GP Jornal de Noticias - 2021

Stage Overall Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Pos Rider Team Time
01 Mauricio Moreira Efapel 15:05
02 Jose Neves W52 - FC Porto + 02
03 Antonio Carvalho Efapel + 10
04 Gustavo Cesar Veloso Atum General - Tavira + 25
05 Joaquim Silva Tavfer - Measindot - Mortagua + 29
06 Ricardo Vilela W52 - FC Porto + 41
07 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 41
08 Alejandro Marque Atum General - Tavira + 42
09 Frederico Figueiredo Efapel + 43
10 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 45
11 Carlos Oyarzun Louletano - Loule Concelho + 52
12 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 01:01
13 Fabio Costa Efapel + 01:01
14 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 01:01
15 Bruno Silva Antarte-Feirense + 01:03
16 Luis Mendonça Efapel + 01:03
17 Gonçalo Leaça L.A. Alumínios + 01:08
18 André Domingues Efapel + 01:09
19 Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 01:13
20 Adrián Bustamante Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:15
21 Vicente Garcia de Mateos Antarte-Feirense + 01:16
22 Javier Moreno Efapel + 01:18
23 Gaspar Goncalves Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:20
24 Tiago Antunes Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:20
25 Rafael Silva Antarte-Feirense + 01:21
26 Henrique Casimiro Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:22
27 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 01:25
28 Cesar Fonte Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:27
29 Aleksandr Grigoriev Atum General - Tavira + 01:31
30 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes + 01:33
31 Hugo Nunes Radio Popular - Boavista + 01:35
32 Tomas Contte Louletano - Loule Concelho + 01:35
33 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:40
34 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:41
35 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 01:42
36 Andre Ramalho L.A. Alumínios + 01:42
37 Rui Carvalho Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:43
38 Patrick Videira Fortunna-Maia + 01:47
39 Goncalo Carvalho Radio Popular - Boavista + 01:50
40 Miguel Angel Silva Muñoz GSport - Grupo Tormo Innova + 01:52
41 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:55
42 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 01:55
43 Cesar Paredes Louletano - Loule Concelho + 01:55
44 Jesus Del Pino Louletano - Loule Concelho + 01:58
45 Rafael Lourenço Atum General - Tavira + 01:58
46 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 02:00
47 Nuno Meireles Louletano - Loule Concelho + 02:03
48 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 02:05
49 Alberto Gallego Radio Popular - Boavista + 02:07
50 Joao Matias Louletano - Loule Concelho + 02:09
51 Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 02:10
52 Roniel Campos Louletano - Loule Concelho + 02:10
53 Ruben Simao Atum General - Tavira + 02:14
54 Sergio Paulinho L.A. Alumínios + 02:18
55 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 02:21
56 Angel Sanchez Tavfer - Measindot - Mortagua + 02:25
57 Daniel Mellado Tamayo GSport - Grupo Tormo Innova + 02:26
58 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:27
59 Tiago Machado Radio Popular - Boavista + 02:29
60 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:30
61 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:31
62 João Medeiros L.A. Alumínios + 02:35
63 Valter Pereira Atum General - Tavira + 02:36
64 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 02:39
65 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 02:43
66 Venceslau Fernandes Antarte-Feirense + 02:46
67 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 02:52
68 Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 02:52
69 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:58
70 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 02:59
71 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 03:02
72 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes + 03:02
73 Marcelo Gabriel Porminho Team + 03:03
74 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 03:04
75 Ricardo Alejandro Zurita GSport - Grupo Tormo Innova + 03:09
76 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 03:10
77 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 03:16
78 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 03:18
79 Cesar Martingil Atum General - Tavira + 03:18
80 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 03:26
81 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 03:28
82 Francisco Morais Tavfer - Measindot - Mortagua + 03:30
83 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:33
84 Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:35
85 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:35
