LIVE CENTRE: Volta Comunitat Valenciana

Vuelta a Colombia - 2022

Stage GC Youth Points Mountain Sprint Team

DoB?
Embed Results
Pos Rider TeamUCI Time
1 Duarte Fabio Team Medellin-EPM 7 04:58:56
2 Aguirre Hernan Sistecredito-GW 3 + 24
3 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 1 + 26
4 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 01:23
5 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 01:31
6 Paredes Cesar Team Fundecom + 02:26
7 Baez Esneider Arley Team Fundecom + 02:48
8 Cardona Julian Sistecredito-GW + 04:04
9 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 04:23
10 Bobadilla Duban Nativos Team + 05:18
11 Munoz Cristian EPM Scott + 07:15
12 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott + 07:49
13 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 07:49
14 Patino Edwin Boyaca Avanza + 07:51
15 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza + 07:57
16 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 07:57
17 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 07:57
18 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM + 07:57
19 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 07:57
20 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 07:57
21 Gil Alexander Orgullo Paisa + 07:57
22 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM + 07:57
23 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 07:57
24 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:57
25 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:57
26 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno + 07:57
27 Contreras Rodrigo EPM Scott + 07:57
28 Hernandez Jose Team Banco Guayaquil Ecuador + 07:57
29 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 07:57
30 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 07:57
31 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador + 07:57
32 Bohorquez Hernando EPM Scott + 07:57
33 Acosta Ruben EBSA + 07:57
34 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 07:57
35 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa + 07:57
36 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 07:57
37 Cano Diego Fernando Team Petrolike + 07:57
38 Julajuj Alex Rony ALC La Vega 4WD-Deluxe + 07:57
39 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 07:57
40 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 07:57
41 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 07:57
42 Guavita Cesar David Team Cartagena + 07:57
43 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno + 07:57
44 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 07:57
45 Maca Viveros Leison Damian Fuerzas Armadas + 07:57
46 Eugenio Yonathan Miguel EBSA + 07:57
47 Robles Camilo Andres Liga Indeportes Tolima + 07:57
48 Perez Jahir Team Fundecom + 07:57
49 Torres Rodolfo Team Illuminate + 07:57
50 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 08:17
51 Quintero Brayan Camilo Fuerzas Armadas + 08:29
52 Canastuj Jose ALC La Vega 4WD-Deluxe + 09:31
53 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 09:31
54 Granados Santiago Team Petrolike + 09:31
55 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW + 10:20
56 Castillo Jhon Alexander Ampro-Cervezaandina + 10:27
57 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 10:31
58 Garzon Marlon David Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 10:31
59 Diágama Marlon Boyaca Avanza + 11:08
60 Muñoz Jonathan Stiven ALC La Vega 4WD-Deluxe + 11:12
61 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 12:12
62 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 13:12
63 Fernández Oscar Boyaca Avanza + 13:12
64 Ortega Robinson EBSA + 13:12
65 Urian José Boyaca Avanza + 13:12
66 Rubiano Miguel Angel Team Petrolike + 13:25
67 Ramirez Santiago Team Cartagena + 13:25
68 Quetama Jeison Liga Indeportes Tolima + 15:31
69 Castiblanco Camilo Team Illuminate + 16:19
70 Chaves German EPM Scott + 16:20
71 Lopez Nolasco Luis Enrique ALC La Vega 4WD-Deluxe + 16:20
