Vuelta a Colombia - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno 7 04:24:25
2 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 3 + 45
3 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno 1 + 01:05
4 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 01:19
5 Cardona Julian Sistecredito-GW + 01:21
6 Gil Alexander Orgullo Paisa + 01:21
7 Fernández Oscar Boyaca Avanza + 03:45
8 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 04:08
9 Bobadilla Duban Nativos Team + 05:01
10 Duarte Fabio Team Medellin-EPM + 05:02
11 Contreras Rodrigo EPM Scott + 05:30
12 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 05:37
13 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM + 06:33
14 Muñoz Edison Colnago CM Team + 08:12
15 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 08:42
16 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW + 09:10
17 Aguirre Hernan Sistecredito-GW + 09:12
18 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 09:12
19 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa + 09:18
20 Bohorquez Hernando EPM Scott + 09:42
21 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 09:53
22 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 09:53
23 Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales + 09:53
24 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:53
25 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:53
26 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 09:53
27 Paredes Cesar Team Fundecom + 11:33
28 Munoz Cristian EPM Scott + 11:42
29 Torres Rodolfo Team Illuminate + 11:49
30 Acosta Ruben EBSA + 12:05
31 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike + 12:23
32 Alonso Jhon Jairo Nativos Team + 12:31
33 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:17
34 Romero Carlos Andres Herrera Sport Ropa Deportiva + 13:22
35 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 14:39
36 Pira Segundo Omar EBSA + 14:44
37 Diágama Marlon Boyaca Avanza + 14:44
38 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 15:37
39 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 15:38
40 Guavita Cesar David Team Cartagena + 15:38
41 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 15:42
42 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 16:19
43 Baez Esneider Arley Team Fundecom + 16:23
44 Pedraza Walter Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 16:33
45 Ortega Robinson EBSA + 17:04
46 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 17:04
47 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 17:50
48 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott + 18:23
49 Forero Juan Sebastian Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 19:22
50 Julajuj Alex Rony ALC La Vega 4WD-Deluxe + 20:02
51 Robles Camilo Andres Liga Indeportes Tolima + 20:12
52 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 20:29
53 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 20:29
54 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 20:40
55 Granados Santiago Team Petrolike + 22:27
56 Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales + 22:27
57 Garzon Marlon David Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 22:27
58 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM + 22:27
59 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 22:27
60 Ramirez Santiago Team Cartagena + 22:27
61 Perez Jahir Team Fundecom + 22:27
62 Eugenio Yonathan Miguel EBSA + 22:27
63 Lopez Nolasco Luis Enrique ALC La Vega 4WD-Deluxe + 22:27
64 Quetama Jeison Liga Indeportes Tolima + 22:34
65 Maca Viveros Leison Damian Fuerzas Armadas + 22:34
66 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 26:55
67 Hernandez Jose Team Banco Guayaquil Ecuador + 26:55
68 Chaparro Yeison EBSA + 26:55
69 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 26:55
70 Urian José Boyaca Avanza + 26:55
71 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 26:55
72 Parra Carlos Andres EBSA + 26:55
73 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 26:55
74 Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico + 26:55
75 Huera Richard Team Banco Guayaquil Ecuador + 28:53
76 Chaves German EPM Scott + 30:20
77 Valbuena Mario Alexander Herrera Sport Ropa Deportiva + 36:38
78 Diaz Manuel Ignacio Team Fundecom + 36:38
79 Canastuj Jose ALC La Vega 4WD-Deluxe + 36:38
80 Gonzalez Jersson Felix Ampro-Cervezaandina + 36:38
81 Patino Edwin Boyaca Avanza + 36:38
82 Hernandez Rafael Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 36:38
83 Ochoa Diego EPM Scott + 36:38
84 Rubiano Miguel Angel Team Petrolike + 36:38
85 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 36:38
86 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 36:38
87 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 36:38
88 Sarmiento Johnatan Team Illuminate + 39:07
89 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 40:18
90 Castiblanco Camilo Team Illuminate + 40:18
91 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros + 40:53
92 Sanchez Yerzon Nativos Team + 42:04
93 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador + 42:33
94 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza + 43:52
95 Blanco Lukas Team Fundecom + 44:08
96 Garcia Edgar Camilo Depormundo + 44:15
97 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team + 44:26
98 Cuesta Steven Manuel Nativos Team + 44:26
99 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 44:42
