Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Belgrade Banjaluka
UCI, Stage race, 4th -7th September 2020, Bosnia&Herzegovina
Race info
Results
Stage profiles
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
GC
Youth
Mountain
Sprint
GC
Stage: 01
Stage: 02
Stage: 03
Stage: 04
Embed Results
Nations
Bosnia&Herzegovina
Bulgaria
Colombia
France
Germany
Greece
Kazakhstan
Netherlands
Poland
Russia
Serbia
Slovakia
Spain
Turkey
Ukraine
Uruguay
USA
Venezuela
Teams
Bosnia & Herzegovina
Bulgaria
Caja Rural-Seguros RGA
Cambodia Cycling Academy
Dukla Banska Bystrica
Equipo Kern Pharma
Maloja Pushbikers
Mazowsze - Serce Polski
Serbia
SSOIS - Miogee Cycling Team
Vino - Astana Motors
Voster ATS Team
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
UCI
01
Kaczmarek
Jakub
1993
Mazowsze - Serce Polski
13:36:57
125
02
Márquez
Martí
1996
Equipo Kern Pharma
+ 18
85
03
Pronskiy
Daniil
2000
Vino - Astana Motors
+ 25
70
04
Piaskowy
Emanuel
1991
Mazowsze - Serce Polski
+ 30
60
05
Rutkiewicz
Marek
1981
Mazowsze - Serce Polski
+ 30
50
06
Castrillo
Jaime
1996
Equipo Kern Pharma
+ 30
40
07
Canecky
Marek
1988
Dukla Banska Bystrica
+ 43
35
08
Cañellas
Xavier
1997
Caja Rural-Seguros RGA
+ 59
30
09
Davis
Corey
1992
Maloja Pushbikers
+ 01:19
25
10
Lazkano
Oier
1999
Caja Rural-Seguros RGA
+ 01:19
20
11
Cully
Jan Andrej
1995
Dukla Banska Bystrica
+ 01:22
15
12
Murias
Jakub
1998
Voster ATS Team
+ 01:27
10
13
Semenov
Alexandr
1999
Vino - Astana Motors
+ 01:30
5
14
Polivoda
Oleksandr
1987
SSOIS - Miogee Cycling Team
+ 01:31
5
15
Meijers
Jeroen
1993
SSOIS - Miogee Cycling Team
+ 02:36
5
16
Ferrari
Fabricio
1985
SSOIS - Miogee Cycling Team
+ 02:39
3
17
Podlaski
Michal
1988
Mazowsze - Serce Polski
+ 02:45
3
18
Berrade
Urko
1997
Equipo Kern Pharma
+ 02:55
3
19
Haring
Martin
1986
Dukla Banska Bystrica
+ 02:55
3
20
Nikitin
Matvey
1992
Vino - Astana Motors
+ 02:55
3
21
Adrià
Roger
1998
Equipo Kern Pharma
+ 02:55
3
22
Maikin
Roman
1990
Cambodia Cycling Academy
+ 03:03
3
23
Gluth
Martin
1991
Maloja Pushbikers
+ 03:22
3
24
Brussenskiy
Gleb
2000
Vino - Astana Motors
+ 03:32
3
25
Aular
Orluis
1996
Caja Rural-Seguros RGA
+ 03:41
3
26
Veselinovic
Dusan
1999
Serbia
+ 03:43
27
Achterberg
Yannick
1994
Maloja Pushbikers
+ 03:47
28
Grabis
Mateusz
1994
Voster ATS Team
+ 04:53
29
Karic
Vedad
1988
Bosnia & Herzegovina
+ 05:20
30
Stosz
Patryk
1994
Voster ATS Team
+ 05:25
31
Janiszewski
Sylwester
1988
Voster ATS Team
+ 05:29
32
Stefanovic
Stefan
1994
Serbia
+ 05:34
33
Wollenberg
Tim
2000
Maloja Pushbikers
+ 05:39
34
Aurignac
Samy
1992
Cambodia Cycling Academy
+ 05:40
35
Bellan
Juraj
1996
Dukla Banska Bystrica
+ 05:42
36
Ovsyannikov
Alexandr
1997
Vino - Astana Motors
+ 06:06
37
Mendez
Daniel
2000
Equipo Kern Pharma
+ 06:46
38
Miller
Barry
1988
Cambodia Cycling Academy
+ 06:57
39
Sampiyonbisiklet
Mehmet
1985
Cambodia Cycling Academy
+ 07:40
40
Sanz
Enrique
1989
Equipo Kern Pharma
+ 08:36
41
Tybor
Patrik
1987
Dukla Banska Bystrica
+ 09:08
42
Banaszek
Adrian
1993
Mazowsze - Serce Polski
+ 09:36
43
Saez
Hector
1993
Caja Rural-Seguros RGA
+ 09:41
44
Djuric
Dorde
2000
Serbia
+ 10:01
45
Kolasinac
Admir
2001
Serbia
+ 11:19
46
Rovder
Pavol
2001
Dukla Banska Bystrica
+ 11:49
47
Kalaba
Dusan
1996
Serbia
+ 12:25
48
Schlachter
Franz
2001
Maloja Pushbikers
+ 12:26
49
Nohales Nieto
Edgar
1986
SSOIS - Miogee Cycling Team
+ 12:45
50
Martin
Sergio
1996
Caja Rural-Seguros RGA
+ 12:56
51
Klisuric
Stevan
1989
Serbia
+ 13:14
52
Galván
Francisco
1997
Equipo Kern Pharma
+ 13:54
53
Heming
Mika
2000
Maloja Pushbikers
+ 14:16
54
Ibarguren
Oier
1997
Caja Rural-Seguros RGA
+ 14:52
55
Kubis
Lukas
2000
Dukla Banska Bystrica
+ 15:06
56
Venkov
Vencislav
2000
Bulgaria
+ 16:24
57
Brozyna
Piotr
1995
Voster ATS Team
+ 17:02
58
Lumparov
Georgi
1996
Bulgaria
+ 17:07
59
Domagalski
Karol
1989
Mazowsze - Serce Polski
+ 17:16
60
Looij
Andre
1995
SSOIS - Miogee Cycling Team
+ 17:24
61
Urbano
Carmelo
1997
Caja Rural-Seguros RGA
+ 17:50
62
Selimovic
Husein
2001
Bosnia & Herzegovina
+ 18:34
DNF
Anic
Stefan
-
Bosnia & Herzegovina
DNF
Kondic
Marko
2001
Bosnia & Herzegovina
DNF
Trbic
Vladimir
1992
Bosnia & Herzegovina
DNF
Grabchev
Stanislav
1996
Bulgaria
DNF
Hristov
Stefan
1985
Bulgaria
DNF
Popov
Martin
1999
Bulgaria
DNF
Danilovic
Marko
1993
Serbia
DNF
Bousquet
Pascal
1976
Cambodia Cycling Academy
DNF
Boúglas
Georgios
1990
SSOIS - Miogee Cycling Team
DNF
Chzhan
Igor
1999
Vino - Astana Motors
DNF
Fedorov
Yevgeniy
2000
Vino - Astana Motors
Information
Belgrade Banjaluka
Bosnia&Herzegovina
4th -7th September 2020
2.1