GP Jornal de Noticias - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider Team Time
01 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor 03:25:54
02 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
03 Silva Rafael Efapel Cycling + 00
04 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 00
05 Antunes Tiago Efapel Cycling + 00
06 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 00
07 Silva Joaquim Efapel Cycling + 00
08 Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
09 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 00
10 Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 00
11 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 00
12 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 04
13 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 04
14 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 16
15 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 19
16 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 21
17 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 23
18 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 23
19 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23
20 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 23
21 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
22 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 23
23 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 23
24 Blanco Samuel Atum General - Tavira + 23
25 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
26 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23
27 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 23
28 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 23
29 Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
30 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 23
31 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 23
32 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23
33 Cantón Isaac Super Froiz + 23
34 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 23
35 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 23
36 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 23
37 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 23
38 Jimenez Daniel Super Froiz + 23
39 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 23
40 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 23
41 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
42 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 23
43 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 23
44 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 23
45 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 23
46 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 23
47 Oliveira João Fortunna-Maia + 23
48 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 23
49 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 23
50 Autran Jose Super Froiz + 23
51 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 23
52 Pereira Valter Atum General - Tavira + 23
53 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
54 Leme Pedro ACDC Trofa + 23
55 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 23
56 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
57 Marques Marco ACDC Trofa + 23
58 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 23
59 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 23
60 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 23
61 Dias Jose Porminho Team U23 + 23
62 Silva Rui Porminho Team U23 + 23
63 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 23
64 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 23
65 Silva Henrique Porminho Team U23 + 23
66 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 23
67 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 23
68 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 23
69 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 23
70 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 01:41
71 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 23
72 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 23
73 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 23
74 Costa Diogo Fortunna-Maia + 23
75 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 23
76 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
77 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 23
78 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 23
79 Quadri Renan ACDC Trofa + 23
80 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 23
81 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 23
82 Rocha Joao Porminho Team U23 + 23
83 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 23
84 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 23
85 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
86 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 23
87 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 23
88 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 23
89 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 23
90 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 23
91 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 23
92 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 23
93 Gomiz Alejandro Super Froiz + 23
94 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
95 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 23
96 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 23
97 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 23
98 Andrade Pedro Efapel Cycling + 04:32
99 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 04:32
