Tour de France | GC Results | Stages | Startlist Giro Valle d'Aosta | GC Results | Stages | Startlist

2019 Emakumeen Bira

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (3) Fantasy

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 04.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC
01 Elisa Longo Borghini 1991 Trek - Segafredo Women 04:11:02
02 Christine Majerus 1987 Boels - Dolmans Cycling Team + 04
03 Tayler Wiles 1989 Trek - Segafredo Women + 04
04 Sheyla Gutierrez Ruiz 1994 Movistar Women's Team + 04
05 Amanda Spratt 1987 Mitchelton - Scott + 04
06 Soraya Paladin 1993 AlÚ Cipollini + 04
07 Ane Santesteban Gonzalez 1990 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 04
08 Victorie Guilman 1996 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 04
09 Margarita Victoria Garcia Canellas 1984 Movistar Women's Team + 04
10 Katrine Aalerud 1994 Team Virtu Cycling + 04
11 Eider Merino Cortazar 1994 Movistar Women's Team + 04
12 Ah Reum Na 1990 AlÚ Cipollini + 04
13 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 04
14 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 04
15 Annemiek van Vleuten 1982 Mitchelton - Scott + 20
16 Amy Pieters 1991 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:10
17 Alena Amialiusik 1989 Canyon - SRAM Racing + 01:10
18 Ella Harris 1998 Canyon - SRAM Racing + 01:10
19 Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 01:10
20 Lucy Kennedy 1988 Mitchelton - Scott + 01:13
21 Audrey Cordon-Ragot 1989 Trek - Segafredo Women + 01:49
22 Amalie Dideriksen 1996 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:49
23 Rachel Neylan 1982 Team Virtu Cycling + 01:49
24 Hanna Nilsson 1992 BTC City Ljubljana + 01:49
25 Sophie Wright 1999 Bigla + 03:10
26 Teuntje Beekhuis 1995 Biehler Pro Cycling + 03:33
27 Eva Buurman 1994 Boels - Dolmans Cycling Team + 03:33
28 Elise Chabbey 1993 Bigla + 03:33
29 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 03:33
30 Alessia Vigilia 1999 Valcar - Cylance Cycling + 03:33
31 Paula Andrea Patino Bedoya 1997 Movistar Women's Team + 03:33
32 Spela Kern 1990 BTC City Ljubljana + 03:33
33 Lorena Llamas Garcia 1987 Movistar Women's Team + 03:33
34 Eri Yonamine 1991 AlÚ Cipollini + 03:33
35 Ursa Pintar 1985 BTC City Ljubljana + 03:33
36 Malgorzata Jasinska 1984 Movistar Women's Team + 03:33
37 Urska Zigart 1996 BTC City Ljubljana + 03:33
38 Omer Shapira 1994 Canyon - SRAM Racing + 03:33
39 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 04:55
40 Vania Canvelli 1997 Bepink + 04:55
41 Nicole D'Agostin 1999 Bizkaia - Durango + 04:55
42 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 04:55
43 Nadia Quagliotto 1997 AlÚ Cipollini + 04:55
44 Tatiana Guderzo 1984 Bepink + 04:55
45 Anna Potokina 1987 Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 04:55
46 Nikola Noskova 1997 Bigla + 07:22
47 Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 07:22
48 Rotem Gafinovitz 1992 Canyon - SRAM Racing + 08:24
49 Anna Trevisi 1992 AlÚ Cipollini + 08:24
50 Gabrielle Pilote-Fortin 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 08:26
51 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine + 08:26
52 Tanja Erath 1989 Canyon - SRAM Racing + 10:17
53 Jelena Eric 1996 AlÚ Cipollini + 10:17
54 Anna Plichta 1992 Trek - Segafredo Women + 10:17
55 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 10:17
56 Julia Casas 1980 Sopela Women's Team + 10:17
57 Jolien D'Hoore 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 10:17
58 Aafke Soet 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 10:17
59 Sandra Alonso Dominguez 1998 Bizkaia - Durango + 10:17
60 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 10:17
61 Sofia Bertizzolo 1997 Team Virtu Cycling + 10:17
62 Louise Norman Hansen 1995 Team Virtu Cycling + 11:05
63 Henrietta Colborne 1998 Biehler Pro Cycling + 12:07
64 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 12:07
65 Marissa Baks 1998 Biehler Pro Cycling + 12:07
66 Alexandra Manly 1996 Mitchelton - Scott + 12:07
DNS Leah Thomas 1989 Bigla
DNS Eugenia Bujak 1989 BTC City Ljubljana
DNF Katia Ragusa 1997 Bepink
DNF Francesca Pattaro 1995 Bepink
DNF Quinty Ton 1998 Biehler Pro Cycling
DNF Roos Hoogeboom 1982 Biehler Pro Cycling
DNF Martina Alzini 1997 Bigla
DNF Mikayla Harvey 1998 Bigla
DNF Charlotte Becker 1983 FDJ Nouvelle - Aquitaine
DNF Greta Richioud 1996 FDJ Nouvelle - Aquitaine
DNF Sandra Moral Ventosinos 1991 Massi - Tactic Women Team