72 Hernandez Rafael Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 19:21
73 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 19:22
74 Bustos Cristian Yesid ALC La Vega 4WD-Deluxe + 19:22
75 Muñoz Edison Colnago CM Team + 19:55
76 Pedroza Andres Camilo Team Petrolike + 20:24
77 Forero Juan Sebastian Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 23:52
78 Vargas Adrian Boyaca Avanza + 24:16
79 Huera Richard Team Banco Guayaquil Ecuador + 25:07
80 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike + 27:48
81 Romero Carlos Andres Herrera Sport Ropa Deportiva + 31:06
82 Parra Jordan Team Petrolike + 35:20
83 Ochoa Diego EPM Scott + 35:20
84 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 35:20
85 Cerquera William Antonio Liga Indeportes Tolima + 35:20
86 Alvarez Luis Team Petrolike + 35:20
87 Pira Segundo Omar EBSA + 35:20
88 Gomez Joya Hernan Dario Team Recapi Llaneros + 35:20
89 Parra Carlos Andres EBSA + 35:20
90 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 35:20
91 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 35:22
92 Valbuena Mario Alexander Herrera Sport Ropa Deportiva + 37:26
93 Diaz Manuel Ignacio Team Fundecom + 37:46
94 Pedraza Walter Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 38:15
95 Gonzalez Jersson Felix Ampro-Cervezaandina + 38:15
96 Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico + 38:15
97 Moreno Javier Esteban Depormundo + 38:15
98 Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico + 38:15
99 Chaparro Yeison EBSA + 38:15
100 Maldonado Jhonatan Herrera Sport Ropa Deportiva + 38:15
101 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 38:15
102 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team + 38:15
103 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno + 38:15
104 Alonso Jhon Jairo Nativos Team + 38:15
105 Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales + 38:15
106 Blanco Lukas Team Fundecom + 38:15
107 Garcia Edgar Camilo Depormundo + 38:26
108 Moreno Juan Jose Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 38:36
109 Moya Maikol Stiven Fuerzas Armadas + 49:49
110 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza + 49:49
111 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 49:49
112 Arzuaga Julio Team Cartagena + 49:49
113 Kelly Santiago Team Cartagena + 49:49
114 Posso Eduardo Team Cartagena + 49:49
115 Cuesta Steven Manuel Nativos Team + 49:49
116 Moreno Wilfredo Fuerzas Armadas + 49:49
117 Rodriguez Brandon Construcciones Zea-Faro Electrico + 50:52
118 Santos Efren Canel´s-ZeroUno + 50:26
119 Jarava Fernando Jose Fuerzas Armadas + 50:45
120 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 54:55
121 Chia Luis Carlos Supergiros-Alc.Manizales + 54:55
122 Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales + 54:55
123 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 54:55
124 Rivera Hector Sebastian Team Recapi Llaneros + 54:55
125 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros + 56:12
126 Sarmiento Johnatan Team Illuminate + 56:44
127 Sanchez Yerzon Nativos Team + 58:10
OOT Castillo Anuar Ampro-Cervezaandina
OOT Gayon Manrique Daniel Fernando Ampro-Cervezaandina
OOT Ortiz Emmanuel Ampro-Cervezaandina
OOT Sierra Brian Herrera Sport Ropa Deportiva
OOT Torres Camilo Herrera Sport Ropa Deportiva
DNF Rodriguez Juan Felipe ALC La Vega 4WD-Deluxe
DNF Rueda Nestor Javier Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca
DNF Torres Christopher Canel´s-ZeroUno
DNF Gomez Ruiz Manuel Colnago CM Team
DNF Osorio Edison Colnago CM Team
DNF Villada Alejandro Colnago CM Team
DNF Cruz Juan Carlos Construcciones Zea-Faro Electrico
DNF Arismendy Brayan Depormundo
DNF Josa Carlos Depormundo
DNF Pineros Cristian Depormundo
DNF Martinez Rafael David Fuerzas Armadas
DNF Diaz Sorto Christopher Herrera Sport Ropa Deportiva
DNF Sisimith Xuya Eli Alejandro Herrera Sport Ropa Deportiva
DNF Quintero Edisson Liga Indeportes Tolima
