Giro d'Italia Donne - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Vos Marianne Team Jumbo-Visma 50 02:58:30
2 Kopecky Lotte Team SD Worx 40 + 00
3 Persico Silvia Valcar-Travel & Service 30 + 00
4 Faulkner Kristen Team BikeExchange-Jayco 25 + 00
5 Spratt Amanda Team BikeExchange-Jayco 20 + 00
6 van Vleuten Annemiek Movistar Team 18 + 00
7 Cavalli Marta FDJ-SUEZ-Futuroscope 15 + 00
8 Garcia Mavi UAE Team ADQ 10 + 00
9 Longo Borghini Elisa Trek-Segafredo 8 + 00
10 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ-Futuroscope 6 + 00
11 Fisher-Black Niamh Team SD Worx + 00
12 Bertizzolo Sofia UAE Team ADQ + 26
13 Barbieri Rachele Liv Racing Xstra + 26
14 Labous Juliette Team DSM + 26
15 Marturano Greta Top Girls Fassa Bortolo + 26
16 Koppenburg Clara Cofidis Women Team + 26
17 Chabbey Elise CANYON//SRAM Racing + 26
18 Doebel-Hickok Krista EF Education-TIBCO-SVB + 26
19 Amialiusik Alena CANYON//SRAM Racing + 26
20 Muzic Evita FDJ-SUEZ-Futuroscope + 26
21 Brand Lucinda Trek-Segafredo + 26
22 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing + 26
23 Realini Gaia Isolmant-Premac-Vittoria + 26
24 Zanardi Silvia BePink + 38
25 Sierra Arlenis Movistar Team + 38
26 Magnaldi Erica UAE Team ADQ + 38
27 Nilsson Hanna Ceratizit-WNT Pro Cycling + 38
28 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 38
29 Koster Anouska Team Jumbo-Visma + 48
30 Vigilia Alessia Top Girls Fassa Bortolo + 54
31 Leleivyte Rasa Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 54
32 Vallieres Mill Magdeleine EF Education-TIBCO-SVB + 54
33 Stiasny Petra Roland Cogeas Edelweiss Squad + 54
34 Baur Caroline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 58
35 Kumiega Karolina Valcar-Travel & Service + 58
36 Lach Marta Ceratizit-WNT Pro Cycling + 58
37 Onesti Olivia Cofidis Women Team + 58
38 Edseth Marte Berg Uno-X Pro Cycling Team + 58
39 Patiño Paula Movistar Team + 58
40 Schweikart Aileen Bizkaia-Durango + 01:00
41 Vitillo Matilde BePink + 01:00
42 Ragusa Katia Liv Racing Xstra + 01:00
43 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:00
44 Thomas Leah Trek-Segafredo + 01:00
45 Eric Jelena Movistar Team + 01:00
46 Kasper Romy Team Jumbo-Visma + 01:00
47 Norsgaard Emma Movistar Team + 01:00
48 Alzini Martina Cofidis Women Team + 01:00
49 Soto Campos Catalina Bizkaia-Durango + 01:27
50 Hajkova Marketa BePink + 01:27
51 Oro Angela Team Mendelspeck + 01:27
52 Koch Franziska Team DSM + 01:27
53 Meneses Jessenia Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:27
54 Canvelli Vania Team Mendelspeck + 01:27
55 Cesuliene Inga Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 01:27
56 Cecchini Elena Team SD Worx + 01:27
57 Consonni Chiara Valcar-Travel & Service + 01:27
58 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:27
59 Leth Julie Uno-X Pro Cycling Team + 01:27
60 Vas Blanka Team SD Worx + 01:27
61 Gonzalez Blanco Lucia Bizkaia-Durango + 01:27
62 Balsamo Elisa Trek-Segafredo + 01:27
63 Brufani Letizia BePink + 01:27
64 Marchesini Giulia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 01:27
65 Rossato Beatrice Isolmant-Premac-Vittoria + 01:27
66 Levenez Sandra Cofidis Women Team + 01:27
67 Quagliotto Nadia BePink + 01:27
68 Gafinovitz Rotem Roland Cogeas Edelweiss Squad + 01:27