86 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios + 03:38
87 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 03:40
88 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 03:48
89 Pedro Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 03:49
90 Joao Rocha Porminho Team + 03:49
91 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 03:51
92 Marcio Barbosa ACDC Trofa - WPROTEK + 04:01
93 Joao Leite Antarte-Feirense + 04:01
94 Leangel Linarez Tavfer - Measindot - Mortagua + 04:01
95 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 04:03
96 Josue Gomez GSport - Grupo Tormo Innova + 04:07
97 Rui Silva Fortunna-Maia + 04:10
98 Diogo Gonçalves Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 04:10
99 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 04:14
100 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 04:17
101 Diogo Almeida Porminho Team + 04:23
102 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 04:23
OOT Francisco Duarte ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra
OOT Fábio Oliveira ACDC Trofa - WPROTEK
OOT Diogo Costa Fortunna-Maia
OOT Henrique Silva Porminho Team
OOT Marco Marques Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca
Pos Rider Team Time
01 - Joaquim Silva Tavfer - Measindot - Mortagua 05:13:56
02 5 Ricardo Vilela W52 - FC Porto + 25
03 2 Alejandro Marque Atum General - Tavira + 25
04 4 Frederico Figueiredo Efapel + 29
05 1 Carlos Oyarzun Louletano - Loule Concelho + 35
06 2 Bruno Silva Antarte-Feirense + 46
07 6 André Domingues Efapel + 59
08 6 Henrique Casimiro Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:00
09 - Gaspar Goncalves Tavfer - Measindot - Mortagua + 01:06
10 2 Cesar Fonte Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 01:14
11 1 Goncalo Carvalho Radio Popular - Boavista + 01:37
12 9 Rafael Lourenço Atum General - Tavira + 01:40
13 3 Miguel Angel Silva Muñoz GSport - Grupo Tormo Innova + 01:44
14 4 Andre Ramalho L.A. Alumínios + 01:53
15 2 Cesar Paredes Louletano - Loule Concelho + 01:53
16 1 Alberto Gallego Radio Popular - Boavista + 01:59
17 3 Joao Matias Louletano - Loule Concelho + 02:01
18 1 Samuel Caldeira W52 - FC Porto + 02:16
19 3 Antonio Carvalho Efapel + 02:29
20 9 Venceslau Fernandes Antarte-Feirense + 02:33
21 2 Ricardo Mestre W52 - FC Porto + 03:15
22 1 Luis Mendonça Efapel + 03:18
23 3 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 03:30
24 - Mauricio Moreira Efapel + 04:29
25 18 Jose Neves W52 - FC Porto + 04:40
26 2 Gustavo Cesar Veloso Atum General - Tavira + 04:57
27 1 Daniel Mestre W52 - FC Porto + 05:12
28 8 Rui Vinhas W52 - FC Porto + 05:37
29 11 Gonçalo Leaça L.A. Alumínios + 05:45
30 - Joao Rodrigues W52 - FC Porto + 05:46
31 2 Vicente Garcia de Mateos Antarte-Feirense + 05:48
32 1 Adrián Bustamante Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 05:48
33 11 Javier Moreno Efapel + 05:56
34 5 Tiago Antunes Tavfer - Measindot - Mortagua + 05:57
35 24 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 05:59
36 6 Rafael Silva Antarte-Feirense + 05:59
37 12 Aleksandr Grigoriev Atum General - Tavira + 06:01
38 9 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 06:04
39 5 Hugo Nunes Radio Popular - Boavista + 06:09
40 5 Tomas Contte Louletano - Loule Concelho + 06:11
41 14 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 06:14
42 10 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06:14
43 12 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06:22
44 8 Rui Carvalho Tavfer - Measindot - Mortagua + 06:23
45 13 Patrick Videira Fortunna-Maia + 06:31
46 8 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 06:32
47 6 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 06:37
48 6 Nuno Meireles Louletano - Loule Concelho + 06:44
49 2 Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 06:50
50 3 Roniel Campos Louletano - Loule Concelho + 06:51
51 1 Ruben Simao Atum General - Tavira + 06:54
52 4 Sergio Paulinho L.A. Alumínios + 06:57
53 8 Daniel Mellado Tamayo GSport - Grupo Tormo Innova + 07:05
54 8 Tiago Machado Radio Popular - Boavista + 07:08
55 1 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 07:14
56 7 Valter Pereira Atum General - Tavira + 07:15
57 - João Medeiros L.A. Alumínios + 07:18
58 25 Ricardo Alejandro Zurita GSport - Grupo Tormo Innova + 07:43
59 3 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 08:17
60 1 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 08:19
61 1 Cesar Martingil Atum General - Tavira + 08:38
62 25 Josue Gomez GSport - Grupo Tormo Innova + 08:44
63 4 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 09:01
64 4 Marcelo Gabriel Porminho Team + 09:31
65 1 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 09:36
66 1 Francisco Morais Tavfer - Measindot - Mortagua + 09:41
67 3 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 09:44