100 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
101 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 23
102 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 05:08
103 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 23
104 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 06:28
105 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 23
106 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 23
107 Duarte Emanuel Atum General - Tavira + 23
108 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 16:08
109 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 16:08
110 Rodrigues Goncalo Santa Maria da Feira + 16:08
111 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 16:08
112 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 20:11
113 Oliveira João Santa Maria da Feira + 20:11
114 Dias Miguel Almodovar-Delta Cafes + 20:28
115 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 20:28
116 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 21:12
117 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 14:58
118 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes + 25:30
119 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 32:28
120 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 36:09
121 Benta João Efapel Cycling + 23
DNF Moreira Alexandre ACDC Trofa
Pos Rider Team Time
1 - Moreira Mauricio Glassdrive/Q8/Anicolor 03:40:47
2 - Silva Joaquim Efapel Cycling + 16
3 - Antunes Tiago Efapel Cycling + 19
4 - Grigoriev Aleksandr Atum General - Tavira + 20
5 1 Carvalho Antonio Glassdrive/Q8/Anicolor + 28
6 2 Mendonça Luis Glassdrive/Q8/Anicolor + 33
7 4 Nunes Hugo Radio Popular-Paredes-Boavista + 45
8 4 Silva Rafael Efapel Cycling + 46
9 4 Costa Fabio Glassdrive/Q8/Anicolor + 49
10 3 Oyarzun Carlos Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 49
11 2 Garcia de Mateos Vicente Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 59
12 6 Figueiredo Frederico Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:00
13 6 Silva Bruno Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:01
14 4 Trueba Alvaro Atum General - Tavira + 01:07
15 2 Mendes Jose Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:09
16 4 Casimiro Henrique Efapel Cycling + 01:10
17 3 Gomes Luís Kelly-Simoldes-UDO + 01:11
18 3 Duarte Emanuel Atum General - Tavira + 01:13
19 3 Goncalves Gaspar Efapel Cycling + 01:19
20 3 Hoehn Alex Drone Hopper-Gsport + 01:22
21 13 Contte Tomas Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 01:23
22 13 Fonte Cesar Kelly-Simoldes-UDO + 01:28
23 2 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO + 01:31
24 2 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 01:32
25 2 Salgueiro Miguel Atum General - Tavira + 01:32
26 1 Benta João Efapel Cycling + 01:37
27 1 Garcia Janeiro Guillermo Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:38
28 1 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 01:42
29 1 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 01:43
30 1 Blanco Samuel Atum General - Tavira + 01:44
31 1 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:45
32 1 Fernandes Luis Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:46
33 - Ramalho Andre L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:46
34 2 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 01:46
35 1 Sanchez Angel Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:48
36 2 Carvalho Rui Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 01:49
37 2 Leaça Gonçalo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:49
38 2 Gallego Alberto Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:50
39 2 Hernaiz Vicente Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:51
40 3 Cantón Isaac Super Froiz + 01:58
41 3 Barbosa Marcio ABTF Betão-FEIRENSE + 01:59
42 8 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:59
43 2 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 02:00
44 2 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 02:01
45 2 Fernandes Venceslau ABTF Betão-FEIRENSE + 02:02
46 2 Mellado Tamayo Daniel Aluminios Cortizo + 02:02
47 2 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:02
48 6 Del Pino Jesus Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 02:02
49 2 Collazos Gorriz Carlos Drone Hopper-Gsport + 02:04
50 2 Leal Tiago Kelly-Simoldes-UDO + 02:04
51 2 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 02:04
52 3 Ginés Quilez Sergio Drone Hopper-Gsport + 02:04
53 3 Jimenez Daniel Super Froiz + 02:08
54 3 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 02:09
55 3 Pinheiro Ivo ABTF Betão-FEIRENSE + 02:10
56 3 Autran Jose Super Froiz + 02:13
57 3 Cardoso André ABTF Betão-FEIRENSE + 02:14
58 3 Amado Goncalo Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 02:14
59 3 Leme Pedro ACDC Trofa + 02:21
60 3 Jooste Chris JV Perfis Windmob + 02:21
61 3 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 02:23
62 3 Lourenço Rafael Atum General - Tavira + 02:24
63 4 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 02:25
64 4 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 02:26
65 4 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 02:29
66 4 Gutierrez Sanchez Carlos Aluminios Cortizo + 02:33
67 4 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 02:35
68 4 Garcia Rus Francisco Aluminios Cortizo + 02:35
69 5 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 02:40
70 5 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:44
71 5 Martingil Cesar Radio Popular-Paredes-Boavista + 02:45
72 5 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 02:48
73 5 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 02:48
