Emakumeen Bira - 2013

Embed Results

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Elisa Longo Borghini Hitec Products - UCK 02:38:53
02 Evelyn Stevens Specialized - Lululemon + 00
03 Emma Johansson Orica - AIS + 00
04 Anna van der Breggen Sengers Ladies Cycling Team + 03
05 Megan Guarnier Rabo Women Cycling Team + 01:06
06 Marianne Vos Rabo Women Cycling Team + 01:06
07 Ellen Van Dijk Specialized - Lululemon + 01:06
08 Fabiana Luperini Faren - Kuota + 01:09
09 Amy Pieters Team Argos - Shimano + 01:09
10 Belen Lopez Morales Lointek + 01:11
11 Pauline Ferrand-Prevot Rabo Women Cycling Team + 01:11
12 Jennifer Fiori Top Girls Fassa Bortolo + 01:11
13 Lucinda Brand Rabo Women Cycling Team + 01:13
14 Lisa Brennauer Specialized - Lululemon + 01:13
15 Carlee Taylor Lotto - Belisol Ladies + 01:14
16 Alena Amialiusik BePink + 01:14
17 Ane Santesteban Bizkaia - Durango + 01:14
18 Sabrina Stultiens Rabo Women Cycling Team + 01:16
19 Rossella Ratto Hitec Products - UCK + 01:16
20 Sara Mustonen Lichan Faren - Kuota + 01:16
21 Shara Marche Orica - AIS + 01:19
22 Martine Bras Boels - Dolmans + 01:35
23 Tiffany Cromwell Orica - AIS + 02:21
24 Sharon Laws Lotto - Belisol Ladies + 03:32
25 Lorena Maria Vargas Villamil Pasta Zara - Cogeas + 03:33
26 Inga Cilvinaite Pasta Zara - Cogeas + 03:33
27 Kaat Hannes Lotto - Belisol Ladies + 06:44
28 Sofie De Vuyst Sengers Ladies Cycling Team + 06:44
29 Sarah-Lena Hofmann Team Futurumshop.nl + 06:44
30 Elke Gebhardt Team Argos - Shimano + 06:44
31 Lucia Gonzalez Blanco Lointek + 06:44
32 Adrie Visser Boels - Dolmans + 06:44
33 Loes Gunnewijk Orica - AIS + 06:44
34 Romy Kasper Boels - Dolmans + 06:44
35 Annemiek van Vleuten Rabo Women Cycling Team + 06:44
36 Trixi Worrack Specialized - Lululemon + 06:44
37 Francesca Cauz Top Girls Fassa Bortolo + 06:51
38 Anouska Koster Team Futurumshop.nl + 06:51
39 Christine Majerus Sengers Ladies Cycling Team + 06:59
40 Silvia Valsecchi BePink + 07:05
41 Cecilie Gotaas Johnsen Hitec Products - UCK + 09:06
42 Annelies Van Doorslaer Cyclelive Plus - Zannata + 09:06
43 Irene San Sebastian Lasa Bizkaia - Durango + 09:12
44 Eider Merino Lointek + 09:24
45 Esra Tromp Team Argos - Shimano + 09:32
46 Lizzie Deignan Boels - Dolmans + 09:32
47 Christel Ferrier Bruneau Faren - Kuota + 09:32
48 Noemi Cantele BePink + 14:51
49 Giada Borgato Pasta Zara - Cogeas + 14:51
50 Marijn De Vries Lotto - Belisol Ladies + 14:51
51 Joanne Hogan Bizkaia - Durango + 16:06
52 Fanny Riberot Lointek + 16:06
53 Emma Crum Lointek + 16:06
54 Loren Rowney Specialized - Lululemon + 16:06
55 Mascha Pijnenborg Team Futurumshop.nl + 16:06
56 Willeke Knol Team Argos - Shimano + 16:06
57 Alexia Muffat Lointek + 16:06
