Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Vuelta startlist | Ladies Tour of Norway

2019 Belgrade Banjaluka

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments

Stage overview Stage profiles 01 02 03 04

Results: 02.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing 03:22:40814
02 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 0065
03 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 0053
04 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 004
05 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 004
06 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 003
07 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 003
08 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 003
09 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 002
10 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 002
11 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 002
12 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 002
13 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 002
14 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 001
15 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 001
16 Robert Jenko 1990 Slovenia + 001
17 Matic Veber 1996 Slovenia + 001
18 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 001
19 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 001
20 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 001
21 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 001
22 Dusan Kalaba 1996 Serbia + 001
23 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 001
24 Marton Dina 1996 Hungary + 001
25 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00-
26 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 00-
27 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 00-
28 Erik Fetter 2000 Hungary + 00-
29 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 00-
30 Attila Valter 1998 CCC Development Team + 00-
31 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 00
32 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 00
33 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 00
34 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 00
35 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 00
36 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 00
37 Aaron Gate 1990 Evopro Racing + 00
38 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 00
39 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 00
40 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 00
41 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 00
42 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 00
43 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 00
44 Florenz Knauer 1989 Hermann Radteam + 00
45 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 00
46 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 00
47 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
48 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
49 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 00
50 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 00
51 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 00
52 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
53 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 00
54 Orlando Pitzanti 2000 D'Amico - UM Tools + 00
55 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 00
56 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 00
57 Stefan Brandlmeier 1993 Hermann Radteam + 00
58 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 00
59 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 00
60 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle + 00
61 Johan Moreno 1998 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
62 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 00
63 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
64 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 00
65 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 00
66 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 00
67 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle + 00
68 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 00
69 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 00