DNF Rubiano Juan Sebastian Liga Indeportes Tolima
DNF Aparicio Jair Antonio Nativos Team
DNF Borda Brayan Nativos Team
DNF Forero Juan David Nativos Team
DNF Castano Sebastian Orgullo Paisa
DNF Colon Johan Orgullo Paisa
DNF Osorio Frank Orgullo Paisa
DNF Rendon Juan Tito Orgullo Paisa
DNF Samudio Carlos Sistecredito-GW
DNF Quiceno Luis Hernan Team Cartagena
DNF Keller John Team Illuminate
DNF Kiani Aria Team Illuminate
DNF Schaub Sebastian Team Illuminate
DNF Lesmes Jhoan Sebastian Team Recapi Llaneros
Pos Rider Team Time
1 1 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 18:50:42
2 1 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 30
3 1 Bohorquez Hernando EPM Scott + 40
4 1 Acosta Ruben EBSA + 48
5 1 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM + 01:49
6 1 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales + 02:32
7 2 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa + 03:56
8 2 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa + 04:24
9 8 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 04:48
10 1 Robles Camilo Andres Liga Indeportes Tolima + 06:15
11 19 Duarte Fabio Team Medellin-EPM + 06:21
12 17 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 06:55
13 1 Rodriguez Jhon Anderson EPM Scott + 07:03
14 1 Julajuj Alex Rony ALC La Vega 4WD-Deluxe + 07:23
15 24 Aguirre Hernan Sistecredito-GW + 08:30
16 4 Cardona Julian Sistecredito-GW + 10:29
17 1 Ocampo Victor Team Medellin-EPM + 12:12
18 41 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador + 12:35
19 4 Toro Cristian Team Banco Guayaquil Ecuador + 13:17
20 7 Munoz Cristian EPM Scott + 13:48
21 39 Baez Esneider Arley Team Fundecom + 13:52
22 3 Canastuj Jose ALC La Vega 4WD-Deluxe + 14:17
23 10 Chaparro Didier Supergiros-Alc.Manizales + 14:22
24 3 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM + 14:27
25 3 Bustamante Adrián Sistecredito-GW + 14:30
26 3 Gil Alexander Orgullo Paisa + 14:30
27 3 Pena Wilson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:30
28 3 Contreras Rodrigo EPM Scott + 14:30
29 1 Parra Heiner Canel´s-ZeroUno + 14:30
30 2 Sevilla Oscar Team Medellin-EPM + 14:30
31 Atapuma Darwin Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 14:30
32 2 Chalapud Robinson Team Banco Guayaquil Ecuador + 14:30
33 12 Bobadilla Duban Nativos Team + 14:56
34 3 Montenegro Santiago Movistar-Best PC + 14:56
35 34 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 15:03
36 2 Patino Edwin Boyaca Avanza + 15:27
37 5 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno + 17:30
38 5 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador + 17:34
39 5 Gomez David Santiago Sistecredito-GW + 17:35
40 10 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza + 18:07
41 1 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 18:19
42 10 Cano Diego Fernando Team Petrolike + 18:36
43 7 Jamaica Javier Team Medellin-EPM + 18:48
44 11 Hernandez Jose Team Banco Guayaquil Ecuador + 18:57
45 12 Maca Viveros Leison Damian Fuerzas Armadas + 18:58
46 15 Perez Jahir Team Fundecom + 19:01
47 16 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC + 19:20
48 2 Guerrero Juan Diego Sistecredito-GW + 19:58
49 36 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM + 20:05
50 25 Quinteros Alexis Benjamin Team Banco Guayaquil Ecuador + 22:23
51 43 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike + 23:20
52 25 Torres Rodolfo Team Illuminate + 23:29
53 27 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW + 23:29
54 29 Burgos Eli Saul Colnago CM Team + 23:29
55 3 Ortega Robinson EBSA + 24:13
56 2 Rubiano Miguel Angel Team Petrolike + 24:21
57 14 Castillo Jhon Alexander Ampro-Cervezaandina + 24:33
58 6 Urian José Boyaca Avanza + 25:06
59 41 Pedroza Andres Camilo Team Petrolike + 25:06
60 12 Diágama Marlon Boyaca Avanza + 25:16
61 10 Quetama Jeison Liga Indeportes Tolima + 25:58
62 17 Garzon Marlon David Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 26:03
63 39 Paredes Cesar Team Fundecom + 26:13
