GP Jornal de Noticias - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor 02:12:31
02 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
03 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 40
04 Silva Joaquim Efapel Cycling + 40
05 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 40
06 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 42
07 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 44
08 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 50
09 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 52
10 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 52
11 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 56
12 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 56
13 Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 58
14 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 01:00
15 Silva Rafael Efapel Cycling + 01:06
16 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:11
17 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:14
18 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 01:17
19 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 01:22
20 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 01:25
21 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:30
22 Blanco Samuel Atum General - Tavira + 01:30
23 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 01:37
24 Antunes Tiago Efapel Cycling + 01:41
25 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:53
26 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:53
27 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 02:01
28 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 02:01
29 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:01
30 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 02:05
31 Duarte Emanuel Atum General - Tavira + 02:15
32 Cantón Isaac Super Froiz + 02:21
33 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:25
34 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 02:25
35 Jimenez Daniel Super Froiz + 02:25
36 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:25
37 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 02:25
38 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 02:29
39 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:29
40 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:29
41 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 02:29
42 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 02:29
43 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 02:48
44 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 02:58
45 Leme Pedro ACDC Trofa + 03:25
46 Oliveira João Fortunna-Maia + 03:28
47 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 03:32
48 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 03:35
49 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 03:35
50 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 03:46
51 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:54
52 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:01
53 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:34
54 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 04:34
55 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 04:42
56 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 04:49
57 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 05:29
58 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 05:35
59 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 05:49
60 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 05:58
61 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:30
62 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:30
63 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:30
64 Silva Rui Porminho Team U23 + 06:30
65 Andrade Pedro Efapel Cycling + 06:30
66 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 06:38
67 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 06:45
68 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 06:58
69 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 07:25
70 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 07:25
71 Pereira Valter Atum General - Tavira + 07:33
72 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 09:18
73 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 09:18
74 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 09:34
75 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 09:34
76 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 10:12
77 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 10:30
78 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 10:30
79 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 10:44
80 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 11:08
81 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 11:43
82 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 11:47
83 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 13:50
84 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 14:03
85 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 14:26
86 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 14:26
87 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 14:26
88 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 14:26
89 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 14:26
90 Autran Jose Super Froiz + 14:26
91 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 14:26
92 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 14:26
93 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 14:26
94 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 14:26
95 Marques Marco ACDC Trofa + 14:26
96 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 14:26
97 Silva Henrique Porminho Team U23 + 14:26
98 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 14:26
99 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 14:26
100 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 14:26
101 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 14:26
102 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 14:26
103 Gomiz Alejandro Super Froiz + 14:26
104 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 14:26
105 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 14:26
106 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 14:26
107 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 15:35
108 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes + 16:01
109 Rocha Joao Porminho Team U23 + 18:40
110 Dias Jose Porminho Team U23 + 21:29
111 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 21:29
112 Oliveira João Santa Maria da Feira + 21:29
113 Quadri Renan ACDC Trofa + 25:53
DNS Benta João Efapel Cycling
DNS Pereira Guilherme Fortunna-Maia
DNF Costa Diogo Fortunna-Maia
DNF Rodrigues Goncalo Santa Maria da Feira
DNF Dias Miguel Almodovar-Delta Cafes
DNF Martins Gonçalo Fortunna-Maia
DNF Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira
DNF Pires Samuel Santa Maria da Feira
Pos Rider Team Time
1 - Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor 05:53:18
2 3 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 28
3 1 Silva Joaquim Efapel Cycling + 56
4 - Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 01:18
5 2 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:25
6 6 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:40
7 3 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:41
8 5 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:43
9 2 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:51
10 4 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 01:51
11 3 Silva Rafael Efapel Cycling + 01:52
12 9 Antunes Tiago Efapel Cycling + 02:00
13 4 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 02:01
14 21 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 02:44
15 4 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 02:56
16 16 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:57
17 27 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 03:01
18 3 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:10
19 11 Blanco Samuel Atum General - Tavira + 03:14
20 28 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:16
21 15 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:19
22 33 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 03:27
23 5 Duarte Emanuel Atum General - Tavira + 03:28
24 26 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 03:29
25 3 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 03:35
