GP Jornal de Noticias - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 03:07:01
02 Silva Rafael Efapel Cycling + 00
03 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
04 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 00
05 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 00
06 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
07 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
08 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 00
09 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
10 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
11 Silva Joaquim Efapel Cycling + 00
12 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
13 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
14 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
15 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 08
16 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 01:06
17 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 01:06
18 Gomiz Alejandro Super Froiz + 01:06
19 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 01:06
20 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 01:06
21 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
22 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:06
23 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:06
24 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:06
25 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:06
26 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 01:06
27 Dias Jose Porminho Team U23 + 01:06
28 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 01:06
29 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 01:06
30 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 01:06
31 Cantón Isaac Super Froiz + 01:06
32 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:06
33 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
34 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 01:06
35 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:06
36 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:06
37 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:06
38 Jimenez Daniel Super Froiz + 01:06
39 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 01:06
40 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 01:06
41 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:06
42 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
43 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 01:06
44 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
45 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:06
46 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 01:06
47 Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 01:06
48 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 01:06
49 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 01:06
50 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 01:06
51 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 01:06
52 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 01:06
53 Antunes Tiago Efapel Cycling + 01:06
54 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:06
55 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
56 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:06
57 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:06
58 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 01:06
59 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:06
60 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:06
61 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 01:06
62 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:06
63 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 01:06
64 Leme Pedro ACDC Trofa + 01:06
65 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 01:06
66 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:07
67 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 03:37
68 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:47
69 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:04
70 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 04:04
71 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 04:04
72 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:04
73 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 04:04
74 Andrade Pedro Efapel Cycling + 04:04
75 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 04:04
76 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 04:50
77 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 11:45
78 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 11:45
79 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 11:45
80 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 11:45
81 Autran Jose Super Froiz + 11:45
82 Oliveira João Fortunna-Maia + 11:45
83 Quadri Renan ACDC Trofa + 11:45
84 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 11:45
85 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 11:45
86 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 11:45
87 Marques Marco ACDC Trofa + 11:45
88 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 11:45
89 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 11:45
90 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 11:45
91 Pereira Valter Atum General - Tavira + 11:45
92 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 11:45
93 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 11:45
94 Oliveira João Santa Maria da Feira + 21:20
95 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 21:20
96 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 21:20
97 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 21:20
98 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 21:20
99 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 21:20
100 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 21:20
101 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 21:20
102 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 21:20
103 Rocha Joao Porminho Team U23 + 22:01
104 Silva Henrique Porminho Team U23 + 22:01
DNS Blanco Samuel Atum General - Tavira
DNS Silva Rui Porminho Team U23
DNS Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira
DNS Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz
DNF Duarte Emanuel Atum General - Tavira
DNF Maia Emanuel JV Perfis Windmob
DNF Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes
DNF Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE
Pos Rider Team Time
1 - Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor 11:38:14
2 - Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 28
3 - Silva Joaquim Efapel Cycling + 56
4 1 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:25
5 1 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:40
6 2 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:43
7 3 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 01:51
8 3 Silva Rafael Efapel Cycling + 01:52
9 5 Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 02:24
10 4 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:37
11 4 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:47
12 3 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:57
13 1 Antunes Tiago Efapel Cycling + 03:06
14 1 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 03:07
15 4 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:26
16 8 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 03:45
17 2 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 03:47
18 2 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:50
19 2 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 04:07
20 - Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 04:29
21 - Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 04:33
22 - Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 04:33
23 15 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 04:53
24 1 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 04:58
25 1 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:58
26 2 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:01
27 2 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 05:03
28 2 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 05:04
29 2 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 05:15
30 2 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:16
31 2 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 05:21
32 2 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:24
33 2 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 05:37
34 2 Jimenez Daniel Super Froiz + 05:39
35 2 Cantón Isaac Super Froiz + 05:40
36 3 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 06:08
37 4 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 06:20
38 4 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 06:40
39 4 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 07:01
40 4 Leme Pedro ACDC Trofa + 07:08
41 5 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 07:10
