Road
Cyclocross
Junior
Amateur
MTB
Track
Fantasy
Home
Races & results
Teams
Ranking
Transfers
Amstel Gold Race
WorldTour, One-day race, 20th April 2014, Netherlands
Race info
Results
Startlist
History
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
Results
Embed Results
Nations
Australia
Austria
Belgium
Brazil
Canada
Colombia
Croatia
Czechia
Denmark
Finland
France
Germany
Great Britain
Ireland
Italy
Japan
Kazakhstan
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Netherlands
Norway
Poland
Portugal
Russia
Slovakia
Slovenia
South Africa
Spain
Sweden
Switzerland
Ukraine
USA
Teams
AG2R La Mondiale
Androni Giocattoli
Astana Pro Team
Bardiani - CSF
Belkin Pro Cycling Team
BMC Racing Team
Cannondale
CCC Polsat Polkowice
FDJ.fr
Garmin - Sharp
IAM Cycling
Lampre-Merida
Lotto - Belisol
Movistar Team
Omega Pharma-Quick Step
Orica - GreenEDGE
Team Europcar
Team Giant - Shimano
Team Katusha
Team Sky
Tinkoff - Saxo
Topsport Vlaanderen
Trek Factory Racing
Wanty - Groupe Gobert
DoB?
Pos
Rider
Born
Team
Time
01
Gilbert
Philippe
1982
BMC Racing Team
06:25:57
02
Vanendert
Jelle
1985
Lotto - Belisol
+ 05
03
Gerrans
Simon
1980
Orica - GreenEDGE
+ 06
04
Valverde
Alejandro
1980
Movistar Team
+ 06
05
Kwiatkowski
Michal
1990
Omega Pharma-Quick Step
+ 06
06
Geschke
Simon
1986
Team Giant - Shimano
+ 10
07
Mollema
Bauke
1986
Belkin Pro Cycling Team
+ 10
08
Gasparotto
Enrico
1982
Astana Pro Team
+ 10
09
Moreno
Daniel
1981
Team Katusha
+ 10
10
Arashiro
Yukiya
1984
Team Europcar
+ 12
11
Leukemans
Björn
1977
Wanty - Groupe Gobert
+ 12
12
Matthews
Michael
1990
Orica - GreenEDGE
+ 12
13
Rebellin
Davide
1971
CCC Polsat Polkowice
+ 12
14
Wegmann
Fabian
1980
Garmin - Sharp
+ 12
15
Roux
Anthony
1987
FDJ.fr
+ 12
16
Caruso
Giampaolo
1980
Team Katusha
+ 12
17
Costa
Rui
1986
Lampre-Merida
+ 12
18
Kreuziger
Roman
1986
Tinkoff - Saxo
+ 12
19
Kolobnev
Alexandr
1981
Team Katusha
+ 21
20
Dumoulin
Tom
1990
Team Giant - Shimano
+ 21
21
Slagter
Tom-Jelte
1989
Garmin - Sharp
+ 21
22
Nordhaug
Lars Petter
1984
Belkin Pro Cycling Team
+ 21
23
Jeannesson
Arnold
1986
FDJ.fr
+ 21
24
Schleck
Fränk
1980
Trek Factory Racing
+ 23
25
Voeckler
Thomas
1979
Team Europcar
+ 36
26
Martens
Paul
1983
Belkin Pro Cycling Team
+ 36
27
Gautier
Cyril
1987
Team Europcar
+ 36
28
Vorganov
Eduard
1982
Team Katusha
+ 36
29
Fuglsang
Jakob
1985
Astana Pro Team
+ 36
30
Felline
Fabio
1990
Trek Factory Racing
+ 36
31
Marcato
Marco
1984
Cannondale
+ 36
32
Barbin
Enrico
1990
Bardiani - CSF