26 35 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 03:45
27 15 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:52
28 3 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 03:57
29 52 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:57
30 6 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 04:01
31 18 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 04:09
32 1 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:10
33 24 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 04:15
34 1 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:15
35 2 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:18
36 4 Cantón Isaac Super Froiz + 04:19
37 8 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 04:31
38 15 Jimenez Daniel Super Froiz + 04:33
39 23 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 04:45
40 22 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 04:53
41 17 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 05:02
42 30 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 05:13
43 43 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 05:14
44 8 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 05:39
45 9 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 05:41
46 13 Leme Pedro ACDC Trofa + 05:46
47 1 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 05:48
48 28 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 06:04
49 35 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 06:09
50 13 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 06:19
51 14 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 07:18
52 31 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 07:21
53 48 Oliveira João Fortunna-Maia + 07:25
54 31 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 07:47
55 32 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 07:48
56 50 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 07:58
57 9 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 08:02
58 31 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 08:08
59 37 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 08:13
60 4 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 08:15
61 23 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 08:20
62 44 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 08:26
63 20 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 08:38
64 23 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 08:57
65 29 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 09:06
66 4 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 09:14
67 28 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 09:16
68 8 Silva Rui Porminho Team U23 + 09:27
69 21 Pereira Valter Atum General - Tavira + 10:48
70 36 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 11:20
71 37 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 11:41
72 3 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 11:58
73 - Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 12:22
74 31 Andrade Pedro Efapel Cycling + 12:27
75 13 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 12:32
76 1 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 13:07
77 6 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 13:15
78 11 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 13:19
79 1 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 13:31
80 3 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 14:42
81 10 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 15:12
82 59 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 15:57
83 54 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 16:09
84 75 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 16:24
85 38 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 16:28
86 35 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 16:30
87 31 Autran Jose Super Froiz + 16:39
88 28 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 16:47
89 7 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 16:52
90 16 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 16:58
91 23 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 17:01
92 14 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 17:26
93 10 Gomiz Alejandro Super Froiz + 17:31
94 5 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 17:41
95 2 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 17:55
96 1 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 17:59
97 1 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 18:01
98 1 Silva Henrique Porminho Team U23 + 18:03
99 1 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 18:10
100 1 Marques Marco ACDC Trofa + 18:12
101 2 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 18:44
102 2 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 18:48
103 4 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 21:36
104 4 Rocha Joao Porminho Team U23 + 22:34
105 13 Dias Jose Porminho Team U23 + 24:56
106 27 Quadri Renan ACDC Trofa + 28:54
107 2 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 29:33
108 3 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 33:17
109 4 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 34:55
110 4 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 37:18
111 1 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 40:07
112 7 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes + 43:44
113 3 Oliveira João Santa Maria da Feira + 45:15
Pos Rider Team Time
01 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO 05:56:19
02 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 34
03 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 44
04 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 51
05 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:00
06 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:09
07 Jimenez Daniel Super Froiz + 01:32
08 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:12
09 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 02:13
10 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 02:40
11 Leme Pedro ACDC Trofa + 02:45
12 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:18
13 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 04:17
14 Oliveira João Fortunna-Maia + 04:24
15 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 04:46
16 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 04:47
17 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 05:14
18 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 05:25
19 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 05:37
20 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 06:05
21 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 06:13
22 Silva Rui Porminho Team U23 + 06:26
23 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 08:19
24 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 08:40
25 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 08:57
26 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 09:21
27 Andrade Pedro Efapel Cycling + 09:26
28 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 10:18
29 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 11:41
30 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 12:11
31 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 12:56
32 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 13:08
33 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 13:27
34 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 13:29
35 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 13:51
36 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 13:57
37 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 14:25
38 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 14:40
39 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 14:54
40 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 15:00
41 Silva Henrique Porminho Team U23 + 15:02
42 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 15:09
43 Marques Marco ACDC Trofa + 15:11
44 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 15:43
45 Rocha Joao Porminho Team U23 + 19:33
46 Dias Jose Porminho Team U23 + 21:55
47 Quadri Renan ACDC Trofa + 25:53
48 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 30:16
49 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 31:54
50 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 34:17
51 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 37:06
52 Oliveira João Santa Maria da Feira + 42:14

Information