Right now | Confirmed transfers | Vuelta stages | Arctic Race | Avenir | BinckBank | Burgos | Utah

2019 GP Jornal de Noticias

Race mainpage Info Results Stages Startlist Stats Comments (10)

Stage overview Stage profiles Prologue 01 02 03 04 05 06 07

Results: 07.stage FirstCycling.com

Pos Name Born Team Time FC UCI
01 Joni Brandao 1989 Efapel 04:48:30
02 Antonio Gomez de la Torre 1995 RP - Boavista + 06
03 Daniel Silva 1985 RP - Boavista + 08
04 Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto + 08
05 Frederico Figueiredo 1991 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 08
06 Alejandro Marque 1981 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 08
07 Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 08
08 Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 08
09 Filipe Cardoso 1984 Vito - Feirense - PNB + 08
10 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 13
11 Jesus Del Pino 1990 Vito - Feirense - PNB + 44
12 Rafael Silva 1990 Efapel + 44
13 Fabricio Ferrari 1985 Efapel + 44
14 Joao Barbosa 1997 Vito - Feirense - PNB + 44
15 Henrique Casimiro 1986 Efapel + 44
16 Rafael Lourenço 1997 UD Oliveirense - InOutbuild + 44
17 Hugo Sancho 1982 Miranda - Mortagua + 44
18 Joao Benta 1986 RP - Boavista + 44
19 David Rodrigues 1991 RP - Boavista + 48
20 Vicente Garcia de Mateos 1988 Aviludo-Louletano + 01:26
21 Alvaro Trueba Diego 1993 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 02:40
22 Thomas Armstrong 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 07:03
23 Aliaksandr Piasetski 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 07:03
24 Bruno Silva 1988 Efapel + 07:03
25 Patrick Videira 1994 Fortunna-Maia + 07:03
26 Daniel Silva 1998 Sicasal - Constantinos + 07:03
27 Joao Fernandes 1995 Fortunna-Maia + 07:03
28 Gonçalo Leaça 1997 LA Aluminios + 07:03
29 Steven Calderon 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 07:03
30 Helder Goncalves 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 07:03
31 Venceslau Fernandes 1996 UD Oliveirense - InOutbuild + 07:03
32 Ivo Pinheiro 1998 Miranda - Mortagua + 07:03
33 Daniel Freitas 1991 Miranda - Mortagua + 07:03
34 Pablo Guerrero 1992 RP - Boavista + 07:03
35 Óscar Pelegrí 1994 Vito - Feirense - PNB + 08:17
36 Daniel Mestre 1986 W52 - FC Porto + 08:17
37 Nikolay Mihaylov 1988 Efapel + 08:17
38 Sergio Paulinho 1980 Efapel + 08:17
39 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 08:17
40 Dario Antonio 1992 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 08:17
41 Carlos Salgueiro 1999 Sicasal - Constantinos + 09:14
42 Julio Goncalves 1994 JV Perfis-Gondomar Cultural + 09:14
43 Pedro Miguel Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 10:37
44 Rafael Torres 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 29:00
45 Gaspar Goncalves 1995 Miranda - Mortagua + 29:02
46 Micael Isidoro 1982 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 34:02
47 Bruno Araujo 1998 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 34:02
48 Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano + 34:02
49 Luis Pereira 1998 JV Perfis-Gondomar Cultural + 34:02
50 David Ribeiro 1995 LA Aluminios + 34:02
51 Edwin Yair Torres 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 34:02
52 Fabio Oliveira 1994 LA Aluminios + 34:02
53 Leangel Linarez 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 34:02
54 Paulo Silva 1996 Fortunna-Maia + 34:02
55 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos + 34:02
56 Nuno Meireles 1991 Aviludo-Louletano + 34:02
57 Gabriel Cole 1997 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 34:02
58 Jacobus Jooste 1995 JV Perfis-Gondomar Cultural + 34:02
59 Pedro Jose Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 34:02
60 Francisco Pereira 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 34:02
61 Jesus Nanclares 1994 Miranda - Mortagua + 34:02
62 Francisco Guerreiro 2000 Sicasal - Constantinos + 34:02
63 Antonio Barbio 1993 LA Aluminios + 34:02
DNF Gustavo César Veloso 1980 W52 - FC Porto
DNF Jose Mendes 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Aleksandr Grigorev 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira
DNF Luis Gomes 1994 RP - Boavista
DNF David de la Fuente 1981 Aviludo-Louletano
DNF Rafael Reis 1992 W52 - FC Porto
DNF Jose Vieira 1999 Sicasal - Constantinos
DNF Emanuel Duarte 1997 LA Aluminios
DNF Diogo Duarte 1997 Sicasal - Constantinos
DNF Joao Matias 1991 Vito - Feirense - PNB