+ 36
33
Bardet
Romain
1990
AG2R La Mondiale
+ 36
34
Ulissi
Diego
1989
Lampre-Merida
+ 36
35
Howes
Alex
1988
Garmin - Sharp
+ 36
36
Denifl
Stefan
1987
IAM Cycling
+ 36
37
Sørensen
Chris Anker
1984
Tinkoff - Saxo
+ 36
38
Jungels
Bob
1992
Trek Factory Racing
+ 36
39
Boasson-Hagen
Edvald
1987
Team Sky
+ 36
40
Van Avermaet
Greg
1985
BMC Racing Team
+ 36
41
Chérel
Mikaël
1986
AG2R La Mondiale
+ 01:01
42
Burghardt
Marcus
1983
BMC Racing Team
+ 01:01
43
Hermans
Ben
1986
BMC Racing Team
+ 01:01
44
Nerz
Dominik
1989
BMC Racing Team
+ 01:01
45
Malacarne
Davide
1987
Team Europcar
+ 01:01
46
Bakelants
Jan
1986
Omega Pharma-Quick Step
+ 01:01
47
Vanendert
Dennis
1988
Lotto - Belisol
+ 01:01
48
Durasek
Kristijan
1987
Lampre-Merida
+ 01:01
49
De Marchi
Alessandro
1986
Cannondale
+ 01:01
50
Cunego
Damiano
1981
Lampre-Merida
+ 01:01
51
Ten Dam
Laurens
1980
Belkin Pro Cycling Team
+ 01:01
52
Nibali
Vincenzo
1984
Astana Pro Team
+ 01:01
53
van Hecke
Preben
1982
Topsport Vlaanderen
+ 01:32
54
Riblon
Christophe
1981
AG2R La Mondiale
+ 01:32
55
Vaugrenard
Benoît
1982
FDJ.fr
+ 01:32
56
Clarke
Simon
1986
Orica - GreenEDGE
+ 01:32
57
Valls
Rafael
1987
Lampre-Merida
+ 01:32
58
Pagani
Angelo
1988
Bardiani - CSF
+ 01:32
59
Golas
Michal
1984
Omega Pharma-Quick Step
+ 01:32
60
Serry
Pieter
1988
Omega Pharma-Quick Step
+ 02:03
61
Westra
Lieuwe
1982
Astana Pro Team
+ 02:03
62
Sánchez
Samuel
1978
BMC Racing Team
+ 02:16
63
Losada
Alberto
1982
Team Katusha
+ 02:54
64
Vicioso
Angel
1977
Team Katusha
+ 02:54
65
Betancur
Carlos
1989
AG2R La Mondiale
+ 02:54
66
Izagirre
Gorka
1987
Movistar Team
+ 02:54
67
Weening
Pieter
1981
Orica - GreenEDGE
+ 03:07
68
Wellens
Tim
1991
Lotto - Belisol
+ 03:23
69
Paterski
Maciej
1986
CCC Polsat Polkowice
+ 03:32
70
Haas
Nathan
1989
Garmin - Sharp
+ 05:36
71
Navardauskas
Ramunas
1988
Garmin - Sharp
+ 05:36
72
Martin
Tony
1985
Omega Pharma-Quick Step
+ 06:26
73
Montaguti
Matteo
1984
AG2R La Mondiale
+ 06:26
74
Brändle
Matthias
1989
IAM Cycling
+ 06:26
75
Löfkvist
Thomas
1984
IAM Cycling
+ 06:26
76
Impey
Daryl
1984
Orica - GreenEDGE
+ 06:26
77
Tankink
Bram
1978
Belkin Pro Cycling Team
+ 08:45
78
Velits
Peter
1985
BMC Racing Team
+ 10:00
79
Earle
Nathan
1988
Team Sky
+ 10:00
80
Busche
Matthew
1985
Trek Factory Racing
+ 10:00
81
Sprengers
Thomas
1990
Topsport Vlaanderen
+ 10:00
82
Ligthart
Pim
1988
Lotto - Belisol
+ 10:00
83
De Clercq
Bart
1986
Lotto - Belisol
+ 10:00
84
Jacobs
Pieter
1986
Topsport Vlaanderen
+ 10:00
85
Bandiera