58 Liisi Rist S.C. Michela Fanini - Rox + 16:06
59 Elena Valentini Top Girls Fassa Bortolo + 16:06
60 Chiara Pierobon Top Girls Fassa Bortolo + 16:06
61 Irene Bitto Top Girls Fassa Bortolo + 16:06
62 Patricia Schwager Faren - Kuota + 16:06
63 Elena Berlato Top Girls Fassa Bortolo + 16:06
64 Geerike Schreurs Sengers Ladies Cycling Team + 16:06
65 Madelene Olsson Cramo - Go:Green + 16:06
66 Dorleta Eskamendi Gil Bizkaia - Durango + 16:11
67 Mayalen Noriega Bizkaia - Durango + 16:11
68 Hanna Nilsson Cramo - Go:Green + 16:11
69 Emilia Fahlin Hitec Products - UCK + 16:11
70 Marta Bastianelli Faren - Kuota + 16:11
71 Katie Colclough Specialized - Lululemon + 16:11
72 Evelyn Arys Sengers Ladies Cycling Team + 16:11
73 Alice Algisi BePink + 16:11
74 Mireia Epelde Bikendi S.C. Michela Fanini - Rox + 16:11
75 Stephanie Gaumnitz Team Futurumshop.nl + 16:11
76 Annette Edmondson Orica - AIS + 29:01
77 Edita Janeliunaite Pasta Zara - Cogeas + 29:01
78 Rossella Callovi Pasta Zara - Cogeas + 29:01
79 Simona Frapporti BePink + 29:01
DNF Anna Sanchis Chafer Bizkaia - Durango
DNF Jessica Bjelkmark Cramo - Go:Green
DNF Mirella Ehrin Cramo - Go:Green
DNF Latoya Brulee Cyclelive Plus - Zannata
DNF Annelies Dom Cyclelive Plus - Zannata
DNF Elizabeth Hatch Cyclelive Plus - Zannata
DNF Ashleigh Moolman-Pasio Lotto - Belisol Ladies
DNF Azzurra D'Intino S.C. Michela Fanini - Rox
DNF Maaike Polspoel Sengers Ladies Cycling Team
Pos Rider Team Time
01 - Emma Johansson Orica - AIS 07:56:47
02 - Elisa Longo Borghini Hitec Products - UCK + 38
03 1 Evelyn Stevens Specialized - Lululemon + 02:14
04 2 Anna van der Breggen Sengers Ladies Cycling Team + 02:45
05 2 Marianne Vos Rabo Women Cycling Team + 02:57
06 1 Alena Amialiusik BePink + 04:12
07 1 Megan Guarnier Rabo Women Cycling Team + 04:15
08 1 Lucinda Brand Rabo Women Cycling Team + 04:35
09 2 Fabiana Luperini Faren - Kuota + 04:44
10 - Shara Marche Orica - AIS + 04:45
11 6 Tiffany Cromwell Orica - AIS + 04:46
12 - Belen Lopez Morales Lointek + 05:01
13 - Ellen Van Dijk Specialized - Lululemon + 05:15
14 1 Lisa Brennauer Specialized - Lululemon + 05:40
15 3 Amy Pieters Team Argos - Shimano + 06:07
16 - Sabrina Stultiens Rabo Women Cycling Team + 06:10
17 - Rossella Ratto Hitec Products - UCK + 06:11
18 8 Ane Santesteban Bizkaia - Durango + 07:57
19 2 Inga Cilvinaite Pasta Zara - Cogeas + 08:58
20 8 Sara Mustonen Lichan Faren - Kuota + 09:50
21 8 Lorena Maria Vargas Villamil Pasta Zara - Cogeas + 12:23
22 - Christine Majerus Sengers Ladies Cycling Team + 12:31
23 12 Pauline Ferrand-Prevot Rabo Women Cycling Team + 13:21
24 1 Lucia Gonzalez Blanco Lointek + 13:21
25 14 Carlee Taylor Lotto - Belisol Ladies + 14:01
26 7 Christel Ferrier Bruneau Faren - Kuota + 14:41