42 5 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 07:10
43 8 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:21
44 4 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 07:33
45 4 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 07:36
46 23 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 08:27
47 6 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 09:04
48 7 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 09:08
49 9 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 09:13
50 6 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 09:27
51 6 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 09:30
52 6 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 09:34
53 6 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 09:43
54 6 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 10:41
55 8 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 11:07
56 12 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 11:32
57 3 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 12:04
58 8 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 12:26
59 11 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 14:21
60 5 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 14:35
61 10 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 14:42
62 16 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 16:24
63 12 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 16:25
64 13 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 17:11
65 14 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 17:36
66 7 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 17:53
67 5 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 18:04
68 18 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 18:40
69 18 Gomiz Alejandro Super Froiz + 18:53
70 20 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 19:03
71 19 Oliveira João Fortunna-Maia + 19:10
72 23 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 19:58
73 7 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 20:36
74 10 Andrade Pedro Efapel Cycling + 21:26
75 14 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 21:27
76 12 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 22:16
77 17 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 22:53
78 11 Pereira Valter Atum General - Tavira + 23:09
79 21 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 26:07
80 21 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 26:33
81 23 Dias Jose Porminho Team U23 + 26:51
82 1 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 28:29
83 1 Autran Jose Super Froiz + 28:40
84 1 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 28:51
85 - Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 29:19
86 3 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 29:46
87 3 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 30:02
88 3 Marques Marco ACDC Trofa + 30:21
89 3 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 30:29
90 8 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 31:31
91 22 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 33:18
92 4 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 39:11
93 - Silva Henrique Porminho Team U23 + 40:47
94 3 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 41:03
95 10 Quadri Renan ACDC Trofa + 41:15
96 3 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 42:52
97 9 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 43:54
98 5 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 45:03
99 3 Rocha Joao Porminho Team U23 + 45:28
100 10 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 55:16
101 6 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 58:25
102 6 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 01:00:41
103 6 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 01:03:26
104 8 Oliveira João Santa Maria da Feira + 01:09:00
Pos Rider Team Time
01 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport 11:41:59
02 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 22
03 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 44
04 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:13
05 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:31
06 Jimenez Daniel Super Froiz + 01:54
07 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 02:35
08 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:55
09 Leme Pedro ACDC Trofa + 03:23
10 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:48
11 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 05:23
12 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:56
13 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 08:19
14 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 08:41
15 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 10:36
16 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 10:50
17 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 13:26
18 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 13:51
19 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 15:18
20 Oliveira João Fortunna-Maia + 15:25
21 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 16:51
22 Andrade Pedro Efapel Cycling + 17:41
23 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 17:42
24 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 18:31
25 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 19:08
26 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 22:22
27 Dias Jose Porminho Team U23 + 23:06
28 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 24:44
29 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 25:06
30 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 25:34
31 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 26:01
32 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 26:17
33 Marques Marco ACDC Trofa + 26:36
34 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 26:44
35 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 29:33
36 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 35:26
37 Silva Henrique Porminho Team U23 + 37:02
38 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 37:18
39 Quadri Renan ACDC Trofa + 37:30
40 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 39:07
41 Rocha Joao Porminho Team U23 + 41:43
42 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 51:31
43 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 54:40
44 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 56:56
45 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 59:41
46 Oliveira João Santa Maria da Feira + 01:05:15
Pos Rider Team Points
01 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor 104
02 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor 90
03 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 82
04 Silva Rafael Efapel Cycling 77
05 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor 74
06 Silva Joaquim Efapel Cycling 72
07 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista 69
08 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 68
09 Antunes Tiago Efapel Cycling 61
10 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 47
11 Trueba Alvaro Atum General - Tavira 46
12 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor 38
13 Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira 38
14 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 34
15 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport 34
16 Goncalves Gaspar Efapel Cycling 32
17 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista 28
18 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 28
19 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 27
20 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO 27
21 Casimiro Henrique Efapel Cycling 24
22 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport 23
23 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 22
24 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 21
25 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO 20
26 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 20
27 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE 18
28 Crispim Pedro Fortunna-Maia 14
29 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport 12
30 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados 10
31 Pereira Valter Atum General - Tavira 8
32 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO 6
33 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 6
34 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho 5
35 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista 4
36 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO 2
37 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO 2
38 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 2
39 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car 1
40 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo 1

Information