68 3 Raul Ribeiro Almodovar-Delta Cafes + 09:46
69 - Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 09:51
70 2 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 09:56
71 8 Leangel Linarez Tavfer - Measindot - Mortagua + 10:02
72 6 Marcio Barbosa ACDC Trofa - WPROTEK + 10:18
73 3 Fabio Costa Efapel + 10:36
74 1 Angel Sanchez Tavfer - Measindot - Mortagua + 10:38
75 - Jesus Del Pino Louletano - Loule Concelho + 11:25
76 2 Ivo Pinheiro Almodovar-Delta Cafes + 11:45
77 3 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 12:18
78 4 Andre Santos Almodovar-Delta Cafes + 13:55
79 2 Rui Silva Fortunna-Maia + 14:09
80 1 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 14:58
81 - Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:08
82 2 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 15:24
83 - Joao Leite Antarte-Feirense + 15:51
84 - Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 15:57
85 1 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 16:33
86 1 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 17:12
87 - Rodrigo Caixas L.A. Alumínios + 19:20
88 4 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 20:05
89 6 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 20:11
90 - Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 20:40
91 3 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 20:40
92 6 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 20:41
93 3 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 20:56
94 - Pedro Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 21:01
95 6 Diogo Gonçalves Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 21:12
96 5 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 21:23
97 - Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 21:24
98 1 Joao Rocha Porminho Team + 21:49
99 3 Diogo Almeida Porminho Team + 22:30
100 5 Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 23:07
101 2 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 23:12
102 5 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 26:49
Pos Rider Team Time
01 André Domingues Efapel 05:14:55
02 Antonio Ferreira Antarte-Feirense + 02:31
03 Tiago Leal Sicasal Miticar Torres Vedras + 05:00
04 Vinicio Rodrigues Radio Popular - Boavista + 05:05
05 Miguel Salgueiro L.A. Alumínios + 05:15
06 Pedro Miguel Lopes Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 05:15
07 Helder Goncalves Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 05:23
08 Jose Sousa Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 05:33
09 Afonso Eulalio Antarte-Feirense + 05:38
10 Sergio Ginés Quilez GSport - Grupo Tormo Innova + 05:51
11 Ruben Simao Atum General - Tavira + 05:55
12 Francisco Guerreiro Sicasal Miticar Torres Vedras + 06:15
13 João Medeiros L.A. Alumínios + 06:19
14 Ricardo Alejandro Zurita GSport - Grupo Tormo Innova + 06:44
15 Diogo Narciso Sicasal Miticar Torres Vedras + 07:18
16 Gabriel Rodas Jimeno GSport - Grupo Tormo Innova + 07:20
17 Jordi Gandia Ribera GSport - Grupo Tormo Innova + 08:02
18 Marcelo Gabriel Porminho Team + 08:32
19 Francisco Moreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 08:37
20 Andre Silva Sicasal Miticar Torres Vedras + 08:45
21 Roberto Cardoso Fortunna-Maia + 08:52
22 Guilherme Simao Almodovar-Delta Cafes + 08:57
23 Fabio Costa Efapel + 09:37
24 Henrique Guimaraes JV Perfis-Gondomar Cultural + 11:19
25 Rui Silva Fortunna-Maia + 13:10
26 Carlos Rodrigues ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 13:59
27 Pedro Leme JV Perfis-Gondomar Cultural + 14:09
28 Tomás Bauwens ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 14:25
29 Tiago Vale Ferreira JV Perfis-Gondomar Cultural + 14:58
30 Pedro Silva Radio Popular - Boavista + 15:34
31 Rafael Santos ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 16:13
32 Rodrigo Caixas L.A. Alumínios + 18:21
33 Pedro Jose Lopes Sicasal Miticar Torres Vedras + 19:06
34 Daniel Dias Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 19:12
35 Miguel Carvalho Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 19:41
36 Renan Quadri ACDC Trofa - WPROTEK + 19:41
37 Goncalo Beato Fortunna-Maia + 19:42
38 Joao Salgado Kelly-Simoldes-UD Oliveirense + 19:57
39 Diogo Gonçalves Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 20:13
40 Diogo Pereira ACD Milharado - DriveonHolidays - Mafra + 20:24
41 Francisco Pereira Sicasal Miticar Torres Vedras + 20:25
42 Joao Rocha Porminho Team + 20:50
43 Diogo Almeida Porminho Team + 21:31
44 Filipe Campos Santa Maria da Feira-Segmento d´Epoca + 22:08
45 Francisco Marques Sicasal Miticar Torres Vedras + 22:13
46 Quevin Sequeira Almodovar-Delta Cafes + 25:50
Information
Nation Portugal
Date 2nd September
Where Santo Tirso -> Senhora da Assunção
What 3rd stage
Distance 7.4 km
Classification 2.12
Other
Embed Results