70 Jakob Gessner 2000 Heizomat Rad-Net.de + 00
71 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 00
72 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 00
73 Dusan Veselinovic 1999 Serbia + 00
74 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 00
75 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 00
76 Luka Lakota 1998 Slovenia + 00
77 Brayan Hernandez 1997 Coldeportes Bicicletas Strongman + 00
78 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia + 00
79 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 00
80 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 00
81 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 00
82 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 00
83 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 00
84 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 23
85 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 23
86 Andrej Galovic 1997 Serbia + 23
87 Andras Szatmary 1990 Hungary + 23
88 Stefan Poll 1986 Austria + 23
89 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 23
90 Balazs Vas 2000 Hungary + 23
91 Vladimir Miksanik 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 23
92 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 31
93 Dorde Duric 2000 Serbia + 37
94 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 37
95 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 37
96 Eugenio Alafaci 1990 Evopro Racing + 37
97 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 37
98 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 37
99 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 37
100 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 37
101 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 37
102 Peter Koning 1990 Bike Aid + 37
103 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 37
104 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 37
105 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 37
106 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 37
107 Viktor Filutas 1996 Hungary + 50
108 Riccardo Stabentheiner 1992 Austria + 50
109 Luka Vrhovnik 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 50
110 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 50
111 Nils Friedl 1997 Austria + 50
112 Stevan Klisuric 1989 Serbia + 50
113 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 50
114 Tim Roskar 1998 Slovenia + 50
115 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 50
116 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 50
117 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 50
118 Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 50
119 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 50
120 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 50
121 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 50
122 Daniel Kock 1999 Austria + 50
123 David Per 1995 Adria Mobil + 50
124 Stefan Stefanovic 1994 Serbia + 50
125 Marko Danilovic 1993 Serbia + 50
126 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 50
127 Damien Papierski 2000 CCC Development Team + 50
128 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 50
129 Daniel Dina 1997 Hungary + 50
130 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 01:26
131 Moran Vermeulen 1997 Austria + 01:28
132 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 01:28
133 Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle + 01:28
134 Anze Skok 2000 Ljubljana Gusto Xaurum + 01:39
135 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 02:02
136 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 02:02
137 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 02:11
138 Luka Sagadin 1999 Slovenia + 02:11
139 Jan Rajchart 1996 AC Sparta Praha + 02:35
140 Alexander Gratzer 2000 Austria + 02:48
141 Vlad Pacurar 1999 Giotti Victoria-Palomar + 02:48
142 Diego Jaramillo 1999 Coldeportes Bicicletas Strongman + 03:12
143 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 00
144 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 05:01
145 Eugert Zhupa 1990 Evopro Racing + 05:01
146 Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam + 05:01
147 Gergo Gonczi 1996 Hungary + 06:31
148 Luka Cotar 1996 Slovenia + 07:22
