Giro del Lazio - 2006

Pos Rider Team Time
01 Giuliano Figueras Lampre-Fondital 5:12:14
02 Damiano Cunego Lampre-Fondital + 20
03 Emanuele Sella Ceramica Panaria - Navigare + 20
04 Paolo Bossoni Team Tenax Salmilano + 20
05 Stefano Garzelli Liquigas + 20
06 Mirko Celestino Team Milram + 20
07 Santo Anzà Selle Italia - Serramenti + 20
08 Giuseppe Muraglia Team LPR + 24
09 Alexander Arekeev Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 32
10 Andrea Tonti Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 32
11 Domenico Quagliarella Ceramica Flaminia + 38
12 Cristian Gasperoni Naturino - Sapore di Mare + 40
13 Eddy Ratti Naturino - Sapore di Mare + 42
14 Andrea Masciarelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 47
15 Gabriele Missaglia Selle Italia - Serramenti + 50
16 Massimiliano Gentili Naturino - Sapore di Mare + 1:22
17 Daniele De Paoli Team LPR + 2:54
18 Luca Paolini Liquigas + 2:54
19 Luca Mazzanti Ceramica Panaria - Navigare + 2:54
20 Valerio Agnoli Naturino - Sapore di Mare + 3:20
21 Leonardo Giordani Naturino - Sapore di Mare + 3:54
22 Salvatore Commesso Lampre-Fondital + 5:07
23 Giovanni Visconti Team Milram + 5:07
24 Gabriele Bosisio Team Tenax Salmilano + 5:11
25 Rigoberto Uran Team Tenax Salmilano + 5:11
26 Raffaele Ferrara Team 3C Casalinghi Jet + 5:51
27 Sergio Marinangeli Naturino - Sapore di Mare + 9:05
28 Roberto Petito Team Tenax Salmilano + 9:05
29 Luis Felipe Laverde Ceramica Panaria - Navigare + 9:05
30 Massimo Giunti Naturino - Sapore di Mare + 9:05
31 Krzysztof Szczawinski Ceramica Flaminia + 9:05
32 Fabio Sabatini Team Milram + 9:05
33 Alessandro Bertuola Team Tenax Salmilano + 9:05
34 Alessandro Bertolini Selle Italia - Serramenti + 9:05
35 Sergio Barbero Selle Italia - Serramenti + 9:05
36 Branislau Samoilau Acqua e Sapone - Caffe Mokambo + 9:05
37 Antonio Quadranti Naturino - Sapore di Mare + 9:05
38 Ruslan Pidgornyy Team Tenax Salmilano + 9:05
39 Manuele Spadi Ceramica Flaminia + 9:05
40 Alessandro Spezialetti Liquigas + 9:05
41 Andriy Grivko Team Milram + 9:50
42 Carles José Ochoa Team LPR + 13:28
43 Miguel Angel Rubiano Ceramica Panaria - Navigare + 13:28
44 Giuseppe Di Grande Miche + 13:28
45 Daniele Pietropolli Team Tenax Salmilano + 13:28
46 Paolo Valoti Team LPR + 13:28
47 Marco Velo Team Milram + 13:28
48 Giancarlo Ginestri Team Tenax Salmilano + 13:28
49 Przemyslaw Niemiec Miche + 13:28
50 Paolo Tiralongo Lampre-Fondital + 13:28
DNF Denis Bertolini Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Stefano Cavallari Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Lorenzo Di Silvestro Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Alessandro Donati Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Simone Masciarelli Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Leonardo Moser Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Rinaldo Nocentini Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Andrea Rossi Acqua e Sapone - Caffe Mokambo
DNF Adriano Angeloni Ceramica Flaminia
DNF Davide Bonuccelli Ceramica Flaminia
DNF Aleksandr Kuschynski Ceramica Flaminia
DNF Massimiliano Martella Ceramica Flaminia
DNF Julian David Munoz Giraldo Ceramica Flaminia
DNF Fortunato Baliani Ceramica Panaria - Navigare
DNF Andrea Pagoto Ceramica Panaria - Navigare
DNF Julio Perez Cuapio Ceramica Panaria - Navigare
DNF Domenico Pozzovivo Ceramica Panaria - Navigare
DNF Alessandro Ballan Lampre-Fondital
DNF Francesco Gavazzi Lampre-Fondital
DNF Daniele Righi Lampre-Fondital
DNF Kin San Wu Lampre-Fondital
DNF Gang Xu Lampre-Fondital
DNF Patrick Calcagni Liquigas
DNF Eros Capecchi Liquigas
DNF Danilo Di Luca Liquigas
DNF Enrico Gasparotto Liquigas
DNF Roman Kreuziger Liquigas
DNF Leonardo Caneschi Miche
DNF Tomasso Caneschi Miche
DNF Antonio D'Aniello Miche
DNF Bo Hamburger Miche
DNF Seweryn Kohut Miche
DNF Slawomir Kohut Miche
DNF Pasquale Muto Miche
DNF Eddy Serri Miche
DNF Luca Ascani Naturino - Sapore di Mare
DNF Alexandre Bazhenov Naturino - Sapore di Mare
DNF Filippo Simeoni Naturino - Sapore di Mare
DNF Rino Zampilli Naturino - Sapore di Mare
DNF Niklas Axelsson Selle Italia - Serramenti
DNF Mariano Giallorenzo Selle Italia - Serramenti
DNF Raffaele Illiano Selle Italia - Serramenti
DNF Philippe Schnyder Selle Italia - Serramenti
DNF Paolo Bailetti Team 3C Casalinghi Jet
DNF Cristian Bonfanti Team 3C Casalinghi Jet
DNF Daniele Callegarin Team 3C Casalinghi Jet
DNF Riccardo Chiarini Team 3C Casalinghi Jet
DNF Blazej Janiaczyk Team 3C Casalinghi Jet
DNF Walter Proch Team 3C Casalinghi Jet
DNF Nicola Scattolin Team 3C Casalinghi Jet
DNF Elia Aggiano Team LPR
DNF Roger Beuchat Team LPR
DNF Ruggero Borghi Team LPR
DNF Giario Ermeti Team LPR
DNF Dimitri Konyshev Team LPR
DNF Michele Maccanti Team LPR
DNF Volodymyr Dyudya Team Milram
DNF Michele Gobbi Team Milram
DNF Matej Jurco Team Milram
DNF Mirco Lorenzetto Team Milram
DNF Elia Rigotto Team Milram
DNF Claudio Cucinotta Team Tenax Salmilano
DNF Marlon Perez Team Tenax Salmilano
Information
Nation Italy
Date 5th August
Distance 196 km
CAT 1.HC
Other
Embed Results