DNF Mireia Benito Pellicer 1996 Massi - Tactic Women Team
DNF Gracie Elvin 1988 Mitchelton - Scott
DNF Jessica Allen 1993 Mitchelton - Scott
DNF Yurani Blanco Calbet 1998 Sopela Women's Team
DNF Sara Penton 1988 Team Virtu Cycling
DNF Lauretta Hanson 1994 Trek - Segafredo Women
DNF Asja Paladin 1994 Valcar - Cylance Cycling
DNF Barbara Malcotti 2000 Valcar - Cylance Cycling
DNF Ilaria Sanguineti 1994 Valcar - Cylance Cycling
Pos Name Born Team Time
01 2 Elisa Longo Borghini 1991 Trek - Segafredo Women 12:21:41
02 1 Amanda Spratt 1987 Mitchelton - Scott + 02
03 1 Soraya Paladin 1993 AlÚ Cipollini + 07
04 - Tayler Wiles 1989 Trek - Segafredo Women + 14
05 1 Margarita Victoria Garcia Canellas 1984 Movistar Women's Team + 34
06 1 Annemiek van Vleuten 1982 Mitchelton - Scott + 36
07 - Katrine Aalerud 1994 Team Virtu Cycling + 45
08 1 Ane Santesteban Gonzalez 1990 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 01:07
09 1 Eider Merino Cortazar 1994 Movistar Women's Team + 01:07
10 5 Cristina Martinez Bonafe 1996 Bizkaia - Durango + 01:30
11 6 Christine Majerus 1987 Boels - Dolmans Cycling Team + 01:38
12 4 Amy Pieters 1991 Boels - Dolmans Cycling Team + 02:11
13 11 Clara Koppenburg 1995 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 02:11
14 - Evita Muzic 1999 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 02:28
15 4 Rachel Neylan 1982 Team Virtu Cycling + 02:55
16 3 Audrey Cordon-Ragot 1989 Trek - Segafredo Women + 03:03
17 3 Lucy Kennedy 1988 Mitchelton - Scott + 03:03
18 9 Sheyla Gutierrez Ruiz 1994 Movistar Women's Team + 03:10
19 4 Ella Harris 1998 Canyon - SRAM Racing + 03:15
20 8 Ah Reum Na 1990 AlÚ Cipollini + 03:29
21 2 Hanna Nilsson 1992 BTC City Ljubljana + 03:36
22 8 Victorie Guilman 1996 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 03:56
23 2 Alena Amialiusik 1989 Canyon - SRAM Racing + 04:02
24 12 Elise Chabbey 1993 Bigla + 04:45
25 9 Sophie Wright 1999 Bigla + 04:48
26 8 Teuntje Beekhuis 1995 Biehler Pro Cycling + 05:15
27 6 Ursa Pintar 1985 BTC City Ljubljana + 05:30
28 6 Shara Gillow 1987 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 05:35
29 3 Omer Shapira 1994 Canyon - SRAM Racing + 06:39
30 1 Natalie Grinczer 1993 Bizkaia - Durango + 08:28
31 3 Spela Kern 1990 BTC City Ljubljana + 09:06
32 1 Tatiana Guderzo 1984 Bepink + 09:16
33 1 Nicole D'Agostin 1999 Bizkaia - Durango + 10:11
34 3 Malgorzata Jasinska 1984 Movistar Women's Team + 10:40
35 4 Alessia Vigilia 1999 Valcar - Cylance Cycling + 11:13
36 4 Eri Yonamine 1991 AlÚ Cipollini + 11:18
37 4 Eva Buurman 1994 Boels - Dolmans Cycling Team + 12:46
38 7 Lorena Llamas Garcia 1987 Movistar Women's Team + 15:09
39 3 Rotem Gafinovitz 1992 Canyon - SRAM Racing + 15:12
40 7 Sofia Bertizzolo 1997 Team Virtu Cycling + 15:50
41 3 Nadia Quagliotto 1997 AlÚ Cipollini + 16:12
42 - Lucia Gonzalez Blanco 1990 Bizkaia - Durango + 17:09
43 10 Amalie Dideriksen 1996 Boels - Dolmans Cycling Team + 18:16
44 7 Urska Zigart 1996 BTC City Ljubljana + 19:02
45 2 Nikola Noskova 1997 Bigla + 20:06
46 12 Paula Andrea Patino Bedoya 1997 Movistar Women's Team + 21:10
47 9 Anna Potokina 1987 Servetto - Piumate - Beltrami TSA + 22:11
48 9 Vania Canvelli 1997 Bepink + 22:31
49 - Anna Trevisi 1992 AlÚ Cipollini + 23:18
50 9 Mireia Trias Jordan 2000 Sopela Women's Team + 23:26
51 3 Aroa Gorostiza Ulloa 1999 Bizkaia - Durango + 24:49
52 3 Gabrielle Pilote-Fortin 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 25:09
53 1 Lara Vieceli 1993 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 26:50
54 9 Jade Wiel 2000 FDJ Nouvelle - Aquitaine Futuroscope + 28:10
55 5 Jolien D'Hoore 1990 Boels - Dolmans Cycling Team + 29:27
56 6 Aafke Soet 1997 WNT - Rotor Pro Cycling Team + 29:39
57 9 Sandra Alonso Dominguez 1998 Bizkaia - Durango + 30:26
58 11 Louise Norman Hansen 1995 Team Virtu Cycling + 31:44
59 5 Nicole Steigenga 1998 Bepink + 32:09
60 5 Marissa Baks 1998 Biehler Pro Cycling + 32:14
61 11 Julia Casas 1980 Sopela Women's Team + 34:08
62 12 Jelena Eric 1996 AlÚ Cipollini + 34:42
63 10 Alexandra Manly 1996 Mitchelton - Scott + 36:32
64 12 Henrietta Colborne 1998 Biehler Pro Cycling + 36:47
65 15 Tanja Erath 1989 Canyon - SRAM Racing + 38:46
66 20 Anna Plichta 1992 Trek - Segafredo Women + 47:22
Emakumeen Bira
Spain
04.stage Hills
155.8 km
O˝ati -> O˝ati
May 25th (2019)
Leader E.Longo Borghini
Youth E.Muzic
Points E.Longo Borghini
Mountain E.Longo Borghini
Sprint T.Erath

Want to use results from
FirstCycling on your site?