GP Jornal de Noticias

Amateur, 9th stage, 10th September 2023, Portugal

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Bustamante Adrián Kelly - Simoldes - UDO 03:23:25
02 Mendonça Luis Glassdrive / Q8 / Anicolor + 00
03 Grigoriev Aleksandr Efapel Cycling + 00
04 Reis Rafael Glassdrive / Q8 / Anicolor + 03
05 Campos Francisco Fonte Nova - Felgueiras + 07
06 Silva Pedro Glassdrive / Q8 / Anicolor + 07
07 Caixas Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 07
08 Nunes Hugo Radio Popular - Paredes - Boavista + 07
09 Sousa Jose Kelly - Simoldes - UDO + 07
10 Dias Daniel Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 07
11 Collazos Gorriz Carlos High Level-Gsport + 07
12 Fonte Cesar Radio Popular - Paredes - Boavista + 07
13 Leal Tiago Radio Popular - Paredes - Boavista + 07
14 Goncalves Helder Kelly - Simoldes - UDO + 07
15 Galvez Lopez Jorge Zamora Enamora + 07
16 Barbosa Diogo AP Hotels & Resorts / Tavira + 07
17 Silva Rafael Efapel Cycling + 07
18 Del Pino Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 07
19 Carvalho Antonio ABTF Betão - Feirense + 07
20 Fernandes Luis Radio Popular - Paredes - Boavista + 07
21 Casaus Medina Francisco José CCL Matdiver + 07
22 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 07
23 Silva Joaquim Efapel Cycling + 07
24 Montez Alexandre Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 07
25 Oyarzun Carlos Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 07
26 Silva Afonso Kelly - Simoldes - UDO + 07
27 Carvalho Rui Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 12
28 Pinheiro Ivo ABTF Betão - Feirense + 12
29 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 14
30 Pinto Pedro Fonte Nova - Felgueiras + 28
31 Eulalio Afonso ABTF Betão - Feirense + 32
32 Moreira Mauricio Glassdrive / Q8 / Anicolor + 01:47
33 Nych Artem Glassdrive / Q8 / Anicolor + 01:47
34 Pinto Pedro Efapel Cycling + 02:02
35 Chingui Euclides AP Hotels & Resorts / Tavira + 06:41
36 Rodrigues André Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 06:41
37 Maia Emanuel Portos Windmob + 06:41
38 Marques Marco Obidos Cycling Team + 06:41
39 Leal Claudio Porminho Team U23 + 06:41
40 Salgueiro Miguel AP Hotels & Resorts / Tavira + 06:41
41 Saleiro Sergio Fonte Nova - Felgueiras + 06:41
42 Carvalho Miguel Obidos Cycling Team + 06:41
43 Rota Rus Raul Radio Popular - Paredes - Boavista + 06:41
44 Dias Jose Fonte Nova - Felgueiras + 06:41
45 Gonzalez Martinez Natxo High Level-Gsport + 06:45
46 Moreno Javier Fonte Nova - Felgueiras + 06:45
47 Rota Rus Oscar Zamora Enamora + 06:45
48 Bennassar Francesc High Level-Gsport + 06:45
49 Navas Alvaro Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 06:45
50 Fernandes Venceslau AP Hotels & Resorts / Tavira + 06:45
51 Oliveira João Nuno Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 06:45
52 Oliveira Fabio ABTF Betão - Feirense + 06:45
53 Simao Ruben AP Hotels & Resorts / Tavira + 06:45
54 Andrade Pedro ABTF Betão - Feirense + 06:45
55 Livramento David AP Hotels & Resorts / Tavira + 06:45
56 Saenz Nicolas Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 06:45
57 Viegas Daniel Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 06:45
58 Martins João Radio Popular - Paredes - Boavista + 06:45
59 Narciso Diogo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 06:45