74 6 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 02:55
75 6 Moreira Francisco Kelly-Simoldes-UDO + 02:55
76 6 Silva Rui Porminho Team U23 + 02:57
77 6 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 02:59
78 6 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 03:00
79 6 Quadri Renan ACDC Trofa + 03:01
80 6 Isidoro Micael ABTF Betão-FEIRENSE + 03:01
81 6 Meireles Nuno Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:01
82 6 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 03:02
83 8 Gomiz Alejandro Super Froiz + 03:05
84 9 Santos Andre Almodovar-Delta Cafes + 03:11
85 9 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 03:13
86 9 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 03:13
87 9 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 03:14
88 9 Saenz Nicolas Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 03:14
89 9 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 03:15
90 9 Pereira Valter Atum General - Tavira + 03:15
91 10 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 03:25
92 10 Dias Jose Porminho Team U23 + 03:27
93 10 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 03:29
94 10 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 03:31
95 10 Dáquila Silva Nahuel Aviludo-Louletano-Loulé Concelho + 03:33
96 10 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 03:35
97 10 Silva Henrique Porminho Team U23 + 03:37
98 11 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 03:44
99 11 Marques Marco ACDC Trofa + 03:46
100 12 Rocha Joao Porminho Team U23 + 03:54
101 12 Oliveira João Fortunna-Maia + 03:57
102 14 Costa Diogo Fortunna-Maia + 04:00
103 15 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 04:18
104 14 Silva Diogo JV Perfis Windmob + 04:22
105 68 Andrade Pedro Efapel Cycling + 05:57
106 64 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 06:01
107 41 Morais Francisco Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 07:10
108 84 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 07:40
109 2 Rodrigues André Santa Maria da Feira + 18:25
110 31 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 18:38
111 19 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 18:51
112 9 Rodrigues Goncalo Santa Maria da Feira + 20:13
113 9 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 20:29
114 25 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 22:52
115 15 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 23:29
116 2 Oliveira João Santa Maria da Feira + 23:46
117 3 Dias Miguel Almodovar-Delta Cafes + 24:30
118 1 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 25:01
119 46 Guimaraes Alessandro Almodovar-Delta Cafes + 27:43
120 12 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 35:47
121 2 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 40:06
Pos Rider Team Time
01 Dias Daniel Kelly-Simoldes-UDO 03:42:18
02 Silva Pedro Glassdrive/Q8/Anicolor + 01
03 Ferreira Antonio Kelly-Simoldes-UDO + 11
04 Crispim Pedro Fortunna-Maia + 12
05 Caixas Rodrigo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 14
06 Gandia Ribera Jordi Drone Hopper-Gsport + 15
07 Medeiros João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 28
08 Pinto Pedro Tavfer-Mortágua-Ovos Matinados + 29
09 Silva Afonso Kelly-Simoldes-UDO + 30
10 Narciso Diogo L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 31
11 Darder Sergi Drone Hopper-Gsport + 33
12 Jimenez Daniel Super Froiz + 37
13 Rodriguez Alonso Manuel Super Froiz + 38
14 Leme Pedro ACDC Trofa + 50
15 Peñuela Francisco Drone Hopper-Gsport + 52
16 Simao Ruben L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 54
17 Silva Joao Paulo Fortunna-Maia + 55
18 Almeida Diogo Porminho Team U23 + 58
19 Gonçalves Diogo Santa Maria da Feira + 01:04
20 Calderon Sebastian Aluminios Cortizo + 01:09
21 Delgado Higueruelo David Radio Popular-Paredes-Boavista + 01:13
22 Rujano Jeison Aluminios Cortizo + 01:17
23 Moya Cano Miguel Drone Hopper-Gsport + 01:17
24 Rojas Santiago Aluminios Cortizo + 01:24
25 Silva Rui Porminho Team U23 + 01:26
26 Maia Emanuel JV Perfis Windmob + 01:28
27 Jaramillo Juan Guillermo JV Perfis Windmob + 01:29
28 Quadri Renan ACDC Trofa + 01:30
29 Carvalho Miguel ABTF Betão-FEIRENSE + 01:31
30 Macedo João L.A. Alumínios/Credibom/Marcos Car + 01:42
31 Chumil Sergio Aluminios Cortizo + 01:42
32 Misas Yesid Camilo JV Perfis Windmob + 01:43
33 Rodrigues Ovidor Davidson Almodovar-Delta Cafes + 01:44
34 Pinto Diogo Porminho Team U23 + 01:54
35 Dias Jose Porminho Team U23 + 01:56
36 Lobo da Costa Marcos ACDC Trofa + 01:58
37 Rodrigues Carlos Almodovar-Delta Cafes + 02:00
38 Vale Ferreira Tiago JV Perfis Windmob + 02:04
39 Silva Henrique Porminho Team U23 + 02:06
40 Sequeira Quevin Almodovar-Delta Cafes + 02:13
41 Marques Marco ACDC Trofa + 02:15
42 Rocha Joao Porminho Team U23 + 02:23
43 Oliveira João Fortunna-Maia + 02:26
44 Costa Diogo Fortunna-Maia + 02:29
45 Saleiro Diogo ACDC Trofa + 02:47
46 Andrade Pedro Efapel Cycling + 04:26
47 Pereira Francisco ABTF Betão-FEIRENSE + 04:30
48 Eulalio Afonso Glassdrive/Q8/Anicolor + 06:09
49 Cunha Antonio Santa Maria da Feira + 17:07
50 Cruz André Almodovar-Delta Cafes + 17:20
51 Rodrigues Goncalo Santa Maria da Feira + 18:42
52 Saleiro Sergio ACDC Trofa + 18:58
53 Martinez Sanz Neo Super Froiz + 21:21
54 Martins Gonçalo Fortunna-Maia + 21:58
55 Oliveira João Santa Maria da Feira + 22:15
56 Dias Miguel Almodovar-Delta Cafes + 22:59
57 Magalhaes Sérgio Santa Maria da Feira + 23:30
58 Pereira Guilherme Fortunna-Maia + 34:16
59 Pires Samuel Santa Maria da Feira + 38:35

Information