Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
World Championship RR
World Championship, 13th October 2001
Race info
Results
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1991
1990
1989
1987
1986
1985
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
Results
Embed Results
Nations
Australia
Belarus
Belgium
Canada
Colombia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Greece
Ireland
Israel
Italy
Japan
Lithuania
Netherlands
New Zealand
Norway
Poland
Russia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Polikeviciute
Rasa
1970
Acca Due O - Lorena Camicie
03:12:05
02
Pucinskaite
Edita
1975
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 00
03
Longo
Jeannie
1958
-
+ 00
04
Arndt
Judith
1976
-
+ 06
05
Melchers
Mirjam
1975
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 06
06
Brändli
Nicole
1979
Edilsavino
+ 06
07
Ljungskog
Susanne
1976
Vlaanderen - T-Interim
+ 06
08
Ziliute
Diana
1976
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 01:33
09
Cappellotto
Alessandra
1968
Gas Sport Team
+ 01:33
10
Palmer-Komar
Susan
1967
-
+ 01:33
11
Polikeviciute
Jolanta
1970
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 01:33
12
Luperini
Fabiana
1974
Edilsavino
+ 01:33
13
Valen
Monica
1970
Team Sponsor Service
+ 01:49
14
Lorenzoni
Marianna
1969
Team Aliverti - Immobiliare Luca
+ 01:49
15
Alexander
Caroline
1968
-
+ 01:49
16
Kostøl
Ragnhild
1969
Team Sponsor Service
+ 01:51
17
Worrack
Trixi
1981
-
+ 02:48
18
Doppmann
Priska
1971
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 02:48
19
Matusiak
Bogumila
1971
-
+ 02:48
20
Hierckens
Corine
1982
-
+ 02:48
21
Le Floc'h
Magali
1975
C.A. Mantes La Ville 78
+ 02:48
22
Reekie-May
Rosalind
1972
-
+ 02:48
23
Creux
Sophie
1981
-
+ 02:48
24
Pieters
Cindy
1976
Vlaanderen - T-Interim
+ 02:48
25
Stolbova
Svetlana
1973
Edilsavino
+ 02:48
26
Moreno Allue
Maria Isabel
1981
-
+ 02:48
27
Ruano Sanchon
Maria Teodora
1969
-
+ 02:48
28
Kistchuk
Natalja
1968
-
+ 02:48
29
Lecourtois
Fany
1973
Team Alfa Lum R.S.M.
+ 02:48
30
Neben
Amber
1975
-
+ 04:34
31
Kupfernagel
Hanka
1974
Team Farm Frites - Hartol
+ 05:17
32
Millward
Anna
1971
Saturn Cycling Team
+ 06:27
33
Samplonius
Anne
1968
-
+ 06:27
34
Beltman
Chantal
1976
-
+ 06:27
35
Simper
Lisbeth
1978
Team Lolland - Falster
+ 08:10
36
Van de Vijver
Heidi
1969
Vlaanderen - T-Interim
+ 08:10
37
Iturriaga
Eneritz
1980
Bik - Toscany Sport
+ 08:10
38
Sundstedt
Pia
1975
Gas Sport Team
+ 08:10
39
Brown
Hayley
1980
-
+ 08:10
40
Baldwin
Kimberly
1970
Saturn Cycling Team
+ 08:10
41
Hohlfeld
Vera
1972
Equipe Nürnberger
+ 08:10
42
Liebig
Tina
1980
-
+ 08:10
43
Anderson
Kimberly
1968
-
+ 08:10
44
DiGuistini
Cybil
1978
C.A. Mantes La Ville 78
+ 08:10
45
Goldstein
Leah
1969
-
+ 11:37
46
Delgadillo Ruiz
Flor Marina
1972
-
+ 13:36
47
Carrigan
Sara
1980
-
+ 13:36
48
Chuzhynova
Iryna
1972
Edilsavino
+ 13:36
49
Grimberg
Arenda
1978
Acca Due O - Lorena Camicie
+ 13:36
50
Kvalø
Jorunn
1975
Team Sponsor Service
+ 13:36
51
Bonanomi
Roberta
1966
Gas Sport Team
+ 13:36
52
Flatås
Solrunn
1967
Team Sponsor Service
+ 16:08
53
Heal
Rachel
1973
-
+ 16:08
54
Parietti
Silvia
1978
Gas Sport Team
+ 16:08
55
Beltman
Ghita
1978
-
+ 16:08
56
Bravo Soba
Rosa Maria
1976
Bik - Toscany Sport
+ 17:23
57
Oki
Miho
1974
-
+ 17:23
58
Karpenko
Valentyna
1972
Ciegi Professional Cycling Team
+ 17:23
59
Thomas
Beatrice
1981
-
+ 17:25
60
Beutler
Annette
1976
-
+ 19:25
61
Wysocka
Malgorzata
1979
-
+ 19:25
62
Kachalka
Nataliya
1975
S.C. Michela Fanini - Record - Rox
+ 20:25
63
Schoeman
Anriette
1977
-
+ 22:25
DNF
Berger-Grove
Katrina
1974
-
DNF
Brzezna-Bentkowska
Paulina
1981
-
DNF
Hayeva
Volha
1982
-
DNF
Luz Lopez
Martha
1968
-
DNF
Moroz
Natalya
1979
-
DNF
O'Mara
Susan
-
-
DNF
Pastourmatzi
Anastasia
1977
-
DNF
Saarelainen
Sari
1981
-
DNF
Schmidt
Lotte
1972
-
DNF
Shirley
Kym
1975
-
DNF
Symington
Sara
1969
-
DNF
Tyburska
Monika
1979
-
DNF
Longhin
Katia
1973
Acca Due O - Lorena Camicie
DNF
Wampfler
Sandra
1970
C.A. Mantes La Ville 78
DNF
Ruthven
Lara
1971
Carpe Diem - Itera
DNF
Samokhvalova
Svetlana
1972
Carpe Diem - Itera
DNF
Skawinska
Anna
1981
Ciegi Professional Cycling Team
DNF
Holden
Mari
1971
Team Alfa Lum R.S.M.
DNF
Dahle Flesjå
Gunn-Rita
1973
Team Sponsor Service
Information
World Championship RR
Lisbon
13th October 2001
WCRR | 121.0 km