Marco
1984
Androni Giocattoli
+ 10:00
86
Reza
Kevin
1988
Team Europcar
+ 10:00
87
Hoogerland
Johnny
1983
Androni Giocattoli
+ 10:00
88
Waeytens
Zico
1991
Topsport Vlaanderen
+ 10:00
89
Baugnies
Jérôme
1987
Wanty - Groupe Gobert
+ 10:00
90
Grivko
Andriy
1983
Astana Pro Team
+ 10:00
91
Hollenstein
Reto
1985
IAM Cycling
+ 10:00
92
Tulik
Angelo
1990
Team Europcar
+ 10:00
93
Marino
Jean-Marc
1983
Cannondale
+ 10:00
94
Hivert
Jonathan
1985
Belkin Pro Cycling Team
+ 10:00
95
Parrinello
Antonino
1988
Androni Giocattoli
+ 10:00
96
Veikkanen
Jussi
1981
FDJ.fr
+ 10:00
97
Minard
Sébastien
1982
AG2R La Mondiale
+ 10:00
98
Gallopin
Tony
1988
Lotto - Belisol
+ 10:00
99
Pineau
Jérôme
1980
IAM Cycling
+ 10:00
100
Gastauer
Ben
1987
AG2R La Mondiale
+ 10:00
101
Iglinskiy
Maxim
1981
Astana Pro Team
+ 10:00
102
Lutsenko
Alexey
1992
Astana Pro Team
+ 10:00
103
Marycz
Jaroslaw
1987
CCC Polsat Polkowice
+ 10:00
104
Kroon
Karsten
1976
Tinkoff - Saxo
+ 10:00
105
Devenyns
Dries
1983
Team Giant - Shimano
+ 10:00
106
Villella
Davide
1991
Cannondale
+ 10:00
107
Canola
Marco
1988
Bardiani - CSF
+ 10:00
108
Coquard
Bryan
1992
Team Europcar
+ 10:00
109
Lang
Pirmin
1984
IAM Cycling
+ 10:00
110
De Vreese
Laurens
1988
Wanty - Groupe Gobert
+ 13:15
111
Bonnafond
Guillaume
1987
AG2R La Mondiale
+ 13:15
112
Mohoric
Matej
1994
Cannondale
+ 13:15
113
Bongiorno
Francesco Manuel
1990
Bardiani - CSF
+ 13:15
114
van Poppel
Boy
1988
Trek Factory Racing
+ 13:15
115
Sutherland
Rory
1982
Tinkoff - Saxo
+ 13:15
116
Janse van Rensburg
Reinardt
1989
Team Giant - Shimano
+ 13:15
117
Curvers
Roy
1979
Team Giant - Shimano
+ 13:15
118
Poels
Wout
1987
Omega Pharma-Quick Step
+ 13:15
119
Bozic
Borut
1980
Astana Pro Team
+ 13:15
120
Frapporti
Marco
1985
Androni Giocattoli
+ 13:15
121
Vanoverberghe
Arthur
1990
Topsport Vlaanderen
+ 13:15
122
Roy
Jérémy
1983
FDJ.fr
+ 16:13
123
Valgren
Michael
1992
Tinkoff - Saxo
+ 16:13
DNF
Belletti
Manuel
1985
Androni Giocattoli
DNF
Bertazzo
Omar
1989
Androni Giocattoli
DNF
Testi
Nicola
1990
Androni Giocattoli
DNF
Zordan
Andrea
1992
Androni Giocattoli
DNF
Battaglin
Enrico
1989
Bardiani - CSF
DNF
Boem
Nicola
1989
Bardiani - CSF
DNF
Colbrelli
Sonny
1990
Bardiani - CSF
DNF
Zardini
Edoardo
1989
Bardiani - CSF
DNF
Tanner
David
1984
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Van Emden
Jos
1985
Belkin Pro Cycling Team
DNF
Schär
Michael
1986
BMC Racing Team
DNF
Bettiol
Alberto
1993
Cannondale
DNF
Koch
Michel
1991
Cannondale
DNF
Ratto
Daniele