27 29 Jennifer Fiori Top Girls Fassa Bortolo + 14:55
28 23 Martine Bras Boels - Dolmans + 14:59
29 5 Eider Merino Lointek + 15:59
30 27 Sharon Laws Lotto - Belisol Ladies + 17:22
31 - Francesca Cauz Top Girls Fassa Bortolo + 17:32
32 2 Sofie De Vuyst Sengers Ladies Cycling Team + 17:59
33 3 Annemiek van Vleuten Rabo Women Cycling Team + 19:02
34 4 Elke Gebhardt Team Argos - Shimano + 19:15
35 5 Trixi Worrack Specialized - Lululemon + 19:34
36 6 Adrie Visser Boels - Dolmans + 19:39
37 4 Anouska Koster Team Futurumshop.nl + 19:44
38 17 Romy Kasper Boels - Dolmans + 20:21
39 26 Kaat Hannes Lotto - Belisol Ladies + 21:26
40 23 Silvia Valsecchi BePink + 21:29
41 4 Lizzie Deignan Boels - Dolmans + 22:00
42 1 Cecilie Gotaas Johnsen Hitec Products - UCK + 22:03
43 4 Annelies Van Doorslaer Cyclelive Plus - Zannata + 22:19
44 17 Noemi Cantele BePink + 22:43
45 23 Loes Gunnewijk Orica - AIS + 22:56
46 18 Irene San Sebastian Lasa Bizkaia - Durango + 23:44
47 24 Sarah-Lena Hofmann Team Futurumshop.nl + 24:31
48 18 Elena Valentini Top Girls Fassa Bortolo + 26:23
49 17 Marta Bastianelli Faren - Kuota + 26:54
50 17 Loren Rowney Specialized - Lululemon + 27:14
51 6 Alexia Muffat Lointek + 29:13
52 8 Emilia Fahlin Hitec Products - UCK + 29:17
53 4 Mascha Pijnenborg Team Futurumshop.nl + 29:21
54 6 Stephanie Gaumnitz Team Futurumshop.nl + 29:25
55 5 Liisi Rist S.C. Michela Fanini - Rox + 29:29
56 4 Joanne Hogan Bizkaia - Durango + 29:30
57 4 Patricia Schwager Faren - Kuota + 29:34
58 4 Katie Colclough Specialized - Lululemon + 29:42
59 17 Esra Tromp Team Argos - Shimano + 30:01
60 2 Willeke Knol Team Argos - Shimano + 30:03
61 2 Madelene Olsson Cramo - Go:Green + 30:10
62 1 Fanny Riberot Lointek + 30:21
63 1 Hanna Nilsson Cramo - Go:Green + 30:30
64 2 Mireia Epelde Bikendi S.C. Michela Fanini - Rox + 30:56
65 2 Dorleta Eskamendi Gil Bizkaia - Durango + 31:32
66 3 Evelyn Arys Sengers Ladies Cycling Team + 33:07
67 3 Elena Berlato Top Girls Fassa Bortolo + 33:16
68 4 Emma Crum Lointek + 34:07
69 6 Marijn De Vries Lotto - Belisol Ladies + 35:15
70 4 Alice Algisi BePink + 36:11
71 6 Irene Bitto Top Girls Fassa Bortolo + 37:40
72 6 Chiara Pierobon Top Girls Fassa Bortolo + 38:38
73 6 Geerike Schreurs Sengers Ladies Cycling Team + 39:33
74 28 Annette Edmondson Orica - AIS + 42:14
75 7 Mayalen Noriega Bizkaia - Durango + 44:01
76 7 Giada Borgato Pasta Zara - Cogeas + 44:26
77 4 Rossella Callovi Pasta Zara - Cogeas + 47:04
78 2 Simona Frapporti BePink + 53:14
79 8 Edita Janeliunaite Pasta Zara - Cogeas + 01:02:50
Information
Nation Spain
Date 9th June
Where Fruiz -> Gatika
What 4th stage
Distance 88.7 km
Leader E.Johansson
Youth S.Stultiens
Points M.Vos
Mountain E.Longo Borghini
Sprint C.Majerus