60 Lopes Pedro Miguel Obidos Cycling Team + 06:45
61 Mesquita Guilherme Maia + 06:45
62 Carvalho Goncalo Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 06:45
63 Silva Rui Fonte Nova - Felgueiras + 06:45
64 Misas Yesid Camilo Portos Windmob + 06:45
65 Vale Ferreira Tiago Portos Windmob + 06:45
66 Antunes Tiago Efapel Cycling + 07:31
67 Kalejmann Mateo CCL Matdiver + 23:51
68 Valls Alemany Miquel Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 23:51
69 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 24:08
70 Silva Joao Paulo Kelly - Simoldes - UDO + 24:08
71 Freitas Fernando Maia + 24:08
72 Rufino Duarte Maia + 24:11
73 Campos Noah Kelly - Simoldes - UDO + 24:12
74 Crispim Pedro Porminho Team U23 + 24:19
75 Ginés Quilez Sergio High Level-Gsport + 24:19
76 Kryuchkov Mark Obidos Cycling Team + 24:19
77 Ripoll Lopez Andres High Level-Gsport + 24:19
78 Contte Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 24:19
79 Arias Sergio Zamora Enamora + 24:19
80 Castro Emanuel Zamora Enamora + 24:19
81 Tomas Josep Radio Popular - Paredes - Boavista + 24:19
82 Pereira Francisco ABTF Betão - Feirense + 24:19
83 Casal Gabriel Obidos Cycling Team + 24:19
DNF Garcia de Mateos Vicente Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
DNF Barbas Rafael Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua
DNF Costa Fabio Glassdrive / Q8 / Anicolor
DNF Martingil Cesar Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
Pos Rider Team Time
1 - Reis Rafael Glassdrive / Q8 / Anicolor 29:37:36
2 - Fernandes Luis Radio Popular - Paredes - Boavista + 15
3 - Casimiro Henrique Efapel Cycling + 47
4 - Silva Joaquim Efapel Cycling + 01:04
5 - Del Pino Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 01:12
6 - Nunes Hugo Radio Popular - Paredes - Boavista + 01:13
7 - Mendonça Luis Glassdrive / Q8 / Anicolor + 01:36
8 - Caixas Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 02:03
9 - Sousa Jose Kelly - Simoldes - UDO + 02:44
10 - Galvez Lopez Jorge Zamora Enamora + 03:32
11 - Carvalho Antonio ABTF Betão - Feirense + 04:15
12 - Silva Pedro Glassdrive / Q8 / Anicolor + 06:10
13 1 Carvalho Rui Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 06:37
14 2 Bustamante Adrián Kelly - Simoldes - UDO + 06:55
15 - Fonte Cesar Radio Popular - Paredes - Boavista + 07:09
16 1 Silva Afonso Kelly - Simoldes - UDO + 07:17
17 1 Eulalio Afonso ABTF Betão - Feirense + 08:01
18 3 Campos Francisco Fonte Nova - Felgueiras + 10:20
19 3 Pinto Pedro Fonte Nova - Felgueiras + 11:31
20 - Moreira Mauricio Glassdrive / Q8 / Anicolor + 11:45
21 8 Salgueiro Miguel AP Hotels & Resorts / Tavira + 12:49
22 2 Pinto Pedro Efapel Cycling + 13:47
23 2 Montez Alexandre Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 14:23
24 2 Silva Rafael Efapel Cycling + 14:50
25 2 Goncalves Helder Kelly - Simoldes - UDO + 15:10
26 2 Grigoriev Aleksandr Efapel Cycling + 15:55
27 2 Barbosa Diogo AP Hotels & Resorts / Tavira + 16:30
28 9 Narciso Diogo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 16:41
29 2 Oyarzun Carlos Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 16:42
30 3 Leal Tiago Radio Popular - Paredes - Boavista + 17:19
31 8 Moreno Javier Fonte Nova - Felgueiras + 17:51
32 5 Pinheiro Ivo ABTF Betão - Feirense + 21:04
33 6 Dias Daniel Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 22:05