100 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 47:31
101 Moreno Juan Jose Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 50:26
102 Gomez Joya Hernan Dario Team Recapi Llaneros + 52:25
103 Cerquera William Antonio Liga Indeportes Tolima + 54:04
104 Chia Luis Carlos Supergiros-Alc.Manizales + 54:13
105 Arzuaga Julio Team Cartagena + 55:42
106 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza + 55:53
107 Posso Eduardo Team Cartagena + 56:20
108 Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico + 57:33
DSQ Cano Diego Fernando Team Petrolike
OOT Muñoz Jonathan Stiven ALC La Vega 4WD-Deluxe
OOT Castillo Jhon Alexander Ampro-Cervezaandina
OOT Maldonado Jhonatan Herrera Sport Ropa Deportiva
OOT Kelly Santiago Team Cartagena
DNF Bustos Cristian Yesid ALC La Vega 4WD-Deluxe
DNF Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno
DNF Santos Efren Canel´s-ZeroUno
DNF Rodriguez Brandon Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Moya Maikol Stiven Fuerzas Armadas
DNF Alvarez Luis Team Petrolike
DNF Parra Jordan Team Petrolike
Pos Rider Team Time
1 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 27:58:46
2 1 Bohorquez Hernando EPM Scott + 29
3 12 Cardona Julian Sistecredito-GW + 01:19
4 8 Duarte Fabio Team Medellin-EPM + 01:30
5 1 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 02:32
6 2 Acosta Ruben EBSA + 03:00
7 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa + 03:21
8 11 Gil Alexander Orgullo Paisa + 04:57
9 18 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 05:16
10 8 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 05:16
11 18 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno + 05:38
12 18 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 05:56
13 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 06:55
14 21 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno + 07:27
15 1 Aguirre Hernan Sistecredito-GW + 07:49
16 16 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 09:11
17 14 Bobadilla Duban Nativos Team + 10:04
18 10 Contreras Rodrigo EPM Scott + 10:07
19 11 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 10:13
20 6 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 10:14
21 4 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM + 11:02
22 1 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 13:01
23 3 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 13:35
24 2 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 13:44
25 8 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 13:52
26 21 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM + 14:43
27 17 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott + 14:47
28 5 Munoz Cristian EPM Scott + 15:37
29 12 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 15:58
30 19 Julajuj Alex Rony ALC La Vega 4WD-Deluxe + 16:27
31 22 Robles Camilo Andres Liga Indeportes Tolima + 16:34
32 12 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW + 19:14
33 9 Baez Esneider Arley Team Fundecom + 20:22
34 23 Fernández Oscar Boyaca Avanza + 20:56
35 14 Torres Rodolfo Team Illuminate + 25:25
36 7 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 25:46
37 11 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike + 25:50
38 18 Paredes Cesar Team Fundecom + 27:53
39 8 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 28:04
40 2 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 28:24
41 18 Muñoz Edison Colnago CM Team + 29:15
42 13 Diágama Marlon Boyaca Avanza + 30:07
43 2 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 30:40
44 7 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 30:40
45 8 Ortega Robinson EBSA + 31:24
46 4 Perez Jahir Team Fundecom + 31:35
47 6 Maca Viveros Leison Damian Fuerzas Armadas + 31:39
48 11 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 34:36
49 9 Hernandez Jose Team Banco Guayaquil Ecuador + 35:59
50 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 36:03
51 35 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 38:57
52 34 Canastuj Jose ALC La Vega 4WD-Deluxe + 39:55
53 8 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 40:05
54 4 Eugenio Yonathan Miguel EBSA + 41:42
55 1 Urian José Boyaca Avanza + 42:08
56 13 Guavita Cesar David Team Cartagena + 43:53
57 11 Forero Juan Sebastian Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 45:15
58 9 Garzon Marlon David Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 46:59
59 7 Quetama Jeison Liga Indeportes Tolima + 47:01
60 19 Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales + 48:27
61 22 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 49:14
62 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 49:22
63 13 Pira Segundo Omar EBSA + 49:53
64 28 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador + 50:12
65 13 Patino Edwin Boyaca Avanza + 50:34
66 32 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza + 50:52
67 7 Chaves German EPM Scott + 52:19
68 3 Lopez Nolasco Luis Enrique ALC La Vega 4WD-Deluxe + 52:47
69 4 Ramirez Santiago Team Cartagena + 54:39
70 6 Castillo Jhon Alexander Ampro-Cervezaandina + -24:55:59
70 7 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 57:16
71 11 Romero Carlos Andres Herrera Sport Ropa Deportiva + 58:39
72 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 58:55
73 27 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 59:21
74 4 Granados Santiago Team Petrolike + 59:38