69 Lutro Amalie Uno-X Pro Cycling Team + 01:27
70 Berteau Victoire Cofidis Women Team + 01:27
71 Gatscher Eva Maria Team Mendelspeck + 01:40
72 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 01:43
73 Majerus Christine Team SD Worx + 01:45
74 Arzuffi Alice Maria Valcar-Travel & Service + 01:45
75 Vettorello Giorgia BePink + 01:45
76 Gasparini Alice Isolmant-Premac-Vittoria + 01:45
77 Kool Charlotte Team DSM + 01:45
78 Carbonari Anastasia Valcar-Travel & Service + 01:45
79 Hammes Kathrin EF Education-TIBCO-SVB + 01:45
80 Bastianelli Marta UAE Team ADQ + 01:45
81 Fidanza Martina Ceratizit-WNT Pro Cycling + 01:45
82 Palazzi Alice Top Girls Fassa Bortolo + 01:48
83 Sernissi Gemma Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 01:49
84 Baroni Francesca Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 02:36
85 Teutenberg Lea Lin Ceratizit-WNT Pro Cycling + 02:36
86 Chapman Brodie FDJ-SUEZ-Futuroscope + 02:36
87 Roy Sarah CANYON//SRAM Racing + 02:48
88 Harvey Mikayla CANYON//SRAM Racing + 02:48
89 Barnes Hannah Uno-X Pro Cycling Team + 02:48
90 Williams Georgia Team BikeExchange-Jayco + 02:48
91 Poidevin Sara EF Education-TIBCO-SVB + 02:48
92 Trevisi Anna UAE Team ADQ + 02:48
93 Jastrab Megan Team DSM + 02:48
94 Smith Abi EF Education-TIBCO-SVB + 02:48
95 Pisciali Francesca Team Mendelspeck + 02:53
96 De Jong Thalita Liv Racing Xstra + 02:54
97 Neumanova Tereza Liv Racing Xstra + 02:54
98 Traxler Anna Gabrielle Roland Cogeas Edelweiss Squad + 02:57
99 Tonetti Cristina Top Girls Fassa Bortolo + 03:00
100 Bariani Giorgia Top Girls Fassa Bortolo + 03:01
101 Fahlin Emilia FDJ-SUEZ-Futuroscope + 03:33
102 Rodriguez Revert Sofia Bizkaia-Durango + 03:33
103 Larrarte Arteaga Eukene Bizkaia-Durango + 04:07
104 Biannic Aude Movistar Team + 04:09
105 Kessler Nina Team BikeExchange-Jayco + 04:12
106 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 04:12
107 Monticolo Iris Top Girls Fassa Bortolo + 04:20
108 Swinkels Karlijn Team Jumbo-Visma + 05:05
109 Kraak Amber Team Jumbo-Visma + 05:05
110 Jaskulska Marta Liv Racing Xstra + 07:08
111 Copponi Clara FDJ-SUEZ-Futuroscope + 07:24
112 Campbell Teniel Team BikeExchange-Jayco + 07:24
113 Seitz Aline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 07:24
114 Mena Solano Milagro Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 07:24
115 Dideriksen Amalie Trek-Segafredo + 08:39
116 Eremita Noemi Lucrezia Isolmant-Premac-Vittoria + 08:39
117 Collinelli Sofia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 08:39
118 Zanetti Emanuela Isolmant-Premac-Vittoria + 09:21
119 Teruel Alba Bizkaia-Durango + 09:31
120 Kirchmann Leah Team DSM + 09:31
121 Borghesi Letizia EF Education-TIBCO-SVB + 09:43
122 Vieceli Lara Ceratizit-WNT Pro Cycling + 11:20
123 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 11:20
124 Barbieri Sofia Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 11:20
125 Missiaggia Alessia Team Mendelspeck + 11:25
126 Pozzobon Beatrice Team Mendelspeck + 11:25
127 Hanson Lauretta Trek-Segafredo + 12:14
DNS Markus Riejanne Team Jumbo-Visma
DNF Brauße Franziska Ceratizit-WNT Pro Cycling
DNF Castano Elizabeth Colombia Tierra de Atletas GW Shimano
DNF Zabelinskaya Olga Roland Cogeas Edelweiss Squad