34 2 Livramento David AP Hotels & Resorts / Tavira + 23:50
35 1 Simao Ruben AP Hotels & Resorts / Tavira + 25:09
36 8 Casaus Medina Francisco José CCL Matdiver + 25:22
37 2 Fernandes Venceslau AP Hotels & Resorts / Tavira + 25:45
38 5 Nych Artem Glassdrive / Q8 / Anicolor + 25:58
39 7 Collazos Gorriz Carlos High Level-Gsport + 27:32
40 2 Navas Alvaro Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 28:08
41 1 Rota Rus Raul Radio Popular - Paredes - Boavista + 28:54
42 1 Carvalho Goncalo Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 29:01
43 1 Vale Ferreira Tiago Portos Windmob + 29:22
44 4 Chingui Euclides AP Hotels & Resorts / Tavira + 34:29
45 2 Antunes Tiago Efapel Cycling + 34:58
46 3 Andrade Pedro ABTF Betão - Feirense + 35:10
47 3 Silva Rui Fonte Nova - Felgueiras + 35:58
48 3 Carvalho Miguel Obidos Cycling Team + 36:23
49 3 Oliveira João Nuno Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 36:30
50 3 Viegas Daniel Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 37:20
51 3 Bennassar Francesc High Level-Gsport + 37:59
52 3 Saenz Nicolas Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 38:43
53 12 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 38:51
54 2 Mesquita Guilherme Maia + 39:30
55 25 Arias Sergio Zamora Enamora + 40:52
56 3 Rodrigues André Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 41:46
57 3 Leal Claudio Porminho Team U23 + 41:47
58 3 Dias Jose Fonte Nova - Felgueiras + 43:15
59 3 Rota Rus Oscar Zamora Enamora + 43:45
60 3 Oliveira Fabio ABTF Betão - Feirense + 43:54
61 7 Maia Emanuel Portos Windmob + 48:06
62 7 Gonzalez Martinez Natxo High Level-Gsport + 49:21
63 18 Campos Noah Kelly - Simoldes - UDO + 51:05
64 6 Lopes Pedro Miguel Obidos Cycling Team + 53:36
65 9 Misas Yesid Camilo Portos Windmob + 56:06
66 9 Kalejmann Mateo CCL Matdiver + 57:17
67 9 Silva Joao Paulo Kelly - Simoldes - UDO + 58:33
68 2 Ripoll Lopez Andres High Level-Gsport + 01:04:28
69 7 Martins João Radio Popular - Paredes - Boavista + 01:06:53
70 1 Kryuchkov Mark Obidos Cycling Team + 01:12:30
71 1 Contte Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 01:12:57
72 1 Pereira Francisco ABTF Betão - Feirense + 01:13:04
73 10 Marques Marco Obidos Cycling Team + 01:13:41
74 10 Saleiro Sergio Fonte Nova - Felgueiras + 01:14:08
75 - Rufino Duarte Maia + 01:18:02
76 2 Castro Emanuel Zamora Enamora + 01:24:59
77 2 Ginés Quilez Sergio High Level-Gsport + 01:26:09
78 2 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:27:41
79 2 Tomas Josep Radio Popular - Paredes - Boavista + 01:30:12
80 2 Crispim Pedro Porminho Team U23 + 01:30:27
81 4 Valls Alemany Miquel Aviludo - Louletano - Loulé Concelho + 01:31:46
82 4 Freitas Fernando Maia + 01:36:50
83 4 Casal Gabriel Obidos Cycling Team + 01:46:59
Pos Rider Team Time
01 Silva Pedro Glassdrive / Q8 / Anicolor 29:43:46
02 Eulalio Afonso ABTF Betão - Feirense + 01:51
03 Pinto Pedro Fonte Nova - Felgueiras + 05:21
04 Montez Alexandre Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 08:13
05 Narciso Diogo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 10:31
06 Dias Daniel Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 15:55
07 Navas Alvaro Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua + 21:58
08 Vale Ferreira Tiago Portos Windmob + 23:12