149 Stefan Mastaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle + 07:22
150 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 00
DNS Valentin Gotzinger 2000 Maloja Pushbikers
DNF Markus Freiberger 1995 Hrinkow Advarics Cycling Team
DNF Karol Wawrzyniak 2000 CCC Development Team
Pos Name Born Team Time
01 - Aaron Gate 1990 Evopro Racing 07:36:06
02 - Attila Valter 1998 CCC Development Team + 07
03 5 Patrick Haller 1997 Heizomat Rad-Net.de + 09
04 8 Pawel Franczak 1991 Voster ATS Team + 11
05 2 Ben Hill 1990 Ljubljana Gusto Xaurum + 11
06 1 Jodok Salzmann 1995 Maloja Pushbikers + 15
07 1 Jacopo Mosca 1993 D'Amico - UM Tools + 15
08 9 Roman Maikin 1990 Minsk Cycling Club + 15
09 2 Dario Puccioni 1996 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
10 3 Juraj Bellan 1996 Dukla Banska Bystrica + 15
11 2 Timon Loderer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 15
12 18 Aaron Grosser 1996 Bike Aid + 15
13 9 Paolo Toto 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
14 1 Marek Canecky 1988 Dukla Banska Bystrica + 15
15 14 Christopher Hatz 1991 Hermann Radteam + 15
16 2 Patrik Tybor 1987 Dukla Banska Bystrica + 15
17 9 Matic Veber 1996 Slovenia + 15
18 5 Marton Dina 1996 Hungary + 15
19 15 Adam Stachowiak 1989 Voster ATS Team + 15
20 5 Nikodemus Holler 1991 Bike Aid + 15
21 27 Federico Burchio 1996 D'Amico - UM Tools + 15
22 2 Karel Tyrpekl 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 15
23 11 Eduardo Estrada 1995 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
24 23 Gasper Katrasnik 1995 Adria Mobil + 15
25 11 Justin Wolf 1992 Bike Aid + 15
26 5 Antonio Di Sante 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 15
27 6 Cyrus Monk 1996 Evopro Racing + 15
28 13 Luke Mudgway 1996 Evopro Racing + 15
29 2 Johnatan Cañaveral 1996 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
30 5 Juri Hollmann 1999 Heizomat Rad-Net.de + 15
31 26 Dominik Hrinkow 1988 Hrinkow Advarics Cycling Team + 15
32 12 Jan Andrej Cully 1995 Dukla Banska Bystrica + 15
33 18 Florian Obersteiner 1995 Hermann Radteam + 15
34 1 Jan Tschernoster 1996 Heizomat Rad-Net.de + 15
35 17 Martin Haring 1986 Dukla Banska Bystrica + 15
36 8 Ziga Rucigaj 1995 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
37 5 Matic Groselj 1996 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
38 22 Kristijan Hocevar 1999 Slovenia + 15
39 15 Leszek Plucinski 1990 Voster ATS Team + 15
40 10 Daire Feeley 1996 Evopro Racing + 15
41 1 Stefan Brandlmeier 1993 Hermann Radteam + 15
42 23 Marino Kobayashi 1994 Giotti Victoria-Palomar + 15
43 6 Timothy Guy 1989 Ljubljana Gusto Xaurum + 15
44 12 Lukas Schlemmer 1995 Maloja Pushbikers + 15
45 7 Szymon Tracz 1998 CCC Development Team + 15
46 13 Johannes Schinnagel 1996 Maloja Pushbikers + 15
47 19 Adne Van Engelen 1993 Bike Aid + 15
48 1 Johan Moreno 1998 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
49 6 Ziga Horvat 1998 Adria Mobil + 15
50 4 Luka Lakota 1998 Slovenia + 15
51 6 Brayan Hernandez 1997 Coldeportes Bicicletas Strongman + 15
52 1 Piotr Pekala 1998 CCC Development Team + 15
53 43 Radoslav Rogina 1979 Adria Mobil + 15
54 4 Raphael Hammerschmidt 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 35
55 16 Stefan Poll 1986 Austria + 38
56 3 Jan Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 01:04
57 19 Mateusz Taciak 1984 Voster ATS Team + 01:05
58 2 David Per 1995 Adria Mobil + 01:05
59 2 Nikolai Shumov 1994 Minsk Cycling Club + 01:16
60 4 Riccardo Stacchiotti 1991 Giotti Victoria-Palomar + 01:24
61 1 Andras Szatmary 1990 Hungary + 01:41
62 7 Moran Vermeulen 1997 Austria + 01:43
63 2 Tomas Barta 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 01:53
64 4 Peter Koning 1990 Bike Aid + 01:53
65 2 Oscar Quiroz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 01:55
66 1 Marcel Franz 1996 Heizomat Rad-Net.de + 01:56
67 1 Jakob Gessner 2000 Heizomat Rad-Net.de + 01:56
68 10 Stanislaw Aniolkowski 1997 CCC Development Team + 02:00
69 17 Daniel Auer 1994 Maloja Pushbikers + 02:00
70 3 Franco Orocito 1999 D'Amico - UM Tools + 02:00
71 16 Erik Fetter 2000 Hungary + 02:00
72 3 Orlando Pitzanti 2000 D'Amico - UM Tools + 02:00
73 1 Julian Gruber 1997 SportLand Niederösterreich Selle MP + 02:00
74 5 Aljaz Prah 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 02:00