DNF Ivanuk Marina Servetto-Makhymo-Beltrami TSA
Pos Rider Team Time
1 van Vleuten Annemiek Movistar Team 14:50:05
2 Garcia Mavi UAE Team ADQ + 25
3 Cavalli Marta FDJ-SUEZ-Futuroscope + 54
4 Longo Borghini Elisa Trek-Segafredo + 05:00
5 Ludwig Cecilie Uttrup FDJ-SUEZ-Futuroscope + 05:13
6 Spratt Amanda Team BikeExchange-Jayco + 05:14
7 3 Persico Silvia Valcar-Travel & Service + 05:25
8 Fisher-Black Niamh Team SD Worx + 05:28
9 2 Chabbey Elise CANYON//SRAM Racing + 05:45
10 1 Muzic Evita FDJ-SUEZ-Futuroscope + 05:55
11 Magnaldi Erica UAE Team ADQ + 06:48
12 1 Paladin Soraya CANYON//SRAM Racing + 08:04
13 1 Amialiusik Alena CANYON//SRAM Racing + 08:12
14 2 Koster Anouska Team Jumbo-Visma + 08:19
15 Bradbury Neve CANYON//SRAM Racing + 09:07
16 Koppenburg Clara Cofidis Women Team + 09:12
17 Eric Jelena Movistar Team + 09:59
18 2 Vos Marianne Team Jumbo-Visma + 10:51
19 2 Kopecky Lotte Team SD Worx + 11:10
20 2 Nilsson Hanna Ceratizit-WNT Pro Cycling + 11:14
21 1 Brand Lucinda Trek-Segafredo + 11:52
22 1 Labous Juliette Team DSM + 11:55
23 2 Barbieri Rachele Liv Racing Xstra + 11:59
24 Sierra Arlenis Movistar Team + 12:08
25 1 Zanardi Silvia BePink + 12:16
26 7 Balsamo Elisa Trek-Segafredo + 12:19
27 6 Doebel-Hickok Krista EF Education-TIBCO-SVB + 12:22
28 1 Vigilia Alessia Top Girls Fassa Bortolo + 12:36
29 1 Kasper Romy Team Jumbo-Visma + 12:41
30 1 Kumiega Karolina Valcar-Travel & Service + 12:44
31 1 Leleivyte Rasa Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 12:50
32 2 Patiño Paula Movistar Team + 12:59
33 6 Vas Blanka Team SD Worx + 13:08
34 1 Schweikart Aileen Bizkaia-Durango + 13:08
35 1 Vitillo Matilde BePink + 13:17
36 5 Realini Gaia Isolmant-Premac-Vittoria + 13:19
37 7 Ton Quinty Liv Racing Xstra + 13:26
38 Edseth Marte Berg Uno-X Pro Cycling Team + 13:28
39 Ducuara Jennifer Tatiana Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:10
40 Rossato Beatrice Isolmant-Premac-Vittoria + 14:18
41 4 Harvey Mikayla CANYON//SRAM Racing + 15:07
42 1 Faulkner Kristen Team BikeExchange-Jayco + 15:18
43 1 Traxler Anna Gabrielle Roland Cogeas Edelweiss Squad + 16:27
44 1 Levenez Sandra Cofidis Women Team + 17:06
45 1 Thomas Leah Trek-Segafredo + 17:15
46 5 Alzini Martina Cofidis Women Team + 17:34
47 7 Hernandez Lina Marcela Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 17:49
48 2 Consonni Chiara Valcar-Travel & Service + 18:00
49 7 Soto Campos Catalina Bizkaia-Durango + 18:18
50 11 Onesti Olivia Cofidis Women Team + 18:26
51 1 Hammes Kathrin EF Education-TIBCO-SVB + 18:27
52 8 Tonetti Cristina Top Girls Fassa Bortolo + 18:37
53 5 Majerus Christine Team SD Worx + 19:02
54 10 Stiasny Petra Roland Cogeas Edelweiss Squad + 19:02
55 6 Chapman Brodie FDJ-SUEZ-Futuroscope + 19:06
56 8 De Jong Thalita Liv Racing Xstra + 19:20
57 5 Gatscher Eva Maria Team Mendelspeck + 19:30
58 5 Neumanova Tereza Liv Racing Xstra + 19:39
59 4 Sernissi Gemma Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 19:40
60 5 Canvelli Vania Team Mendelspeck + 19:57
61 5 Marchesini Giulia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 19:57
62 5 Brufani Letizia BePink + 20:04
63 5 Gonzalez Blanco Lucia Bizkaia-Durango + 20:09
64 4 Trevisi Anna UAE Team ADQ + 20:12
65 4 Palazzi Alice Top Girls Fassa Bortolo + 20:39