09 Silva Rui Fonte Nova - Felgueiras + 29:48
10 Carvalho Miguel Obidos Cycling Team + 30:13
11 Oliveira João Nuno Credibom / LA Alumínios / Marcos Car + 30:20
12 Bennassar Francesc High Level-Gsport + 31:49
13 Mesquita Guilherme Maia + 33:20
14 Leal Claudio Porminho Team U23 + 35:37
15 Rota Rus Oscar Zamora Enamora + 37:35
16 Maia Emanuel Portos Windmob + 41:56
17 Campos Noah Kelly - Simoldes - UDO + 44:55
18 Kalejmann Mateo CCL Matdiver + 51:07
19 Silva Joao Paulo Kelly - Simoldes - UDO + 52:23
20 Martins João Radio Popular - Paredes - Boavista + 01:00:43
21 Kryuchkov Mark Obidos Cycling Team + 01:06:20
22 Marques Marco Obidos Cycling Team + 01:07:31
23 Saleiro Sergio Fonte Nova - Felgueiras + 01:07:58
24 Rufino Duarte Maia + 01:11:52
25 Castro Emanuel Zamora Enamora + 01:18:49
26 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:21:31
27 Tomas Josep Radio Popular - Paredes - Boavista + 01:24:02
28 Crispim Pedro Porminho Team U23 + 01:24:17
29 Freitas Fernando Maia + 01:30:40
30 Casal Gabriel Obidos Cycling Team + 01:40:49
Pos Rider Team Points
01 Mendonça Luis Glassdrive / Q8 / Anicolor 130
02 Bustamante Adrián Kelly - Simoldes - UDO 106
03 Nunes Hugo Radio Popular - Paredes - Boavista 106
04 Reis Rafael Glassdrive / Q8 / Anicolor 100
05 Silva Pedro Glassdrive / Q8 / Anicolor 86
06 Carvalho Antonio ABTF Betão - Feirense 79
07 Silva Rafael Efapel Cycling 77
08 Narciso Diogo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car 72
09 Caixas Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car 66
10 Salgueiro Miguel AP Hotels & Resorts / Tavira 64
11 Sousa Jose Kelly - Simoldes - UDO 56
12 Eulalio Afonso ABTF Betão - Feirense 56
13 Fonte Cesar Radio Popular - Paredes - Boavista 54
14 Grigoriev Aleksandr Efapel Cycling 49
15 Casimiro Henrique Efapel Cycling 42
16 Moreira Mauricio Glassdrive / Q8 / Anicolor 42
17 Silva Joaquim Efapel Cycling 40
18 Pinto Pedro Efapel Cycling 40
19 Campos Francisco Fonte Nova - Felgueiras 38
20 Goncalves Helder Kelly - Simoldes - UDO 38
21 Antunes Tiago Efapel Cycling 38
22 Fernandes Luis Radio Popular - Paredes - Boavista 36
23 Silva Afonso Kelly - Simoldes - UDO 36
24 Galvez Lopez Jorge Zamora Enamora 31
25 Barbosa Diogo AP Hotels & Resorts / Tavira 30
26 Carvalho Rui Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua 28
27 Leal Tiago Radio Popular - Paredes - Boavista 28
28 Del Pino Jesus Aviludo - Louletano - Loulé Concelho 26
29 Andrade Pedro ABTF Betão - Feirense 26
30 Montez Alexandre Credibom / LA Alumínios / Marcos Car 21
31 Moreno Javier Fonte Nova - Felgueiras 16
32 Collazos Gorriz Carlos High Level-Gsport 16
33 Dias Jose Fonte Nova - Felgueiras 14
34 Pinto Pedro Fonte Nova - Felgueiras 10
35 Dias Daniel Credibom / LA Alumínios / Marcos Car 10
36 Contte Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho 10
37 Pereira Francisco ABTF Betão - Feirense 8
38 Pinheiro Ivo ABTF Betão - Feirense 6
39 Bennassar Francesc High Level-Gsport 6
40 Campos Noah Kelly - Simoldes - UDO 4
41 Oyarzun Carlos Aviludo - Louletano - Loulé Concelho 2
42 Navas Alvaro Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua 2
43 Ripoll Lopez Andres High Level-Gsport 2
44 Saenz Nicolas Tavfer - Ovos Matinados - Mortágua 1
45 Rodrigues André Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca 1

Information