1989
Cannondale
DNF
Honkisz
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
DNF
Kurek
Adrian
1988
CCC Polsat Polkowice
DNF
Matysiak
Bartlomiej
1984
CCC Polsat Polkowice
DNF
Owsian
Lukasz
1990
CCC Polsat Polkowice
DNF
Rutkiewicz
Marek
1981
CCC Polsat Polkowice
DNF
Courteille
Arnaud
1989
FDJ.fr
DNF
Fischer
Murilo
1979
FDJ.fr
DNF
Ladagnous
Matthieu
1984
FDJ.fr
DNF
Dekker
Thomas
1984
Garmin - Sharp
DNF
Langeveld
Sebastian
1985
Garmin - Sharp
DNF
Martin
Daniel
1986
Garmin - Sharp
DNF
Chavanel
Sylvain
1979
IAM Cycling
DNF
Saramotins
Aleksejs
1982
IAM Cycling
DNF
Bono
Matteo
1983
Lampre-Merida
DNF
Cattaneo
Mattia
1990
Lampre-Merida
DNF
Oliveira
Nelson
1989
Lampre-Merida
DNF
Van den Broeck
Jurgen
1983
Lotto - Belisol
DNF
Van der Sande
Tosh
1990
Lotto - Belisol
DNF
Erviti
Imanol
1983
Movistar Team
DNF
Gadret
John
1979
Movistar Team
DNF
Gutiérrez
Iván
1978
Movistar Team
DNF
Herrada
Jesus
1990
Movistar Team
DNF
Intxausti
Benat
1986
Movistar Team
DNF
Izagirre
Ion
1989
Movistar Team
DNF
Alaphilippe
Julian
1992
Omega Pharma-Quick Step
DNF
Stybar
Zdenek
1985
Omega Pharma-Quick Step
DNF
Albasini
Michael
1980
Orica - GreenEDGE
DNF
Hayman
Mathew
1978
Orica - GreenEDGE
DNF
Meier
Christian
1985
Orica - GreenEDGE
DNF
Quemeneur
Perrig
1984
Team Europcar
DNF
De Kort
Koen
1982
Team Giant - Shimano
DNF
Hupond
Thierry
1984
Team Giant - Shimano
DNF
Timmer
Albert
1985
Team Giant - Shimano
DNF
Chernetskiy
Sergey
1990
Team Katusha
DNF
Rodríguez
Joaquim
1979
Team Katusha
DNF
Boswell
Ian
1991
Team Sky
DNF
Edmondson
Joshua
1992
Team Sky
DNF
Knees
Christian
1981
Team Sky
DNF
Pate
Danny
1979
Team Sky
DNF
Swift
Ben
1987
Team Sky
DNF
Thomas
Geraint
1986
Team Sky
DNF
Hansen
Jesper
1990
Tinkoff - Saxo
DNF
Pires
Bruno Silva
1981
Tinkoff - Saxo
DNF
Sørensen
Nicki
1975
Tinkoff - Saxo
DNF
Lietaer
Eliot
1990
Topsport Vlaanderen
DNF
Theuns
Edward
1991
Topsport Vlaanderen
DNF
Vanspeybrouck
Pieter
1987
Topsport Vlaanderen
DNF
Schleck
Andy
1985
Trek Factory Racing
DNF
Vandewalle
Kristof
1985
Trek Factory Racing
DNF
Zubeldia
Haimar
1977
Trek Factory Racing
DNF
Kreder
Michel
1987
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Kreder
Wesley
1990
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Minnaard
Marco
1989
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Sijmens
Nico
1978
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Vanlandschoot
James
1978
Wanty - Groupe Gobert
Information
Amstel Gold Race
Netherlands
20th April 2014
1.UWT | 251.4 km