Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway | Tour de l'Avenir

2019 Belgrade Banjaluka

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 03.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing 03:47:27814
02 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 0065
03 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 0053
04 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 004
05 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 004
06 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 003
07 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 003
08 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 003
09 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 002
10 Florenz Knauer 1989 Hermann Radteam + 002
11 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 002
12 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 002
13 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 002
14 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 001
15 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 001
16 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 001
17 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 001
18 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 001
19 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 001
20 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 001
21 Dusan Kalaba 1996 Serbia + 001
22 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 001
23 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 001
24 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 001
25 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 00-
26 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00-
27 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00-
28 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 00-
29 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00-
30 Alexander Gratzer 2000 Austria + 00-
31 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 00
32 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 00
33 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 00
34 Diego Jaramillo 1999 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
35 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 00
36 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 00
37 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
38 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 00
39 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 00
40 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
41 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00
42 Robert Jenko 1990 Slovenia + 00
43 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 00
44 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 00
45 Matic Veber 1996 Slovenia + 00
46 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 00
47 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 00
48 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
49 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
50 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 00
51 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 00
52 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 00
53 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 00
54 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
55 Dorde Duric 2000 Serbia + 00
56 Anze Skok 2000 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
57 Vlad Pacurar 1999 Giotti Victoria-Palomar + 00
58 Stefan Brandlmeier 1993 Hermann Radteam + 00
59 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 00
60 Viktor Filutas 1996 Hungary + 00
61 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 00
62 Marton Dina 1996 Hungary + 00
63 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 00
64 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 00
65 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle + 00
66 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 00
67 Johan Moreno 1998 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
68 Gergo Gonczi 1996 Hungary + 00
69 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
70 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
71 Brayan Hernandez 1997 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
72 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
73 Andras Szatmary 1990 Hungary + 00
74 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 00
75 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
76 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 00
77 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 00
78 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 00
79 Balazs Vas 2000 Hungary + 00
80 Erik Fetter 2000 Hungary + 00
81 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 00
82 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 00
83 Luka Lakota 1998 Slovenia + 00
84 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 00
85 Dusan Veselinovic 1999 Serbia + 00
86 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
87 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia + 00
88 Moran Vermeulen 1997 Austria + 00
89 Daniel Kock 1999 Austria + 00
90 Orlando Pitzanti 2000 D'Amico - UM Tools + 00
91 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 00
92 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 00
93 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 00
94 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 00
95 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 00
96 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 00
97 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 00
98 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 00
99 Tim Roskar 1998 Slovenia + 00
100 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 00
101 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 00
102 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 00
103 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 00
104 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 00
105 Jakob Gessner 2000 Heizomat Rad-Net.de + 00
106 Marko Danilovic 1993 Serbia + 00
107 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 15
108 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 17
109 David Per 1995 Adria Mobil + 30
110 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 40
111 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 44
112 Jan Rajchart 1996 AC Sparta Praha + 44
113 Vladimir Miksanik 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 44
114 Nils Friedl 1997 Austria + 44
115 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 44
116 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 44
117 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 44
118 Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 44
119 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 44
120 Andrej Galovic 1997 Serbia + 44
121 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 44
122 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 44
123 Luka Sagadin 1999 Slovenia + 44
124 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 44
125 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 44
126 Damien Papierski 2000 CCC Development Team + 44
127 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 44
128 Stefan Poll 1986 Austria + 44
129 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 44
130 Daniel Dina 1997 Hungary + 44
131 Peter Koning 1990 Bike Aid + 44
132 Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam + 01:10
133 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 01:20
134 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 01:20
135 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 01:20
136 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 01:20
137 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 01:20
138 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 01:20
139 Luka Cotar 1996 Slovenia + 01:20
140 Stefan Mastaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 01:20
141 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 02:09
142 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 02:09
143 Eugenio Alafaci 1990 Evopro Racing + 02:09
144 Stefan Stefanovic 1994 Serbia + 02:23
145 Stevan Klisuric 1989 Serbia + 02:23
146 Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 02:48
147 Luka Vrhovnik 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 05:00
148 Eugert Zhupa 1990 Evopro Racing + 05:26
DNS Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha
DNF Riccardo Stabentheiner 1992 Austria
Pos Name Born Team Time
01 - Aaron Gate 1990 Evopro Racing 11:23:33
02 - Attila Valter 1998 CCC Development Team + 07
03 9 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 09
04 1 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 09