64 9 Fernández Oscar Boyaca Avanza + 27:14
65 32 Eugenio Yonathan Miguel EBSA + 29:08
66 10 Muñoz Edison Colnago CM Team + 30:56
67 11 Chaves German EPM Scott + 31:52
68 1 Mendoza Omar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 32:08
69 26 Ramirez Santiago Team Cartagena + 33:43
70 31 Muñoz Jonathan Stiven ALC La Vega 4WD-Deluxe + 34:12
71 6 Forero Juan Sebastian Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 35:46
72 50 Guavita Cesar David Team Cartagena + 38:08
73 47 Granados Santiago Team Petrolike + 38:42
74 53 Quintero Brayan Camilo Fuerzas Armadas + 39:39
75 29 Lopez Nolasco Luis Enrique ALC La Vega 4WD-Deluxe + 40:13
76 32 Castiblanco Camilo Team Illuminate + 40:14
77 28 Romero Carlos Andres Herrera Sport Ropa Deportiva + 41:09
78 52 Suarez Juan Pablo EPM Scott + 41:53
79 62 Chaparro Yeison EBSA + 42:57
80 27 Hernandez Rafael Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 43:16
81 40 Pira Segundo Omar EBSA + 44:16
82 10 Huera Richard Team Banco Guayaquil Ecuador + 44:36
83 48 Corte Eduardo Canel´s-ZeroUno + 44:48
84 37 Moreno Salvador Supergiros-Alc.Manizales + 47:53
85 21 Vargas Adrian Boyaca Avanza + 48:11
86 16 Tabares Jordan Supergiros-Alc.Manizales + 49:00
87 21 Pedraza Walter Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 50:42
88 12 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano + 50:45
89 15 Alonso Jhon Jairo Nativos Team + 52:35
90 9 Diaz Manuel Ignacio Team Fundecom + 53:18
91 Parra Jordan Team Petrolike + 54:38
92 4 Alvarez Luis Team Petrolike + 56:03
93 6 Parra Carlos Andres EBSA + 56:37
94 51 Bustos Cristian Yesid ALC La Vega 4WD-Deluxe + 56:50
95 1 Maldonado Jhonatan Herrera Sport Ropa Deportiva + 58:19
96 15 Ochoa Diego EPM Scott + 59:43
97 13 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team + 01:02:29
98 18 Gomez Joya Hernan Dario Team Recapi Llaneros + 01:03:12
99 16 Vargas Jhon Jairo Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:05:40
100 18 Santos Efren Canel´s-ZeroUno + 01:05:58
101 39 Rincon Yeison Supergiros-Alc.Manizales + 01:05:59
102 15 Moreno Juan Jose Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 01:07:10
103 29 Cerquera William Antonio Liga Indeportes Tolima + 01:08:24
104 21 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno + 01:08:58
105 7 Caicedo Pablo Movistar-Best PC + 01:11:05
106 34 Valbuena Mario Alexander Herrera Sport Ropa Deportiva + 01:13:17
107 30 Garcia Edgar Camilo Depormundo + 01:13:17
108 21 Sanchez Yerzon Nativos Team + 01:13:57
109 33 Rodriguez Wilmer Dario Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:14:41
110 17 Martinez Luis Miguel Supergiros-Alc.Manizales + 01:14:57
111 1 Posso Eduardo Team Cartagena + 01:15:16
112 36 Moreno Javier Esteban Depormundo + 01:16:34
113 37 Blanco Lukas Team Fundecom + 01:18:31
114 40 Gonzalez Jersson Felix Ampro-Cervezaandina + 01:19:48
115 6 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros + 01:20:11
116 11 Sarmiento Johnatan Team Illuminate + 01:20:39
117 9 Jarava Fernando Jose Fuerzas Armadas + 01:21:46
118 13 Arzuaga Julio Team Cartagena + 01:22:52
119 14 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza + 01:23:07
120 14 Kelly Santiago Team Cartagena + 01:23:07
121 3 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:25:32
122 16 Rodriguez Brandon Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:25:58
123 20 Moya Maikol Stiven Fuerzas Armadas + 01:26:41
124 6 Chia Luis Carlos Supergiros-Alc.Manizales + 01:26:58
125 26 Moreno Wilfredo Fuerzas Armadas + 01:30:15
126 32 Cuesta Steven Manuel Nativos Team + 01:34:48
127 30 Rivera Hector Sebastian Team Recapi Llaneros + 01:39:32
Pos Rider Team Time
1 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 18:50:42
2 Robles Camilo Andres Liga Indeportes Tolima + 06:15
3 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom + 15:03
4 Patino Edwin Boyaca Avanza + 15:27
5 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno + 17:30
6 Sossa Juan Pablo Boyaca Avanza + 18:07