66 9 Bertizzolo Sofia UAE Team ADQ + 21:17
67 12 Marturano Greta Top Girls Fassa Bortolo + 21:29
68 9 Kessler Nina Team BikeExchange-Jayco + 21:34
69 2 Ragusa Katia Liv Racing Xstra + 21:34
70 7 Lach Marta Ceratizit-WNT Pro Cycling + 21:56
71 1 Hajkova Marketa BePink + 22:02
72 9 Baur Caroline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 22:16
73 3 Berteau Victoire Cofidis Women Team + 22:21
74 1 Arzuffi Alice Maria Valcar-Travel & Service + 22:22
75 3 Bastianelli Marta UAE Team ADQ + 22:46
76 6 Quagliotto Nadia BePink + 22:50
77 10 Cecchini Elena Team SD Worx + 23:11
78 4 Roy Sarah CANYON//SRAM Racing + 23:27
79 10 Cesuliene Inga Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 23:28
80 14 Gafinovitz Rotem Roland Cogeas Edelweiss Squad + 23:34
81 1 Teutenberg Lea Lin Ceratizit-WNT Pro Cycling + 23:43
82 14 Oro Angela Team Mendelspeck + 23:44
83 8 Vettorello Giorgia BePink + 23:48
84 27 Mena Solano Milagro Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 24:28
85 5 Williams Georgia Team BikeExchange-Jayco + 24:51
86 1 Rodriguez Revert Sofia Bizkaia-Durango + 25:07
87 12 Carbonari Anastasia Valcar-Travel & Service + 25:11
88 33 Collinelli Sofia Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 25:29
89 5 Monticolo Iris Top Girls Fassa Bortolo + 25:46
90 43 Borghesi Letizia EF Education-TIBCO-SVB + 26:05
91 9 Bariani Giorgia Top Girls Fassa Bortolo + 26:43
92 5 Larrarte Arteaga Eukene Bizkaia-Durango + 27:01
93 7 Jaskulska Marta Liv Racing Xstra + 28:43
94 9 Pisciali Francesca Team Mendelspeck + 28:54
95 7 Kraak Amber Team Jumbo-Visma + 28:55
96 8 Meneses Jessenia Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 29:07
97 5 Campbell Teniel Team BikeExchange-Jayco + 29:30
98 3 Seitz Aline Roland Cogeas Edelweiss Squad + 29:31
99 8 Norsgaard Emma Movistar Team + 30:08
100 6 Kool Charlotte Team DSM + 30:46
101 10 Koch Franziska Team DSM + 30:49
102 10 Leth Julie Uno-X Pro Cycling Team + 30:54
103 5 Fidanza Martina Ceratizit-WNT Pro Cycling + 31:05
104 17 Vallieres Mill Magdeleine EF Education-TIBCO-SVB + 31:23
105 10 Gasparini Alice Isolmant-Premac-Vittoria + 31:36
106 13 Kirchmann Leah Team DSM + 31:38
107 16 Lutro Amalie Uno-X Pro Cycling Team + 32:07
108 5 Jastrab Megan Team DSM + 32:20
109 10 Baroni Francesca Aromitalia Basso Bikes Vaiano + 32:44
110 7 Poidevin Sara EF Education-TIBCO-SVB + 32:44
111 7 Smith Abi EF Education-TIBCO-SVB + 32:49
112 7 Baker Georgia Team BikeExchange-Jayco + 33:12
113 3 Biannic Aude Movistar Team + 34:03
114 5 Swinkels Karlijn Team Jumbo-Visma + 34:25
115 9 Fahlin Emilia FDJ-SUEZ-Futuroscope + 34:38
116 18 Pozzobon Beatrice Team Mendelspeck + 34:39
117 16 Missiaggia Alessia Team Mendelspeck + 35:13
118 8 Copponi Clara FDJ-SUEZ-Futuroscope + 36:46
119 12 Barnes Hannah Uno-X Pro Cycling Team + 37:32
120 Zanetti Emanuela Isolmant-Premac-Vittoria + 39:49
121 5 Dideriksen Amalie Trek-Segafredo + 40:09
122 7 Eremita Noemi Lucrezia Isolmant-Premac-Vittoria + 40:22
123 9 Vieceli Lara Ceratizit-WNT Pro Cycling + 41:00
124 3 Teruel Alba Bizkaia-Durango + 41:05
125 3 Herrera Marin Estefania Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 41:57
126 2 Barbieri Sofia Servetto-Makhymo-Beltrami TSA + 43:02
127 3 Hanson Lauretta Trek-Segafredo + 46:01

Information