+ 32
34
Dayus
Jonathan
1974
Team Ringerike
+ 32
35
Mesa
Huberlino
1971
Colombia - Selle Italia
+ 42
36
Dyring
Rasmus
1980
Miche
+ 43
37
Sijmens
Nico
1978
Vlaandern - T-Interim
+ 01:11
38
Massi
Rodolfo
1965
Colombia - Selle Italia
+ 01:28
39
Andriotto
Dario
1972
Vini Caldirola - So.Di
+ 02:41
40
Zanetti
Mauro
1973
Tenax -Garda Calze
+ 02:41
41
Gilioli
Fabio
1979
Panaria - Fiordo
+ 02:41
42
Zinetti
Mauro
1975
Amore & Vita - Beretta
+ 02:41
43
Marini
Mirko
1974
Tenax -Garda Calze
+ 04:08
44
Bonciucov
Igor
1973
Miche
+ 04:08
45
Colleoni
Michele
1977
De Nardi - Colpack - Astro
+ 04:08
46
Cigana
Massimo
1974
Mercatone Uno - Scanavino
+ 04:08
47
Carlström
Kjell
1976
Amore & Vita - Beretta
+ 04:08
48
Mervar
Bostjan
1973
Perutnina Ptuj
+ 04:08
49
Miorin
Devis
1976
De Nardi - Colpack - Astro
+ 04:08
50
Rasch
Gabriel
1976
Team Fakta
+ 04:08
51
Gainitdinov
Dmitri
1978
Miche
+ 08:26
52
Podgornik
Dean
1979
Perutnina Ptuj
+ 08:54
53
Marin
Matej
1980
Perutnina Ptuj
+ 08:54
54
Demarin
Massimo
1979
Perutnina Ptuj
+ 08:54
55
Ciesielski
Krzysztof
1974
Servisco - Koop
+ 11:57
56
Garcia
John Freddy
1974
Colombia - Selle Italia
+ 11:57
57
Ribolzi
Giuseppe
1979
Team Nippon Hodo
+ 11:57
58
Frei
Reto
1981
Saeco - Romer's - Wetzikon
+ 11:57
59
Huzarski
Bartosz
1980
Action - NVidia - Mroz
+ 11:57
60
Khalilov
Mikhaylo
1975
Colombia - Selle Italia
+ 11:57
61
Kavetzki
Pavel
1975
Miche
+ 11:57
62
Zucconi
Pietro
1975
Vini Caldirola - So.Di
+ 11:57
63
Battistel
Giacomo
1976
Amore & Vita - Beretta
+ 11:57
64
Gugger
Roman
1981
Team Macandina - Kewa Red
+ 11:57
65
Kuyckx
Jan
1979
Vlaandern - T-Interim
+ 11:57
66
Gerrans
Simon
1980
Carvalhelhos - Boavista
+ 11:57
67
Myhre
Christopher
1983
Team Ringerike
+ 11:57
68
Gallagher
Stephen
1980
Team Endurasport.com - Principa
+ 11:57
69
Stafiej
Kazimierz
1968
Action - NVidia - Mroz
+ 11:57
70
Kelner
Miran
1977
Perutnina Ptuj
+ 11:57
71
Rosolinski
Grzegorz
1972
Servisco - Koop
+ 11:57
72
Lucia Ibarra
Roger
1973
Miche
+ 11:57
73
Coutts
Alex
1983
Team Endurasport.com - Principa
+ 11:57
74
D'Amore
Crescenzo
1979
Tenax -Garda Calze
+ 11:57
75
Loosli
David
1980
Saeco
+ 11:57
76
Dalcin
Gianluca
1979
Tenax -Garda Calze
+ 11:57
77
Demeyere
Geoffrey
1976
Vlaandern - T-Interim
+ 11:57
78
Krzywy
Krzysztof
1978
Action - NVidia - Mroz
+ 16:36
79
Maciejewski
Marek
1977
Servisco - Koop
+ 16:36
80
Bütiger
Bruno
1981
Saeco - Romer's - Wetzikon
+ 16:36
81
Carlsson
Mattias
1975
Team Ringerike
+ 16:36
82
Mroz
Mateusz
1980
Amore & Vita - Beretta
+ 16:36
83
Mikolajczyk
Przemyslaw
1970
Servisco - Koop
+ 16:36
84
Richter
Jan
1974
Team Endurasport.com - Principa
+ 16:36
85
Heule
Christian
1975
Team Macandina - Kewa Red
+ 16:36
86
Radosz
Robert
1975
Servisco - Koop
+ 16:36
87
Beppu
Takumi
1979
Team Nippon Hodo
+ 16:36
88
Wadecki
Adam
1977
Action - NVidia - Mroz
+ 16:36
89
Ibbotson
John
1978
Team Endurasport.com - Principa
+ 16:36
90
Breiseth
Lars
1980
Team Ringerike
+ 16:36
91
Borrajo
Alejandro
1980
Panaria - Fiordo
+ 16:36
92
Lloyd
Daniel
1980
Team Endurasport.com - Principa
+ 16:36
DNS
Testi
Fabio
1976
Mercatone Uno - Scanavino
DNF
Van Huffel
Wim
1979
Vlaandern - T-Interim
DNF
Del Biaggio
Andrea
1980
Team Macandina - Kewa Red
DNF
Lewandowski
Marcin
1977
Action - NVidia - Mroz
DNF
Felder
Stefan
1978
Saeco - Romer's - Wetzikon
DNF
Serina
Corrado
1975
Team Endurasport.com - Principa
DNF
Teteriuk
Mikhail
1973
Team Nippon Hodo
DNF
Semov
Dmitry
1978
Miche
DNF
Mischler
Stefan
1980
Saeco - Romer's - Wetzikon
DNF
Brown
Graeme
1979
Panaria - Fiordo
DNF
Wajs
Grzegorz
1973
Servisco - Koop
DNF
Grechyn
Sergiy
1979
Miche
DNF
Lancaster
Brett
1979
Panaria - Fiordo
DNF
Perfetto
Filippo
1976
Panaria - Fiordo
DNF
Bongiorno
Ruben
1978
Panaria - Fiordo
DNF
Cannone
Sabino Fausto
1969
Team Maestro - Nella
Information
Settimana Lombarda
Italy
5th stage | 157.0 km
Carobbio
->
Bergamo
2.5
J.Perez Cuapio
| Leader