75 1 Chaparro Yeison EBSA + 59:59
76 1 Huera Richard Team Banco Guayaquil Ecuador + 01:03:36
77 7 Rubiano Miguel Angel Team Petrolike + 01:05:07
78 7 Pedraza Walter Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 01:05:44
79 2 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 01:06:02
80 9 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 01:11:44
81 3 Parra Carlos Andres EBSA + 01:14:25
82 2 Castiblanco Camilo Team Illuminate + 01:19:01
83 Hernandez Rafael Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 01:24:02
84 14 Alonso Jhon Jairo Nativos Team + 01:24:10
85 1 Ochoa Diego EPM Scott + 01:26:28
86 9 Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales + 01:27:31
87 6 Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:31:04
88 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 01:31:29
89 1 Diaz Manuel Ignacio Team Fundecom + 01:34:24
90 2 Sanchez Yerzon Nativos Team + 01:46:08
91 6 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 01:46:12
92 4 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team + 01:51:03
93 12 Sarmiento Johnatan Team Illuminate + 01:58:15
94 14 Gonzalez Jersson Felix Ampro-Cervezaandina + 02:00:34
95 9 Maldonado Jhonatan Herrera Sport Ropa Deportiva + -23:02:17
95 8 Blanco Lukas Team Fundecom + 02:01:12
96 3 Cerquera William Antonio Liga Indeportes Tolima + 02:06:33
97 13 Valbuena Mario Alexander Herrera Sport Ropa Deportiva + 02:08:59
98 3 Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico + 02:10:43
99 8 Gomez Joya Hernan Dario Team Recapi Llaneros + 02:14:41
100 6 Posso Eduardo Team Cartagena + 02:15:44
101 10 Garcia Edgar Camilo Depormundo + 02:16:36
102 7 Moreno Juan Jose Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 02:16:40
103 9 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros + 02:20:08
104 12 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 02:29:18
105 9 Arzuaga Julio Team Cartagena + 02:37:58
106 7 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza + 02:38:04
107 12 Cuesta Steven Manuel Nativos Team + 02:38:18
108 10 Chia Luis Carlos Supergiros-Alc.Manizales + 02:40:15
Pos Rider Team Points
1 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 32
2 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza 18
3 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team 18
4 Duarte Fabio Team Medellin-EPM 17
5 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM 17
6 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza 17
7 Bohorquez Hernando EPM Scott 15
8 Cuesta Steven Manuel Nativos Team 13
9 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 12
10 Aguirre Hernan Sistecredito-GW 12
11 Canastuj Jose ALC La Vega 4WD-Deluxe 12
12 Ochoa Diego EPM Scott 12
13 Fernández Oscar Boyaca Avanza 11
14 Cardona Julian Sistecredito-GW 10
15 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca 10
16 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 10
17 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador 10
18 Julajuj Alex Rony ALC La Vega 4WD-Deluxe 10
19 Jamaica Javier Team Medellin-EPM 10
20 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM 9
21 Gil Alexander Orgullo Paisa 8
22 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom 8
23 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike 8
24 Paredes Cesar Team Fundecom 8
25 Acosta Ruben EBSA 7
26 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM 7
27 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa 6
28 Bustamante Adrián Sistecredito-GW 6
29 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 6
30 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador 6
31 Patino Edwin Boyaca Avanza 6
32 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno 5
33 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales 5
34 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM 5
35 Baez Esneider Arley Team Fundecom 5
36 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales 4
37 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW 4
38 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott 3
39 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador 3
40 Bobadilla Duban Nativos Team 2
41 Contreras Rodrigo EPM Scott 2
42 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa 2
43 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 2
44 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico 2
45 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW 1
46 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC 1
47 Gomez David Santiago Sistecredito-GW 1
48 Eugenio Yonathan Miguel EBSA 1
49 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros 1
Pos Team Time
1 Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 83:53:20
2 Herrera Sport Ropa Deportiva + 03:14
3 Team Medellin-EPM + 05:44
4 Sistecredito-GW + 20:45
5 EPM Scott + 20:58
6 Orgullo Paisa + 21:29
7 Team Banco Guayaquil Ecuador + 39:54
8 Team Fundecom + 52:22
9 EBSA + 52:47
10 Supergiros-Alc.Manizales + 01:03:44
11 Canel´s-ZeroUno + 01:13:38
12 Boyaca Avanza + 01:14:18
13 Movistar-Best PC + 01:20:01
14 Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 01:27:02
15 ALC La Vega 4WD-Deluxe + 01:46:16
16 Team Petrolike + 01:49:36
17 Colnago CM Team + 02:53:58
18 Liga Indeportes Tolima + 03:13:09
19 Nativos Team + 03:14:59
20 Team Illuminate + 03:45:39
21 Team Cartagena + 03:50:49
22 Construcciones Zea-Faro Electrico + 05:57:07

Information