75 6 Vasili Strokau 1995 Minsk Cycling Club + 02:00
76 7 Felix Ritzinger 1996 Maloja Pushbikers + 02:00
77 1 Andrej Galovic 1997 Serbia + 02:23
78 2 Roman Kustadinchev 1995 D'Amico - UM Tools + 02:23
79 6 Balazs Vas 2000 Hungary + 02:23
80 8 Vlad-Nicolae Dobre 1995 Giotti Victoria-Palomar + 02:41
81 15 Yauheni Sobal 1981 Minsk Cycling Club + 02:43
82 11 Viktor Filutas 1996 Hungary + 02:50
83 13 Nils Friedl 1997 Austria + 02:50
84 12 Thomas Umhaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 02:50
85 3 Tim Roskar 1998 Slovenia + 02:50
86 5 Wojciech Pszczolarski 1991 Pardus Tufo - Prostejov + 03:13
87 3 Emil Dima 1997 Giotti Victoria-Palomar + 03:29
88 11 Anze Skok 2000 Ljubljana Gusto Xaurum + 03:39
89 3 Stevan Klisuric 1989 Serbia + 03:40
90 17 Leonardo Bonifazio 1991 Sangemini - MG.Kvis Vega + 03:43
91 12 Stefan Kolb 1997 Maloja Pushbikers + 03:43
92 4 Ciprian Jitaru 2000 Giotti Victoria-Palomar + 04:01
93 21 Leon Echtermann 1997 Hermann Radteam + 04:01
94 7 Vladimir Miksanik 2000 Pardus Tufo - Prostejov + 04:01
95 26 Luka Sagadin 1999 Slovenia + 04:11
96 4 Daniel Bichlmann 1988 Bike Aid + 04:15
97 2 Petr Fiala 1995 AC Sparta Praha + 04:15
98 8 Dorde Duric 2000 Serbia + 04:20
99 9 Eugenio Alafaci 1990 Evopro Racing + 04:20
100 10 Mateusz Komar 1985 Voster ATS Team + 04:20
101 6 Riccardo Stabentheiner 1992 Austria + 04:28
102 4 Luka Vrhovnik 1998 Ljubljana Gusto Xaurum + 04:28
103 8 Dusan Rajovic 1997 Adria Mobil + 04:29
104 - Stefan Stefanovic 1994 Serbia + 04:33
105 4 Marko Danilovic 1993 Serbia + 04:33
106 6 Marko Kump 1988 Adria Mobil + 04:42
107 6 Daniel Dina 1997 Hungary + 04:42
108 26 Wouter Wippert 1990 Evopro Racing + 04:46
109 12 Dusan Kalaba 1996 Serbia + 04:56
110 23 Robert Jenko 1990 Slovenia + 04:56
111 11 Jan Ryba 1995 AC Sparta Praha + 04:56
112 15 Adrian Banaszek 1993 Voster ATS Team + 04:56
113 16 Jakub Varhanovsky 1999 Dukla Banska Bystrica + 04:56
114 4 Dusan Veselinovic 1999 Serbia + 04:56
115 26 Diego Jaramillo 1999 Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:22
116 - Matthias Schnapka 1980 Bike Aid + 05:32
117 3 Ludek Lichnovsky 1995 Pardus Tufo - Prostejov + 05:33
118 1 Aljaz Jarc 1999 Adria Mobil + 05:33
119 9 Martin Mahdar 1989 Dukla Banska Bystrica + 05:33
120 3 Siarhei Papok 1988 Minsk Cycling Club + 05:46
121 3 Denis Rugovac 1993 Pardus Tufo - Prostejov + 05:46
122 10 William Munoz 1994 Coldeportes Bicicletas Strongman + 05:46
123 12 Daniel Crista 1991 Giotti Victoria-Palomar + 06:05
124 12 Florenz Knauer 1989 Hermann Radteam + 06:05
125 10 Krzysztof Parma 1987 Voster ATS Team + 06:08
126 29 Vlad Pacurar 1999 Giotti Victoria-Palomar + 06:26
127 25 Alexander Gratzer 2000 Austria + 06:26
128 3 Pavel Stöhr 1991 AC Sparta Praha + 06:58
129 1 Michal Schuran 1996 AC Sparta Praha + 06:58
130 1 Jan Rajchart 1996 AC Sparta Praha + 07:31
131 38 Tomas Kalojiros 1994 AC Sparta Praha + 07:53
132 14 Marvin Hammerschmid 1996 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08:10
133 12 Michael Holland 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 08:10
134 3 Marek Dolnicek 1999 Pardus Tufo - Prostejov + 08:16
135 51 Gergo Gonczi 1996 Hungary + 08:31
136 2 Michele Scartezzini 1992 Sangemini - MG.Kvis Vega + 08:47
137 2 Angelo Raffaele 1991 D'Amico - UM Tools + 08:47
138 2 Niccolo Salvietti 1993 Sangemini - MG.Kvis Vega + 09:00
139 5 Daniel Kock 1999 Austria + 09:00
140 7 Damien Papierski 2000 CCC Development Team + 09:00
141 2 Lukas Reckendorfer 1997 Hrinkow Advarics Cycling Team + 09:38
142 - Lukas Viehberger 2000 SportLand Niederösterreich Selle MP + 09:38
143 5 Leon Rohde 1995 Heizomat Rad-Net.de + 09:39
144 6 Pascal Treubel 1997 Heizomat Rad-Net.de + 09:39
145 19 Eugert Zhupa 1990 Evopro Racing + 09:57
146 3 Kacper Walkowiak 2000 CCC Development Team + 10:16
147 53 Luka Cotar 1996 Slovenia + 10:48
148 3 Andreas Hofer 1991 Hrinkow Advarics Cycling Team + 11:48
149 8 Stefan Mastaller 1995 SportLand Niederösterreich Selle MP + 15:32
150 3 Manuel Porzner 1996 Hermann Radteam + 15:59
Belgrade Banjaluka
Bosnia&Herzegovina
02.stage Hills
151 km
Vlasenica -> Brčko
April 19th (2019)
Leader A.Gate
Youth A.Valter
Mountain J.Schinnagel
Sprint F.Knauer

Want to use results from
FirstCycling on your site?