05 1 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 11
06 1 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 11
07 1 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 15
08 5 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
09 1 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 15
10 1 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 15
11 5 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 15
12 3 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 15
13 4 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
14 7 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 15
15 1 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 15
16 4 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 15
17 9 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
18 1 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 15
19 3 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15
20 4 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 15
21 2 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
22 5 Matic Veber 1996 Slovenia + 15
23 6 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
24 1 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 15
25 8 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 15
26 8 Marton Dina 1996 Hungary + 15
27 20 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 15
28 3 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 15
29 11 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 15
30 6 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 15
31 1 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 15
32 5 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 15
33 12 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 15
34 9 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
35 2 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
36 8 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 15
37 4 Stefan Brandlmeier 1993 Hermann Radteam + 15
38 2 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
39 7 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 15
40 1 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 15
41 7 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 15
42 6 Johan Moreno 1998 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
43 1 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 15
44 6 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia + 15
45 10 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 15
46 5 Brayan Hernandez 1997 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
47 5 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 15
48 2 Luka Lakota 1998 Slovenia + 15
49 - Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 15
50 2 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 15
51 2 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 30
52 2 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 35
53 21 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 59
54 7 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 59
55 - Stefan Poll 1986 Austria + 01:22
56 4 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 01:24
57 1 David Per 1995 Adria Mobil + 01:35
58 3 Andras Szatmary 1990 Hungary + 01:41
59 3 Moran Vermeulen 1997 Austria + 01:43
60 3 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 01:49
61 2 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 01:53
62 3 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:55
63 3 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 01:56
64 3 Jakob Gessner 2000 Heizomat Rad-Net.de + 01:56
65 3 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 02:00
66 3 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 02:00
67 3 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 02:00
68 6 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:00
69 2 Erik Fetter 2000 Hungary + 02:00
70 3 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle MP + 02:00
71 1 Orlando Pitzanti 2000 D'Amico - UM Tools + 02:00
72 3 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 02:00
73 14 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 02:00
74 2 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 02:00
75 4 Balazs Vas 2000 Hungary + 02:23
76 12 Peter Koning 1990 Bike Aid + 02:37
77 4 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 02:43
78 4 Viktor Filutas 1996 Hungary + 02:50
79 6 Tim Roskar 1998 Slovenia + 02:50
80 3 Andrej Galovic 1997 Serbia + 03:07
81 3 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 03:07
82 4 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 03:13
83 - Nils Friedl 1997 Austria + 03:34
84 4 Anze Skok 2000 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:39
85 5 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:43
86 5 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 03:43
87 6 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 04:01
88 8 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 04:01
89 5 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 04:10
90 3 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 04:13
91 6 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 04:15
92 4 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 04:15
93 5 Dorde Duric 2000 Serbia + 04:20
94 11 Marko Danilovic 1993 Serbia + 04:33
95 13 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 04:36
96 10 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 04:38
97 5 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 04:45
98 4 Vladimir Miksanik 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 04:45
99 4 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 04:46
100 5 Luka Sagadin 1999 Slovenia + 04:55
101 8 Dusan Kalaba 1996 Serbia + 04:56
102 9 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 04:56
103 7 Robert Jenko 1990 Slovenia + 04:56
104 10 Dusan Veselinovic 1999 Serbia + 04:56
105 5 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 05:04
106 9 Diego Jaramillo 1999 Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:22
107 - Daniel Dina 1997 Hungary + 05:26
108 9 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 05:33
109 9 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 05:33
110 9 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 05:33
111 1 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 05:36
112 23 Stevan Klisuric 1989 Serbia + 06:03
113 11 Florenz Knauer 1989 Hermann Radteam + 06:05
114 9 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 06:05
115 2 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 06:16
116 - Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 06:16
117 10 Alexander Gratzer 2000 Austria + 06:26
118 8 Vlad Pacurar 1999 Giotti Victoria-Palomar + 06:26
119 20 Eugenio Alafaci 1990 Evopro Racing + 06:29
120 1 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 06:30
121 4 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 06:52
122 18 Stefan Stefanovic 1994 Serbia + 06:56
123 6 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 06:58
124 4 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 07:06
125 6 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 07:53
126 4 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 07:55
127 5 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08:10
128 5 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08:10
129 1 Jan Rajchart 1996 AC Sparta Praha + 08:15
130 2 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 08:18
131 4 Gergo Gonczi 1996 Hungary + 08:31
132 5 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 08:47
133 3 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 08:47
134 4 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 09:00
135 4 Daniel Kock 1999 Austria + 09:00
136 34 Luka Vrhovnik 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 09:28
137 6 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 09:39
138 2 Damien Papierski 2000 CCC Development Team + 09:44
139 7 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 10:16
140 1 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 10:22
141 7 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 10:25
142 2 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 10:59
143 5 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 11:48
144 3 Luka Cotar 1996 Slovenia + 12:08
145 3 Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 12:26
146 1 Eugert Zhupa 1990 Evopro Racing + 15:23
147 2 Stefan Mastaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 16:52
148 2 Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam + 17:09
Belgrade Banjaluka
Bosnia&Herzegovina
03.stage Flat
174 km
Brčko -> Teslić
April 20th (2019)
Leader A.Gate
Youth A.Valter
Mountain J.Schinnagel
Sprint F.Knauer

Want to use results from
FirstCycling on your site?