7 Pantoja Paulo Movistar-Best PC + 18:19
8 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike + 23:20
9 Castillo Jhon Alexander Ampro-Cervezaandina + 24:33
10 Urian José Boyaca Avanza + 25:06
11 Diágama Marlon Boyaca Avanza + 25:16
12 Fernández Oscar Boyaca Avanza + 27:14
13 Guavita Cesar David Team Cartagena + 38:08
14 Granados Santiago Team Petrolike + 38:42
15 Quintero Brayan Camilo Fuerzas Armadas + 39:39
16 Romero Carlos Andres Herrera Sport Ropa Deportiva + 41:09
17 Pira Segundo Omar EBSA + 44:16
18 Alonso Jhon Jairo Nativos Team + 52:35
19 Bustos Cristian Yesid ALC La Vega 4WD-Deluxe + 56:50
20 Maldonado Jhonatan Herrera Sport Ropa Deportiva + 58:19
21 Moreno Juan Jose Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 01:07:10
22 Valbuena Mario Alexander Herrera Sport Ropa Deportiva + 01:13:17
23 Garcia Edgar Camilo Depormundo + 01:13:17
24 Posso Eduardo Team Cartagena + 01:15:16
25 Moreno Javier Esteban Depormundo + 01:16:34
26 Blanco Lukas Team Fundecom + 01:18:31
27 Gonzalez Jersson Felix Ampro-Cervezaandina + 01:19:48
28 Jarava Fernando Jose Fuerzas Armadas + 01:21:46
29 Arzuaga Julio Team Cartagena + 01:22:52
30 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza + 01:23:07
31 Kelly Santiago Team Cartagena + 01:23:07
32 Rodriguez Brandon Construcciones Zea-Faro Electrico + 01:25:58
33 Moreno Wilfredo Fuerzas Armadas + 01:30:15
Pos Rider Team Points
1 Chia Luis Carlos Supergiros-Alc.Manizales 40
2 Soto Nelson Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 30
3 Quiroz Oscar Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 29
4 Parra Jordan Team Petrolike 24
5 Angarita Marvin Orlando Colnago CM Team 18
6 Duarte Fabio Team Medellin-EPM 17
7 Umba Juan Alejandro Boyaca Avanza 16
8 Reyes Aldemar Team Medellin-EPM 15
9 Rico Cristian Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 12
10 Bohorquez Hernando EPM Scott 12
11 Aguirre Hernan Sistecredito-GW 12
12 Cuesta Steven Manuel Nativos Team 12
13 Sierra Yecid Arturo Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca 10
14 Pineda Rafael Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 10
15 Ochoa Diego EPM Scott 10
16 Gutiérrez Carlos Team Banco Guayaquil Ecuador 9
17 Cardona Julian Sistecredito-GW 8
18 Callejas Edinson Alejandro Team Fundecom 8
19 Sanchez Brayan Team Medellin-EPM 8
20 Muniz Vazquez Jose Ramon Team Petrolike 8
21 Paredes Cesar Team Fundecom 8
22 Acosta Ruben EBSA 7
23 Oyola Robigzon Team Medellin-EPM 6
24 Suesca Marco Tulio Orgullo Paisa 6
25 Fernández Oscar Boyaca Avanza 6
26 Baez Esneider Arley Team Fundecom 5
27 Bustamante Adrián Sistecredito-GW 5
28 Patino Edwin Boyaca Avanza 5
29 Cadena Edgar Canel´s-ZeroUno 5
30 Suaza Bernardo Supergiros-Alc.Manizales 4
31 Prado Ignacio Canel´s-ZeroUno 4
32 Jamaica Javier Team Medellin-EPM 3
33 Martinez Juan Esteban Sistecredito-GW 3
34 Osorio Juan Felipe Orgullo Paisa 2
35 Bobadilla Duban Nativos Team 2
36 Alvarez Luis Team Petrolike 2
37 Cifuentes Fabian Steven Construcciones Zea-Faro Electrico 2
38 Haro Wilson Team Banco Guayaquil Ecuador 1
39 Urbano Molina Jerson Ruben Movistar-Best PC 1
40 Eugenio Yonathan Miguel EBSA 1
41 Herrera Stiven Alexander Team Recapi Llaneros 1
Pos Team Time
1 Colombia Tierra de Atletas GW Shimano 56:39:02
2 Team Medellin-EPM + 06:28
3 Orgullo Paisa + 12:46
4 EPM Scott + 14:35
5 Sistecredito-GW + 25:00
6 EBSA + 28:39
7 Team Banco Guayaquil Ecuador + 29:26
8 Team Petrolike + 32:59
9 Team Fundecom + 35:29
10 Movistar-Best PC + 44:02
11 ALC La Vega 4WD-Deluxe + 44:13
12 Ag.Nectar-IMRD-Chia-Cundinamarca + 47:51
13 Boyaca Avanza + 49:40
14 Supergiros-Alc.Manizales + 54:36
15 Canel´s-ZeroUno + 01:09:57
16 Liga Indeportes Tolima + 01:22:27
17 Colnago CM Team + 01:38:34
18 Team Cartagena + 01:43:31
19 Nativos Team + 02:03:03
20 Fuerzas Armadas + 02:08:47
21 Team Illuminate + 02:11:24
22 Herrera Sport Ropa Deportiva + 02:37:28
23 Construcciones Zea-Faro Electrico + 03:08:01
24 Team Recapi Llaneros + 03:43:02

Information