DNF Samuel Caldeira 1985 W52 - FC Porto
DNF Hugo Nunes 1996 RP - Boavista
DNF Jose Sousa 1999 UD Oliveirense - InOutbuild
DNF Jose Dias 2000 Fortunna-Maia
DNF Raul Rico Bordera 1997 Vito - Feirense - PNB
DNF Francisco Morais 1998 Sicasal - Constantinos
DNF Daniel Lopes 2000 Fortunna-Maia
DNF Leonel Firmino 1999 LA Aluminios
DNF Nicola Toffali 1992 Sporting Clube de Portugal - Tavira
Pos Name Born Team Time
01 - Ricardo Mestre 1983 W52 - FC Porto 20:33:24
02 1 Joni Brandao 1989 Efapel + 36
03 1 Alejandro Marque 1981 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 59
04 - Edgar Pinto 1985 W52 - FC Porto + 01:28
05 - Antonio Carvalho 1989 W52 - FC Porto + 01:32
06 - Daniel Silva 1985 Radio Popular - Boavista + 01:41
07 3 Filipe Cardoso 1984 Vito - Feirense - PNB + 02:26
08 1 Rafael Lourenço 1997 UD Oliveirense - InOutbuild + 02:32
09 1 Fabricio Ferrari 1985 Efapel + 02:33
10 1 Frederico Figueiredo 1991 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 02:42
11 2 Vicente Garcia de Mateos 1988 Aviludo-Louletano + 03:43
12 - Rafael Silva 1990 Efapel + 03:54
13 1 Henrique Casimiro 1986 Efapel + 04:00
14 1 Joao Benta 1986 Radio Popular - Boavista + 04:00
15 1 David Rodrigues 1991 Radio Popular - Boavista + 04:32
16 4 Jesus Del Pino 1990 Vito - Feirense - PNB + 05:04
17 4 Alvaro Trueba Diego 1993 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 05:49
18 7 Antonio Gomez de la Torre 1995 Radio Popular - Boavista + 06:40
19 7 Tiago Machado 1985 Sporting Clube de Portugal - Tavira + 07:22
20 7 Hugo Sancho 1982 Miranda - Mortagua + 08:29
21 8 Joao Barbosa 1997 Vito - Feirense - PNB + 09:43
22 4 Bruno Silva 1988 Efapel + 11:06
23 1 Sergio Paulinho 1980 Efapel + 13:17
24 1 Óscar Pelegrí 1994 Vito - Feirense - PNB + 13:50
25 1 Daniel Mestre 1986 W52 - FC Porto + 14:50
26 2 Aliaksandr Piasetski 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 15:50
27 3 Patrick Videira 1994 Fortunna-Maia + 16:12
28 5 Pablo Guerrero 1992 Radio Popular - Boavista + 17:05
29 2 Elias Daniel Tello Bolvaran 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 17:34
30 8 Daniel Freitas 1991 Miranda - Mortagua + 21:30
31 5 Nikolay Mihaylov 1988 Efapel + 21:33
32 9 Ivo Pinheiro 1998 Miranda - Mortagua + 22:26
33 10 Venceslau Fernandes 1996 UD Oliveirense - InOutbuild + 22:53
34 10 Helder Goncalves 2000 UD Oliveirense - InOutbuild + 23:21
35 11 Steven Calderon 1993 Team Kuota-Construcciones Paulino + 24:10
36 4 Pedro Miguel Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 25:39
37 13 Daniel Silva 1998 Sicasal - Constantinos + 29:01
38 15 Thomas Armstrong 1994 Team Kuota-Construcciones Paulino + 30:22
39 15 Joao Fernandes 1995 Fortunna-Maia + 30:27
40 18 Gonçalo Leaça 1997 LA Aluminios + 31:51
41 24 Gaspar Goncalves 1995 Miranda - Mortagua + 32:55
42 17 Carlos Salgueiro 1999 Sicasal - Constantinos + 34:11
43 26 Julio Goncalves 1994 JV Perfis-Gondomar Cultural + 41:43
44 10 Antonio Barbio 1993 LA Aluminios + 44:32
45 35 Dario Antonio 1992 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 51:16
46 5 Micael Isidoro 1982 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 56:35
47 5 Marcelo Salvador 1997 Sicasal - Constantinos + 57:04
48 14 Rafael Torres 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 57:05
49 6 Pedro Jose Lopes 1999 UD Oliveirense - InOutbuild + 57:30
50 6 Jacobus Jooste 1995 JV Perfis-Gondomar Cultural + 58:00
51 6 Leangel Linarez 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 58:30
52 8 Fabio Oliveira 1994 LA Aluminios + 01:01:11
53 10 Edwin Yair Torres 1997 Team Kuota-Construcciones Paulino + 01:02:33
54 10 Andre Evangelista 1996 Aviludo-Louletano + 01:02:54
55 11 Paulo Silva 1996 Fortunna-Maia + 01:03:21
56 11 Jesus Nanclares 1994 Miranda - Mortagua + 01:04:12
57 13 Francisco Pereira 2000 JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:07:49
58 15 Luis Pereira 1998 JV Perfis-Gondomar Cultural + 01:12:35
59 17 David Ribeiro 1995 LA Aluminios + 01:14:09
60 17 Nuno Meireles 1991 Aviludo-Louletano + 01:15:31
61 17 Francisco Guerreiro 2000 Sicasal - Constantinos + 01:15:42
62 17 Bruno Araujo 1998 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:15:43
63 19 Gabriel Cole 1997 BAI-Sicasal-Petro de Luanda + 01:30:34
GP Jornal de Noticias
Portugal
07.stage Hills
187.2 km
Porto -> Gondomar
June 10th (2019)
Leader R.Mestre
Youth R.Lourenço
Points J.Brandao
Mountain B.Silva
Combative T.Machado
Sprint J.Brandao

Want to use results from
FirstCycling on your site?